Sıcak ve Soğuk Duşun Faydaları: Sıcak Duş mu, Soğuk Duş mu?

Sıcak ve Soğuk Duşun Faydaları

Duşa girdiğimizde normalde yaptığımız ilk şey sıcaklığı ayarlamaktır. Çoğumuz güzel, sıcak bir duşun tadını çıkarırken, kimimiz de soğuk bir duş gibisinin olmadığını düşünürüz. Vücudumuz için hem sıcak duşun hem de soğuk duşun ayrı ayrı faydaları vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Soğuk Duşun Faydaları

1- Soğuk duş bağışıklığı artırır: Soğuk su ile yıkanmak vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olarak bağışıklığı güçlendirir.

2- Metabolizmayı hızlandırır : Soğuk bir duş , vücudun metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olur ve vücudun diyabet, romatizmal hastalıklar ve depresyon gibi tehlikeli hastalıklarla mücadele etmesini sağlar.

3- Soğuk Duş Kan Basıncını dengelerTansiyonunuz hakkında endişeli misiniz? Öyleyse, güzel bir soğuk duş alın. Soğuk su, kan basıncı seviyelerini dengelemeye ve normalleştirmeye yardımcı olur.

Soğuk Duş Almanın Faydaları
Soğuk Duş Almanın Faydaları

4- Enflamasyonu Azaltır: Soğuk duş buz torbası görevi görerek vücuttaki inflamasyonun ve şişmenin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

5- Soğuk Su ile duş almak Stresi Azaltır  : Soğuk su, otonom sinir sisteminizde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu, hissettiğiniz stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

6- Uykusuzluğa iyi gelir: Uyku sorunu mu yaşıyorsunuz? Soğuk bir duş almayı deneyin. Soğuk duş stresi azaltmaya yardımcı olduğu için, geceleri uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

7- Motivasyonu arttırır: Motivasyonunuzun düşük olduğunu hissediyorsanız soğuk suyla duş alın. Soğuk duşun, motivasyonunuzu iyileştirirken daha iyi bir ruh haline yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

8- Kan dolaşımını artırır : Sağlıklı bir kan dolaşımı için hızlı bir çözüm mü arıyorsunuz? Öyleyse soğuk duş alın. Soğuk su ile duş almak kalp sağlığınızı iyileştirir, hipertansiyon ve tıkalı arterler ile savaşmanızı sağlar.

Sıcak Duşun Faydaları

Sıcak Duşun Faydaları
Sıcak Duşun Faydaları

1- Sıcak Duş Kilo Vermenizi Sağlar

2- Tıkanmış gözenekleri açar.

3- Adet sancılarını azaltır: Sıcak duş ,adet krampları ve bununla ilişkili ağrıların azalmasına yardımcı olur.

4- Detoks: Soğuk duşun da detoks etkisi vardır ancak sıcak su terlemenize ve ter yoluyla toksinlerden çok daha hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

5- Erken Yaşlanmayı Önler:Kötü toksinler vücudunuzu terk ederken aynı zamanda erken yaşlanmayı da yavaşlatır.

6- Akne ve Sivilcelerin oluşumunu önler.

7- Migrenle Savaşır: Kötü kan akışı baş ağrılarına ve migrene neden olabilir. Bu sebeple, vücudun kan akışını iyileştirmek için sıcak duş alabilirsiniz.

8- Sıcak duş sertleşmiş kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.

11 Yorum

  1. Sıcak duşun migren ağrılarını geçirdiğini bilmiyordum . bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu