Neden Seyahat Etmeliyiz – Seyahat etmenin Faydaları

Seyahat etmenin, yaşamınızı pek çok açıdan daha kaliteli ve daha mutlu kılabileceğini biliyor muydunuz? Yeni yerler, yeni insanlar ve farklı kültürler keşfetmek hem ruhunuzda, hem zihninizde hem de bedeninizde harikalar yaratabilir. Seyahat etmenin faydaları nelerdir, seyahat etmek neden önemlidir sorularının cevabı için bu listeyi okuyun!

Seyahat Etmek ve Faydaları

1- Seyahat etmek mümkün olan en iyi eğitim şeklidir

Yeryüzü, sonsuz deneyimler ve fırsatlarla doludur. Okulda ya da herhangi bir kitap aracılığıyla pek çok bilgi edinebilirsiniz, ancak hiçbir zaman dünyayı dolaşarak, yaşayarak, hissederek, deneyimleyerek öğrenecekleriniz kadar tamamlayıcı ve etkili olmayacaktır.

Seyahat etmek , kültürel, entellektüel ve spiritüel eğitim için hayallerin ötesinde fırsatlar yakalamanızı sağlar.

2. Seyahat etmek dünyayı öğretir

Dünya bir kitaptır, seyahat etmeyenlerin tek sayfa okudukları… Saint Augustine

Seyahat etmenin faydaları arasında belki de en önemlisi ziyaret ettiğiniz yerin kültürünü ve pek çoğumuzun bilmediği ya da yanlış bildiği tarihini yerlilerden dinlemektir. Öte yandan farklı düşünce yapılarını, alışkanlıklarını ve geleneklerini de yakından inceleme ve anlama şansı yakalarsınız.

3. Anavatanınızı yeniden keşfedebilirsiniz

Seyahat etmek, yalnızca farklı kültürleri tanımanızı sağlamaz aynı zamanda kendi kültürünüzün başkaları tarafından nasıl değerlendirildiğini öğrenmenizi de sağlar. Uzun bir yolculuğun ardından eve dönüş farklı hissettirir, ülkenize yeni gözlerle bakmanızı sağlar.

4. Daha hoşgörülü olursunuz

Gezdiğiniz yerlerde sizden çok farklı insanlar, yaşamlar görürsünüz. Yeteri kadar seyahat ettiğinizde ise bu farklılıkları kabul etmenizi sağlayacak farkındalık sürecine girersiniz. Bakış açınız gelişir, tabularınız yıkılır; at gözlüklerinizden kurtulursunuz.

5. Seyahat etmenin faydaları – Unutamayacağınız anlarınız olur

“Hayat, ya cesaretle yaşadığınız bir macera ya da hiçbir şeydir…” Helen Keller

Çocuklarınıza, torunlarınıza anlatacağınız en muhteşem hikayeler seyahat deneyimleriniz olacaktır. Daha önce hiç denemediğiniz aktiviteler, varlığından bihaber olduğunuz olağanüstü yerler ve belki de hayatınızı değiştirecek insanlar unutulmaz izler bırakacaktır yaşamınızda.

6. Seyahatin faydaları – Kendinizi tanırsınız!

Seyahat etmek, esasen kendinize bir yolculuktur… Danny Kaye

Yapacağınız seyahatler, kendiniz hakkında çok şey öğretir; hiç farkında olmadığınız yanlarınızı keşfedersiniz. Ülkenizden uzakta nasıl hissettiğiniz, yabancı insanlara ve kültürlere karşı neler hissettiğinizi anlarsınız. Aslında dünyayı ne kadar az tanıdığınızı hatta hiç tanımadığınızı seyahat ederek fark edersiniz.

Tamamen yeni olan durumlar karşısında ne tür tepkiler verdiğinizi gözlemler, dil ve sosyal becerilerinizin ne derece etkili olduğunu test edebilirsiniz.

Ve elbette döndükten sonra artık aynı kişi olmadığınızı; yeni beceriler, deneyimler, yeni bakış açısı ile donanmış biri olduğunuzu bilirsiniz.

7. Özgüven ve bağımsız hareket becerisi kazanırsınız

Seyahat, irade, sabır ve direnişinizi test etmenin etkili bir yoludur. Seyahat etmek daha bağımsız ve kendinden emin bir yapıya kavuşmanıza yardımcı olur, hatta bu kaçınılmazdır. Kendi çabanızla neler başardığınız sizi şaşırtabilir ve muhtemelen, sandığınızdan daha güçlü ve cesur olduğunuzu da öğrenirsiniz.

8. Seyahat etmenin faydaları – Stresi azaltır

Seyahat etmek sizi gündelik sorunlarınızdan, rutin yaşamınızdan uzaklaştırır. Seyahat, günlük sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp, bir süreliğine kendinize odaklanmanızı sağlar. Seyahat sonrası daha tazelenmiş ve yüksek motivasyona sahip olursunuz.

Bunu da oku: Motivasyon Nedir? Motivasyonu Arttırma Yolları-Motive Olmanın 7 Etkili Yolu

9. Seyahat etmek dil becerilerinizi geliştirir

Sizinle aynı dili konuşan yerlerde bile farklı kelimeler, farklı telaffuzlar öğrenirsiniz. Farklı dillerin konuşulduğu yerleri ziyaret ettiğinizde ise çok daha fazlasını öğrenirsiniz.

10. Kültürel duyarlılığı arttırır

İtalya’da yemek sonrası yürüyüşler, Meksika’da öğle uykusu (siesta), diğer yerlerde farklı görgü kuralları, farklı sosyal beklentiler, yemekler, eğlence biçimi, ahlak anlayışları, yaşam biçimleri vs… Seyahat etmek size dolu dolu macera duygusu sunmakla kalmaz, aynı zamanda olağanüstü kültürlerin kapılarını aralama fırsatı da sunar.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka kültürler hakkında biraz araştırma yapın, zira kültür şoku denen kavramla her koşulda karşılaşacaksınız. Yapacağınız araştırmalar açık fikirli olmanıza ve farklı kültürleri içten kucaklamanıza yardımcı olacaktır. Seyahatlerinizde “Farklı” olanı gayri-ihtiyari eleştirmek ve yadırgamak yerine saygı duymayı, kabullenmeyi, ve uyum sağlamayı öğreneceksiniz.

Kültürel değerleri ve normları tanımak, uluslararası meseleleri ve çatışmaları da bir nebze anlamanıza yardımcı olabilir.

Seyahat etmek keşkelerden kurtarır! “Bundan 20 yıl sonra, yaptıklarınızdan çok yapmadıklarınızdan pişmanlık duyacaksınız. Bu yüzden demir alın ve güvenli limandan uzaklaşın… Rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin, keşfedin… Mark twain

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı