Selülit İçin En Etkili 5 Hareket

Selülit kötü dolaşıma bağlı olarak sadece aşırı kilolularda değil, zayıf olanlarda da görülebilen bir problemdir. Selülit oluşumunun öncelikli sebebi dolaşım bozukluğu olduğuna göre ilk hedef bu sorunu ortadan kaldırmak olmalıdır. Özellikle kalça, bacak ve basen bölgesinde oluşan selülitten kurtulmak için, bu bölgedeki dolaşımın artmasını sağlayacak ve kasları güçlendirecek hareketlere odaklanmak şart. İşte selülit giderici en etkili 4 hareket;

Selülit Giderici Hareketler

1. Squat (Çömelme) Hareketleri

Selülit İçin Squat Hareketleri

Görseldeki gibi ayaklarınız kalça genişliğinde açık parmak uçları karşıya bakacak şekilde ayakta  dik vaziyette durun. Kolları karşıya uzatın (dilerseniz ellerinize ağırlık da alabilirsiniz.) Bu formu bozmadan dizlerinizi bükerek yavaşça çömelin, biraz bekledikten sonra ilk pozisyonunuza geri dönün. Vücut ağırlığınız parmak uçlarında değil topuklarda olsun.

Çömelirken nefes alın, kalçalarınızı sıkıp ayağa kalkarken de nefes verin. Ağırlığı kalçalara ve bacaklara vererek çömelin. 1-2 saniye bu pozisyonda bekledikten sonra yavaşça doğrulun. 3 set  10 tekrar yapmanız yeterli. Squat hakkında daha detaylı bilgi için Squat Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı içeriği inceleyebilirsiniz.

2. Tek Adım Çömelme (Lunge)

Selülit Giderici Hareketler- Tek Adım Çömelme (Lunge)

Bacağınızı öne  doğru bir adım atarak açın, bu esnada dizlerinizi kırarak 90 derecelik açıda durun. Beliniz squat hareketinde olduğu gibi dik dursun. Çömelir pozisyondan kalkarken yine squatta olduğu gibi topuklarınızdan destek alarak dengenizi sağlayın ve kendinizi yukarı iterek başlangıç pozisyonuna gelin. .

Lunge basen ve kalçalar üzerinde oldukça etkili bir harekettir. Bu nedenle  dördüncü antremandan sonra ağırlık kullanmanızı yada çok hafif ağırlıklar ile çalışmanız daha kısa sürede daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğer dumbell yoksa su dolu pet şişe de kullanabilirsiniz. Bu selülit giderici hareketi de 3 set 10 tekrar yapın.

3. Floor Hip Extensions Hareketi

Floor Hip Extensions Hareketi

Yerde elleriniz ve dizlerinizin üzerinde pozisyon alın ve tek bacağınızı diğer bacak ile  90 derecelik bir açı oluşacak şekilde kaldırın, (geriye doğru tekme atar gibi). Ardından diğer bacağınız için aynı hareketi uygulayın. 3 set 10 tekrar olacak şekilde devam edin.

4. Bridging (Köprü)

Bridging hareketi

Yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi 45 derece bükün. Kalçanızı hafifçe yukarı kaldırın. Hareketi yaparken karnınızın ileri doğru çıkmamasına, düz durmasına dikkat edin. Kalçanız tam olarak yere değmeden tekrar yukarı kaldırarak hareketi tekrarlayın.

5. Dizler Göğüste

Selülite İyi Gelen Hareket

Her iki bacağınızı kaldırıp göğsünüze doğru çekin ve kollarınızla dizlerinize sarılıp, dizlerinizi hafifçe göğsünüze doğru bastırın. Birkaç saniye bu pozisyonda durun ve başlangıç pozisyonunuza dönün. Hareketi 15 kez tekrarlayın.

Bu hareket selüliti azaltmakla birlikte, sırt ağrılarını ve kas spazmlarını hafifletir, pelvis kaslarını güçlendirir.

Selülitten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Egzersizlerden önce yeşil çay için. Yapılan araştırmalar, egzersiz öncesi yeşil çay içmenin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmayı ve ödem sökmeyi kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır.
 • Sağlıklı bir kiloda olun ve formunuzu koruyun. Sürekli kilo alıp vermek vücutta deformasyona yol açar.
 • Hareketli bir yaşam tarzınız olsun. Düzenli egzersiz yapın.
 • Beslenmenize dikkat edin ve vitamin-mineral yönünden zengin sağlıklı beslenme tarzına sahip olun.
 • Bol bol sebze ve meyve tüketin. Özellikle ananas, portakal, greyfurt, karpuz, domates, siyah üzüm, mango ve yeşil elma yiyin.
 • Tuz, şeker, alkol, sigara, aşırı kafein, kızartma ve hamur işlerinden uzak durun.
 • Gün içerisinde bol bol su için, vücudunuzu susuz bırakmayın.

Ayrıca okuyun⇓

12 Yorum

 1. Selülit dolaşımla alakalı, bu yüzden ilk cümle çok önemliydi, zayıf olan kişilerde bile olabilir. Beslenme şekli ve belli bölgelerin hareket ettirilmesi selüliti engeller ve bu 4 hareket düzenli olarak yapılmalı. “Ev egzersizleri” diye mobil bir uygulama var, 5 dakikalık sürelerle bölgesel birçok hareketi video eşliğinde yaptırıyor, güzel bir uygulama, selülit için de kullanılabilir.

  1. Evet, bahsettiğin türden çeşitli uygulamalar var. Katkın için teşekkür ederim 🙂 Hareketli yaşam sadece fiziksel görünüm için değil, tüm sağlığımız için çok önemli…

 2. Daha çok bayanlara faydalı olacağını düşündüğüm bu konuyu da çok harika bir şekilde hazırlayarak okuyucuların beğenisine sunmuşsunuz. Çok teşekkürler.

 3. Selülit gideren haerketler evde de kolaylıkla uygulanabilir
  En baştaki hareketi çok yapıyorum fakat diğerlerini de yapmalıyım
  teşekkürler editör

 4. Selülit gerçekten başa dert olan bir problem. Ancak spor yapmak ve düzenli beslenmek ile giderilebiliyor. Yani tek başına şu krem bu losyon diye aldanmamak gerekli. Onlar kısa süreli çözüm getiriyor. Çok sağlıklı tavsiyeler vermişsiniz yine. Teşekkürler. Bu arada blogları uzun zamandır dolaşamadım. Yorumlara dönemedim. Kusuruma bakmayın lütfen. Sevgiyle kalın.

  1. Sizi tekrar görmek çok güzel, çok mutlu oldum 🙂 Ne kusuru, olur mu öyle şey. Siz iyi olun yeter 🙂 Sevgilerimle.

 5. Selülit nasıl bir beladır ki bir çok genç bayana yaşlı görüntüsü vermektedir. Kat kat o yapıyı kimse istemeyecektir 🙂 ihtiyacı olanlar bir an önce başlasın bence..

  1. Nadir de olsa erkeklerde de olabiliyor selülit ama esas olarak kadınların baş belası. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile bu problemi minimuma indirmek mümkün.

 6. Selülit konusunda hiç bunalmadan araştırıp yazmışsınız birilerine faydalı olsun diye Instagram takipcisi Cook olan sayfa var komsunuzb ona iletiyorum saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu