Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir? Sedef Hastalığı Belirtileri ve Doğal Çözümler

Tıp dilinde Psoriasis olarak adlandırılan Sedef hastalığı uzun süreli ve tekrarlayan otoimmün bir hastalıktır. Genelikle sırt, kafa derisi, diz, dirsek, göbek, yüz, el ve  koltukaltı gibi  bölgelerde deri kalınlaşması, kızarıklık, kaşıntı, kabarma ve kabuklanma şeklinde ortaya çıkar. Bir çok insanın muzdarip olduğu bu rahatsızlık için henüz kesin bir tedavi bulunmamakla birlikte bazı bitkisel ve diğer doğal uygulamalarla sedef belirtileri hafifleyebilmektedir. Bu yazımızda “sedef hastalığına ne iyi gelir, evde tedavi yöntemleri nelerdir, sedef hastalığına bitkisel çözümler var mıdır” gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Ancak, bunun öncesinde sedef hastalığı nedir, belirtileri nelerdir sorularını cevaplayalım.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, deride kızarma, kaşıntı, kuruluk ve pullanma olarak beliren bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkili bir hastalıktır. Sedef hastalığının nedenleri henüz tam olarak bilinmese de daha çok genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Her yaşta görülebilen bu hastalık Dünya nüfusunun yaklaşık %2’sini etkilemektedir. Bazı hastalarda aniden belirip kısa sürede geçerken, kiminde de hayat boyu bu problem devam edebilir ve hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişir. Hastalığın hafif ya da şiddetli olup olmadığı semptomlara bağlı olarak tespit edilebilir.

! En çok merak edilen sorulardan biri de, “sedef hastalığı bulaşıcı mıdır” sorusudur. Sedef bir çok cilt hastalığının aksine bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Sedef hastalığında cilt genellikle kaşıntılı, beyaz kepeklerle kaplı kızarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Vücudun bir çok bölgesinde görülebilir. Sedef hastalığının çeşitleri vardır ve buna göre belirtiler de farklılık göstermektedir. Sedefin genel olarak bilinen 5 çeşidi vardır:

 • Plak tipi psoriasis: En sık görülen sedef çeşididir. Cilt kabarık, iltihaplı, kırmızı ve beyaz pullarla kaplıdır. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilir ve bazen oldukça ağrılıdır.
 • Tırnak psoriasisi: Tırnakta çukurlaşmalar, kaşıntı, kalınlaşma, renk ve doku değişikliği gibi belirtiler gösterir.
 • İnvers psoriasis: Genellikle kasık, koltuk altı gibi nemli bölgelerde görülen bu türde, nemden dolayı kabuklanma ve kepeklenme görülmez ama kabarıklık ve kızarıklık oldukça belirgindir. Mantar enfeksiyonlarını tetikleyebilir.
 • Psoriatik artrit: Özellikle eklemlerde iltihaplanma sonucu ağrı, şişme ve şekil bozuklukları görülür. Sıklıkla el ve ayak eklemlerinde tutulmalar yaşanır.
 • Eritrodermik psöriasis: Diğer türlere göre daha nadir görülen bu sedef türü tüm cilt yüzeyini kaplayan iltihaplı lezyonlardır. Kaşıntılı ve ağrılıdır.

Sedef Hastalığı Tedavisi (Doğal, Bitkisel, Tıbbi Tedaviler)

Henüz kesin bir tedavisi olmasa da sedef hastalığı belirtileri için hafifletici bir çok yöntem bulunmaktadır. Şiddetli sedef hastalığı için uygun tıbbi yardımlar alınabilir, ancak hafif semptomlar evde bazı doğal yöntemler ve yaşam tarzı değişiklikleriyle hafifletilebilir.

İşte sedef hastalığına ne iyi gelir sorusu için, belirtileri hafifletmeye ve belki de belirtilerin tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olabilecek en etkili tedaviler:

1. Yaşam Tarzı Değişiklikleri ile Sedef Hastalığı Tedavisi

 • Cildinizi her zaman nemli tutun

Kuru cilt sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda sorunu daha da kötüleştirir. Bulunduğunuz ortamın havasını ve cildinizi mutlaka nemli tutun. Hassas cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz, kaşıntılı plak oluşumunu  önlemeye yardımcı olur.

 • Dengeli beslenme ve besin takviyeleri

Soğuk su balıkları, keten tohumu, kuruyemişler ve omega-3 yağ asitleri, iltihabı azaltma özellikleriyle bilinirler. Bu da sedef hastalığı semptomlarını gidermeye yardımcı olabilecekleri anlamına gelir. Bu tür gıdalara diyetinizde daha fazla yer verin. Ayrıca besin takviyeleri, sedef hastalığı semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Özellikle balık yağı, D vitamini, aloe vera, Oregon üzüm ve akşam çuha çiçeği yağının hafif sedef hastalığı belirtilerine iyi geldiğine dair bazı çalışmalar mevcut. Ancak herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

! Sağlıklı beslenme, sedef hastalığı belirtilerini ve hatta riskini azaltabilir. Bu nedenle probiyotik içeren gıdalar, lifli gıdalar, antioksidan etkili gıdalar, A vitamini yönünden zengin gıdalar, süt, omega-3 içeren gıdalara diyetinizde bolca yer vermeyi unutmayın!

 • Alkol ve sigaradan uzak durun

Aşırı alkol tüketiminin zararlı etkilerini hepimiz biliyor olsak da, sedef hastaları bu konuya herkesten daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü alkol alımı durumlarını daha da kötüleştirebilir. Hatta, 2015 yılında yapılan bir çalışma ile alkolün sedef hastalığının şiddetini arttırdığı kanıtlanmıştır.

Aynı şekilde sigara içmenin de sağlığa ciddi olumsuz etkileri vardır, fakat bu kronik hastalıktan muzdarip olanlar için çok daha ciddi sonuçlar yaratabilir. Hatta sadece sigara içmek değil, sigara içilen ortamda durmak dahi hastalığın şiddetini arttırabilir. Bu konuya mutlaka azami özenin gösterilmesi gerekir.

 • Stresten Kurtulun!

Stres, kaygı, üzüntü gibi olumsuz duygular sedefi kötüleştirir. Bu nedenle hastaların daha iyi hissetmelerini  sağlayacak şeylere yönelmeleri tedavi için olumlu olacaktır.

Günümüz dünyasında stres neredeyse kronik bir durum haline geldi ve her yaştan insanı etkiler oldu. Stresin artışı sedef hastalığı gibi bağışıklıkla ilişkili hastalıkları tetikledi ve bu tür hastalıklarda ciddi artışlar yaşandı.Hatta sedefin en ciddi tetikleyicilerinden birinin stres olduğuna inanılıyor. Bu nedenle stresi en aza indirmenin yollarını bulmak çok önemli.

Yüzyıllardır Hint tıbbı ve Ayurveda, meditasyonun stres yönetimi için ne denli önemli ve etkili olduğunu vurguluyor. Yoga gibi meditatif etkisi olan aktiviteler huzursuzluğun azaltılmasına yardımcı olur ve genel zindeliği arttırır, aynı zamanda sakinleştirici etkiye sahiptir.

İlginizi çekebilir⇓

 • Kimyasal ürünlerden kaçının

Sabunlar, parfümler, kremler, boyalar ve kimyasal içeren diğer bir çok ürün sedef hastalığı belirtilerini ağırlaştırmakla kalmayım, aynı zamanda bu hastalığın ortaya çıkmasına bile neden olabilmektedir. Bu neden bu tür ürünlerden mutlaka kaçınmalı ve hassas ciltlere yönelik doğal içerikli ürünlere yönelmelisiniz.

 • Güneş ve deniz terapisi

Sedef hastalığınız varsa, her gün açık havada biraz zaman geçirmeniz ve denize girmeniz faydalı olacaktır. Güneş ve denizin sedef hastalığının etkilerini azaltma özelliği vardır, ancak güneş ışınlarına maruz kalma süresinin mutlaka kontrollü olması gerekir. Aşırı güneşlenmek sedef döküntülerini arttırabilir. Bu nedenle çok uzun süre kalmamaya dikkat edin ve özellikle güneş kremi sürmeyi unutmayın!

 • Günlük olarak duş alın

Düzenli banyo yapmak cildinizin yatıştırılmasına yardımcı olacaktır. Ancak cildin kurumasına neden olacağından sıcak duştan sakının ve ılık suyla duş alın.

2. Sedef Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi

Bitkilerin bilimsel olarak hafif sedef hastalığına olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bu bitkilerden bazılarını aşağıda listeledik.

 • Zerdeçal

Zerdeçalın aktif maddesi olan kurkumin vücuttaki iltihabı azaltabilir ve psoriatik artriti de hafifletmeye yardımcı olur. Zerdeçalı yemeklerde kullanabilir, içeceklere katabilir veya takviye formunda kullanabilirsiniz.

 • Aloe vera

Geleneksel tıpta, uzun yıllar boyunca, cilt yaralarını ve hastalıklarını tedavi etmek için aloe vera jeli kullanmıştır. Aloe vera antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Cildi yatıştırmaya ve enfeksiyonlara neden olabilecek bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilirler. Aynı zamanda sedefin neden olduğu kızarıklık, döküntü ve ağrıları hafifletir. Piyasada yardımcı olabilecek birçok çeşit aloe vera kremleri ve jelleri bulunmaktadır. Bunların içeriğinden emin değilseniz, taze aloe vera yapraklarında bulunan jeli de direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

 • Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve sedef hastalığı dahil çeşitli cilt rahatsızlıkları için kullanılabilir (kynk) Ağrı ve kaşıntıyı gidermek için cilde pamuk yardımıyla direkt olarak uygulanabilir.

 • Lavanta yağı

Lavanta yağı antienflamatuar özelliklerle cildi yatıştırmaya yardımcı olur, aynı zamanda cilt hücrelerini yenileyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Hindistancevizi yağı

Uçucu bir yağ olmamakla birlikte, uçucu yağlarla birlikte kullanılabilecek en iyi baz yağdır. Esansiyel yağları cilde uygulamadan önce mutlaka baz yağlarla seyreltmelisiniz. Hindistancevizi yağı, anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve aynı zamanda cildi nemlendirerek kurumasını önler.

3. Diğer Tedaviler⇓

Topikal tedavi: Bu tedavi yönteminde doktorunuzun reçete edeceği krem ve losyonlar doğrudan cilde uygulanır. Hafif sedef semptomları için en uygun tedaviler arasındadır.

Fototerapi (ışık tedavisi): Ultraviyole ışık formları ile birlikte bazı durumlarda özel tabletlerin kullanılmasıyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Genellikle sedefin çok ciddi boyutlarda olduğu ve diğer tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı durumlarda fototerapi uygulanır. Ultraviyole ışık sedef hastalığı ile tetiklenen cilt lezyonlarının büyümesini yavaşlatır. Işık tedavisinden sonuç almak için bazen uzun süren seanslar gerekebilir.

Yukarıdaki tedaviler farklı hastalar için farklı etkiler gösterebilir. Sedef hastalığı kronik bir sorundur, kesin bir tedavisi yoktur, ancak bu tedavi yöntemleri sedefle yaşamanızı kolaylaştıracaktır. Bazı bitkiler, küçük yan etkilere neden olabilir ama genellikle güvenlidir. Buna rağmen, herhangi bir tedavi yöntemi denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

5 Yorum

 1. Sedef hastalığının nedeni ve çaresi net olarak belirlenemiyor ama dikkatlice belli uygulamalar yapıldığında sonuç alınabiliyor. Bence sedefin beslendiği şey stres ama o da nasıl azaltılır ayrı bir muamma. Dediğiniz gibi yaşam biçimi değişikliği çok iyi gelecektir. Ayrıca vücudu nemlendiren bitkilerden, iltihap giderici besinlerden destek alınabilir. Yazıda bahsettiğiniz zerdeçalı çok önemsiyorum.

  1. Sanırım stres var olan tüm hastalıkların en büyük tetikleyicisi. Stresle tamamen başa çıkmayı öğrendiğimizde, muhtemelen bir çok hastalık da tarihe karışacak. Teşekkürler katkınız için.

 2. Sedef hastalığı bir yakınımda var. Onun vesilesiyle ben de bu hastalık hakkında detaylı bilgi sahibi olmuştum. Acı ve aşırı baharatlı yiyecekler iyi gelmiyor o arkadaşıma. Ve mevsimlere ya da strese bağlı olarak döküntüler artabiliyor. Bir keresinde ardıç katranı kullanmıştı o iyi gelmişti. Döküntülerin üzerine sürülünce hemen geçmişlerdi. Ama hastalığın kaynağı metabolizma olduğundan dışarıdan yapılan uygulamalar kısmen fayda getiriyor. Çok dikkatli beslenmesi gerek sedef hastalarının. Çok güzel tavsiyeler ve bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.

  1. Siz de faydalı önerilerde bulunmuşsunuz, teşekkürler katkınız için. Zor bir hastalık sedef, umarım kökten çözümü bulunur bir an önce.

 3. Çok detaylı anlatmissiniz. Arkadaşım sedef hastası, yazıyı ona göndereyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu