Şekersiz Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı Faydaları | XHayat

Şekersiz Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı Faydaları

Sakız tüm dünyada oldukça popülerdir ve çiğneme alışkanlığı çok eski yıllara dayanmaktadır. Yıllar boyunca sakız çiğnemenin faydaları hakkında çok sayıda çalışma yapılmış ve makul düzeyde tutulduğu takdirde pek çok faydası olduğu görülmüştür.
Sakız çiğnemenin popülaritesi nedeniyle, piyasa farklı marka ve lezzette sakızla doludur. Nane aromalı olanlar en fazla tercih edilenlerden olsa da, özellikle sağlık konusunda bilinçli olanlar tercihlerini şekersiz sakızlardan yana kullanır. Bu yazımızda şekersiz sakız çiğnemenin faydaları konusuna değindik.

Şekersiz Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

1. Ağız ve Diş Sağlığını Korur:

  • 10 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemenin ağızdaki 100 milyona yakın bakteriyi öldürebileceğine inanılıyor.
  • Sakız çiğnerken oluşan çene hareketi tükürük üretimini ve akışını artırır. Bu, ağızdaki asitlerin seyreltilmesine, plağın temizlenmesine ve gıda partiküllerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Tükürük akışı ile diş çürümesi riski de azalır. Sakız çiğnemek aynı zamanda dişlerdeki hassasiyetin azalmasını sağlar.
  • Her öğünden sonra şekersiz sakız çiğnemek çürüme ve diş eti hastalıklarını büyük ölçüde azaltılabilir. Ancak, sakız çiğnemek her ne kadar ağız ve diş sağlığı için faydalı olsa da, dişleri fırçalama ve diş ipi kullanmanın yerini almayacağını hatırlatmış olalım. Yapılan bir araştırmada, sakızın ağız sağlığına olan faydaları analiz edilmiş ve diğer önleyici yöntemlerle (diş fırçalama, diş ipi kullanma vs.) birlikte diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesi için ek bir araç olarak oldukça faydalı olduğu saptanmıştır.
  • Kötü nefes probleminiz varsa, şekersiz sakız çiğnemek bu sorun için iyi bir çözümdür. Sakız çiğnemek daha fazla tükürük salgılanmasını sağlayarak kokuya neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.

2. Zayıflamaya Yardımcı Olur: Sakız çiğnemek zayıflatır mı? Garip gelse de, sakız çiğnemek fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Şekersiz sakız, fazla kiloların arkasındaki temel nedenlerden biri olan şekerli gıdaları yeme isteğinizi frenleyerek daha az yemenizi sağlar. Yani iştahınızı ve aşırı yeme isteğinizi kontrol altından tutmak için şekersiz sakız çiğneyebilir, bu şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.3. Mide Yanması ve Reflüyü Önler: Bir parça şekersiz sakız çiğnemek, midede oluşan yanma hissiyle mücadele etmek ve sindirimi hızlandırmak için mükemmel bir çözümdür. Sakız, alkali bir ajan olan tükürük üretimini uyararak mide asidinin nötralize edilmesine yardımcı olur ve kısa sürede rahatlamanızı sağlar. Yemeklerden sonra yaklaşık 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğneyerek mide yanmasından korunabilirsiniz.

4. Stresi Azaltır: Stres, sağlığınızı hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkileyebilir. Stres düzeyinizi kontrol altında tutmak için, sakız çiğnemeyi deneyin. Çiğneme süreci, vücuttaki kortizol miktarını azaltmaya ve stresi hafifletmeye yardımcı olur hatta anksiyeteyi bile azaltabilir.

5. Konsantrasyonu ve Hafızayı Geliştirir: Sakız çiğnemek sinirleri uyarır ve beyne giden kan akışını hızlandırır. Bu da, beynin ihtiyacı olan oksijen miktarının artmasını sağlar. Bu sayede bilişsel işlevsellik artar, hafızanız gelişir, daha zinde hissedersiniz ve beyniniz daha dinç olur.

Yapılan bir araştırmada, sakız çiğnemenin sürekli izleme gerektiren görevlerde konsantrasyonu arttırdığı görülmüştür.

6. Tıkanmış Kulakları Açar: Şekersiz sakız çiğnemenin faydalarından bir diğeri de tıkalı kulakların açılmasına yardımcı olmasıdır. Çiğneme, östaki tüplerini açar ve bu da kulaklardaki aşırı basıncı hafifletir. Bu, uçakla yolculuk yapanlar için özellikle tavsiye edilen bir yöntemdir.7. Çocuklarda kulak enfeksiyonlarını önler: Bazı çalışmalara göre, ksilitol içeren sakızların çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarını önleyebileceği görülmüştür (bknz).

8. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olur

9. Ameliyattan sonra bağırsaklarınızın iyileşmesine yardımcı olur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı