Sahur ve İftar Vakitlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayı boyunca sahur ve iftarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey su tüketimine büyük önem verilmesi, şeker oranı yüksek, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulması gerektiğidir…

Sahur ve İftarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vücudumuz susuzluğa karşı açlıktan daha az dirençlidir. Bu nedenle oruç tutarken vücudun susuz kalmaması için, iftar ve imsak arasındaki sürede mutlaka bol su tüketilmesi gerekir.

Gün içerisinde kaybedilen sıvıyı karşılamak için oruç su ile açılmalıdır. İftardan sonra da vücudun elektrolit dengesinin sağlanması için limonlu bitki çayları, limonata, maden suyu, ayran, kefir gibi içecekler tüketilmelidir.

İftarda dikkat edilmesi gerekenler

İftarda ana yemekten önce peynir, zeytin ve bir parça buğday ekmeği yiyip, 10-15 dakika ara verdikten sonra ana yemeğe geçilmesi sindirim sisteminin zorlanmasını önleyecektir.

Ana yemekten önce on-on beş dakikalık bir ara vererek, sindirim sisteminiz ile ilgili bir problem yaşamamanızı sağlarsınız. Zeytin yağlı yemekler, az yağlı et veya etli sebze yemekleri, fırında ya da ızgarada pişirilmiş tavuk, balık ve baklagiller iftar ana yemekleri için uygun seçenekler arasındadır.

Bununla birlikte vücudun kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılamak için yoğurt, ayran ve cacık tüketilebilir.

Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahura kalkmadan oruç tutmaya kalkmak pek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Yiyerek yattığınızda aç kalacağınız süre 20 ile 22 saat arası olurken sahura kalktığınızda aç kalacağınız süre 16 saat olacaktır.

Uzun saatler aç ve susuz kalmanız vücut direncinin fazlası ile düşmesine sebep olacağı gibi orucunuzu tamamlamanızı engelleyebilir ya da aşırı zorlanmanıza sebep olabilir.

İki tür sahur yapmayı tercih edenler mevcut. Kahvaltı şeklinde tercih edenler sofralarında az yağlı peynir veya lor peyniri bulundurmalıdır. Bu peynirler vücudun su tutulumunu ve protein ihtiyacını karşılamaktadır

Yemek sahuru yapanlar az yağlı ızgara et, söğüş et, tavuk, yağsız yoğurt, zeytinyağlı yemekler ve mevsim meyvelerini tüketebilirler.

Sahurda yemeğinizi yer yemez yatmamalısınız. Uyumak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olacağı için sindirimi zorlaştıracaktır. Sahurda su tüketimi mutlaka bol olmalıdır.

Oruçluyken fazla susamamak için ne yapılmalı?

Vücudun sıvı dengesini bozacağından sahur ve iftar saatleri arasında kafeinli içecekler tüketmekten kaçınmak gün içerisinde aşırı susamamak için etkili bir önlemdir.

Yine sahur ve iftarda kontrollü ve yavaş yemek hem sindirim sistemini yormaz hem de aşırı susuzluğu önler. Sebze ve meyve, meyve suları susuzluğun giderilmesine yardımcı olur.

Asitli içecekler ve hazır meyve sularından kaçınmak gerekir. Bu içeceklerin şeker oranı ve diğer katkı maddeleri susuzluğunuzu arttırır. Aşırı yağlı ve baharatlı yemekler de susuzluğu arttıracağından, yemeklerinizi daha bilinçli yapmanız fayda sağlayacaktır.

Sahurda yenebilecek tok tutan besinler nelerdir? Tam tahıllılar, süt, yoğurt, yumurta, peynir, zeytin, yeşillik, çorba, meyve gibi besinler daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Ayrıca okuyun- Aralıklı oruç nedir | İntermittent Fasting

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu