Sahur ve İftar Vakitlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayı boyunca tutulan oruç sebebi ile beslenme alışkanlıklarımızda değişiklikler olacaktır. Sıvı tüketimini uzun süre yapamayacağımız için sahur ve iftar vakitlerinde sıvı tüketimi dikkatli, bilinçli ve etkili bir şekilde yapılmalıdır. Bilinçsiz şekilde yüksek şeker oranlı, gazlı ve kafeinli sıvı tüketimi, özellikle ramazan ayında oruç tutarken pek sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Sahur ve İftar Vaktinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaz aylarında olduğumuz için aşırı soğuk su ile değil de daha ılık bir su ile oruç açmanız, gün içerisinde kaybettiğiniz sıvıyı karşılayacak ilk adımdır. Ana yemekten önce iftariyeliklerden beyaz ve ya kaşar peyniri, birkaç siyah ve ya yeşil zeytin ile birlikte tam buğday ekmeği az bir miktar tüketilerek gün boyu değişim göstermiş kan şekeri değerini dengeleyecektir.

Ana yemekten önce on-on beş dakikalık bir ara vererek, sindirim sisteminiz ile ilgili bir problem yaşamamanızı sağlarsınız. Az yağlı et ve ya etli sebze yemekleri, fırında ya da ızgarada pişirilmiş tavuk, balık ve baklagiller iftar ana yemekleri için uygun seçenekler arasındadır.

Sıcak havalar sebebiyle zeytinyağlı sebze yemekleri vücudun ihtiyacı olan posayı karşılayacaktır. Cacık, ayran, yoğurt, salata ve haydari gibi yiyecekler ile gün boyu ihtiyaç duyulup alınmamış kalsiyum ve protein ihtiyacınızı iftar saatinde karşılayabilirsiniz.

Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sahura kalkmadan oruç tutmaya kalkmak pek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Yiyerek yattığınızda aç kalacağınız süre 20 ile 22 saat arası olurken sahura kalktığınızda aç kalacağınız süre 16 saat olacaktır. 20 ila 22 saat arası aç kalmanız demek iste vücut direncinin fazlası ile düşmesine sebep olacağı gibi orucunuzu tamamlamanızı engelleyebilir ya da aşırı zorlanmanıza sebep olabilir.

İki tür sahur yapmayı tercih edenler mevcut. Kahvaltı şeklinde tercih edenler sofralarında kesin olarak az yağlı peynir ve ya lor peyniri bulundurmalıdır. Bu peynirler vücudun su tutulumunu ve protein ihtiyacını karşılamaktadır

Yemek yiyerek sahur yapanlar az yağlı ızgara et, söğüş et, tavuk, yağsız yoğurt, zeytinyağlı yemekler ve mevsim meyvelerini tüketebilirler. Sahurda yemeğinizi yer yemez yatmamalısınız. Uyumak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olacağı için sindirimi zorlaştıracaktır. Sahurda su tüketimi mutlaka olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Aralıklı oruç nedir | İntermittent Fasting

Sahur ve İftar-Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

İftarda direkt su içerek iştahımı kapatmamalıyım gibi bir düşünce elbette yanlış olacaktır. Orucunuzu su ile açmanız daha yararlı olacaktır.

Yemek yiyerek yatarsam sahura kalkmaktan daha karlı olurum gibi bir düşünceye sahip olursanız maalesef ki yanlış bir hareket yapmış olursunuz. Yemek yiyip yattığınız zaman aç kaldığınız zaman uzayacağı için oruç tutarken zorlanmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden sahura kalkmak çok önemlidir.

Hızlı bir şekilde karnınızı doyurmayı düşünmek de yanlış olacaktır. Orucu su ile açarak ana yemekten önce ufak bir atıştırma yaparak bir 10-15 dakikalık dinlenme ile sindirim sisteminizde oluşacak sorunları engelleyebilirsiniz.

Sahur ve iftar vakitlerinde tükettiklerinize dikkat ederek bu süreci çok daha sağlıklı ve rahat geçirebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi:

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı