Sağlıklı Yaşam Nedir? Sağlıklı Bir Yaşam için Olmazsa Olmaz Altın Kurallar

Sağlıklı yaşam nedir?

Sağlıklı yaşam, genel sağlığı ve refahı korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan bir yaşam biçimi olarak adlandırılabilir. Bununla birlikte, sağlıklı yaşam nedir sorusunun cevabı sadece birkaç kelimeyle sınırlandırılamaz. Sağlıklı beslenmek, fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı bir kiloya sahip olmak, stresi yönetebilmek; fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duygusal birçok faktör sağlıklı yaşamın temelini oluşturur. Yani, sağlıklı yaşam nedir sorusu için, içten dışa kendimizle ilgilenmeyi gerektiren bir süreçtir diyebiliriz.

Teknoloji sürekli gelişiyor ve bilim insanları sağlıklı yaşam için kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olan yeni yeni çözümler buluyor. Ancak, sadece hastalıklardan korunmaya çalışmak sağlıklı yaşam felsefesi için yeterli değildir. Bu daha çok, olumlu ve geniş bir perspektife, fiziksel, ruhsal ve sosyal refaha sahip olabilmekle alakalıdır.

“Sağlıklı yaşam nedir” sorusunun cevabı bu yüzden çok basit değil, çok yönlüdür. Bir sağlıklı yaşam sitesi olarak bunun tanımını şu şekilde yapabiliriz; optimum sağlık elde etmek için atılan adımlar, eylemler ve stratejilerdir sağlıklı yaşamak; kendi yaşamınızın sorumluluklarının bilincinde olmak, bugüne ve geleceğe akıllı, sağlıklı seçimlerle yatırım yapmaktır.

Sağlık ve yaşam birbirinin ayrılmaz bir parçasıdır…Bu sadece sizi değil, aynı zamanda çevrenizdekileri de etkiler; aileniz, iş arkadaşlarınız, her gün metroda karşılaştığınız insanlar vs. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile birileri için rol model haline gelebilir, ilham kaynağı olabilirsiniz… ve hatta düşündüğünüzden daha fazlası…

“Bedeniniz, zihniniz, ruhunuz ve yaşamın tüm önemli bileşenleri daha sağlıklı bir yaşam için uyum içerisinde olmalı ve tam bir denge sağlanmalıdır…”

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam nasıl olur? Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız?

Yaşınız, kilonuz, enerji düzeyiniz ne olursa olsun, sağlıklı yaşam için harekete geçebilirsiniz, bunun için asla geç değil. Günlük yaşamınızda bazı küçük değişiklikler yapmakla işe başlayın ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinebilmek için istikrarlı ve yaratıcı olun. İşte sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz en önemli kuralları ve sağlıklı yaşam programı:

Sağlıklı yaşam ve beslenme

Sağlıklı yaşam ve beslenme

Sağlıklı beslenme tarzı bedenimiz ve zihnimiz için en önemli kaynaktır. Öyle ki, istediğiniz kadar egzersiz yapın veya kötü alışkanlıklardan uzak durun, bunu sağlıklı beslenmeyle desteklemiyorsanız, sağlıklı yaşam hedefinize ulaşmanız mümkün olmaz. Tükettiğiniz besinler sağlığınızı, vücut yapınızı ve ömrünüzü belirler. Yani ne kadar sağlıklı beslenirseniz o kadar sağlıklı ve uzun yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme genellikle şunları içerir: et, balık, bakliyat, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyve, sağlıklı yağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi için “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı ile Daha Uzun Bir Ömür!” başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

“Beslenme bir zorunluluktur, ama sağlıklı beslenme bir sanattır” La Rochefoucauld

Sağlıklı yaşam ve spor /egzersiz

Sağlıklı yaşam hedefleri belirlerken fiziksel aktivitenin en önemli bileşenlerden olduğunu hatırlatmak isteriz. Yaşamın tam merkezinde olması ve ömür boyu sürdürülmesi gerekir. Çünkü egzersiz yaşamımızda hayati bir rol oynar. Elbette ağır sporlardan bahsetmiyoruz, her gün yapacağınız 40-45 dakikalık yürüyüşler bile sağlığınız için mucizeler yaratabilir.

Fiziksel aktivite bedeninizin güç, esneklik ve dayanıklılık gibi bileşenlerini şarj eder. Böylece tüm hayati organlarınızı korumak ve hücrelerin yenilenmesini sağlamak için gerekli sinyaller oluşur. Günlük yapılan egzersizler kemikler, eklemler ve kasların sağlıklı ve uzun yıllar genç kalmasına yardımcı olur. Bedeninize güç, esneklik ve dayanıklılık sağlayacak her türlü aktiviteyi deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir⇓

“Egzersiz yapmak, yaşamınızın sonuna kadar fiziksel ve zihinsel olarak formda kalmanıza yardımcı olur.”

Sağlıklı bir yaşam için sigaradan uzak durun

sigaradan uzak durun

Sigara içmek, birçok sağlık sorununa yol açar ve ömrü kısaltır (bunu zaten biliyorsunuz). Sigara içmiyorsanız bu harika ama bu zararlı alışkanlığa sahipseniz ve milyonlarca kez bırakmayı denediğiniz halde bunu başaramadıysanız, belki de bir uzmandan yardım istemenin zamanı gelmiştir. Sağlıklı yaşamak için harekete geçecekseniz, sigarayı tamamen hayatınızdan çıkararak büyük ve önemli bir adım atmış olursunuz.

“Sigara içmek stres giderici bir araç gibi görünse de aslında bu zihninizin yarattığı bir yanılsamadır.”

Sağlıklı yaşamak için alkolü sınırlayın

Arada bir alkol almak büyük bir sorun değil elbette, ancak her gün çok fazla alkol tüketmek hem sağlığınıza hem de sosyal yaşamınıza zarar verebilir. Sürekli ve aşırı alkol tüketimi zamanla bağımlılığa döner ve alkol bağımlılığından kurtulmak hiç de kolay değildir. Bu bağımlılık doğru düşünmenizi, motor becerilerinizi, doğru kararlar almanızı engeller.

Bununla birlikte, aşırı alkol duyu zayıflamasına, karaciğer kanserine, vitamin eksikliğine, mide problemlerine, kalp hastalıklarına, sinir sisteminin zayıflamasına, hafıza kaybına, tip 2 diyabete ve kilo problemlerine yol açabilir. Ayrıca alkolizm aile ilişkilerini de olumsuz etkiler ve aile içi şiddetin birincil sorumlularından biridir. Yani tüm ailenin duygusal ve fiziksel sağlığını olumsuz etkiler.

“Zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlık, sağlıklı bir yaşam için en az fiziksel sağlık kadar önemlidir.”

Stres Yönetimi

Duygusal stres, hem doğrudan hem de dolaylı olarak çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Bu nedenle, stres yönetimi sağlıklı yaşam tarzınızın önemli bir parçası olmalıdır. Stres yönetimi için meditasyon ve diğer rahatlama teknikleri son derece etkilidir.

Bununla birlikte, zaman zaman yalnız kalarak kendinizi dinlemeniz, fırsat buldukça seyahate çıkmanız, pozitif insanlarla vakit geçirmeniz ve spor yapmanız bu anlamda çok faydalı olacaktır.

Uyku Düzeni

sağlıklı uyku

Vücudumuzdaki her organın biyolojik saati vardır. Bu saatler, metabolizmadan psikolojik işleyişe kadar her şeyi düzenler. Uykusuzluk, uzun vadede, kronik sağlık sorunlarının çoğuna sebep olabilmektedir.

Sağlıklı yaşam tarzı dengeli uyku düzenini de kapsar. Bu duruma gerekli hassasiyeti göstermeniz son derece önemlidir.

ilgili ⇓

Elektromanyetik Alanlardan Korunun

Cep telefonları, tabletler, yönlendiriciler, dizüstü bilgisayarlar vs. elektromanyetik alan oluşturan, diğer bir deyimle radyasyon yayan cihazlar hücrelerinizdeki voltaj bağımlı kalsiyum kanallarını aktive eder.

Bu aktivasyon ile birlikte, güçlü bir oksidan stres faktörü ve reaktif serbest radikal üretilir ve bu da ciddi hasarlara yol açabilir.

Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Sosyal Olmak!

Bilim insanları, arkadaşları ve aile üyeleri gibi sevdikleriyle daha çok vakit geçiren insanların, kendini dışarıya karşı izole etmiş yalnız insanlara göre daha uzun yaşadığını keşfetti. Araştırmanın sonuçları Perspectives on Psychological dergisinde yayınlandı. Uzmanlar yalnız yaşamanın ve kimseyle iletişim kurmamanın hangi yaşta olduğu fark etmeksizin kişiyi beklenmedik bir ölüme götürebileceğini düşünüyor.

Asosyal olmanın bol bol sigara içmeye, alkolikliğe ve obeziteye açılan kapıyı araladığı herkesçe bilinen bir gerçek. Dolayısıyla aktif bir sosyal yaşam aynı zamanda sağlıklı yaşam temelini oluşturan en önemli faktörlerdendir.

 • Norveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre kahkaha atmak sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşama büyük katkı sunuyor. Öyleyse bol bol gülmeyi ihmal etmeyelim 🙂

Anın tadını çıkarmakAnı Yaşa

Mutlu ve sağlıklı yaşam nedir, diye şöyle bir durup düşünün. İyi bir üniversite için gecenizi gündüzünüze katıp çok çalıştınız, kariyer, evlilik, çocuk bakımı, başkalarını memnun etmeye çalışma, hayatın yoğun temposu derken tüm yaşam zevklerinden mahrum kaldınız ve tüm bunları daha rahat bir  gelecek için feda ettiniz.

Nihayet karşılığını alma vakti derken, bir de bakmışsınız ki, 40’lı yaşların henüz başlarında vücudunuz bazı sağlık sorunu sinyalleri vermeye başladı. Henüz bu genç yaşınıza rağmen diz ağrıları, bazı kronik hastalıklar, yorgun bir ruh… Onca çalışma, onca fedakarlık ve sonuç bu.

Yaşamın en temel unsurları küçük detaylardır, anlardır, anı yaşamaktır… Daha iyi bir yaşam düşlerken ve bunun için durmaksızın çabalarken o güzel anları ıskalamak ideal bir yaşam değil ve bu kimsenin isteyeceği bir yaşam da değildir.

Geçen zamanın telafisi yok. Bu yüzden sağlıklı bir yaşamın en önemli kuralı olan “anı yaşamak” sözü her zaman aklınızın bir kenarında bulunsun. Mevcut koşullarda yaşayabileceğinizin en iyisini yaşamaya çabalayın. Belki koşullar zorlayacaktır ama yine de mümkün olan en büyük gayreti gösterin. Kendinizi sevin, zira bu sağlıklı ve mutlu bir yaşamın anahtarıdır.

Özetle;

 • Sağlıklı beslen
 • Spor yap
 • Daha fazla su iç
 • Yeterince uyu
 • Meditasyon yap
 • Bolca meyve sebze ye
 • Küçük öğünler ye
 • Doyduğunda yemeyi bırak
 • İşlenmiş gıdalardan kaçın
 • Kendini sev
 • Toprakla temas et
 • Negatif insanlardan uzaklaş
 • Doğru nefes almayı öğren
 • Hayır demeyi öğren
 • Düzenli sağlık kontrolleri yaptır
 • Sosyal ol.

Hayatınızda yapacağınız bu değişiklikler yaşam boyu enerjik ve genç hissetmenize yardımcı olacak. Bu yüzden daha önce olmadığı kadar iyi bir sağlıklı yaşam tarzı yaratın ve her zaman daha iyi bir yaşamı hedefleyin!

43 Yorum

 1. Sağlıklı yaşamın ne olduğunu tam da benim düşündüğüm gibi açıklamışsınız, çok beğendim. Beden, zihin ve ruhun uyumu sağlıklı bir yaşamın anahtarı. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarını da çok güzel sıralamışsınız. Dengeli ve düzenli beslenme, egzersizler yapılacakların başında, sigara ve alkol, stres ve sağlıksız beslenme de yapılmayacaklar listesinde. Bunlar hayatımızdaysa sağlıklı bir yaşam sürüyoruz demektir.

 2. yazınızı geçen gün okudum ama yorum yapacak ani bir işim çıktı yorumumu yazamadım. Bugüne kısmetmiş Evet sağlıklı yaşama engel olan şeylerin başında sigara ve stres ve aşırı derece sağlıksız beslenmenin olduğunu düşünüyorum. Sigara gerçekten yaşam kalitemizi çok kötü etkiliyor tüm damarlarımızı tıkayarak nefes almamızı zorlaştırarak ve tabii ki iğrenç kokusu ile büyük olumsuzlukları var. Ama bir o kadar da maddi zararı var tabi sigaraya çakmağa ödediğimiz paralar yanında ağız kokusunu gidermek için kullandığımız ürün diş parlatmak için harcadığımız paralar sigarının olumsuz etkilediği organlarımızı tedavi etmek için paralar inanın çok büyük külfeti var.Ayrıca stres sıkıntı sinirlendiğinizde inanın tüm vucüdun kimyası değişiyor. Damarlar geriliyor beyin çalışmaz hale geliyor daha az sıkıntılı ortamlarda olmak stresten uzaklaşmak şart artık ne kadar becerebilirsek.Uyku düzeninize çok dikkat edin en geç 00.00 00.30 arasında uyumuş olun bence vücudun kendini en iyi yenilemeye başladığı saatler dir. Ayrıca şu aşırı yağlı ve sağlıksız gıdalardan da uzak durmak şart özellikle çocuklarımızı b konuda çok iyi bilinçlendirmek gerekiyor gerisini zaten xhayat çok güzel anlatmış keyifle okudum teşekkürler.

 3. Sağlıklı yaşamı gayet güzel açıklamışsınız. Çünkü bu bir bütün aslında. Bir şeyi eksik yaparsak, iş sağlıklı olmaktan çıkar. Özellikle doğal beslenme egzersiz çok önem ve tabi zararlı alışkanlıkları da bırakmak lazım. Çok keyifle okudum. Teşekkürler.

  1. Yazıyı beğenmenize sevindim 🙂 Dediğiniz gibi, tek bir detayı bile atlamamak gerekli. Tam bir sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak, gerekli alışkanlıkları edinmek elbette bir anda mümkün olmayabilir. Bunun için kararlı olmak ve gerekli çabayı göstermek çok önemli.
   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle.

 4. Yazılarınız çok kapsamlı ve bilgi dolu. Hiçbir ayrıntıyı atlamamışsınız. Ben özellikle stres konusuna eğilmek gerektiğini düşünüyorum. Verdiğiniz bu değerli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

  1. Evet, stres yönetimi gerçekten çok önemli. Bunun üstesinden gelmeden, tam olarak sağlıklı bir yaşamdan söz etmek ne yazık ki mümkün değil.
   İlginiz için çok teşekkürler. Takipte kalmanız dileğiyle.

 5. Sağlıklı yaşamın temeli bu kurallarla atılır. Harika bir anlatım olmuş. Teşekkür ederiz.

 6. There is certainly a great deal to learn about
  this issue. I really like all the points
  you have made.

 7. I’m not that much of a online reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.

  Many thanks

 8. çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Tebrikler. Sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlar…

 9. Bu güzel paylaşım için teşekkürler. Sağlıklı yaşamak için dikkat etmemiz gerekenleri kural olarak benimseyip o kurala harfiyen uymalıyız…

 10. Sağlıklı yaşam nedir, neler yapılmalıdır konusunu çok iyi açıklamışsınız. Okurken yaşam tarzımı değiştirmem gerektiğini bir kez daha anladım. Alışkanlıklardan kurtulmak kolay olmasa da sağlık için şartları zorlamalı insan.

 11. Bu yazı tam bir sağlıklı yaşamın püf noktaları yazısı. İhtiyaç olan en önemli noktaları işaret etmişsiniz. Tebrikler. Teşekkürler 🙂

 12. Sağlıklı yaşamın şifreleri ) Kaleminize sağlık, beğendim bu yazıyı.

 13. Valla sağlıklı yaşamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama şu GDO’lar, diğer zararlı gıdalar, hava kirliliği, radyasyon vs. her tarafımızı kuşatmış durumda. Ne yapacağımızı şaşırdık.

 14. Ne çok faydalı şey öğreniyoruz. Motive oluyoruz xhayatla. Çok iyi bir yazı daha okudum.

 15. Çok iyi bir yazı olmuş, tebrikler. Sağlıklı yaşamaya gayret ediyoruz.

 16. Sağlıklı yaşamak istiyoruz ama bu artık çok çok zor olmaya başladı. Besinler hormonlu, hava kirli, stres tavan.

 17. Çok güzel tavsiyeler. Dikkat etmeye çalışıyorum ama daha fazlası gerekiyor galiba.

 18. “Zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlık, sağlıklı bir yaşam için en az fiziksel sağlık kadar önemlidir” Bu söze tamamen katılıyorum..

 19. It is very nice to read your site, thank you very much for your work, it’s great!

 20. Ben pek sağlıklı yaşamıyormuşum. Bir yerden başlamalıyım. Sağlık sorunları da baş göstermeye başladı.

 21. Sağlıklı yaşam kurallarının çoğuna son birkaç yıldır dikkat ediyorum. Biraz daha gayret ettim mi tamamdır bu iş 🙂

 22. Keyifle okudum yazıyı. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaratmak aslında biraz çabayla mümkün.

 23. Tebrikler. Sağlıklı yaşam adına çok güzel bir yazı. Tekrar okumak için kaydediyorum.

 24. Sağlıklı yaşam kriterlerine genel olarak uyuyorum. Bu yazıyla teyit etmiş olduk 🙂

 25. Sağlığına önem veren herkesin bu yazıyı rehber edinmesi lazım. Bravo.

 26. Altın kuralları öğrendik de şimdi esas olan bunları uygulamak. İnşallah yapabiliriz.

 27. Çok güzel bilgiler. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmak çok önemli.

 28. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I’ve joined your feed and look forward to in the hunt for more of your excellent post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu