Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları Edinmenin 8 Temel Adımı

Her insan sağlıklı, doyurucu ve mutlu bir hayat yaşamak ister. Ancak birçoğu yaşam kalitelerini arttırmak için gerekli olan sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve ileriye dönük hedeflere ne yazık ki yeterince sadık kalamıyor. Böylece, yaşamlarını olumsuz etkileyen kötü alışkanlıklar nedeniyle, sürekli kilo problemi, çeşitli hastalıklar ve ruhsal problemlerle baş etmek zorunda kalarak en güzel anları, en iyi şekilde yaşama keyfinden mahrum kalıyor.

Basit bir ifadeyle, sağlıklı yaşam alışkanlıkları, enerjinizi artırır, hastalıkları uzak tutar, her daim formda olan bir beden ve zihin sunar.

“2009 yılında İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, günde sadece 30 dakika egzersiz yapmanın, gün içerisinde 5 porsiyon meyve-sebze yemenin, sigara ve alkolden kaçınmanın inme(felç) riskini yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.

Bu nedenle, daha sağlıklı bir yaşam tarzı için hayatınıza sağlıklı yaşam alışkanlıkları eklemeniz gerektiği gayet açık ve nettir. Elbette, tüm alışkanlıklarınızı tek seferde değiştirmek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken, hayatınızda değişmesi gerekenleri içeren bir liste hazırlamak ve her defasında listedekilerden birini seçip, yapılması gerekenleri tutarlı bir şekilde uygulamak, ardından bir diğerine geçmek olmalı. Küçücük bir yaşam tarzı değişikliği bile sağlığınız için büyük bir fark yaratabilir.

Peki özellikle benimsenmesi gereken ve hayatınızın olmazsa olmaz rutinlerine dahil etmeniz gereken temel sağlıklı yaşam alışkanlıkları nelerdir? İşte bunlardan bazıları.

8 Temel Sağlıklı Yaşam Alışkanlığı

1. Aktif Olun

Boş zamanlarınızı mümkün olduğunca aktif geçirmeye odaklanın. Hareketsiz bir yaşam tarzı çeşitli kronik hastalığa yol açar. Bu nedenle, vücut fonksiyonlarının sağlıklı işleyişi için düzenli egzersiz yapmanız son derece önemli; kilonuzu kontrol altında tutar, kronik hastalıklarla savaşır, stresi azaltır, ruh halinizi iyileştirir ve size başarı hissi verir.

Günde en az 30 dakika yüksek yoğunluklu egzersiz yapmak sağlıklı yaşam alışkanlıkları arasında bulunan en önemli adımlardan biridir. Bununla birlikte günlük olarak 10 bin adım hedefi belirleyerek düzenli yürüyüş yapabilirsiniz. Üstelik yürüyüş yapmak hiçbir ekipman gerektirmeyen en kolay egzersizlerdendir.

2. Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı Alışkanlıklar

 • Tam tahıllı gıdalar tüketin- Tam tahıllı gıdaların düzenli tüketimi, kalp hastalıkları ve kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskini azaltır. Tam tahıllı gıdalar sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Çünkü lif, bazı mineraller ve vitaminler gibi vücudun ihtiyacı olan besinler yönünden zengindir. Bu özellikleri sayesinde hem dengeli beslenmiş olur hem de daha uzun süre tok hissederek kilo almaktan korunabilirsiniz.
 • Kahvaltıyı ihmal etmeyin- Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu biliyorsunuz. Ancak, birçok insan bu önemli öğünü maalesef atlıyor. Bir İngiliz atasözü var, mutlaka duymuşsunuzdur “Krallar gibi kahvaltı yap, bir lord gibi öğle yemeği ye, ancak akşam yemeğin fakir olsun…” Sabahları enerji genelde daha düşük olur ve beyin, bedeni harekete geçirmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle güçlü bir kahvaltı yaparak ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilirsiniz.
 • Sağlıklı atıştırmalıklara yönelin- Her 3-4 saatte birşeyler atıştırmak enerjiyi yüksek tutmaya yardımcı olur, ancak doğru atıştırmalıklar! Taze veya kuru meyveler, badem, ceviz gibi kuruyemişler en iyi ve sağlıklı atıştırmalık seçenekleridir. Bu sayede kan şekeri seviyelerinizin hızlı düşüşü ve ani açlık hissiyle birlikte sağlıksız gıdalara yönelmeyi engellemiş olursunuz.
 • Meyve ve sebze tüketimini arttırın- Sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olan taze meyve ve sebzeler, ne yazık ki, bir çok insanın beslenme düzeninde yeterli miktarda bulunmuyor. Meyve ve sebzelerden oluşan zengin bir sağlıklı beslenme modeli kan basıncını dengeler, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır, bazı kanser türlerini önleyebilir, göz sağlığını iyileştirir, sindirim problemlerini azaltır ve kan şekerini dengede tutar. Genel sağlığı korumaya yardımcı olan çok sayıda vitamin mineral ve bol lif içerir. Bu nedenle günde en az 5 porsiyon meyve-sebze tüketmeye özen gösterin.
 • Porsiyon kontrolü- Sadece ne yediğiniz değil, ne kadar yediğiniz de önemlidir. Mesela, avokado çok sağlıklı bir meyvedir, ancak yüksek kalorili olduğu için fazla tüketmeniz sağlıklı bir alışkanlık olmaz. Yediklerinizin ölçülü olmasına dikkat etmeli ve porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen göstermelisiniz.

3. Bol Su İçin

Her gün en az sekiz bardak su için. Hepimiz suyun yaşam için bir gereklilik olduğunu bilsek de, buna rağmen yeterince su içmeyi ihmal ediyoruz. Yeterince su içmek, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Her canlı hücre suya ihtiyaç duyar ve vücutta gerçekleşen hemen hemen her işlem suya bağlıdır.

Bu nedenle, vücudumuzu sağlıklı ve iyi çalışır durumda tutmak için su ve diğer sıvıları yeterince içmek hayati öneme sahiptir.

4. Yeşil Çay İçin

sağlıklı yaşam alışkanlıkları-yeşil çay

Yeşil çayın faydaları çok çeşitlidir ve özellikle kan akışını düzenleyip kolesterolü düşürdüğünü biliyorsunuz. Bununla birlikte, yüksek tansiyondan konjestif kalp yetmezliğine kadar kalp ile ilgili bir dizi problemin önlenmesine yardımcı olur.

Esasen yeşil çay gezegenin neredeyse en sağlıklı içeceğidir. Vücut üzerinde güçlü etkilere sahip antioksidanlar ve besin öğeleri ile yüklüdür. Her gün en az 1 fincan yeşil çay içmeyi sağlıklı yaşam alışkanlıkları listenize eklemeyi unutmayın!

5. Yeterince Uyuyun

Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının olmazsa olmazlarından biri de sağlıklı uyku alışkanlığı edinmektir. Uyku herkesin hayatının doğal bir parçasıdır; zihin ve beden fonksiyonlarının sağlıklı işleyişi için çok önemlidir.

Uyanıkken nasıl hissettiğiniz, büyük ölçüde- geceleri aldığınız uyku kalitesine bağlıdır. Siz uyurken, vücudunuz sağlıklı beyin işlevini desteklemek ve fiziksel sağlığınızı optimize etmek için kendini yeniler.  Ayrıca, “Yeterli Uykunun Önemi ve Uyku Kalitesini Arttırma Yolları” başlıklı yazıyı da okumanızı öneririz.

6. Stres Yönetimini Öğrenin

Stres yönetimi

Stres ve yorgunluk mutsuz ve agresif olmanıza neden olabilir ve hatta sağlığınızı bile olumsuz etkileyebilir. Stresli hissettiğiniz zamanlarda 10-15 dakikalık basit bir meditasyon (nefes egzersizleri gibi) stresinizi yenmenize ve içsel huzur bulmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden sağlıklı alışkanlıklar listenize mutlaka meditasyonu dahil edin.

Kahkaha yogası da stresten arındıran bir diğer yöntemdir. Kahkahanın faydalarını ve en iyi ilaç olduğunu duymuşsunuzdur mutlaka. Hem zihninizi hem de bedeninizi rahatlatmak için kendinize zaman ayırın ve her fırsatta bol bol gülün.

7. Yeni Şeyler Deneyin

Her gün aynı şeyleri yapmak kısır bir rutin döngüye girdiğiniz hissi yaratabilir. Yeni şeyler deneyerek bu rutinden uzaklaşmayı deneyin. İşte size birkaç fikir;

 • Yeni bir dil öğrenin. Bilmediğiniz dilde filmler izleyin-altyazılı-
 • Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere seyahat edin.
 • Yeni bir spora başlayın.
 • Daha önce gitmediğiniz bir restorana gidin ve hiç tatmadığınız bir yemek yiyin.
 • İnternetsiz birkaç gün geçirin.
 • Daha önce dinlemediğiniz türde müzik dinleyin.
 • Dans etmeyi öğrenin.
 • İşe giderken her zaman kullandığınız rotadan farklı bir rota kullanın.
 • Daha önce duymadığınız bir yazarın kitabını okuyun.

8. Dengeli Yaşayın- (Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları)

Denge, sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinme şartlarından biridir. Dengeli yaşam, hayatımızın tüm yönlerine eşit oranda bakmamız anlamına gelir; aile, iş ve bedensel-ruhsal sağlık… Yapmayı sevdiğimiz ve yapmak zorunda olduğumuz şeyleri dengelemek her zaman kolay değildir. Ancak, stresi azaltamaz ve dengeli bir yaşama sahip olamazsak, fiziksel ve duygusal sağlık sorunlarının kapısını aralamış oluruz.

Sağlıklı alışkanlıklar edindiğinizde, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürme şansınız da artar. Kendinize biraz zaman ayırarak ruh haliniz, zihinsel sağlığınız ve özgüveniniz için harikalar yaratabilirsiniz.

Ayrıca okuyun- Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin 7 Temel Adım

Son Güncelleme Tarihi:

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

23 Yorum

 1. Sağlıklı ve huzurlu yaşam için bu alışkanlıkları hayatımıza yerleştirip, çok iyi takip etmeliyiz. Başlayıp da devam ettirilemeyen alışkanlıklar huzur ve mutluluk vermez. Özellikle sağlıklı beslenme önerileri, stres yönetimi ve yeni şeyler deneyin kısımları çok hoşuma gitti, teşekkürler.

  1. Dediğin gibi, başlayıp bırakmak olmaz. Mutlaka yaşam tarzı haline getirmek lazım sağlıklı alışkanlıkları. Katkın için çok teşekkür ederim.
   Sevgilerimle 🙂

 2. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları adına çok değerli bilgiler içeriyor yazınız. Huzurlu bir uyku insan bedeni için çok kıymetli. Özellikle gece muhakkak uyku halinde olmayı tavsiye edebilirim. insanların bedeninin yenilendiği hormonların en yüksek salgılandığı saatler olduğu için. Ayrıca hareket etmek de çok önemli. İnsanlar artık her şeyin kolayına kaçtığı için hareket sürelerimiz ve hareket şekillerimiz çok azaldı, bu da beden üzerinde inanılmaz ve gerçekten çok kötü etkilere yol açmaktadır. Film bile izliyor olsanız muhakkak reklam aralarında, kalkıp hareket etmek gerekli, ayrıca suyun önemi halen anlaşılamadı bence. Ben çayı çok içiyorum yada başka sıvıları, susamıyorum. Bence yanılıyorlar suyun yerini başka bir sıvı tutmamaktadır. Bahsedilecek bir çok tavsiyeniz var, herkesin faydalanabileceği çok mükemmel bir makale olmuş teşekkürler.

 3. Ne kadar onemli adımlar….
  Aslında en önemlisi bu adımları atabilmek irade gösterip başlamak….
  Güzel yazı için editöre teşekkür ederiz

 4. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek gerçekten de çok önemli. Bunu bir sürelik değil yaşam biçimi haline getirmemiz gerekiyor :)) ama biz bir süre yapıp sonra bırakıyoruz bazı şeyleri. Ben yeşil çaya bir türlü alışamadım bir de erken yatmam gerektiğini bildiğim halde hiç erken yatamıyorum. Bol su içiyorum su içmeyi seviyorum çünkü bir de sporu hayatımdan asla çıkartmıyorum.

 5. Aktif ve düzenli bir yaşam sağlıklı kalmak için çok önemli. Nedense insanlar kendi sağlığı ile inatlaşıp ısrarla kötü alışkanlıkları sürdürüyor.

 6. Sağlıklı yaşam tavsiyeleri verdiğiniz için teşekkürler. Hepsi birbirinden değerli sağlıklı yaşam tüyoları. Çoğunlukla hepsine dikkat etmeye çalışıyorum ve bu tüm yaşantıma yansıyor. Yazı için teşekkürler.

  1. Sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden olur. En nihayetinde her şeyin başı sağlık 🙂 İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 7. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları için verdiğiniz tavsiyeler çok güzel. Benim en çok zorlandığım konu; stres yönetimidir. Galiba stresimi gerektiği gibi yönetebilirsem diğerlerini bir şekilde halledebilirim. Bu harika yazı için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  1. Stres yönetimi çok önemli ve sizin de belirttiğiniz gibi, stres yönetimini öğrenmek diğerlerinin de üstesinden gelmeyi kolaylaştıracaktır. Yorum için teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle 🙂

 8. Sağlıklı yaşam tarzı yaratmak için çok önemli tüyolar vermişsiniz. Teşekkürler 🙂

 9. I have been browsing online more than three hours today, but I by no means found any fascinating
  article like yours. It’s pretty price enough for me.
  In my view, if all web owners and bloggers made just right content material as you did,
  the net will be a lot more helpful than ever before.
  Ahaa, its nice conversation on the topic of this piece of writing at this place at this weblog, I have read all that, so at this
  time me also commenting here. Hey there! I’ve been reading your site for a long time now
  and finally got the bravery to go ahead and give you a
  shout out from Humble Texas! Just wanted to say keep up the excellent
  job!

 10. Gardening is a great strategy to escape the stress regarding everyday life by working together with your hands and having
  within touch with nature. They have also a new way for
  you to add some beauty and even peace to your house by bordering it along with lovely plant life.
  Read upon to find out how to start the house lawn today.

  To store your current garden-fresh onions for make use of all over
  the winter together with keep away from having them rot or maybe mold, retail outlet them throughout
  pantyhose! Sure, pantyhose! Basically place the onions in to the legs of pantyhose, and, to avoid permitting them
  feel one one more (which is just what helps develop mold and even rot),
  location a twist tie involving each onion and the future.

  To store, hang this pantyhose by way of the gusset in the cool dried out
  place and cut off of or even pop a ditch inside the pantyhose to grab a red onion when a person need it.

  If anyone are planning an irrigation process
  for your garden, look at a drip irrigation system.
  A conventional system using sprinkler heads manages to lose the good deal
  water by evaporation. However , a spill program irrigates your backyard by simply a constant sluggish drip of water beneath the surface, which
  means significantly less liquid is wasted by evaporation.

  Use stones seeing as flower markers if anyone want to keep a natural looking motif.
  You possibly can write with permanent special marker on the level part of stones and even encircle your plant with
  them. Like that you will be capable to notify which plants you have got without having the
  ugly white mark.

  Attempt raising crops that are straightforward to store or store on their own. If handled
  properly plus gently, given the best suited amount of time and energy to cure, garlic, onions, lovely oranges, squash, dry pinto beans, or shallots will keep for just a very long
  time around a good awesome, dry place. No canning or icing
  required. This can ensure getting fresh vegetables from your garden all winter very
  long.

  Pay out attention to the temperature in your lawn. Any time it is
  early, or maybe later part of the, in the period there is a new probability that your plants could be exposed to frost.
  Getting stuck temps will cause many plants to die, and
  even some that live will never produce at the level they might have otherwise.

  Tumble is an excellent time of the year to plant a fall plant garden.
  The gentle temperature of autumn happen to be fantastic for
  cultivating quick-progress, cool-season vegetables such like greens, radishes and lettuce.

  Developing an autumn garden does require some planning
  when you need to harvest your greens crop ahead of the first
  frost. By looking on the seed starting packet,
  you will find out the time this will take for your flower to be mature enough to
  reap. Since plants grow more slowly in the shortened nights of fall,
  add 2 2 or 3 weeks on the time outlined on the seed supply.
  If the total variety of days is 1 out of 3, make sure you place your fall
  crop at least that many days and nights before the time
  that this first moment of frost typically occur in your place.

  Create ambiance with fantastic or yellow foliage. Visible vibrancy plus warmth provides from gold and yellow-leaved foliage.
  They are really particularly effective in badly lit locations, supplying the picture of
  lighting and depth. Many people put together wonderfully with purple flowers or
  perhaps deep fermeté vegetation. Good choices include Caryopteris ‘Worcester Gold’, Viburnum ‘Aureum’, different Hostas and Spirea ‘Gold
  Flame’.

  Plant from the shade. All plants want light to survive, yet its
  not all of them need to have brilliant sun light.
  Plants indigène to woodland areas usually are happy when they get protection from the sun’s rays.
  There are many plant life that will flourish in a sketchy garden, including Hosta, Cyclamen, Foxglove,
  Helleborus, Japanese Anemone, in addition to Ajuga. By seeding all these, you
  will have some sort of year-round exhibit of colour in however, shadiest involving gardens.

  For those who have a young baby, consider using your own child in a book
  bag whilst you garden. Being outdoor is a wonderful stimulating
  experience to get a infant, plus they get to spend more time with an individual.
  Organic gardening can be best for baby, while right now there
  is no risk connected with them encountering harsh as well as dangerous chemical compounds while
  an individual work.

  One of the particular best techniques to become successful with organic farming is to plan beginning.

  The perfect laid out strategies for an natural and organic garden, generally make for by far the most
  successful garden. Plan what you should plant early on plus be absolute to have backing up vegetables ready to
  plant whenever short-lived vegetation, like lettuce and kale,
  are completed for the year.

  Compliments the areas of your own personal yard where grass is
  going to not grow. Accomplish certainly not be discouraged.
  Carry out certainly not try to regrow goblet there.
  Go ahead in addition to take this chance to transform your
  ground cover an even more natural choice. Look intended for something is low-maintenance, together with put everywhere grass will be struggling to
  thrive.

  1 strange although apparently helpful tip with regard to growing natural and organic
  plants, is usually to lightly comb your crops with your fingers or a part
  of cardboard 1-2 times per day. While this appears unusual, homework shows
  it can certainly help plants develop larger, versus certainly not
  pampering them at all.

  Here will be a word of advice for natural and organic gardening!
  Use a rain gauge. Most flowers require concerning a half inch of liquid per week.
  To know just how much you need in order to water, it truly is critical to be
  able to know how much normal water the plants received from rain. As rain can vary greatly in a metropolis,
  don’t rely on your current weather report; instead use a rain judge to determine the amount that will dropped with your location.

  Many equine farms will certainly give you their equine manure for
  free when you request. Some will certainly even transport that to be able to your entrance for a good fee.
  Horse manure is definitely loaded with vitamins and minerals that
  plants demand. Normally, the manure will be combined
  with wood shavings for you to reduce the smell. To the serious organic, make confident that the particular scraps applied are also natural
  and organic.

  When your life is stress filled, gardening cannot be encouraged enough.
  As you have noticed by reading through this informative article, gardening is an simple
  leisure activity as well like a new great strain reliever.
  So, what reason accomplish you have in not really starting?

  Apply the ideas in this article at present to produce
  a excellent garden and to make yourself really feel fantastic, also!

 11. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmemiz gerçekten şart. Özellikle elimizi attığımız ne varsa yapay, hormonlu olan bir zamanda sağlığımızı korumak için bir yerden başlamak lazım. Çok teşekkür ederim bu detaylı yazı için.

 12. Spor yapmak ve sağlıklı beslenmek galiba bu işin temelini oluşturuyor. Diğer sağlıklı alışkanlık önerileriyle kombine edildiğinde ise her şey daha mükemmel hale gelir. Güzel bir içerikti. Teşekkürler.

 13. Sağlıklı yaşamaya dikkat ediyorum ama ne kadar başarılıyım bilemiyorum. Buradaki önerileriniz çok kıymetli. Atladığım bazı noktaları not ettim.

 14. Kapsamlı içerik için çok teşekkür ederim. Yazılarınız çok faydalı gerçekten, çok istifade ediyorum. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı