Sağlıklı ve Zinde Olmanızı Sağlayacak 7 Keyifli Hobi

Kendiniz için, yaşlı anne-babanız için ya da herhangi bir tanıdığınız için zinde kalmanın yollarını mı arıyorsunuz? Emin olun doğru faaliyetleri seçmek ileriye dönük ve uzun vadeli sağlık, huzur ve zindeliğe açılan bir kapıdır. Bilim, belirli etkinliklere vakit ayırmanın zihni net ve keskin tutmaya yardımcı olduğu ve ruh halini güçlendirerek stres seviyesini düşürdüğünü birçok araştırmayla ispatlamıştır. Bu durum özellikle nitelikli yaşlılık geçirmede son derece etkilidir.

Doğru hobi seçimiyle geleceğinize yatırım yapın!

Uzmanlar, yaşlılık dönemi için, eğlenceli ve etkili bu 7 faaliyeti ısrarla tavsiye ediyor. Unutmayın, bunların hepsini uygulamanızı gerektirecek bir kural yok! Sizin için en uygun olanlarını seçebilirsiniz.

Hobi
Hobi Önerileri

1. Okuma: Edebiyat öğretmenlerimiz hep haklıydı; okuma, hem yaşlılar hem de gençler için en iyi aktivitelerden biridir. Son yapılan araştırmalar, günde sadece altı dakika okumanın bile, % 68 oranında kalp hastalığı ve inme riskini azaltacak kadar stres düşürdüğünü gösteriyor.

2. Bahçe İşleri: Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak bitkilerle ilgilenen insanlar (evde ya da dışarıda), bahçe işleriyle ilgilenmeyenlerden % 50 daha az kilo sorunuyla karşılaşır, ayrıca hafif bahçe işleri bile kalp ritmini düzenler, kasları zorlayarak eklem mobilitesini  geliştirir.

3. Beyin jimnastiği için oyunlar: Satranç, tavla, Scrabble ve diğer oyunlar beyin hücreleri arasında yeni bağlantılar oluşturarak iyimser yanınızı açığa çıkarıyor, aynı zamanda demans hastalığı riskini en aza indiriyor.

4. Örgü Örme: Beyin yeni sinir yolları oluşturarak büyür ve güçlenir; örgü gibi yeni beceriler  edinmek beyin sağlığı için müthiş bir etkinliktir. Örme işinin sağladığı ritmik hareketler yoga ve meditasyonda olduğu gibi sakin ve stresten arınmış bir ruh hali yaratır.

Yine yapılan araştırmalar göstermiştir ki, örgü ile uğraşmak rahatlatıcı ve eğlenceli bir etkinlik olmanın ötesinde hafızayı kuvvetlendiriyor. Araştırmaya katılanların % 80’inden fazlası bu etkinlikten sonra çok daha mutlu olduklarını bildirmişler. Yani şunu diyebiliriz; örgü örme mutluluk hormonu da salgılıyor aynı zamanda.

5. Scrapbooking: Örgünün yarattığı etkilere benzer şekilde, scrapbooking de, beyindeki zeka ve bellek alanlarını uyarır. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan bu hobi ile en sevdiğiniz anıların tadını çıkarın. Anı biriktirmenin kalıcı bir yoludur scrapbooking. Fotoğraflar, hatıralıklar, anlamlı süslemeler ile bir kartpostal oluşturmak iyi ve etkili bir faaliyet olacaktır.

6. Binicilik: Elbette, herkes için doğru bir hobi olmayabilir, ancak bu pastoral etkinliğin saatte 300 kalori yaktığı gerçeğini de bilmenizde fayda var. Yaşadığınız yere yakın at çiftlikleri ya da  binicilik kursu alabileceğiniz yerler varsa mutlaka kayıt yaptırıp bu faaliyete katılmayı düşünmelisiniz. Hayvanlarla vakit geçirmek bilinen bir stres azaltıcı ve ruh hali düzenleyicilerden biridir, hatta en etkili olanlardandır.

7. Yazmak: Birçoğunuz yaşamınızın belli bir döneminde günlük tutma deneyimi yaşamışsınızdır. Hatta bu konuda belki de çok iyiydiniz. Sonra yazmaya vakit bulamadınız, belki de yazmak artık ilginizi çekmediğinden günlüğünüzü bir kenara attınız. Şimdi üzeri toz kaplı günlüğünüzü tekrar elinize alıp yazma vakti! İnanın küçük karalamalar bile ne kadar rahatlatıcı olacak göreceksiniz.

İkna olmadınız mı? Öyleyse günlük fikrinden vazgeçelim; dergiler için, internet siteleri için yazmaya ne dersiniz? Bu durumda hem maddi kazanç sağlayabilir hem de düşüncelerinizi kaleme alıp başkalarıyla paylaşmanın içinizde uyandıracak mutluluğa ve huzura tanıklık edebilirsiniz. Düzenli olarak yazmak beyin fonksiyonlarını optimum düzeye taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu