Kişisel GelişimYaşam

Sağlıklı ve Zinde Olmanızı Sağlayacak 7 Keyifli Hobi

Ufkunuzu genişletmenin ve zihninizi berraklaştırarak zinde kalmanın zamanı geldi artık! Birkaç keyifli hobi ile bunu yapmak hiç de zor değil. Kendiniz için, yaşlı anne-babanız için ya da herhangi bir tanıdığınız için zinde kalmanın yollarını mı arıyorsunuz? Emin olun doğru faaliyetleri seçmek ileriye dönük ve uzun vadeli sağlık, huzur ve zindeliğe açılan bir kapıdır.

Bilim, belirli etkinliklere vakit ayırmanın zihni net ve keskin tutmaya yardımcı olduğu ve ruh halini güçlendirerek stres seviyesini düşürdüğünü birçok araştırmayla ispatlamıştır. Bu durum özellikle nitelikli yaşlılık geçirmede son derece etkilidir.

Hobi
Hobi Önerileri

Doğru hobi seçimiyle geleceğinize yatırım yapın!

İşin duayeni olan uzmanlar, yaşlılık dönemi için, eğlenceli ve etkili bu 7 faaliyeti ısrarla tavsiye ediyorlar. Bize de sizinle paylaşmak  kalıyor. Ve heey, unutmayın, bunların hepsini uygulamanızı gerektirecek bir kural yok! Sadece size uygun olanları seçebilirsiniz. Hadi bakalım, başlamaya hazır mısınız?


1. Okuma: Edebiyat öğretmenlerimiz hep haklıydı; okuma, hem yaşlılar hem de gençler için en iyi aktivitelerden biridir. Son yapılan araştırmalar, günde sadece altı dakika okumanın bile, % 68 oranında kalp hastalığı ve inme riskini azaltacak kadar stres düşürdüğünü gösteriyor.

Uzmanlar ”okuma, tam anlamıyla endişelerinizi aklınızdan çıkarır” diyorlar. Öyleyse bol bol okuyalım ve endişelerden, stresli yaşamdan arınalım…

2. Bahçe İşleri: Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak bitkilerle ilgilenen insanlar (evde ya da dışarıda), bahçe işleriyle ilgilenmeyenlerden % 50 daha az kilo sorunuyla karşılaşırlar ayrıca hafif bahçe işleri bile kalp ritmini düzenler, kasları zorlayarak eklem mobilitesini  geliştirir.

3. Beyin jimnastiği: Oyunlar: Satranç, tavla, Scrabble ve diğer oyunlar, beyin hücreleri arasındaki yeni bağlantıları teşvik ederek iyimser yanınızı açığa çıkarıyor aynı zamanda demans hastalığı riskini en aza indirgiyor. (Bunu öğrendiğimize göre çocukları, torunlar uyutup oyun gecesi etkinlikleri düzenlemek şart oldu 🙂 Müthiş bir eğlence ve etkili bir hobi!)
4. Örgü Örme: Beyin yeni sinir yolları oluşturarak büyür ve güçlenir; örgü gibi yeni beceriler  edinmek beyin sağlığı için müthiş bir etkinliktir.  Örme işinin sağladığı ritmik hareketler yoga ve meditasyonda olduğu gibi sakin ve stresten arınmış bir ruh hali yaratır.

Yine yapılan araştırmalar göstermiştir ki, örgü ile uğraşmak rahatlatıcı ve eğlenceli bir etkinlik olmanın ötesinde hafızayı kuvvetlendiriyor. Araştırmaya katılanların % 80’inden fazlası bu etkinlikten sonra çok daha mutlu olduklarını bildirmişler. Yani şunu diyebiliriz; örgü örme mutluluk hormonu da salgılıyor aynı zamanda.

5. Scrapbooking: Örgünün yarattığı etkilere benzer şekilde, scrapbooking de, beyindeki zeka ve bellek alanlarını uyarır. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan bu hobi ile en sevdiğiniz anıların tadını çıkarın. Anı biriktirmenin kalıcı bir yoludur scrapbooking. Fotoğraflar, hatıralıklar, anlamlı süslemeler ile evde bir kartpostal oluşturmak iyi ve etkili bir faaliyet olacaktır.

6. Binicilik: Elbette, herkes için doğru bir hobi olmayabilir, ancak bu pastoral etkinliğin saatte 300 kalori yaktığı gerçeğini de bilmenizde fayda var. Yaşadığınız yere yakın at çiftlikleri ya da  binicilik kursu alabileceğiniz yerler varsa mutlaka kayıt yaptırıp bu faaliyete katılmayı düşünmelisiniz. Hayvanlarla vakit geçirmek bilinen bir stres azaltıcı ve ruh hali düzenleyicilerden biridir hatta en etkili olanlardandır.

7. YazmakBirçoğunuz yaşamınızın belli bir döneminde günlük tutma deneyimi yaşamışsınızdır. Hatta bu konuda belki de çok iyiydiniz. Sonra yazmaya vakit bulamadınız, belki de yazmak artık ilginizi çekmediğinden günlüğünüzü bir kenara attınız. Şimdi üzeri toz kaplı günlüğünüzü tekrar elinize alıp yazma vakti! İnanın küçük karalamalar bile ne kadar rahatlatıcı olacak göreceksiniz. İkna olmadınız mı?

Öyleyse günlük fikrinden vazgeçelim; dergiler için, internet siteleri için yazmaya ne dersiniz? Bu durumda hem maddi kazanç sağlayabilir hem de düşüncelerinizi kaleme alıp başkalarıyla paylaşmanın, içinizde uyandıracak mutluluğa ve huzura tanıklık edebilirsiniz. Düzenli olarak yazmak beyin fonksiyonlarını optimum düzeye taşır.

BU YAZIYI PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı