Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar için 5 Doğal Yöntem

Kuşkusuz bir çok kadın ellerinin güzel görünmesinin bakımlı tırnaklardan geçtiğini düşünür. Aşağıdaki yöntemlerle her zaman sağlıklı ve bakımlı tırnaklarınız olabilir. Aynı zamanda oluşabilecek tırnak sararmaları ve mantar gibi problemler için de bu yöntemlerle önlem almış olursunuz.

1.Yöntem: Beyaz Sirke

Bir kaba beyaz sirke ve eşit miktarda su koyun, tırnaklarınızı 10 dakika sirkeli suda bekletin. Daha sonra ellerinizi yıkayıp kurulayın ve nemlendirici uygulayın. Bu yöntemi uygulayarak hem ellerinizi dezenfekte  etmiş olur hemde tırnak mantarı oluşumuna engel olmuş olursunuz.

2.Yöntem : Portakal Suyu

Portakal içeriğinde bulunan poliasit tırnak sağlığı için yararlıdır. Yapmanız gereken taze sıkılmış portakal suyunda tırnaklarınızı 15 dakika bekletmek ve daha sonra ellerinizi yıkayıp doğal bir nemlendirici uygulamak.

3. Yöntem: Limon Suyu

Limon da portakal gibi tırnak sağlığı için önemli olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. Limon tırnakları daha sağıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. İki yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı biraz ısıtıp tırnaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz. Karışım dışında limonu dilimleyerek de tırnaklarınıza sürebilirsiniz.

4. Yöntem: Diş Macunu

Sigara içen insanların ortak şikayetlerinden bir tanesi de tırnak sararmasıdır. Diş fırçalamada kullandığınız, diş macununu aynı zamanda tırnak bakımında da kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza diş macunu sürün ve 5 dakika beklettikten sonra hafifçe fırçalayın. Bir hafta bu yöntemi uygulayarak sararmış tırnaklardan kurtulabilirsiniz.

5.Yöntem: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı tırnakları besler ve ihtiyacı olan nem ihtiyacını karşılar, ayrıca tırnak derisini güçlendirir. Yapmanız gereken gece uymadan önce tırnak ve çevresine hindistan cevizi yağı uygulamak.

Bunların dışında haftada iki kere uygulayabileceğiniz doğal bir yöntem daha verelim;

  • 2 kaşık zeytinyağı
  • 1 kaşık bal
  • 1 kaşık sirke
  • 1 kaşık limon suyu

Tüm malzemeleri bir kaba alıp karıştırın. Karışımı biraz ısıtın. Elde etmiş olduğunuz karışımda tırnaklarınızı 20 dakika bekletin. Daha sonra yıkayıp kurulayın ve ellerinize doğal nemlendirici uygulayın.

Ayrıca okuyun: Tırnak Güçlendirme: Hassas ve Kırılgan Tırnaklar İçin 9 Tavsiye

4 Yorum

  1. Benim tirnaklarimçok cabuk kırılıyor. Hindistan cevizi yağı var kullanmayi unutuyorum. Diğer tavsiyelere de bakacagim ☺️

  2. Tırnaklarımın şu aralar bakıma ihtiyacı vardı. Bu yöntemleri denerim artık. Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu