Sağlıklı ve Uzun Bir Yasam İçin Öneriler | XHayat
Sağlık

Sağlıklı ve Uzun Bir Yasam İçin Öneriler

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Önerileri ve En Etkili 18 Gıda

Sağlıklı beslenmenin en temel öğesi sadece ”gerçek” yemek yemektir. Sağlığınızı korumak için, gıda bütçenizin en az % 90’ını organik yani gerçek gıdalara ayırmanız en doğru karar olacaktır. Bu makalede sizler için, güçlü ve sağlıklı bir beslenme programı ve bununla birlikte en etkili 18 gıda önerisinde bulunacağız.

Besin seçimi, sağlığın mihenk taşıdır. Sağlığınızı korumak için dört önemli yaşam tarzı stratejisine değinelim öncelikle;

1. Aralıklı Oruç: 

Yediklerinizi etkili bir şekilde sindirmek ve atıklardan kurtulmak için yeterli zamanı yaratan en uygun beslenme biçimidir aralıklı oruç. Vücut, biyolojik onarım işlemini çoğunlukla ” dinlenme” esnasında gerçekleştirir. Gün boyu sürekli yemek ya da atıştırmak vücudu yorgun ve dirençsiz kılar.Bu durum vücudun kendini yenileme sürecini sekteye uğratmış olur. Aralıklı oruç nedir, nasıl uygulanır konusunda detaylı bilgi edinebileceğiniz ‘Aralıklı Oruç İle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Tüm Detaylar  başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

2. Uyku:

Vücudumuzdaki her organın biyolojik saati vardır. Bu saatler, metabolizmadan psikolojik işleyişe kadar her şeyi düzenler. Uykusuzluk, uzun vadede, kronik sağlık sorunlarının çoğuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple mutlaka uyku düzeninize gerekli hassasiyeti gösterin.

3. D vitamini: 

En önemli ve en verimli D vitamini kaynağı güneştir. D vitamini seviyenizi optimize etmek için güneş ışınlarından mutlaka faydalanın.

4. Elektromanyetik alan maruziyeti: 

Cep telefonları, tabletler, yönlendiriciler, dizüstü bilgisayarlar vs. elektromanyetik alan oluşturan, diğer bir deyimle radyasyon yayan cihazlar hücrelerinizdeki voltaj bağımlı kalsiyum kanallarını aktive eder. Bu aktivasyon ile birlikte, güçlü bir oksidan stres faktörü ve reaktif serbest radikal üretilir ve bu da ciddi hasarlara yol açabilir.

Başta Beyin ve Kalp Olmak Üzere Tüm Vücut Sağlığınızı Korumaya Yardımcı ve ”Ömür Uzatan” En Önemli Gıdalar:

Beyin gücünü, yediğimiz gıdalarla artırabilir miyiz? Kesinlikle evet, buna emin olabilirsiniz! Beyin gücü artıran besinlerin başında, sağlıklı yağ içeriği yüksek yiyecekler bulunur. Beyin, ağırlıklı olarak yağlardan oluştuğundan bu pek de şaşırtıcı değil. Şimdi, bu sağlıklı yağları içinde barındıran en etkili gıdaları sıralayalım;

1. Avokado

Sağlıklı oleik asit içeren mükemmel bir kaynak  olup, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bir meyvedir. Avokado demans ve diğer birçok kronik hastalık riskleriyle etkili bir şekilde mücadele eder. Sağlıklı yağ içermesinin yanı sıra, potasyum da dahil olmak üzere yaklaşık 20 önemli besin faydası sağlar. Potasyum ve sodyum oranının dengelemesine yardımcı olur.

2. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, tiroid ve metabolizma sağlığı için mükemmel olmasının yanı sıra demans ile ilişkili beyin sorunları için de oldukça etkili bir kaynaktır. Metabolik rahatsızlıklarla birlikte birçok rahatsızlığa da iyi gelir.

[Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Farklı Kullanım Alanları]

3. Tereyağı 

Tüketilen tereyağının önemli bir kısmı tıpkı karbonhidrat gibi enerji için hemen kullanılır. Dolayısıyla enerjiye dönüşen bu yağ vücudunuzda depolanarak kilo sorunlarına da yol açmaz. Pişirmeler için idealdir ve raf ömrü de uzundur.

4. Organik yumurta

En sağlıklı gıdaların çoğu, kolestrol ve doymuş yağlar bakımından zengindir ve yumurta da bunlara dahildir. Kolesterol, hücresel süreçlerde yer alan protein geçişlerinin düzenlenmesi için gereklidir. Vücuttaki kolesterolün % 25’ini içeren beyniniz için özellikle çok önemlidir.

[Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Kaliteli Yumurta Nasıl Anlaşılır?]

5. Balık

Besin değerleri bakımından somon ve küçük yağlı balıklar (sardalya, hamsi vb.), sağlık için oldukça faydalıdır. Bu tür balıklar beyin ve kalp sağlığı için gerekli omega-3 açısından zengindir.Yapılan araştırmalara göre, haftada en az iki kez yağlı balık tüketmenin ömrü uzattığı tespit edilmiştir. Ancak tüketeceğiniz balıklar kesinlikle çiftlik balığı olmamalı zira çiftlikte yetiştirilen balıklar en toksik gıdalar sınıfına giriyor. Uzmanlar özellikle çiftlik somonlarından kaçınılması gerektiğini ısrarla vurguluyor.

Oku: Omega-3 Yağ Asitlerinin Faydaları ve Omega-3 Eksikliğinin Tehlikeleri

6. Ceviz-Fındık-Fıstık

Yüksek protein değeri, magnezyum ve faydalı yağlar bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kalp sağlığı ve beyin sağlığı açısından oldukça faydalı aynı zamanda bağışıklık arttırıcıdır.

7. Pancar

Araştırmalar, pancarın, yüksek oranda nitrat içeriğiyle güçlü sağlık yararları olduğunu gösteriyor. Vücut, nitratları oksijenasyon ve kan akışını arttıran, dolaşım ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan nitrik oksite dönüştürür. Pancar ya da pancar suyunun (çiğ) tüketimi, birkaç saat içerisinde kan basıncını düşürerek dengeler. Ayrıca pancar, sağlıklı ve mükemmel bir probiyotik  kaynağıdır.

8. Kefir

Evinizde organik sütle rahatlıkla yapabileceğiniz kefir tam bir probiyotik deposudur. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler için önemli bir besin kaynağı olan lifleri içerir.

9. Fermente sebzeler

Bağırsak fonksiyonlarını optimize etmek için en iyi yollardan biri işlenmiş şekerden arındırılmış fermente sebzeler tüketmektir. Fermente sebzeler özellikle K2 vitamini açısından muhteşem bir kaynaktır.

Oku: Fermantasyon Nedir ? | Fermente Besinler ve Sağlığa Faydaları

10. Kemik Suyu

Kemik suyu büyük olasılıkla kayda geçen en eski yemeklerden biri ve aynı zamanda en iyileştirici etkiye sahip olanıdır. Sindirimi kolaydır ve bağışıklık güçlendirici bileşenlere sahiptir. Vücut için gerekli amino asitleri (prolin, glisin, glutamin) içerir. Kemik suyu için kullanacağınız kemiklerin mutlaka organik beslenen hayvanlara ait olduğundan emin olun.

11. Psyllium 

Organik psyllium diyet takviyesi olarak da kullanılan, anavatanı Hindistan olan Plantago Ovatabitkisinin tohumlarından elde edilen çözünür bir liftir. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri besleyen, iltihaplanmayı iyileştiren ve bağırsak sendromunda rahatlama sağlayan oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Tavsiye edilen günlük miktar 20- 30 gram arasıdır.

12. Zerdeçal

Uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahip olan zerdeçal sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına katkı sağlar, ortalama  700 geni modüle eder, hücre zarı düzenini iyileştirir ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Kansere karşı etkili olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

13. Zencefil

Oksidatif stres ve inflamasyon üzerindeki olumlu etkileri sayesinde birçok kronik hastalığı iyileştirdiği, ayrıca anti-kanser niteliğiyle özellikle prostat tümörlerini küçülttüğü de görülmüş olan zencefil, bu niteliklerinden dolayı, modern ve alternatif tıp alanında büyük bir üne sahiptir.

[Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?]

14. Sarımsak

Araştırmalar, sarımsağın bağışıklık sistemini onarıp güçlendirdiğini, iltihaplanmayı azalttığını ve kardiyovasküler iyileşmeyle birlikte birçok hastalığı engellediğini göstermiştir. Ayrıca  beyin, meme kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri de dahil olmak üzere toplamda 14 farklı kanser türünün tedavisinde son derece etkili olduğu görülmüştür.

15. Soğan

Alerji, kalp sorunları, kanser gibi çeşitli hastalıklarla mücadelede son derece etkili bir besin olan soğan, hastalıkları tedavi etme konusunda sarımsakla birçok ortak özelliğe sahiptir.

16. Mantar

Mantar, protein, B vitamini, C vitamini, kalsiyum gibi vitamin ve mineraller yönünden zengin olmasının yanı sıra, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. DNA’yı hasarlardan korumada çok önemli bir rolü olan ergothioneinin adlı antioksidanın özelliklerine sahiptir.

17. Brokoli (ve Diğer Turpgiller)

Haftanın en az 2 günü brokoli tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek kanseri ve özellikle prostat kanserini % 60 oranında iyileştiren ve birçok potansiyel fayda sağlayan inanılmaz bir besin kaynağıdır. Brokoliden hoşlanmıyorsanız aynı faydaları sağlayan turpgiller familyasının diğer üyelerini de tercih edebilirsiniz.

18. Çörekotu

Çörekotu ya da diğer adıyla  siyah kimyon, böbrek, mide, bağırsak gibi organları koruyucu özellikleri de dahil olmak üzere birçok iyileştirici etkiye sahiptir. Bazı bölgelerde ”Kutsal Tohum” olarak ün salan çörekotu, kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruma sağlayan antibakteriyel ve antioksidan bileşenlere sahiptir.


PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı