Sağlığınız İçin Derhal Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Zararlı Alışkanlıklar

Her gün, sağlığımıza fazlasıyla zarar veren çeşitli maddelerle temas kurarız. Kimi kısa vadede kimiyse uzun vadede etkisini gösterir. Bunlar evimizde kullandığımız kimyasal maddelerden elektronik cihazlara ve zararlarını tahmin bile edemeyeceğiniz gıdalara kadar etrafımızı sarmalamış düşmanlardır.

Çağdaş yaşamın ‘standardı’ kabul edilen ve hayatı kolaylaştırdığı yanılgısını aşılayan bu ürünler listesi inanın öylesine uzun ki. Yalnız bu makalede en sık kullandıklarınız ve hayatınızdan çıkarmakla sağlığınız için büyük bir adım atmanızı sağlayacak ürünleri listeleyecek aynı zamanda bunların yerine kullanılabilecek alternatiflerden de bahsedeceğiz.

1.Yapay Tatlandırıcılar

En yanıltıcı maddelerden biridir yapay tatlandırıcılar. Yağ depolamak için vücudunuzu kandırır ve şeker hastalığı riskini artırır. Bu sebeple sağlığınıza değer veriyorsanız bu renkli, küçük paketleri derhal çöp kutusuna atın.

Aynı şekilde, diyet içecekler gibi suni tatlandırıcı içeren herhangi bir içecek veya yiyecek için de bu kural geçerlidir. Yapay tatlandırıcılar, insülin hassasiyetini arttırmakla birlikte kilo alımını ve kalp krizi, felç, obezite, alzheimer da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa zemin hazırlamaktadır.

Suni tatlandırıcılar yerine şeker ihtiyacınızı doğal sebze ve meyvelerle karşılayabilirsiniz. İşlenmiş şeker ve tatlandırıcılar tamamen hayatınızdan çıkmalı. Uzun vadede sağlığınıza yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri bu olacaktır.

2.Plastik Gıda Kapları ve Şişeleri

Plastik kap ve plastik şişeleri hayatınızdan çıkarmak, endokrin bozucu kimyasallara maruz kalmanızı azaltmak için önemli bir adımdır. Endokrin hormonal gelişimi düzenleyen iç salgı bezleridir ve büyüme, gelişme, doku fonksiyonları, ruh hali, metabolik düzen, üreme ve cinsel fonksiyon düzenleme gibi ciddi işlevleri vardır.

Endokrin bozucu kimyasal maddelerin yan etkileri:

 • Üreme sorunları
 • Hipertansiyon: Bu konuda yapılan araştırmalara göre, teneke veya plastik şişelerden alınan BPA kan basıncını yemeklerden sonraki birkaç saat içinde yükseltebilir. (BPA kısaca, ürünlerin raf ömrünü uzatan son derece zararlı bir kimyasaldır.)
 • Çocuklarda zeka geriliği
 • Hiperaktivite, saldırgan davranışlar ve öğrenim güçlüğü
 • Meme kanseri
 • prostat
 • Tiroid

Onca zararı olan bu plastik ürünleri hala kullanmaya devam edecek misiniz? Biz deriz ki, bir an önce kurtulmaya bakın sağlığınızı bozan bu kimyasallardan. En sağlıklı olanı cam kap ve şişeler. Evet plastik fiyat açısından daha ucuz, peki ya sağlığınız?

3. Yapışmaz (Teflon) Mutfak Gereçleri

Mutfak işlerini rahatlatan, yemek yapmayı kolaylaştıran yapışmaz tencereler her ne kadar pratik görünseler de sağlığı ciddi anlamda tehdit eden kimyasallardan üretilmektedirler. Yapmanız gereken tek şek bu malzemeleri toplayıp çöpe atmak ve bunların yerine cam, seramik gibi malzemelere geçiş yapmaktır.

Yapışmayan ürünlerin ana maddesi kanserojen olduğu bilinen  perfluorooctanoik asit (PFOA) kimyasalıdır ve tamamı bu ana madde ile kaplanır. Cam ve seramik gibi sağlıklı malzemeler varken bu lüzumsuz riskleri almaya değer mi?

4) Oda Spreyleri-Hava Temizleyiciler

Hormonal işlev bozukluğuna sebep olan bir diğer kimyasal ürün ise koku giderici spreylerdir. Bu kimyasal içeren spreyler kanser dahil diğer bir çok hastalığın riskini arttırır.

Kötü kokularla ilgili sorun yaşıyorsanız yapmanız gereken öncelikle kokunun sebebini öğrenmek ve bulunduğunuz ortamı devamlı havalandırmak olmalıdır. Özellikle hoş bir koku istiyorsanız sağlığınızı ve enerjinizi destekleyen kaliteli, doğal bitki ve meyvelerden yapılan uçucu yağları tercih etmeniz akıllıca olur. İşte, sizin için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir kaç tarif var burada👉”Evde Doğal Oda Kokusu Yapımı/ Ferah Kokan Bir Ev İçin İpuçları

5) Antibakteriyel Sabun ve Deterjanlar

Vücudunuzun ve çevrenin devamlı olarak dezenfekte edilmesi, uzun vadede pek de sağlıklı sonuçlar doğurmaz. Kullandığınız antibakteriyel ürünler sadece dirençli bakterilerin gelişimine sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda, özellikle küçük çocuklarda, alerjik reaksiyonlar gibi sorunlara da sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda bebek gelişimini de olumsuz etkileyebilmektedir.

Antibakteriyel sabun ve detarjanların yaratabileceği sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Alerji
 • Tiroid işlev bozukluğu
 • Endokrin bozulması
 • Kilo sorunu
 • Bağırsak iltihaplanmaları
 • Hücre zedelenmeleri vs.

Bu sıkıntılarla karşılaşmamak için yapmanız gereken aslında çok basit; sıcak su ile birlikte doğal bir sabun, hastalıklara sebep olan mikropların güvenli bir şekilde arındırılması için ihtiyacınız olan tek şey.

Mutfak, banyo ve evinizin genel temizliğinde kullanabileceğiniz en etkili dezenfektan, sirke ve çok az miktarda hidrojen peroksit karışımıdır. Bu karışımı püskürtme şişesine koyun ve temizliğinizi bununla yapın. İnanın piyasada bulunan en etkili temizleyiciden çok daha fazla etkiye sahip. Tabi aynı zamanda sağlığınız için de herhangi bir zararı bulunmamakta.

Piyasada bulunan zararlı kimyasal temizlik ürünleri yerine kullanabileceğiniz alternatifler;

 • Karbonat
 • Hidrojen Peroksit
 • Sirke    
 • Uçucu Yağlar (Özellikle lavanta antibakteriyel nitelik bakımından zengindir)
 • Limon Suyu
 • Mikrofiber temizlik bezleri
 • Doğal sabun
 • Sıcak Su

Bu malzemeleri tek başına ya da karışım halinde de kullanabilirsiniz. Mesela limon doğal bir beyazlatıcı işlevine sahipken; su ve sirke karışımı iyi bir camsil görevi görebilir. Karbonat banyo ve mutfak temizliğinde sağlam bir dezenfektan görevi görür.

Şimdi yapmanız gereken evinizdeki kimyasal dezenfektan yükünden kurtulmak. Hemen bugün bunu yaparak sağlığınızı korumak adına bir adım daha atmış olun.

6) Kişisel Bakım Malzemeleri

Araştırmalara göre kişisel bakım ürünleri özellikle de makyaj malzemeleri ağır metal içeriyor; rujlar, allıklar, kapatıcılar, farlar, dudak parlatıcıları ve rimeller… Sağlığınız için bunlardan vazgeçebilir misiniz?

Kişisel bakım ürünlerinin içerisinde bulunan zararlı maddeler nelerdir?

Bu ürünlerin;

% 96’sı kurşun içerir
% 90’ı berilyum içerir
% 61’i talyum içerir
% 51’i kadmiyum içerir
% 20’si arsenik içerir

Bu sayılanlar sadece makyaj malzemeleri için. Bir de kullanılan diğer ( şampuan, deodorant, losyonlar, parfümler, kremler) kişisel bakım ürünlerini ekleyince ortaya tam bir sağlık dejenerasyonu çıkıyor! Sağlık sorunlarından kaçınmak için mutlaka organik kozmetik ürünlerini kullanın.

İnternet üzerinden ya da sağlık çalışanları, güzellik uzmanlarından bu ürünler konusunda bilgi ve destek sağlayabilirsiniz. Ama en iyisi ve en doğalı muhakkak kendinizin hazırladığı bakım ürünleri olacaktır. Mesela kakao yağı, hindistancevizi yağı gibi doğal malzemelerle hem güzel kokabilir hem saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Ev temizliği için, kişisel bakımınız için ve dolayısıyla sağlığınız için kullandığınız ürünleri bir kez daha gözden geçirip değerlendirmeye vakit ayırın. Bu zararlı kimyasalları hayatınızdan çıkararak zehir yükünüzden büyük oranda kurtulmuş olur ve hem kendi hem de çevrenizdekilerin sağlığı için kocaman adımlar atmış olursunuz. Sağlıkla kalın 🙂

Bu yazı 27.05.2018 tarihinde yazılmış ve 08.07.2019 tarihinde güncellenmiştir.

26 Yorum

  1. Alışkanlıklardan kurtulmak epey zor olsa da, dediğiniz gibi, sağlığımız için bir yerden başlamak şart. Yorum için teşekkürler. Sevgilerle…

 1. tekrar tekrar açıp bakılacak bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Aralarında çoğunu kullanmıyor olsam da , çok şey var hayatımdan çıkarmam gereken hatırlatıcı oldu . Sevgiler <3

  1. Hiç vakit kaybetmeyin. Sevdiklerimizi bu zararlılardan korumamız gerekiyor. Etrafımız bunlarla kuşatılmışken doğal olarak kurtulmak zor olacaktır ama ne kadar çok farkında olur ve bu ürünlerin kullanımını minimuma indirirsek o kadar iyi olacaktır. Farkındalığı arttırmak adına yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp başkalarının da faydalanmasına yardımcı olmak, başlamak için büyük bir adım olabilir. Sağlıkla kalın.

 2. Yazıyı okuduğumda evimde ne kadar zararlı maddeler arasında yaşadığımı fark ettim. Gerçekten bir yerden başlamak lazım

  1. Gerçekten korkutucu, ancak durum maalesef bu. Çözüm ise bir an önce sağlıklı alternatiflere yönelmek.

 3. Sağlığımız için hayatımızdan çıkarmamız gereken ne kadar çok şey varmış.:( Kimsayasal temizlik ürünleri yerine beyaz sirke ekledim .Hem sağlıklı hem de çok işe yarıyor.Faydalı yazınız için teşekkürler.

 4. Tamamen evde yapılan karışımlarda da bilgi sahibi olmadan yapılanlarına karşıyım. Her ürünün pH, stabilitesi sonuç olarak etkisi ayrı. Bunlarla ilgili bilgi edinip yapablirsen ne güzel yoksa içeriği temiz ürünler bi tık daha yaygınlaşmaya başladı.

  1. Doğal olandan yanayız, ancak bir şeyin doğal olması onu her koşulda sağlıklı kılmaz elbette. Bu konuda bilinçli olmak şart. Sevgiler.

  1. Ne yazık ki öyle. En azından sürekli kullanılanlara dikkat etmek de büyük fayda sağlayacaktır. Sevgiler.

 5. Gündelik hayatta cok sık kullanıpta hayatımızdan çıkaramadıklarımızı çok güzel anlatmışsınız teşekkürler .özellikle yapay tatlandırıcılar ve oda spreyleri

 6. Sağlığımız için; gıda ile ilgili olan zararlı alışkanlıklardan kurtuldum diyebilirim ama temizlik ile ilgili olanlar duruyormuş:) Bu yazı sayesinde farkettim, son 3 maddeyi de gündeme aldım, çok teşekkürler.

  1. Kimbilir daha neler vardır henüz fark etmediğimiz, değil mi? Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bu zararlı maddelerden kurtulmak ve sağlıklı alternatiflere yönelmemiz gerekiyor. Zor ama imkansız değil sanırım 🙂 Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim sevgili Duo 🙂

 7. Gerçekten de bahsettiğiniz şeylerin çoğunu evlerimizde kullanmak zorunda kalıyoruz. Keşke onlardan kurtulma imkanımız olsa. Çok teşekkürler yine harika bir yazı hazırlamışsınız.

  1. Yazıyı beğenmenize sevindim Fatih Bey. Evet, keşke kurtulabilsek, her tarafımız bu zararlı maddelerle dolu.

 8. Hayatta bize ne kadar çok zarar veren şey var değil mi hepsini çıkarmak gerek doğru söylüyorsunuz her ne kadar büyük boşluk oluşacaksa da yapıcak bir şey yok sizi mutsuz edenleri düşünmeyenleri bencil olanları size zarar verenleri neyse hayatımızda kimse kalmayacak teşekkürler.

  1. Elbette öyle, haklısınız. Günlük yaşamımızda bize zarar veren tek şey kullandığımız ürünler değil, en büyük zararı bencil, kötü niyetli insanlar verir. Bunları da hayatınızdan çıkarmalısız belki de. Ha bir de karşısındakini anlamayan, hatta dinlemeden yargılayan insanlar var. Sanırım en çok acıtan da onlar oluyor.
   Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim.

 9. Okurken ne kadar da hayatımızın içindeler diye ürperdim. Sağlığımız için hayatımızdan çıkarmamız gerekenler tam da hayatımızın içinde.. Dikkatli olmamız gerek.

 10. Uygarlık adı altında yaşamımıza sokulan çoğu ürün bize zararlı demek ki.
  Deterjanlar, kişisel bakım ürünleri, yapışmaz mutfak gereçleri v.b. hepsini modern yaşamın gerekleri diyerek otomatik kabul ediyoruz.
  Kimbilir ne kadar zarar verdik kendimize.
  Hele ki yanında hep antibakteriyel sabun taşıyan biri olarak bu sabunların zararlarını okuyunca şoke oldum.
  Zararlı temizlik maddeleri yerine kullanabileceğimiz deterjanlara muadil ürünler paylaşımınızı da telefonuma not aldım. Tek tek deneyeceğim. Paylaşımınız için teşekkürler.

  1. Özelikle artan kanser vakaları ve diğer bir çok hastalık, aslında ne kadar zarar gördüğümüzün bir göstergesi. Kimyasal içerikli ürünler çok fazla hayatımızın merkezinde… Bir yerden başlamak lazım, en azından sonraki nesiller için… Elleriniz için de antibakteriyel bir sprey tarifi vereyim. Pratik ve oldukça etkili 🙂 2 yemek kaşığı aloe vera jeli,15-20 damla limon yağı ve yaklaşık 200 ml suyu sprey şişesine koyup iyice çalkaların ve dilediğiniz zaman kullanın 🙂 Sevgilerimle.

 11. Geçenlerde bir tanıdığım oda spreyinin zararını anlatır beş sayfa yazı verdi ofiste unutuyorum en kısa zamanda okuyacağım. Hayatımıza ne kadar zararlı şey kattığımızı illa birileri yüzümüze vurmalı teşekkürler bilgilendirme için

  1. Dediğiniz gibi, bazen gerçekler suratımıza çarpmadan fark edemiyoruz. Şu oda spreyleri, deodorantlar tam bir felaket! Bunları kullanarak sadece kendimize zarar vermiyoruz, ekosistemi de çökertiyoruz. O derece zararlı yani…
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için ben teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu