Safra Kesesi Taşları İçin Bitkisel/Doğal Çözümler

Safra kesesi içinde oluşan taşlar, kum tanesi kadar küçük, bazen de bir ceviz büyüklüğünde olabilen sert birikintilerdir. Safrada bulunan kolesterolün fazla olması zamanla kristalleşmeye sebep olur. Daha sonra bu kolesterol kristalleri birleşerek önce safra çamuru daha sonra da safra kesesi taşları haline dönüşür.

İlaçlı tedavi ve ameliyat genellikle safra taşı şikayetlerini çözmek için kullanılırken, birçok insan bunun yerine doğal safra taşı eritme yöntemleri tercih ediyor.

Biz de bu yazıda, safra kesesi taşı bitkisel ve diğer doğal çözüm yollarından bahsedeceğiz. Fakat öncesinde, bu rahatsızlıkla ilgili kısa bir bilgi verelim.

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Safra taşları, kolesterol, kalsiyum karbonat veya safra dengesizliğinin neden olduğu katı topaklardır. Bu kimyasallar sertleşerek bir veya birden fazla taş oluşturur. 

Safra taşları şekil ve boyut olarak farklılık gösterir ve bazıları bir ceviz büyüklüğünde bile olabilir.

İki tür safra taşı vardır:

 • Kolesterol safra taşları : Bunlar en yaygın formdur ve esas olarak çözülmemiş kolesterolden oluşur .
 • Pigment safra taşları : Fazla bilirubinden oluşan bu taşlar kahverengi veya siyahtır.

Karaciğer ve kan hastalıkları olan kişiler, pigment safra taşı geliştirme eğilimindedir.

Her safra taşı semptomlara sahip olmaz. Ancak bazıları aşağıdaki gibi semptomlar gösterebilir:

 • Sağ üst karın bölgesinde ağrı
 • Sağ omuzda veya sırtta ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ateş ve titreme
 • Gri dışkılama
 • ishal
 • Sarımsı cilt veya gözler ( sarılık )

Safra kesesinde taş olan hemen herkeste, karnın sağ üst kısmında belirgin bir ağrı olabilir. Özellikle yağlı yemeklerin ardından karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Bu belirtiler genelde 1 saat içinde başlar, birkaç saat devam eder ve sonra şikayetler hafiflemeye başlar. Nadiren, safra taşları safra kesesinden çıkarak ana safra kanalına düşebilir. Bu durum hastada sarılığa yol açabilir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Safra Kesesi Taşları ve Doğal Çözümler

Safra kesesinde taş olanların herhangi bir şikayeti yoksa (ağrı gibi) ve taş 2cm’den küçükse genelde ameliyat yapılmaz. Çocuklarda görülen safra taşları mutlaka ameliyat gerektirir. Ayrıca anemi gibi kan hastalıkları olanların da safra kesesi taşı ameliyatı olmaları gerekir.

Bunlara ek olarak taşlardan kaynaklı safra kesesi iltihaplanmaları sıkça yaşanıyorsa, safra kesesi işlevini yitirebilir. Bu sebeple bu tip hastaların da mutlaka safra kesesi taşı ameliyatı olmaları şart.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?

Önceleri açık olarak yapılan safra kesesi ameliyatları, artık laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntem ile yapılmaktadır. Bu ameliyat için karın kısmına 4 adet 1 cm’lik delik açılır ve bu deliklerden yerleştirilen aletler yardımıyla safra kesesi alınır.

Bu işlem yaklaşık 1 saat kadar sürer. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta günlük hayatına devam edebilir. Ameliyat gerektirmeyen durumlarda, safra kesesinde biriken kum, çamur ya da taşlardan doğal yollarla da kurtulabilirsiniz.

Doğal yollarla safra taşlarından kurtulmak istiyorsanız, burada deneyebileceğiniz bazı yöntemler var.

Safra Kesesi Taşı Bitkisel/Doğal Tedavi Yöntemleri

Safra kesesi taşlarından kaynaklanabilecek komplikasyonlar göz önüne alındığında, önlem almak çok önemlidir.

Safra kesesi taşlarından kaçınmanın belki de en kolay ve en etkili yolu, az yağlı, yüksek lifli bir diyettir. Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak ve taş geliştirme riskinizi azaltmak için meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar içeren sağlıklı bir beslenme modeli tercih etmek önemlidir.

Safra kesesi taşlarını önlemeye, düşürmeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilecek birçok bitkisel tedavi seçeneği vardır.

Doğal çözüm önerilerinin işe yaradığına dair henüz kesin bir kanıt olmasa da, aşağıdaki bitkisel çözümler tıbbi müdahaleler için en popüler alternatiflerdir. Ancak tedavi olarak değil semptomları hafifletici olarak değerlendirmek çok daha doğru olur.

Safra taşları için doğal veya diğer bitkisel yöntemleri kullanmadan önce bir doktora danışmanızı öneririz.

 • Safra Taşı İçin Limon Suyu– Limon suyu, karaciğerin kolesterol üretimini yavaşlatarak kontrol altında tutabilir. Ayrıca, limonun içerdiği pektin sayesinde ağrılar hafifler. Safra taşlarından kurtulmak için her sabah aç karnına limonlu su içebilirsiniz.
 • Elma Sirkesi Safra kesesi taşı oluşumuna neden olan kolesterol üretimini yavaşlatır, ağrıyı hafifletir ve hatta safra taşlarının kendiliğinden parçalanarak düşmesine yardımcı olur (bilimsel bir kanıt bulunmasa da işe yaradığı düşünülüyor.)
  • Bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve her ağrınız olduğunda için. Yaklaşık 15 dakika içinde ağrılarınız hafifleyecektir.
 • Sebze Suyu Eğer safra taşlarınız varsa, o zaman bir süre yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden kaçınmayı ve bol miktarda sebze yemeyi denemelisiniz.
  • Salatalık, havuç ve pancar, safra taşlarını tedavi etmek için en iyi sebzelerden bazılarıdır, bu sebeple sebzeleri sıkmanızı ve hızlı bir iyileşme için her gün içmenizi öneririz.
 • Psilyum- İyi bir çözünür lif kaynağı olan psilyum, safra taşı oluşmasını veya büyümesini önleyen oldukça etkili bir bitkidir. Ek olarak, safra taşlarının oluşumu ile ilişkilendirilen kabızlığı önler. 
  • Psyllium kullanmak için, bir bardak suya bir çorba kaşığı ekleyin ve safra kesesi taşları kayboluncaya kadar günde iki kez için.
 • Safra Taşı Eritmek İçin Biberiye- Biberiye, safra üretimini uyarırken, safra kanalında oluşabilecek herhangi bir spazmı da ortadan kaldırır. Yağ sindirimine yardımcı olmasıyla bilinir ve genellikle yüksek yağlı yemeklerde kullanılır. Tadı, yağın zenginliğini azaltmaya yardımcı olur. 
 • Nane, safra taşlarını çözen “terpen” adında  bir kimyasal içeren harika bir bitkidir.
  • En iyi sonuçları elde etmek için, bir bardak su kaynatın ve kuru nane yapraklarından bir çay kaşığı ekleyin. Kaynadıktan sonra 5 dakika bekleyin ve 1 tatlı kaşığı süzme bal ilave edip öğünler arasında ve günde 3 kez için.
  • Birkaç çalışma, konsantre nane yağı kapsüllerinin birkaç ay boyunca alınması durumunda küçük safra taşlarının parçalanmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

*** Nane Çayının Faydaları: Nane Çayı İçmeniz İçin 12 Harika Neden

*** Nane Yağının Faydaları, Kullanımı ve Evde Nane Yağı Yapımı

 • Karahindiba– Diyabetik değilseniz, karahindiba safra taşı ile başa çıkmak için başka bir seçenek olabilir. Bunun nedeni, karaciğerin ve safra kesesinin işlevine yardımcı olan taraxacin adlı bir kimyasal içermesidir. Acı özellikleri safra üretimini uyarmaya ve taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
  • Karahindibadan en iyi şekilde yararlanmak için, çiğ olarak tüketebilir ya da salatalara ekleyebilirsiniz. Ayrıca kaynatıp çay şeklinde de içebilirsiniz.
 • Hint yağı– Hint yağı, inflamasyonu azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde safra taşı ile mücadele edebilir. 
  • Bir kapta bir bardak soğuk preslenmiş hint yağını ısıtın.
  • Temiz bir bezi bu yağa batırın ve fazlalığı sıkın.
  • Bezi midenizin sağ tarafına, safra kesesinin olduğu kısmın üzerine koyun ve streçle sarın
  • Sardığınız bölgenin üzerine sıcak su torbası koyup yaklaşık 1 saat bekleyin.
  • İyileşene kadar haftada 3 kez tekrarlayın.

Ayrıca okuyun- Hint Yağının 8 Önemli Faydası ve Kullanım Alanları

 • Devedikeni sütüDevedikeni sütü, silimarin denilen safra üretimini uyaran bir bileşen içerir. Bu, safra taşlarını dışarı akıtan safra konsantrasyonunda azalmaya neden olur.
  • Yapmanız gereken tek şey bir çorba kaşığı tohumu öğütmek, 3 bardak suya ekleyip kaynatmak. Ardından, 20 dakika soğumaya bırakıp ve süzdükten sonra bir miktar bal ilave ederek için. Bu işlemi 1 hafta boyunca günde 2 kez uygulayın.
 • Safra Taşı İçin Armut Armut safra taşlarından kurtulmak için inanılmaz etkilere sahiptir, çünkü içerisindeki pektin safra taşlarını yumuşatır ve bu da parçalanmayı kolaylaştırır. 
  • En iyi sonuç için, yarım bardak taze armut suyuna yarım bardak su ekleyin. Daha sonra 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve 2 hafta boyunca günde 3 kez tüketin.
 • Safra Kesesi Temizliği İçin Şarap– Araştırmacılara göre, yarım bardak şarap, 20 dakika içinde safra taşı ağrılarından kurtulmanızı sağlayabilir. Dahası, her gün yarım bardak şarap içmek vücutta oluşabilecek safra kesesi taşları riskini % 40’a kadar azaltabilir.
 • Oregon üzümü Bu süper besin ayrıca safra üretimini artırmaya yardımcı olur ve kan akışını iyileştirdiği ve safra kesesi iltihabını azalttığı bilinmektedir. Safra taşı ile mücadelede güçlü bir çare için onu karahindiba ve süt devedikeni ile çayda içebilirsiniz!

Safra Kesesini Temizleyen Bitkisel Çay Tarifi

Safra kesesi taşlarının erimesini-düşmesini kolaylaştırmak için bu bitki çayını deneyebilirsiniz.

 • 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı (veya 1 çay kaşığı kök)
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı Oregon üzüm kökü
 • 2 çay kaşığı hatmi kökü
 • 4 su bardağı su

Kökleri suda 15 dakika kaynatın. Ateşten alın ve yaprakları ekleyin. 15 dakika demlenmeye bırakın. Gün boyu, tercihen yemeklerden sonra için.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Safra kesesi krizi nedir?

Safra kesesi krizi, safra kesesi taşlarının semptomlarını ifade eder ve genellikle yağlı bir yemek yedikten sonra ortaya çıkabilir. Safra kesesi atağının en yaygın belirtisi, sağ üst karın bölgesinde, göğüs kafesinin hemen altında ağrıdır. 
Karnın üst orta kısmında veya göğsün alt kısmında da ağrı hissedilebilir…


Safra kesesi taşı kendiliğinden erir mi?

Küçük safra taşları bazen kendiliğinden geçebilir. Taşlar yeterince küçükse, safra kesesinden çıkıp safra kanallarından geçerek bağırsağa geçebilir ve daha sonra dışkınıza atılırlar. Safra kesesi taşları safra kesesine veya safra kanallarına takıldığında ağrıya, tıkanmalara ve enfeksiyonlara neden olabilirler…


Safra taşları ciddi bir tıbbi sorun mudur?

Safra taşları genellikle ciddi değildir. Çoğu durumda, insanların hiçbir semptomu yoktur. Ancak nadir durumlarda Safra kesesi enfeksiyonu, Pankreas iltihabı, Sarılık, Safra kanallarının ve karaciğerin tıkanması, Safra kesesinde ölümcül olabilen yırtıklar gibi ciddi problemlere neden olabilirler…


Tedavi edilmezse safra kesesi taşları enfeksiyona neden olabilir mi?

Safra kesesi taşları tedavi edilmezse büyüyebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir…


Safra taşı oluşumundan korunmak için kaçınılması gereken gıdalar nelerdir?

Rafine karbonhidratlar, Şekerli gıdalar, Kızarmış yiyecekler…


Safra çamuru nedir? Safra taşları ile işkisi var mı?

Çamur, safra kesesinin ultrasonografisinde görülen safra anormalliğine uygulanan yaygın bir terimdir ve safra kesesi taşlarının öncüleri olabilir. Bununla birlikte, çamurun safra taşı haline gelmesi yaygın bir durum değildir…


Safra kesesi taşı tanısını hangi doktorlar koyar ve hangi bölüm bakar?

Safra taşları genellikle sindirim sistemi hastalıkları ile ilgilenen tıbbi bir yan uzman olan gastroenterolog tarafından teşhis edilir ve gastroenteroloji bölümü bakar…

6 Yorum

 1. Safra kesesi taşım yok lakin faydalı bir yazı olmuş . Ben böbrek taşı müzdaribi olanlardanım taş taş dır diyerek hepsinin sancısı bir başka oluyor …Herkese sağlıklı günler dilerim .

 2. Safra kesesi rahatsızlığı için Armut un faydasının olduğunu öğrenmiş oldum sayenizde . emeklerinize sağlık.

  1. Merhaba. Geçmiş olsun. Öncelikle mutlaka doktorunuzun önerdiği tedavilere başlayın. Yazıda bahsi geçen yöntemleri de yine doktorunuza danışarak uygulayın. Tekrar çok geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu