Safra Kesesi Taşları İçin Doğal – Bitkisel Çözümler

Safra kesesi içinde oluşan taşlar, kum tanesi kadar küçük, bazen de bir ceviz büyüklüğünde olabilen sert birikintilerdir. Safrada bulunan kolesterolün fazla olması zamanla kristalleşmeye sebep olur. Daha sonra bu kolesterol kristalleri birleşerek önce safra çamuru daha sonra da safra kesesi taşları haline dönüşür. Her safra kesesi taşı ağrılı olmaz ancak ilerleyen yıllarda iltihaplanma riski yüksek olduğundan zamanla ağrılar oluşabilir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesinde taş olan hemen herkeste, karnın sağ üst kısmında belirgin bir ağrı olabilir. Özellikle yağlı yemeklerin ardından karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Bu belirtiler genelde 1 saat içinde başlar, birkaç saat devam eder ve sonra şikayetler hafiflemeye başlar. Nadiren, safra taşları safra kesesinden çıkarak ana safra kanalına düşebilir. Bu durum hastada sarılığa yol açabilir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Safra kesesinde taş olanların herhangi bir şikayeti yoksa (ağrı gibi) ve taş 2cm’den küçükse genelde ameliyat yapılmaz. Çocuklarda görülen safra taşları mutlaka ameliyat gerektirir. Ayrıca anemi gibi kan hastalıkları olanların da safra kesesi taşı ameliyatı olmaları gerekir.

Bunlara ek olarak taşlardan kaynaklı safra kesesi iltihaplanmaları sıkça yaşanıyorsa, safra kesesi işlevini yitirebilir. Bu sebeple bu tip hastaların da mutlaka safra kesesi taşı ameliyatı olmaları şart.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır

Önceleri açık olarak yapılan safra kesesi ameliyatları, artık laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntem ile yapılmaktadır. Bu ameliyat için karın kısmına 4 adet 1 cm’lik delik açılır ve bu deliklerden yerleştirilen aletler yardımıyla safra kesesi alınır.

Bu işlem yaklaşık 1 saat kadar sürer. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta günlük hayatına devam edebilir. Ameliyat gerektirmeyen durumlarda, safra kesesinde biriken kum, çamur ya da taşlardan doğal yollarla da kurtulabilirsiniz.

Doğal yollarla safra taşlarından kurtulmak istiyorsanız, burada deneyebileceğiniz bazı yöntemler var.

Safra Taşı Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

1- Safra Taşı İçin Limon Suyu

Limon suyu , karaciğerin kolesterol üretimini yavaşlatarak kontrol altında tutabilir. Ayrıca, limonun içerdiği pektin sayesinde ağrılar hafifler. Safra taşlarından kurtulmak için her sabah aç karnına dört adet limonu sıkın ve bir bardak suya ekleyip için.

Limon suyunu dilerseniz suyla karıştırmadan da içebilirsiniz. Ancak limon suyunu içtikten sonra üzerine su içmeniz daha etkili olacaktır.

2- Elma Sirkesi

Elma sirkesi , safra kesesi taşı oluşumuna neden olan kolesterol üretimini yavaşlatır, ağrıyı hafifletir ve hatta safra taşlarının kendiliğinden parçalanarak düşmesine yardımcı olur. Bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve her ağrınız olduğunda için. Yaklaşık 15 dakika içinde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

3- Sebze Suyu

Eğer safra taşlarınız varsa, o zaman bir süre yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden kaçınmayı ve bol miktarda sebze yemeyi denemelisiniz. Salatalık, havuç ve pancar, safra taşlarını tedavi etmek için en iyi sebzelerden bazılarıdır, bu sebeple sebzeleri sıkmanızı ve hızlı bir iyileşme için her gün içmenizi öneririz.

4- Psilyum

İyi bir çözünür lif kaynağı olan psilyum, safra taşı oluşmasını veya büyümesini önleyen oldukça etkili bir bitkidir. Ek olarak, safra taşlarının oluşumu ile ilişkilendirilen kabızlığı önler. Psyllium kullanmak için, bir bardak suya bir çorba kaşığı ekleyin ve safra kesesi taşları kayboluncaya kadar günde iki kez için.

5- Nane

Nane, safra taşlarını çözen “terpen” adında  bir kimyasal içeren harika bir bitkidir. En iyi sonuçları elde etmek için, bir bardak su kaynatın ve kuru nane yapraklarından bir çay kaşığı ekleyin. Kaynadıktan sonra 5 dakika bekleyin ve 1 tatlı kaşığı süzme bal ilave edip öğünler arasında ve günde 3 kez için.

6- Karahindiba

Diyabetik değilseniz, karahindiba safra taşı ile başa çıkmak için başka bir seçenek olabilir. Bunun nedeni, karaciğerin ve safra kesesinin işlevine yardımcı olan taraxacin adlı bir kimyasal içermesidir.

Karahindibadan en iyi şekilde yararlanmak için, çiğ olarak tüketebilir ya da salatalara ekleyebilirsiniz. Ayrıca kaynatıp çay şeklinde de içebilirsiniz.

7- Hint yağı

Hint yağı, inflamasyonu azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde safra taşı ile mücadele edebilir. En iyi sonuçlar için aşağıdaki tarifi izleyin:

– Bir kapta bir bardak soğuk preslenmiş hint yağını ısıtın.

– Temiz bir bezi bu yağa batırın ve fazlalığı sıkın.

– Bezi midenizin sağ tarafına, safra kesesinin olduğu kısmın üzerine koyun ve streçle sarın

– Sardığınız bölgenin üzerine sıcak su torbası koyup yaklaşık 1 saat bekleyin.

– İyileşene kadar haftada 3 kez tekrarlayın.

8- Devedikeni sütü

Devedikeni sütü, silimarin denilen safra üretimini uyaran bir bileşen içerir. Bu, safra taşlarını dışarı akıtan safra konsantrasyonunda azalmaya neden olur.

Yapmanız gereken tek şey bir çorba kaşığı tohumu öğütmek, 3 bardak suya ekleyip kaynatmak. Ardından, 20 dakika soğumaya bırakıp ve süzdükten sonra bir miktar bal ilave ederek için. Bu işlemi 1 hafta boyunca günde 2 kez uygulayın.

9- Armut

Armut safra taşlarından kurtulmak için inanılmaz etkilere sahiptir, çünkü içerisindeki pektin safra taşlarını yumuşatır ve bu da parçalanmayı kolaylaştırır. En iyi sonuç için, yarım bardak taze armut suyuna yarım bardak su ekleyin. Daha sonra 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve 2 hafta boyunca günde 3 kez tüketin.

10- Safra Taşları İçin Şarap

Araştırmacılara göre, yarım bardak şarap, 20 dakika içinde safra taşı ağrılarından kurtulmanızı sağlayabilir. Dahası, her gün yarım bardak şarap içmek vücutta oluşabilecek safra kesesi taşları riskini % 40’a kadar azaltabilir.

6 Yorum

  1. Safra kesesi taşım yok lakin faydalı bir yazı olmuş . Ben böbrek taşı müzdaribi olanlardanım taş taş dır diyerek hepsinin sancısı bir başka oluyor …Herkese sağlıklı günler dilerim .

    1. Merhaba. Geçmiş olsun. Öncelikle mutlaka doktorunuzun önerdiği tedavilere başlayın. Yazıda bahsi geçen yöntemleri de yine doktorunuza danışarak uygulayın. Tekrar çok geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu