Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Her yetişkinin günlük olarak ortalama elli ile yüz saç telinin dökülmesi normal bir durumdur. Bu oranın üzerindeki dökülmeler ciddi hastalıkların sinyali olabileceğinden mutlaka bir uzmana görünmekte fayda var. Kişilerde saç dökülmesi başlı başına bir problemdir ve insanlar bu problem için çeşitli yollara başvurmaktadır. Bunların başında saç ektirmek, saç maskeleri, çeşitli saç bakımları gelmektedir. Ancak ilk etapta saç dökülmesinin nedenleri tespit edilmeli ve ona göre bakım ya da tedavi sürecine geçilmelidir. Saç neden dökülür? Saç dökülmesini tetikleyen faktörler nelerdir? gibi soruları cevaplamaya çalışalım.

Saç Neden Dökülür?

1- Stres: Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri strestir. Stresli bir yaşam sürenlerin vücutlarında oluşan inflamasyon dışarıdan gelen tehlikelere karşı vücudu savunmasız bırakıp saçların zayıflamasına neden olarak dökülmesine yol açabiliyor.

2- Saçkıran: Saçkıranın çeşitli türleri olmakla birlikte nadir de olsa saçın hatta vücutta bulunan kılların dökülmesine sebebiyet verir. Saçkıran genel olarak bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi ise vücudun dış dünyadan gelen tehditlere karşı korunması için tasarlanmış bir sistemdir.

Saçkıran hastalığında, kişinin bağışıklık sisteminin kendine ait hücrelerini bir tehdit olarak algılayıp onlarla savaşma yoluna gitmektedir ve neticede de bu durum saçlarda lokal dökülmeye sebep olmaktadır.

3- Yetersiz BeslenmeHerhangi bir besin çeşidinin veya çeşitlerinin vücudun duyduğu ihtiyaç düzeyinden az alınmasına yetersiz beslenme denir. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alamaması ve vücut dokularının zarar görüp yapılanamamasıdır. Öte yandan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan bilinçsiz katı diyet programları da saçların dökülmesine zemin hazırlamaktadır.

4- Kimyasal İşlemler: Saçlara uygulanan kimyasal ürünler  nahoş sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle perma, röfle, boya tarzı işlemlerin titizlikle yapılması gerekir.

Esasen yoğun kimyasal maddelerin kullanıldığı işlemleri saça hiçbir durumda uygulamamak saç sağlığı açısından en doğrusu. Çünkü kimyasal içerikli işlemler saçlara ciddi zararlar verip yanmalarıyla hatta köklerinden dökülmeleriyle, geri dönüşü olmayan bir krizle sonuçlanmasına sebep olabilir.

5- Çevresel faktörler: Mevsim geçişleri ve değişiklikleri, kirli hava, ani ısı değişimleri, güneş ışınları gibi çevresel faktörler saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

6- Tiroid: Hem reaktif olmayan hem de reaktif bir tiroid saç kaybına neden olabilir. Ancak uygun tedaviyle saç dökülmesi genellikle tersine çevrilebilmektedir.

7- Genetik Faktörler: Saç dökülmesi ve kellik genetik olabilmektedir. Saç dökülmesine yatkınlık anne ve babanızdan size miras kalmış olabilir.

8- Gebelik ve Doğum Sonrası: Hamile ya da yeni annelerin % 40-50’side saç dökülmelerinde artış yaşanabilir. Bu durum uzmanlarca normal kabul edilir. Yani endişelenmenize gerek yok. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, antioksidan ve vitamin yönünden zengin bir beslenme programıyla saç dökülmelerini önleyebilirsiniz.

9- Demir Eksikliği Anemisi: Normalden fazla saç kaybı, demir gibi bazı besin maddelerinin eksikliği ile bağlantılı olabilir. Saç dökülmesinin bir demir eksikliği ile bağlantılı olabileceğini düşünüyorsanız, kan testi yaptırmanız ve demir alımını arttırmanız gerekebilir.

10- Bazı İlaçların Yan Etkisi: Saç dokusundaki değişiklikler ve fazla saç kaybı bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanabilir. Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar hatta ağrı kesiciler dahi saç dökülmesine sebep olabilecek yan etkilere sahiptir.

11- Sağlıksız Saç derisi: Sağlıksız bir saç derisi, saçınızın normalden daha fazla dökülmesinin sebeplerinden olabilir. Uygun tedavi için uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Ayrıca Okuyun: Saç Dökülmesinin Nedenleri/Saç Dökülmesi İçin Etkili Çözüm Önerileri

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

  1. Saç dökülmesi birçok insanın problemi ve insanlar saçlarına bir şeyler sürdüğünde bunun geçeceğine inanıyor. Ama maalesef bu o kadar basit değil. Saç dökülmesi genellikle vücutta bir şeylerin yoluna gitmediğini gösteren bir durum aslında. Benim mesela tiroit sorunum var. Ve saçım dökülmeye başladığında tiroit değerlerim yükseliyor. Muhakkak kan tahlili yaptırıyorum o dönemde. Gayet açıklayıcı bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı