Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Her yetişkinin günlük olarak ortalama elli ile yüz saç telinin dökülmesi normal bir durumdur. Bu oranın üzerindeki dökülmeler ciddi hastalıkların sinyali olabileceğinden mutlaka bir uzmana görünmekte fayda var. Kişilerde saç dökülmesi başlı başına bir problemdir ve insanlar bu problem için çeşitli yollara başvurmaktadır. Bunların başında saç ektirmek, saç maskeleri, çeşitli saç bakımları gelmektedir. Ancak ilk etapta saç dökülmesinin nedenleri tespit edilmeli ve ona göre bakım ya da tedavi sürecine geçilmelidir. Saç neden dökülür? Saç dökülmesini tetikleyen faktörler nelerdir? gibi soruları cevaplamaya çalışalım.

Saç Neden Dökülür?

1- Stres: Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri strestir. Stresli bir yaşam sürenlerin vücutlarında oluşan inflamasyon dışarıdan gelen tehlikelere karşı vücudu savunmasız bırakıp saçların zayıflamasına neden olarak dökülmesine yol açabiliyor.

2- Saçkıran: Saçkıranın çeşitli türleri olmakla birlikte nadir de olsa saçın hatta vücutta bulunan kılların dökülmesine sebebiyet verir. Saçkıran genel olarak bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi ise vücudun dış dünyadan gelen tehditlere karşı korunması için tasarlanmış bir sistemdir.

Saçkıran hastalığında, kişinin bağışıklık sisteminin kendine ait hücrelerini bir tehdit olarak algılayıp onlarla savaşma yoluna gitmektedir ve neticede de bu durum saçlarda lokal dökülmeye sebep olmaktadır.

3- Yetersiz Beslenme: Herhangi bir besin çeşidinin veya çeşitlerinin vücudun duyduğu ihtiyaç düzeyinden az alınmasına yetersiz beslenme denir. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alamaması ve vücut dokularının zarar görüp yapılanamamasıdır. Öte yandan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan bilinçsiz katı diyet programları da saçların dökülmesine zemin hazırlamaktadır.

4- Kimyasal İşlemler: Saç neden dökülür? Saçlara uygulanan kimyasal ürünler  nahoş sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle perma, röfle, boya tarzı işlemlerin titizlikle yapılması gerekir.

Esasen yoğun kimyasal maddelerin kullanıldığı işlemleri saça hiçbir durumda uygulamamak saç sağlığı açısından en doğrusu. Çünkü kimyasal içerikli işlemler saçlara ciddi zararlar verip yanmalarıyla hatta köklerinden dökülmeleriyle, geri dönüşü olmayan bir krizle sonuçlanmasına sebep olabilir.

5- Çevresel faktörler: Mevsim geçişleri ve değişiklikleri, kirli hava, ani ısı değişimleri, güneş ışınları gibi çevresel faktörler saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

6- Tiroid: Hem reaktif olmayan hem de reaktif bir tiroid saç kaybına neden olabilir. Ancak uygun tedaviyle saç dökülmesi genellikle tersine çevrilebilmektedir.

7- Genetik Faktörler: Saç dökülmesi ve kellik genetik olabilmektedir. Saç dökülmesine yatkınlık anne ve babanızdan size miras kalmış olabilir.

8- Gebelik ve Doğum Sonrası: Hamile ya da yeni annelerin % 40-50’side saç dökülmelerinde artış yaşanabilir. Bu durum uzmanlarca normal kabul edilir. Yani endişelenmenize gerek yok. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, antioksidan ve vitamin yönünden zengin bir beslenme programıyla saç dökülmelerini önleyebilirsiniz.

9- Demir Eksikliği Anemisi: Normalden fazla saç kaybı, demir gibi bazı besin maddelerinin eksikliği ile bağlantılı olabilir. Saç dökülmesinin bir demir eksikliği ile bağlantılı olabileceğini düşünüyorsanız, kan testi yaptırmanız ve demir alımını arttırmanız gerekebilir.

10- Bazı İlaçların Yan Etkisi: Saç dokusundaki değişiklikler ve fazla saç kaybı bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanabilir. Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar hatta ağrı kesiciler dahi saç dökülmesine sebep olabilecek yan etkilere sahiptir.

11- Sağlıksız Saç derisi: Sağlıksız bir saç derisi, saçınızın normalden daha fazla dökülmesinin sebeplerinden olabilir. Uygun tedavi için uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kafa derisinin sağlıklı olması saçlarınızın da daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle sağlıklı saçlarınız olsun istiyorsanız saç bakımı yaparken saç derisi bakımını da ihmal etmemeniz gerekiyor. Özellikle kuru saç derisine badem yağı ile masaj yapmak kuruluktan kaynaklı kepeklenme ve saç dökülmesi sorunundan kurtulmanıza yardımcı olur.

Saç diplerine düzenli olarak masaj yapmak saç sağlığı için oldukça önemlidir. Kuru deri için doğal yağlarla masaj çok fayda sağlayacaktır. Yağlı veya karma saç deriniz varsa, taze limon suyunu içme suyuyla seyreltip bu şekilde saç diplerine masaj yapabilirsiniz. Bununla birlikte saç bakım rutini konusunda dikkat etmeniz gereken diğer önemli detaylar şunlardır:

✔ Şampuanlama

 • Saçınızdaki kirden ve ölü deri hücrelerinden kurtulmak için saçlarınızı fırçalayın veya tarayın.
 • 1 çay kaşığı şampuanı bir miktar su ile sulandırıp saç köklerinize ve tüm saçlarınıza parmak uçlarınızı kullanarak masaj yapın, şampuanı tüm saçlarınıza yedirin. Daha sonra iyice durulayın. Gerekirse tekrar şampuanlayın.

✔ Saç Kremi

 • Şampuandan sonra bir miktar saç kremini saçlarınıza sürün ve 5 dakika bekleyin. Ardından iyice durulayın.

✔ Saç Kurutma

 • Islak saç, direncinin ve esnekliğinin yüzde yirmisini kaybettiği için yıkamadan sonra saçlarınıza olabildiğince nazik davranın.
 • Fazla suyu sıkın ve saçınızı temiz bir havluya sarın ve havluyu başınızın arkasında sıkıca tutturun.
 • Havlu saçınızdaki ıslaklığı aldıktan sonra, yapacağınız en iyi şey, saçınızı açık havada kurutmaktır.
 • Saç kurutma makinesi kullanacaksanız, zararı en aza indirmek için ılık ayarda çalıştırın. Saç derinizin çok fazla ısınmamasına dikkat edin.
 • Saçlarınızı kuruturken bir taraftan da fırça ile nazikçe tarayın.

✔ Fırçalama ve tarama

 • Saçlarınızı her zaman kuruduktan sonra (çok hafif nemli olacak kadar) fırçalamaya başlayın. Islak saçlar saç uçlarının karışıp kırılmasına ve yıpranmasına neden olur.
 • Keskin dişli bir fırça kullanmayın, saçlarınızı koparabilirsiniz.
 • Saçlarınız ince telli ise yumuşak bir fırça; kalın telli ve uzun ise, sert ve geniş dişli bir tarak kullanın.

Saç neden dökülür sorusunu cevaplamaya çalışıp bu konuda alınabilecek önlemlere değindik. Peki siz böyle bir sorun yaşadınız mı? Bu konuda ne gibi önlemler aldınız ve saç dökülmesini durdurmak için nasıl çözümler buldunuz? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca Okuyun: Saç Dökülmesinin Nedenleri/Saç Dökülmesi İçin Etkili Çözüm Önerileri

2 Yorum

 1. Saç dökülmesi birçok insanın problemi ve insanlar saçlarına bir şeyler sürdüğünde bunun geçeceğine inanıyor. Ama maalesef bu o kadar basit değil. Saç dökülmesi genellikle vücutta bir şeylerin yoluna gitmediğini gösteren bir durum aslında. Benim mesela tiroit sorunum var. Ve saçım dökülmeye başladığında tiroit değerlerim yükseliyor. Muhakkak kan tahlili yaptırıyorum o dönemde. Gayet açıklayıcı bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu