Saç Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasını Önleyen Doğal Çözümler ve 7 Kür

Saç beyazlaması, genellikle 30’lu yaşlarda vücudun melanosit aktivitesi yavaşladıkça ve yavaş yavaş saçtaki melanin üretimi durduğunda yaşanan doğal bir süreçtir. Saçların beyazlaması 30 yaşından önce başlamışsa, buna erken beyazlama denir. Bu durumun farklı nedenleri olabilir; genetik yatkınlık, vitamin eksikliği, aşırı stres gibi… Saçlarınız beyazlaşmışsa, bunu tersine çevirmeniz şimdilik mümkün görünmese de, yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle saçların erken beyazlamasını önleyebilirsiniz. Saç beyazlamasını geciktiren doğal çözümler yazının devamında…

Saç Beyazlamasını Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Erken Saç Beyazlamasının Nedenleri Nelerdir?

Saç neden beyazlar⇓

 • Genler- Saçların erken beyazlama nedenlerinin başında genetik faktörler bulunur. Bazı insanların genetik olarak 20’li yaşlarında  saçları beyazlamaya başlarken bazılarının ise çok daha ileri yaşlarına rağmen saçlarının beyazlamadığı ya da daha az beyazları olduğu görülebilir.
 • Hormonlar- Yaşamın belli aşamalarında hormonlar değişir ve hormonal dengesizlik saçların beyazlamasına neden olabilir.
 • Melanin Eksikliği- Saç Melanin proteininden oluşur. Bu proteinin eksikliği saç dökülmesine ve beyaz saçlara neden olabilir.
 • Vitamin ve Mineral Eksikliği- Demir, B12 vitamini, B5 vitamini, selenyum ve D vitamini eksikliği saç beyazlamasına neden olabilir.
 • Kimyasallar- Saçlarımızda kimyasal içerikli ürünler (şampuan, saç boyası vb.) kullandığımızda bu durum zamanla saç köklerinin deforme olmasına ve çeşitli problemlerle birlikte beyazlamasına neden olur.
 • Stres- “Stresten saç beyazlar mı” sorusu sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen sorulardan biri. Günümüz şartlarında oldukça yoğun yaşanan stres saçların erken beyazlamasının ana nedenlerinden biridir diyebiliriz.
 • Beslenme- Sağlıklı beslenme tarzına sahip değilseniz, bu durum hem cildinizi hem de saçlarınızı olumsuz etkiler. Vitamin ve mineral eksikliği olan bir beslenme şekli saçların beyazlamasına yol açabilir.
 • Sigara- Sigara içmenin genel sağlığı olumsuz etkilediğini zaten hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, sigara saç köklerine zarar veren reaktif oksijen türlerine neden olur ve böylece saçlar erken yaşta beyazlaşabilir.
 • Bazı sağlık sorunları- Erken saç beyazlamasının tiroid bozuklukları ve anemi gibi sağlık sorunlarından da kaynaklı olabileceği düşünülüyor.
!!!Saç beyazlamasının bir diğer nedeni- “2009 yılında yapılan bir çalışmada, beyaz saç nedeni olarak, saçı içeriden ağartan yoğun bir hidrojen peroksit birikimi olduğu keşfedildi. Genel olarak güzellik salonlarında saç ağartma uygulamaları için hidrojen peroksit kullanılır. Ancak, saç hücreleri doğal olarak da bu kimyasalı üretir. Saç beyazlaması ise, saç köklerini aşındıran ve yıpratan aşırı miktarda hidrojen peroksit birikmesinden kaynaklanır. Bu durum saçın doğal pigmenti olan melaninin normal sentezini engeller. Katalaz adı verilen bir enzim hidrojen peroksidi suya ve oksijene ayırır. Ancak yaşlandıkça katalaz üretimi yavaşlamaya ve bunun sonucunda da vücutta hidrojen peroksit birikmeye başlar…

Katalaz, hidrojen peroksidi parçalayan tek enzim değildir. Karaciğer tarafından üretilen bir antioksidan olan glutatyon peroksidaz da hidrojen peroksidi suya dönüştürür. Glutatyon üretimi yaşlandıkça azaldığı için, bunu dışarıdan takviye etmek gerekebilir.

Glutatyon seviyesini arttırmak için şunlar yapabilirsiniz:

 • Glutatyon takviyeleri alabilirsiniz.
 • Peynir altı suyu tüketin. Araştırmalar günde iki kez 10 gram peynir altı suyu almanın vücuttaki glutatyon düzeylerini yüzde 46 artırdığını gösteriyor.
 • C vitamini yönünden zengin besinler tüketin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yapmak, glutatyon dahil diğer antioksidan seviyelerini artırırmaya yardımcı olur.

Erken Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? Doğal Çözümler

Saç Beyazlaması

Daha önce “yaşlanmayı geciktiren besinler” ile ilgili bir yazı paylaşmıştık. Evet, bazı gıdaları düzenli olarak tüketerek doğru ve dengeli bir beslenme tarzı yaratabilir, bu sayede yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz. Yaşlılık belirtilerinden biri olan saç beyazlaması da yine sağlıklı beslenme ile önlenebilir.

Saç beyazlamasını önlemek için beslenmenize özellikle şunları dahil edin:

 • B12 eksikliği saçların erken beyazlamasına neden olur. Bundan korunmak için kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, balık, yaban mersini, ceviz, ıspanak, karnıbahar, brokoli, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri sık sık tüketin. Bunlar yetersiz gelirse, doktorunuza danışarak B12 takviyesi de kullanabilirsiniz.
 • C vitamini içeren gıdalar saçı oluşturan bağ dokusu olan kolajen proteininin artışını sağlar. Böylece saç beyazlaması geciktirilebilir. Kışın bol bol portakarl, mandalina gibi C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketebilir, saç bakımı için portakal-mandalina özlü bakım ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Erken saç beyazlaması demir ve bakır eksikliği nedeniyle de görülebilir. Bu iki mineral için en iyi kaynaklardan biri bitter çikolatadır. 
 • Probiyotik içeren gıdalar genel sağlığı koruduğu gibi saç sağlığını da korur. Bu gıdalar bağırsaklarda iyi bakteri üretmeye yardımcı olurlar. Faydalı bağırsak bakterileri saç sağlığı için önemli olan biyotin ve B vitamini üretimine yardımcı olurlar. Bu sayede doğal saç renginizi daha uzun süre koruyabilirsiniz.
 • Saç maskelerinin çoğu yumurta içerir. Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Yumurta, saç sağlığını koruyan ve yıpranmış saçları onaran en zengin protein kaynaklarındandır. Yumurtayı hem saç maskesi olarak kullanabilir hem de gıda olarak tüketebilirsiniz. Her iki şekilde de saç sağlığınıza büyük fayda sağlar.
 • Saçlarınızı UV ışınlarından koruyacak ürünler kullanın.

Saç Beyazlamasını Önleyen Kürler

1. Soğan suyu kürü

Soğan suyu, saç sağlığını korumaya yardımcı olarak saçların erken yaşta beyazlamasını önler.

Saç için soğan suyu kürünü nasıl yapılır?

 • Bir adet soğan
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Taze limon suyu

Soğanı rendeleyin ve ardından süzgeç kullanarak suyunu süzün. Elde ettiğiniz soğan suyuna zeytinyağı ve limon suyunu ekleyip karışımı saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza sürün. Yarım saat bekledikten sonra sülfat içermeyen bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu kürü 15 günde bir tekrarlayın.

2. Adaçayı kürü

Adaçayı kürü saçın doğal rengini korur ve beyazlamasını önler.

 • Bir avuç adaçayı (kurutulmuş veya taze)
 • 2 su bardağı su

Adaçayını kaynatın ve soğuduktan sonra bir sprey şişesine boşaltıp tüm saçınıza püskürterek uygulayın. 2 saat bekledikten sonra doğal içerikli bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

3. Biberiye ve adaçayı kürü

Biberiye ve adaçayı cilt ve saç problemlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Birlikte kullanıldıklarında ise saç beyazlaması ile etkili bir şekilde mücadele edebilirler.

Yarım fincan kuru biberiye ve yarım fincan kuru adaçayını 2 su bardağı suda kaynatın ve birkaç saat dinlenmeye bırakın. Daha sonra saç derisinde başlayıp tüm saçınıza uygulayın. 1-2 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bunu haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

4. Hardal tohumu yağı kürü

Hardal tohumu yağı, sadece lezzetiyle değil, saç sağlığına olan katkısıyla da oldukça popülerdir. Antioksidanlar, selenyum ve sağlıklı yağlar açısından zengin olan hardal yağı saçı besleyerek doğal bir parlaklık ve güç kazandırır. Bu harika yağ aynı zamanda saçı koyulaştırmaya da yardımcı olur.

 • 3 çorba kaşığı hardal yağını biraz ısıtın ve saç diplerine bu yağla masaj yapın. Tüm saçınıza da sürdükten sonra bone takın ve bir gece bekletip sabah yıkayın.

5. Susam yağı kürü

Susam yağının düzenli kullanımı saç rengini koyulaştırabilir.

 • 2 yemek kaşığı susam yağı
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Yağları iyice karıştırın ve saç derinize 15 dakika masaj yaparak uygulayın. Sonra sıcak bir havlu sarıp yarım saat bekleyin. Ardından doğal içerikli bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

6. Amla yağı kürü

Amla yağı, saç sağlığını koruyan ve erken saç beyazlamasnı önleyen oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Düzenli kullanıldığında saç beyazlaması tedavisinde etkili sonuçlar elde edilebilir.

1 bardak hindistancevizi yağına 1 tatlı kaşığı amla yağı ekleyip hafif ısıtarak saç ve saç diplerine uygulayın. Bone takıp bir gece bekleyin. Sabah yıkayın. Amla yağını tek başına da kullanabilirsiniz, ancak hindistancevizi yağı ile kullanmanız daha etkili olacaktır. Ayrıca, amla meyvesinin suyunu da saçlarınıza sürerek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

7. Emu yağı kürü

Emu yağının saça faydası oldukça fazladır; kepek sorununu giderir, saçları güçlendirerek kırılmaları, dökülmeleri önler. Bununla birlikte, erken saç beyazlaması ile de mücadele eder.

Yapmanız gereken tek şey, haftada 1-2 kez emu yağını saç dipleri dahil tüm saçınıza uygulamak. Bu sayede güçlü ve canlı saçlara sahip olabilir, saçınızın doğal renginin uzun yıllar korunmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca okuyun- Saç Güçlendirici Bitkiler: Daha Güçlü Saçlar İçin 7 Şifalı Bitki

15 Yorum

 1. Benim saçlarım genetik olarak çabuk beyazladı maalesef belki kalanları kurtarırım. ilginç bilgiler öğrendim mesela benim Amla yağı, Emu yağından hiç mi hiç haberim bile yoktu

  1. Aslında saçların beyazlamasını kesin olarak önleyen bazı yöntemlerle ilgili çalışmalar var. Bu çalışmalar henüz tam olarak sonuçlanmadığından yazıda yer vermek istemedim. İlerleyen zamanlarda güzel bir müjde ile yazıyı yeniden güncelleyebilirim 🙂

 2. Erken saç beyazlamasını önlemek için çok güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz, çok teşekkür ederim. Ancak günümüzde saç beyazlaması artık olgunluk belirtisi olarak da görülmektedir..

  1. Tavsiyeleri beğenmeniz mutlu etti 🙂 Evet, dediğiniz gibi beyaz saç bazen olgunluğun ve hatta bilgeliğin temsili olarak görülür. Doğal bir süreç olsa da, yaşlılık belirtileri ile yüzleşmek bazen zor olabiliyor. Süreci tersine çevirebilecek, saçların beyazlamasına neden olan faktörlerle mücadele edecek büyük çalışmalar yapılıyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda nelerle karşılaşacağız…

 3. genç yaşda Saçları beyazlayan kişiler için çok faydalı bir yazı olmuş, amla ve emu yağını daha önce duymamıştım bilgiler için teşekkürler yine çok güzel dolu dolu bir yazı kaleminize sağlık:)

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Amla ve emu yağı sadece saç için değil, birçok konuda fayda sağlayan yağlardır. İlerleyen zamanlarda bu yağların genel faydalarına dair birer yazı yazacağım. Takipte kalın 🙂

 4. Saç beyazlaması genetikse veya belli bir yaşa gelince oluyorsa yapacak pek bir şey yok ama onun dışındaki durumlar için çaba göstermek gerek. Burada hiç duymadığım saça iyi gelen yağlar var kullanılabilecek. Sarımsağın da iyi geldiğini duymuştum ama belki o saçın beyazlığı için değil dökülmemesi için olabilir. Detay bilgiler için çok teşekkürler.

  1. Değerli yorum ve katkı için teşekkür bizden 🙂 Sarımsak saç sağlığı için faydalı besinlerden biri. Dolaylı olarak saçların erken beyazlamasını da önlüyor olabilir.

 5. Saç beyazlaması önemli bir sorun. Bazı kimselerde henüz 20’li yaşlarda başlıyor. Bende şu yaşıma kadar bir sorun olmadı ama doğru beslenmek, vitamin ve mineralleri yeteri kadar almak çok önemli. Bir de ceviz yağı çok fayda ediyor. Bir tanıdığım yapmıştı beyazlamayı durdurdu. Güzel bilgiler vermişsiniz yine. Teşekkürler. 🙂

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür bizden 🙂 Evet, bazı insanlar saçları erken yaşta ağartabiliyor. Siz bu konuda şanslı olanlardansınız belli ki 🙂 Ceviz kabuğu suyu ve ceviz yağının saça faydaları bol, beyazlamayı da durdurma özelliğinin olması çok iyi..

 6. Benim saçlarda beyazlama ya başladı gerçi ben çok önlemde alsam mı almasam diye böyle de arada kalmışım gibi ama eğer önleme almak istersem ve de geç kalmamışsam sizin saç beyazlaması nasıl önlenir adlı yazınıda verdiğiniz vitamin eksiklerini tamamlamak ve kürleri uygulamak isterim çok teşekkürler.

  1. İlginiz ve yorumunuz için teşekkür bizden 🙂 Önlem alarak saçlarınızın daha fazla beyazlamasını geciktirebilirsiniz.

 7. erken beyazlamaya başladı benim, ama pek bir sorun yok, saçlar orijinal rengine dönüyor bu aşamada sonuçta :)))

 8. Hello! I know this is kinda off topic but
  I was wondering if you knew where I could get a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu