Rooibos Çayının Faydaları ve Merak Edilen Detaylar

Rooibos çayı nedir? Nereden geliyor? Rooibos çayının faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? gibi sorularınızın ve daha fazlasının cevabı yazımızda…

Rooibos çayı, Yeşil, siyah ve oolong çayı alternatiflerinden daha az bilinse de, mükemmel sağlık faydaları ve tatlı, aromatik tadı ile son yılların popüler çayı olmaya başlamıştır. Kırmızı çay olarak da bilinen Rooibos, esas olarak Afrika kıtasında yetiştirilmesi ve başka hiçbir gıdada bulunmayan aspalathin gibi polifenoller içermesi bakımından benzersizdir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri ile her gün bir fincan rooibos çayı içmek sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Rooibos Çayı Nedir?

ROY-Boss olarak telaffuz edilen Rooibos’un bilimsel adı aspalathus linearis’tir. Rooibos çayı, Afrika’ya özgü kızıl çalı bitkisinin yaprakları kullanılarak yapılır. Afrika’da oldukça popüler bir içecek olan Royboss çayı faydaları sebebiyle, son yıllarda tüm dünyada popülerleşmeye başlamıştır.

Hasat edildiğinde ve kurutulduğunda, Afrika kırmızı çayı veya kızıl çalı çayı olarak da bilinen kırmızımsı kahverengi, kafeinsiz, bitkisel bir infüzyon halinde demlenir.

Afrikalılar tarafından hem tıbbi nedenlerden hem de hoş, hafif tatlı ve fındık benzeri tadı nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Başlangıçta yerli Koisan kabilesi tarafından kullanılıyordu. Bir botanikçi olan Karl Humberg 18. yüzyılın sonlarında onu yeniden keşfedene kadar neredeyse unutulmaya yüz tutmuştu. Bundan sonra yaygın bir popülariteye sahip oldu ve sağlık yararlarını ortaya çıkarmak için kapsamlı çalışmalar yapıldı.

Rooibos Çayının Faydaları

İnsanların rooibos çayını sevmesinin bir nedeni, kafein içermemesi ve çok az tanen içermesidir, bu yüzden kahve ve siyah çay için ideal bir alternatiftir.

İlginizi çekebilir- Siyah Çayın Şaşırtıcı 10 Faydası

Rooibos çayı, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve alfa hidroksil asit gibi hayati mineraller, C vitamini ve aspalathin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve vücudunuzu sağlıklı tutan polifenoller içerir.

Rooibos çayının faydaları genel olarak şunları içerir:

 • Kan dolaşımındaki serbest radikalleri temizleyerek kanseri önlemeye yardımcı olduğu düşünülüyor.
 • Kafeinli içeceklerin yerine kullanılmasının stresi ve baş ağrısını azalttığı biliniyor.
 • Yetişkinlerde mide kramplarını giderici, bebeklerde kolik için anti-spazmodik olarak kullanılır.
 • Saman nezlesi, astım ve egzamayı tedavi etmek için kullanılmıştır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Erken yaşlardan itibaren düzenli olarak kullanıldığında, sağlıklı diş ve kemik gelişimine yardımcı olabileceğine inanılıyor.
 • Yakın zamanda yapılan bir Japon araştırması, cilde uygulanan rooibus’un akne için etkili bir tedavi olabileceğini öne sürüyor.
 • Rooibos çayının faydalarından bir diğeri de ağrı kesici özelliklerinin olmasıdır.
 • Alerjik rinit ve astımın neden olduğu hırıltılı solunum ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Sindirimi Kolaylaştırır.
 • Rooibos çayı ayrıca bağışıklık sistemi için faydalı etkilere sahiptir: Bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olan ve sizi hasta edebilecek istilacı patojenleri savuşturan vitamin ve minerallerle doludur.
 • Diyabeti Kontrol Etmeye veya Önlemeye Yardımcı Olabilir.
 • Kalp Sağlığını Destekler. Rooibos çayı kalp sağlığı için mükemmeldir ve kanın sorunsuz bir şekilde pompalanmasına yardımcı olur.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Rooibos Çayının Cilde Faydaları

Rooibos çayı, cilt tedavilerindeki ana bileşenlerden biri olan alfa hidroksi asit içerir. Royboss çayındaki alfa hidroksi asit, cilt bakımı rutininize dahil edebileceğiniz kırışıklık önleyici doğal bir bileşendir.

Rooibos çayı, yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olan ve kırışıklıkların gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olan süperoksit dismutaz içerir. Süperoksit dismutaz, daha uzun süre genç görünmenizi sağlayan sağlıklı cilt hücreleri üretmeye çalışan bir enzimdir. Bu enzim, yaşlanma sürecini hızlandırabilecek serbest radikallerle savaşmak için rooibos çayındaki diğer antioksidanlarla birlikte çalışır. 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, günde 1-2 fincan rooibos çayı içmenin cildin daha genç görünmesini sağlayabileceğine dair kanıtlar var.

Royboss Çayının Yan Etkileri-Zararları

Kırmızı rooibos çayı içmek genellikle ve çok az yan etkisi vardır (veya hiç yoktur.) Mevcut yan etkiler belirli popülasyonlarla sınırlıdır ve tipik olarak yalnızca yüksek dozlarda ortaya çıkar.

Rooibos çayı östrojen üretimini artırabilir. Endişeye gerek olmasa da, meme kanseri veya diğer hormonal hastalıkları olanların, rooibos çayı içmeden önce bir doktora danışmaları faydalı olur.

Ayrıca, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız diyetinize rooibos çayı eklemeden önce doktorunuza danışın. Araştırmaların devam ettiğini unutmayın, bu nedenle tıp uzmanlarına danışmadan herhangi bir ilacın yerine rooibos çayının kullanılması tavsiye edilmez.

Rooibos Çayı Hakkında SSS


1. Rooibos çayında kafein var mı?

Hayır. Rooibos çayında kafein bulunmaması, özellikle kafein duyarlılığı olanlar için en iyi alternatif olmasını sağlar. Ayrıca, demir, manganez, potasyum ve magnezyum gibi antioksidan ve mineraller bakımından zengindir.


2. Rooibos çayı cilt için faydalı mı?

Evet. Bu bitki çayı yaşlanma, akne, egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarına karşı en iyi bitki çaylarından biridir. Rooibos çayını içerek veya cildinize uygulayarak, cilt sağlığı için önemli olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinden faydalanabilirsiniz.


3. Hamileyken rooibos çayı içilir mi?

Rooibos çayı, hamile bir kadının içebileceği en güvenli çaylardan biridir, çünkü kafeinsizdir ve hem anneye hem de karnındaki bebeğe birçok fayda sağlar.


4. Rooibos çayı bebekler için iyi midir?

Evet. Rooibos çayı, bebeklerde mide problemlerini ve gıda alerjilerini yatıştırmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özellikler içerir. Bununla birlikte, süt yerine geçmez ve sadece küçük miktarlarda bebeğe verilmelidir.


5. Roybos çayının hangi türü daha iyidir?

Hem yeşil hem de kırmızı rooibos çayları, Güney Afrika’ya özgü bir çalı olan aspalathus linearis’in yapraklarından elde edildiği için yüksek düzeyde antioksidan ve temel minerallerle doludur. Aralarındaki tek fark, işlenme şekilleridir. Kırmızısı oksidasyon sürecinden geçerken yeşil rooibos okside edilmez. Bu nedenle yeşil rooibos doğal bileşenleri daha fazla içerir.


6. Rooibos çayı ile zayıflamak mümkün mü?

Yeşil ve siyah çay gibi, rooibos çayı içmek de, kilo almadan diyetinize devam etmenize yardımcı olur. Her bir fincanı sadece 2 ila 4 kalori içerir. Bu nedenle diyetinizi bozma endişesi duymadan içebilirsiniz. Şeker, bal veya diğer tatlandırıcıları eklemenin kalori sayısını artırabileceğini unutmayın, bu nedenle hedefiniz kilo vermekse eklemeleri minimumda tutun.


7. Rooibos çayı günde kaç bardak içilmeli?

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz. Bunun dışında ise günde en fazla 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır.


8. Rooibos çayı ne zaman içilmeli?

Mide asit dengesinin bozulmasını önlemek için genellikle aç karnına ve her defasında mutlaka taze demlenip tüketilmesi önerilir.

Kaynaklar:

 1.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20412217
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25312795
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26885714
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25488131
 5.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23238530
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25338943

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu