Romatoid Artrit Belirtileri ve Doğal Çözümler

Romatoid artrit (RA), eklem ağrısı ile karakterize kronik iltihaplı bir hastalıktır. Mukoza zarlarını etkiler ve sonuçta kemik erozyonuna ve eklem deformasyonuna yol açabilir. Bazı durumlarda Romatoid artrit, cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere tüm vücut sistemini etkileyebilir. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, romatoid artrit belirtileri fark edildiğinde veya teşhis konulduğunda, hastalığın ilerlemesini önleyici tedbirler uygulanabilir.

Kadınların erkeklerden üç kat daha fazla bu hastalığa yakalandığı biliniyor. Belirtileri ve semptomları olabildiğince erken tanımak, bu durumu etkili bir şekilde tedavi etmek için çok önemlidir. Zamanında ve düzenli tedavi, ciddi eklem hasarını önleyebilir. Bunun için de romatoid artrit belirtileri hakkında bilinçli olmak gerekir.

Romatoid Artritin 8 Erken Belirtisi

Romatoid artrit semptomları, eklemlerdeki kıkırdak kaybı, eklemleri çevreleyen iltihaplı doku ve şişlik nedeniyle eklemler arasında sıkılaşan bir boşluktan kaynaklanır. RA ile normalde eklemleri yağlayan sinoviyal sıvı kalınlaşmaya ve şişmeye başlarken, aynı zamanda kıkırdak kaybı eklemler ve kemikler arasında artan sürtünmeye neden olur. Sonuç olarak, eklemler düzgün bir şekilde hareket edemez hale gelir.

Romatoid artritin  en yaygın belirti ve semptomları şunları içerir:

 1.  Eklemlerde hassasiyet– RA, etkilenen eklemlerde ağrıya neden olur. Bunun nedeni, eklemin iltihaplı astarının eklem kapsülündeki sinirleri tahriş ederek ağrıya ve şişmeye neden olabilmesidir. Romatoid artrit genellikle önce küçük eklemleri, özellikle el ve ayak parmaklarındaki eklemleri etkiler. Hastalık ilerledikçe semptomlar bileklere, dizlere, ayak bileklerine, dirseklere, kalçalara ve omuzlara yayılabilir. Çoğu zaman semptomlar vücudun her iki tarafında aynı eklemlerde ortaya çıkar.
 2. Sertlik– Romatoid artrit hastaları, genellikle sabahları veya hareketsizlikten sonra daha da kötüleşen eklem sertliği ve rahatsızlığı yaşayabilir. Hassas eklemlerde olduğu gibi sertlik genellikle önce küçük eklemlerde görülür.
 3. Kızarıklık ve ateş– Ağrıyan eklemlerde kızarıklık görülebilir. Bunun nedeni cildin kılcal damarlarının iltihap nedeniyle genişlemesidir. Ek olarak, aktif inflamasyon lezyonların içinde veya çevresinde bir ısı hissine neden olabilir.
 4. Yorgunluk– Bu durumdan kaynaklanan yorgunluk, vücudun iltihaplanma, zayıf uyku, anemi ve / veya ilaçlara verdiği tepkiden kaynaklanabilir.
 5. Ateş– Romatoid artrit belirtilerinden bir diğeri de ateştir. Yaygın olmamakla birlikte, bazı hastalarda hastalık yaygın iltihaplanmaya neden olduğunda ateş geliştirebilir. Tipik olarak, sıcaklık yalnızca hafifçe yükselir ve iltihap tedavi edildiğinde hızla kaybolur.
 6. Kilo kaybı– Erken bir semptom, iltihaplanmanın dolaylı bir sonucu olabilen açıklanamayan kilo kaybıdır. Ek olarak, hastalar kendilerini sıcak ve yorgun hissederlerse iştahlarını kaybedebilirler ve bu da ek kilo kaybına neden olabilir.
 7. Anemi– Kronik iltihaplanma, kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerinin kan dolaşımına salınmasını azaltmasına neden olabilir. Bu reaksiyon vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını düşürerek anemiye neden olabilir.
 8. Azalan hareket aralığı– Hastalık ilerledikçe eklem hasarı bağlara ve tendonlara yayılabilir, bu da vücudun çeşitli bölgelerinin bükülmesini ve düzeltilmesini zorlaştırır ve bazen imkansız hale getirir.

Romatoid Artrit İçin Doğal Çözümler

Romatoid Artrit semptomlarını azaltmak ve ağrıları hafifletmek için neler yapılabilir? Romatoid Artrit belirtilerini hafifletmenize yardımcı olabilecek bazı doğal ve bitkisel çözümler mevcut. Bunlar rahatsız edici semptomları yönetmenize ve hatta en aza indirmenize yardımcı olabilir.

 • Egzersiz yapmak– Düzenli egzersiz yapmak, kasları güçlendirmenin ve eklem hareket açıklığını artırmanın en etkili yollarındandır. Tempolu yürüyüş, yüzme ve su aerobiği gibi aktiviteler iyi seçeneklerdir. Direnç bantları kullanmak gibi direnç eğitimi de kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Eklemlerinizi zorlamayan egzersizler seçin.
 • Stres yönetimi ve yeterli uyku- Yeterince uyumak ve duygusal stresi sınırlandırmak eklemlerin en iyi şekilde iyileşmesine izin verir, bu nedenle bu alışkanlıklar özellikle artan iltihaplanma, ağrı, şişme ve sertlik dönemlerinde önemlidir. Yorgunluk ve stresli bölümler iltihabı daha kötü hale getirme eğilimindedir ve ayrıca kas ağrıları, düşük bağışıklık, enfeksiyonlar, aşırı yeme, hareketsizlik ve kilo alma gibi komplikasyonlara da katkıda bulunabilir.
 • Kriyoterapi- Kriyoterapi ve buz banyoları rahatsız edici gelebilir, ancak kas-iskelet sistemi kronik ağrısı ve RA gibi iltihaplı rahatsızlıkları olan kişiler için faydalı olabilir. Aslında kriyoterapi ilk olarak RA hastaları düşünülerek icat edildi (İlgili- Kriyoterapi (Cryotherapy) Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?)
 • Akupunktur- Geleneksel Çin tıbbında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için yaygın bir tedavi yöntemidir. Vücuttaki belirli noktaları uyarmak için ince iğneler kullanılır. Bir 2018 araştırması, akupunkturun işlevsellik ve yaşam kalitesini artırabileceğini ve RA hastaları için bu tedavinin denemeye değer olduğunu belirtmiştir.

İlgili- Akupunktur Nedir, Nasıl Uygulanır? Akupunktur ile Zayıflama Mümkün mü?

 • Diyet- Yediğiniz yiyecekler yalnızca genel sağlığınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bazı tıbbi durumların iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar, sağlıklı bir diyetin RA ilerlemesini yavaşlatabileceğini ve eklemlerdeki hasarı azaltabileceğini öne sürüyor ve özellikle antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip yiyecekler tüketilmesi öneriliyor, örneğin: Çiğ veya hafif pişmiş sebzeler, zerdeçal ve zencefil dahil baharatlar, meyve, yoğurt gibi… Ayrıca işlenmiş gıdalardan ve şekerden kaçınılmalıdır.
 • Balık yağı takviyeleri- Birkaç çalışma, balık yağı takviyelerinin Romatoid artrit semptomlarını gidermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir 2018 araştırma incelemesi, balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin RA hastalığı aktivite belirtilerini ve iltihap belirtilerini azalttığını göstermiştir.
 • Limon otu yağı- Birçok uçucu yağ, anti-enflamatuar ve diğer faydalı özelliklere sahiptir. Limon otu yağı özellikle RA’ya yardımcı olabilir.
 • Antiinflamatuar bitkiler- Zencefil, zerdeçal, kekik, yeşilçay, tarçın, sarımsak gibi bitkisel besinler romatoid artrit semptomlarını hafifletmede etkili bitkisel çözümlerdir.

Sık Sorulan Sorular


Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, eklemleri etkileyen ve devam eden ağrı, şişme, sertlik ve hareketler açısından kısıtlamalara neden olan kronik bir otoimmün hastalıktır.


Romatoid Artrit Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Romatoloji bölümü ilgilenir. Romatoloji , eklem, kas ve kemik bozukluklarının, otoimmün hastalıkların ve yumuşak doku hastalıklarının incelenmesini içeren tıp dalıdır. Bu alandaki uzmana da romatolog denir.
.


Romatoid artrit için ameliyet gerekir mi?

Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Ancak, tedavi genellikle ilaç, egzersiz, dinlenme, sağlıklı beslenme ve eklemleri korumanın bir kombinasyonunu içerir. 
.


Romatoid artrit ve osteoartrit arasındaki fark nedir?

RA bir otoimmün hastalık iken, osteoartrit veya OA genellikle bir “aşınma ve yıpranma” hastalığı olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle, osteoartritli çoğu insan için eklemlerdeki kıkırdak, yıllarca kullanımdan kaynaklanan mekanik hasar nedeniyle yıpranabilir.


Romatoid artrit için bir tedavi var mı?

Hayır, şu anda romatoid artrit için bir tedavi yoktur. 
Bununla birlikte, RA tedavisinde, hasta semptomlarını azaltmada ve kemik değişikliklerini yavaşlatmada çok etkili olduğu gösterilen artan sayıda ilaç ve doğal yöntemler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu