Rezene Nedir? Rezene ve Rezene Çayı Faydaları

Sağlıklı yaşam konusunda tavsiye ararsanız birçok yerde rezene ya da rezene çayı ismini duyarsınız. Çünkü rezene birçok halde insan vücuduna onlarca fayda sağlar. Tohum olarak, yağ olarak, çay olarak, merhem olarak, krem olarak, maske olarak kullanımları vardır ve her geçen yıl bu kullanım şekilleri artmaktadır. A ve C vitamini içerir. Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi birçok mineral bakımından oldukça zengindir.

Rezene-Rezene Çayı Faydaları

Rezene insan sağlığı için aranıp da bulunamayandır. Onlarca hastalığa önlem, onlarca organa yardım, onlarca sistemde etkinlik sağlar. Lezzetlidir, rezene çayı günlük olarak demlenip kullanılabilir.

Rezene, bağışıklık sistemini güçlendirir. İyi bir antioksidan olması rezenenin virüslerle ve diğer birçok sağlık problemi yaratabilecek varlıklarla savaşmasını sağlar. Düzenli rezene kullanımında daha az hasta olursunuz, daha sağlıklı yaşarsınız.


Doğal bir antibiyotiktir. Bu, şu demek; rezene tamamen doğal bir ilaçtır. Birçok hastalığa karşı kullanımı etkisini çabucak gösterir ve hastalıklardan kurtulmanızı sağlar.

Rezene bitkisi, sindirim sistemi dostudur. Lifli bir besin maddesidir. Diyetlerde bol bol kullanılır. Sindirim sistemini ve metabolizmayı hızlandırır. Bağırsak, mide gibi sindirim sistemi organlarının hastalıklara yakalanmasına engel olur. Yağ yaktırdığı için de kilo vermeye yardımcı olur. Fazla gazın vücutta yaratacağı problemleri de engeller.

Rezene çayı kolesterole iyi gelir. Kolesterolü belli bir seviyede tutmada yardımcıdır. Bu da kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.Kan yapar. Alyuvar üretimini hızlandırır ve arttırır.

Rezene çayı nabzı ve kan basıncını dengeler. İnsanların gün içerisinde yaptığı her aktivite nabız ve kan basıncını etkiler; düşürür veya arttırır. Her iki durum da soruna sebep olur ancak düzenli rezene çayı tüketimi bu değerleri normal düzeye çekebilir.

Cilt sağlığı için kullanılması gereken bitkilerdendir. İçeriğindeki maddeler rezenenin cildi yenilemesini, parlatmasını sağlar. Ayrıca cilt yüzeyindeki iltihaplara ve enfeksiyonlara karşı önemli düzeyde iyileştirici etki yapar.

Rezene Nasıl Kullanılır?

Rezene taze halde de kurutulmuş halde de kullanılabilir. Bitkinin her bir bölümü ayrı ayrı faydalar sağlar.  Yapraklarından ve tohumlarından rezene çayı yapılır, tohumundan cilt kremi ve merhem yapılır, yağı yapılır ve yüz maskesi yapılır.BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı