Renkler Davranışları ve Ruh Halini Etkiler Mi?

İletişim çeşitli yollarla gerçekleştirdiğimiz, bize karşımızdakilerle anlaşma imkanı sunan bir yöntemdir. Renk de bir iletişim dilidir. Her renk bir anlam içerir. Karşımızdakilere bir şeyler anlatmak istediğimizde renklerin dilinden yararlanabiliriz. Her toplumda ve her kültürde renkler farklı anlamlar kazanabilmektedir. Renklerin insan davranışları ve ruh hali üzerindeki etkilerini, her rengin neyi ifade ettiğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin…

Beyaz renk bütün renklerin bir araya gelişiyle oluşmuş, sakin bir renktir. Saflık ve dürüstlük, tanımlanmak istendiğinde genellikle beyaz renk kullanılır. Neşe, bilgi, ferahlık, aydınlık gibi kavramların açıklanmasında beyaz renk kullanılır. Savaşta ateşkesin sembolü, politikada dürüstlüğün sembolüdür. Sağlık sektöründe temizliği ifade etmede yararlanılan beyaz renk istikrar ve asaletin rengidir.

Kırmızı renk en dikkat çeken ve en baskın olan renktir. Canlılık ve enerji hissini anlatmak istediğimizde kırmızı rengin iletişim dilini kullanırız. İnanç, motivasyon ve mutluluk duygularını temsil eder. Yaratıcı düşünceyi destekleyici bir etkisi olduğu bilinir. Harekete geçirici ve motive edici etkisi yaşama sevincini destekler. Gıda sektöründe yoğunlukla kullanılan bir renk olan kırmızının tercih edilme sebebi iştah açmasıdır. Aynı zamanda dikkat çeken ve baskın bir renk olduğu için ambalajlamada da tercih edilir. Tahrik edici ve uyarıcı özelliği de ayrı bir yönüdür. Psikolojik açıdan uzun süre bu renge maruz kalmak yorgunluğu arttırıp gerginliğe sebep olabilmektedir.

Renkler-1

Mavi renk kırmızı rengin aksine dinlendirici etkisi olan, kan basıncını yavaşlatıp sakinliğe teşvik eden bir renktir. Hayal ve özgürlüğü anlatır. Duygusal denge sağlanmasında yararlanılır. Geniş alanlarda kullanılırsa bu renk ciddiyet ifade ettiğinden iş ortamlarında tercih edilen bir renktir. Temizlik ve saflık ifade edilmek istendiğinde maviden yararlanılır. Kültürler açısından her renk farklı anlamlar taşısa da çoğu zaman ortak noktalarda da buluşulabilmektedir. Mavi renk de çeşitli toplumlarda tanrısallığı ve ölümsüzlüğü simgelemesi açısından buna örnektir.

Kahverenginin insanlar üzerinde yarattığı canlılık ve hareketlendirme hissi bilinmektedir. Gerçekçiliğin simgesi olan kahverengi insanda melankoli, mutsuzluk gibi hisleri de harekete geçirici yönüyle bilinir. Kahverenginin yoğun kullanıldığı alanlarda insanlar uzun süre oturmak istemezler. Bu sebeple restaurant ve kafelerde tercih edilen bir renktir. İş görüşmesi ve toplantılarda bu rengi tercih etmek doğru bir seçim değildir. Bu rengi tercih eden insanlar pek fazla dikkat çekmezler.

Pembe renk sempatinin rengidir. Neşe ve mutluluk hissi yaratır. Hayalleri sembolize ederken romantik bir yapısı da vardır. Çocukların kolaylıkla uyumasına yardımcı olduğu bilinir.

Turuncu renk sıcak bir renktir ve rahatlığı yansıtır. Canlı, enerji verici ve iletişimi güçlendirici etkisiyle insanda olumlu duygular ortaya çıkarır. Çocuklar arasındaki iletişimi kuvvetlendirici etkisinin yanında sosyalleşmeye katkı sağlayıcı bir yönü de vardır. Sosyalleşmede yarar sağlar. Hayatın mutlu algılanmasında etkilidir.

Renkler

Siyah renk otoritenin bilgeliğin ve sonsuzluğun simgesidir. Otoriteyi temsil eden bir renk olan siyahı genelde tercih eden insanlar hırslı ve otoriter yapıda olan kişilerdir. Konsantrasyon temininde en çok kullanılan renktir. Siyah rengi tercih eden kişilerin iş yaşamında da başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Gri renk ciddiyetin sembolüdür. Ağır bir renktir, maviye doğru tonlama yapılırsa kasveti artar beyaza doğru tonlama yapıldığında ise biraz yumuşar. Grinin yaratıcılığı öldürdüğü düşünülmektedir.

Sarı renk dikkat çekici ve ince bir renktir. Dikkat dağıtıcı ve zihni açıcı bir tarafı bulunur. Mutluluğu temsil eder. Sevinç, enerji, mutluluk gibi hislere zemin hazırlarken yeni şeyler keşfetme duygularını da harekete geçirir. Dikkat çekici bir renk oluşundan dolayı uyarı ışıklarında kullanılır. İçtenlik ve güven duygularını teşvik eden bir renk olan sarı insanları sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Renkler-3

Yeşil renk sakin, hassas ve mutluluk verici bir renktir. Huzur ve barış gibi duygular yaratır. Doğayı ve baharı temsil eder. Gözlerin ve bedenin dinlenmesinde büyük etkisi vardır. Yaratıcılığı desteklerken, mutluluk hissini arttırır. Umut duygusunu yansıtan bir renk olan yeşil güven hissini de yaratır. Mavi ve sarının birleşiminden oluşması bu iki rengin özelliklerini de bünyesinde taşımasını sağlar.

Mor ise en kısa dalga boyuna sahip renk olarak asaleti sembolize eder. Nevrotik duyguları ortaya çıkardığı ve intihar duygusu oluşturduğu düşünülür. Hassasiyet ve güzelliğin de sembolüdür.

Gönüllü Yazarımıza “Renkler Davranışları ve Ruh Halini Etkiler Mi” Başlıklı İçerik İçin Teşekkür Ederiz…

3 Yorum

  1. Siyah ve mor sevdiğim renkler. Aslında renklerin ruh halimizi etkilediğine çok inanıyorum. Mesela turuncu ve tonları beni çok huzursuz ediyor. Başkalarında tam tersi etki edebilir. İlginç bir konu.

  2. Ben de renklerin insan üzerinde ki etkisine inanlardanım sizde çok güzel bir şekilde anlam kattıklarını ve ruh halimize olan etkilerini ve diğer bilgileri vermişsiniz çok teşekkür ederiz.

  3. Renklerin anlattığı birçok şey olduğunu düşünmüşümdür hep. Beyaz, turkuaz ve turuncu rengi en sevdiğim için hemen onlara baktım öncelikle, gerçekten de kendimi buldum diyebilirim. Diğer renkleri de zaman zaman kullanırım. Çok teşekkürler, harika bir yazıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu