Güzellik&BakımModa

Renk Çarkı İle Gardırobunuzda Yönünüzü Bulun!

Son zamanlarda bir pantolon, bluz ya da ceket almış olabilirsiniz. Belki rengi biraz iddialı, ya da belki de biraz sönük hatta belki de çok ara renklerden. Çok beğenerek almıştınız ama bir türlü nelerle giyebileceğinize ve ne ile kombinleyeceğinize kadar veremiyorsunuz. Endişelenmeyin. Yapıştırın gardrobunuza bir renk çarkı ve o size renkler konusunda yol göstersin. İngiliz fizikçi ve matematikçi Isaac Newton’un oluşturduğu ana, ara ve kontras renklerden oluşan renk çarkı; mor – lacivert mavi, turkuaz – yeşil- sarı- pembe ve kırmızı tonlarının art arda bulunduğu bir daireden ibaret. Ve bu çarka bakarak zıt kontrast renkleri bulabiliyor dolayısıyla da tabiatta bulunan renkler bakımından natural bir uyum yakalayabiliyorsunuz. Örneğin sadece bu renk çemberine bakarak sarı ile turuncunun, mor ile sarının, kırmızıyla yeşilin, pembe tonlarıyla turkuaz tonlarının salt uyumunu yakalayabilirsiniz. 

Renk Çarkı İle Yapabilecekleriniz 

Renk çarkı sayesinde birbirini tamamlayan renkleri, birbirine en uyumlu üç renk kombinini, ya da benzer renklerin kombinini keşfedebiliyorsunuz. 

Bu sayede kıyafetiniz ya da aksesuarınız ara renk, patlak – parlak renk ya da soluk renklerde dahi olsa bu renk çarkına bakarak hangi renklerle uyumlu olarak kombinleyebileceğinizi görebilirsiniz. Bu çarka göre birbirini tamamlayan tüm renkler birbirinin tam karşısında yer alıyor. 

Yine bir fikir olarak sadece renk çarkına bakarak birlikte kullanabileceğiniz karşılıklı duran 3 rengin uyumunu yakalayabilirsiniz. Bunu renk çarkının ortasında bir üçgen hayal ederek yapmanız gerekir. Renk çarkında hayali bir üçgen var olduğunu sayın. Üçgenin 3 tam ucunun işaret ettiği 3 rengi kombinlerinizde endişe etmeden bir arada kullanabilirsiniz demektir. 
Yanı sıra yine kıyafetlerinizde ya da dekorasyonunuzda kullanabileceğiniz çarkta yer alan yan yana 5 renge kadar da birbiriyle uyumlu renkleri görebilirsiniz. Örneğin çoklu renkleri aynı anda kullanmayı seven eğlenceli bir kişilik olabilirsiniz. Ama aynı zaman da hatırlatırız ki çok fazla rengi bir arada kullanmak moda bakımından yapılan en tehlikeli işlemlerdendir. Modacılar bile ancak kombinleirnizde  3 renge kadar bir aradalığı önermektedir. Ama siz ille de  4– 5 rengi bir arada kullanacağım diyenlerdenseniz geçin renk çarkının karşısına. Yan yana gelen 3 – 4 – 5 renge kadar  aynı kombinde kullanabileceğiniz tüm renkleri karşınızda görebileceksiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close