Raynaud Sendromu: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Soluk ve ağrılı veya bir yere dokunduktan kısa bir süre sonra karıncalanma olan parmaklar… Bunlar bir dolaşım bozukluğu olan Raynaud sendromunun semptomları olabilir.

Raynaud sendromu (Reyno hastalığı) terimi, doktorlar tarafından vücudun bazı bölümlerinde ortaya çıkan ve esas olarak parmakların falankslarında ortaya çıkan bir dolaşım bozukluğunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ancak ayak parmakları, kulak ve burunlar da bu hastalıktan etkilenebilir.

Hastalık, tipik semptomlardan dolayı beyaz parmak hastalığı veya ceset parmağı olarak adlandırıldı: nedeni ise ilerleyen safhalarda parmakların soluklaşmasıdır. Genellikle etkilenen bölgeler ağrılı veya uyuşuktur. Raynaud sendromu genellikle nöbet gibi ortaya çıkar ve birkaç dakika sonra azalır. Ancak saatlerce sürebilir ve doku hasarı ile uzuv ölümüne (nekroz) yol açabilir.

Reyno sendromunun sıklığı hakkında çok farklı ifadeler bulunuyor. Bazı doktorlar toplam nüfusun yüzde 4’lük bir sıklığından bahsederken, diğerleri yüzde 17’ye kadar çıktığını varsayıyor.

Raynaud Sendromu Belirtileri

Raynaud sendromunun semptomlarının genellikle 3 aşaması vardır.

İlk aşamada, etkilenen uzuvlar (iskemi) soluklaşır, çoğunlukla parmaklar, nadiren burun, kulaklar veya ayak parmakları. Emziren kadınlarda göğüsler de etkilenebilir. Dolaşım bozukluğunun derecesine bağlı olarak uzuvlar veya vücut parçaları mavimsi (siyanoz) olur.

Raynaud Sendromu: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İlerleyen safhalarda etkilenen bölgelere kan tekrar ulaşır. Buna kızarıklık, karıncalanma veya zonklama eşlik eder. Hastaların çoğu Reyno sendromunun bu semptomlarını, “uykuya dalmış bir uzvun uyanması” olarak tanımlarlar.

Renk değişikliği aşamaları hastaları oldukça ürkütebilir ve soluğu hastanenin acil servisinde almalarına neden olabilir.

Raynaud Sendromu Nedenleri

Raynaud sendromunun semptomlarının nedeni, genellikle vasküler bir spazmın bir sonucu olarak, etkilenen uzuvlarda nöbet benzeri bir dolaşım bozukluğudur.

Doktorlar, beyaz parmak hastalığını nedenine göre birincil ve ikincil Reyno sendromu olarak ikiye ayırırlar. Birincil Reyno sendromunda hiçbir fiziksel neden tanımlanamaz. Bu nedenle idiyopatik olarak da adlandırılır.

# İkincil Raynaud sendromunun nedenleri

İkincil Raynaud sendromu, çok çeşitli hastalıkların ve / veya uyaranların veya koşulların sonucudur. Bunlar şunları içerir:

 • Ateroskleroz ve periferik arteriyel tıkayıcı hastalık (PAVK),
 • Lupus eritematozus veya ona çok benzeyen Sjogren sendromu gibi bağışıklık sistemi ile alakalı hastalıklar,
 • Ağır metaller veya vinil klorür zehirlenmesi,
 • İlaçların yan etkileri, özellikle: beta blokerleri, ergotamin preparatları ve kanser ilaçları (sitostatikler),
 • Polisitemi vera (PV) veya esansiyel trombositemi (ET) gibi kan hücresi bileşimindeki değişiklikler,
 • Ellerde veya ayaklarda yaralanmalar,
 • Ellerin aşırı gerilmesi (örneğin titreşimli aletlerden dolayı; titreşime bağlı vazospastik sendrom).

İkincil Raynaud sendromu saldırıları tipik olarak soğuk, ısı veya titreşim gibi fiziksel uyaranlarla tetiklenir. Stres, nöbetleri desteklemektedir.

Raynaud Sendromu Tedavisi

Vakaların büyük çoğunluğunda Raynaud sendromunun semptomları tehlikeli değildir. Kural olarak, uzuvları acilen kan tedariğiyle ısıtmak yeterlidir. Elleri ılık suyla veya ayakları ılık ayak banyosuyla yıkamak, genellikle semptomları hızla azaltır. Ayrıca egzersiz ve masajlar kan dolaşımını uyarır.

Semptomlar 30 dakikadan uzun sürerse veya sık sık tekrar ederse, Reyno sendromu bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. İkincil Raynaud sendromunda en önemli şey tetikleyici durumları veya hastalıkları belirlemektir.

# Reyno hastalığı için ilaç tedavisi

Basit fiziksel uygulamalar ve altta yatan hastalığın tedavisi istenen sonucu vermezse, Raynaud sendromu için ilaç tedavisi mümkündür. Örneğin, kalsiyum antagonistleri grubundan nifedipin gibi damar genişletici ajanlar kullanılır.

Fentolamin ve tolazolin gibi alfa reseptör blokerleri (ayrıca vazodilatörler) veya alprostadil gibi prostaglandin analogları veya ilomedin ve iloprost gibi prostasiklin analogları, diğer seçeneklerdir. Nitrogliserinli ovma veya merhemler bir alternatiftir.

Ayrıca okuyun- Kan Dolaşım Bozukluğu İçin Bitkisel-Doğal Çözüm Önerileri

# Sempatektomi: sinir liflerini kesmek

Raynaud sendromunun özellikle şiddetli ve / veya stresli vakalarında, sempatik sinir sisteminin belirli sinir liflerinin kesilmesi düşünülebilir. Doktorlar bu prosedürü sempatektomi olarak adlandırır. Ciddi yan etkiler nedeniyle bu prosedür nadiren yapılır.

Yan etkilerden biri, ter bezlerinin felç olması nedeniyle etkilenenlerin ameliyat edilen bölgelerde artık terleyememesidir. Ek olarak, etkilenen bölgelere aşırı derecede kan verilir.

Hastalığı Önleme

Reyno sendromu için kesin bir önleme yöntemi yoktur. Bununla birlikte, dolaşım bozukluğu riski azaldığında hastalık riski önemli ölçüde düşer. Bunu yapmanın en iyi yolu, taze yiyecekler içeren çeşitli ve az yağlı bir diyettir. Düzenli egzersiz aynı zamanda dolaşım sistemini de uyarır. Sigara içmeyenler, sigara içenlerin aksine, en küçük kan damarlarına zarar vermedikleri için daha avantajlıdırlar.

Bilinen Raynaud sendromu ile, etkilenenler her zaman ellerini ve ayaklarını sıcak tutmalıdır. Strese karşı gevşeme teknikleri de nöbet sayısını azaltır.

Ayrıca okuyun- Kan Akışını ve Kan Dolaşımını Düzenlemeye Yardımcı 10 Gıda

5 Yorum

 1. Raynaud sendromunu sizin ve sitenizin sayenizde öğrenmiş olduk sağlık , beslenme ve diğer bir çok konu hakkında yeni yeni bilgiler öğreniyoruz. Bize aşırı derecede fayda sağlayan yazılarınız için teşekkür ederiz.

 2. Raynaud sendromu hakkında yazmış olduğunuz yazınız sayesinde bilgi sahibi oldum. Teşekkürler

 3. Birkaç yıl önce başladı bende reyno sendromu. Soğukta özellikle semptomlar ağırlaşıyor. Sıcak tutmaya çalışıyorum. Çok rahatsız edici bir hastalık 🙁

 4. Önemli bilgiler için teşekkürler. İlginç bir hastalık raynaud!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu