Güzellik&Bakım

Pürüzsüz ve Güzel Dudaklar İçin 5 Öneri

Cildimize bakım yaparken dudaklarımıza gereken önemi çoğu zaman vermiyoruz. Halbuki insanlarla iletişim kurmak için konuşurken, gülümserken vs. dudaklarımız fazlasıyla ön planda değil mi? Dolayısıyla çatlak, bakımsız dudaklar kötü bir görüntüye sahip olmamıza neden oluyor ve aynı zamanda can sıkıcı bir hal alıyor.  Peki sağlıklı ve pürüzsüz dudaklar için ne yapmalıyız? İşte altın değerinde 5 öneri:

1- Nemlendirilmeyen dudaklar kurumaya mahkumdur!

Nemlendirici, bu öneriler arasında her daim yer alacak olan maddedir. Gün içerisinde hava şartlarından dolayı nemsiz kalan dudaklar kurur.

Bu kuruluk önce hafif dereceli olarak kendini gösteriyor olsa da önlem alınmadıkça, çatlaklara ve ciddi yaralara sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka bir dudak nemlendiricisi edinmelisiniz.Eğer piyasadaki kozmetik markalarının çıkardığı nemlendiricileri kullanmak istemiyorsanız; eczanelerde bulunan nemlendiricileri ya da evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz doğal nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Özellikle vazelin ve hindistancevizi yağı oldukça başarılı nemlendiricilerdendir.

Sağlıklı Dudaklar İçin Nemlendirici Uygulayın
Sağlıklı Dudaklar İçin Nemlendirici Uygulayın

Size en uygun dudak nemlendiricisini bulduktan sonra özellikle dışarı çıkarken ve makyaj yapmadan önce dudaklarınızı nemlendirin. Böylece dudağınızı hava şartlarına ve kozmetik ürünlerin kimyasallarına karşı korumuş olursunuz. Unutmayın, pürüzsüzlüğün ilk adımı mutlaka nemlendirilmiş dudaklardır.

2- Pürüzsüz dudakların sırrı doğal peelinglerde!

Cildimiz gibi dudaklarımızın da ölü derilerden arınmaya ihtiyacı vardır. Peeling, içindeki parçacıklarla ölü derinin atılmasına yardım ederek pürüzsüz dudaklara sahip olmanıza yardım edecek.

Tabii her zaman olduğu gibi yine en etkili çözüm evde hazırlayabileceğiniz doğal peelinglerde saklı. Birçok malzemeyle hazırlayabileceğiniz dudak peelingi tarifleri var.
Özellikle şeker, bal ve zeytinyağı üçlüsü ile yapılan tarifler mucizevi etkiye sahip. Dudaklarınıza her hafta doğal peeling uygulamaları yaptığınızda uzun süreli kalıcı pürüzsüzlüğe ulaşabilirsiniz. Kendinize bir görev edinin ve her hafta farklı doğal malzemelerin birleştiği dudak peelingleri yapın.

3. Dudaklarınızı yağlarla koruyun!

Pürüzsüz Dudaklar
Pürüzsüz Dudaklar

Dudaklarınızın pürüzsüzlüğünü muhafaza etmek, daha canlı ve parlak bir görünüme ulaşmasını sağlamak istiyorsanız doğal yağlara şans vermelisiniz.

Kuru ve mat dudaklarınız için en uygun yağları seçerek capcanlı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Özellikle içerisinde E vitamini bulunan yağlar dudağınıza hem bakım yapacak hem de canlandırarak renk verecek. Badem yağı, papatya yağı, jojoba yağı gibi farklı yağların yaptığı bakım hafife alınacak gibi değil. Dudaklar için yağ kullanırken tabii ki bu yağın özelliklerini iyi araştırmalısınız. ” Yağlar dudaklara faydalı ” diyerek piyasadaki her yağı kullanmak doğru olmayacaktır. Dudaklara faydası kanıtlanmış yağları kullanmalısınız.

4- Sağlıklı beslenme yoksa pürüzsüz dudaklar da yok!

Unutmayın, dudaklarınızın da bol suya ve sağlıklı beslenmenize ihtiyacı var. Susuz kalan dudak kurur ve çatlağa dönüşür. Vitaminsiz kalındığında ise dudak canlılığını yitirir. Rengi mat ve soluk bir hal alır. Bu sebeple pürüzsüz mükemmel dudakların sırrı da sağlıklı beslenmeden geçiyor.

Bol su içmenin yanında C ve E vitamini içeren besinler tüketin. Dudaklarınızdaki değişimi zaten fark edeceksiniz.

5- Yanlış ruj seçimi dudaklarınızı hüsrana uğratmasın!

Pürüzsüz Dudaklar
Pürüzsüz Dudaklar

Kadınların vazgeçilmezleri arasında rujlar da yerini alıyor. Peki kullandığımız rujların içeriğine ne kadar dikkat ediyoruz? Çoğu zaman rujun rengine göre karar verip içinde hangi maddeler olduğunu incelemeden seçim yapıyoruz ancak her şeyden önce kullandığımız ürünün içeriğine dikkat etmemiz gerekiyor.

Kimyasalların yoğun olduğu, besleyici maddelerden uzak rujlardan biz de uzak durmalıyız. Ömrümüzde yaklaşık 3 kilo ruj yediğimizi de anımsarsak bunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.Ruj seçerken doğal malzemelerin yoğun olduğu, besleyici yağlarla hazırlanmış ürünleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca dudağımızı kurutan ürünlerden de kaçınmalıyız. Kullandığımız ruj dudağımızı kurutuyor, pul pul dökülmelere sebep oluyorsa pürüzsüz dudaklar maalesef bir hayal olarak kalır.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close