Pürüzsüz Dudaklar İçin Yapılması Gerekenler-5 Etkili Öneri

Cildimize bakım yaparken dudaklarımıza gereken önemi çoğu zaman vermiyoruz. Halbuki insanlarla iletişim kurmak için konuşurken ve gülümserken dudaklar fazlasıyla ön planda değil mi? Dolayısıyla çatlak, bakımsız dudaklar kötü bir görüntüye sahip olmamıza neden oluyor ve aynı zamanda can sıkıcı bir hal alıyor.  Peki pürüzsüz dudaklar için ne yapılmalı? İşte, en güzel, sağlıklı ve pürüzsüz dudaklar için  yapılması gerekenler.

Güzel ve Pürüzsüz dudaklar için ne yapılmalı?

1- Nemlendirilmeyen dudaklar kurumaya mahkumdur!

Sağlıklı Dudaklar İçin Yapılması Gerekenler

Nemlendirici, bu öneriler arasında her daim yer alacak olan maddedir. Gün içerisinde hava şartlarından dolayı nemsiz kalan dudaklar kurur. Bu kuruluk önce hafif dereceli olarak kendini gösteriyor olsa da önlem alınmadıkça, çatlaklara ve ciddi yaralara sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka iyi bir dudak nemlendiricisi kullanmalısınız.

Eğer piyasadaki kozmetik markalarının çıkardığı nemlendiricileri kullanmak istemiyorsanız; eczanelerde bulunan nemlendiricileri ya da evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz doğal nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Özellikle vazelin ve hindistancevizi yağını pürüzsüz dudaklar için şiddetle tavsiye ederiz. Bu uygulama aynı zamanda sürdüğünüz rujun pürüzsüz durması için de etkili olacaktır.

Size en uygun dudak nemlendiricisini bulduktan sonra özellikle dışarı çıkarken ve makyaj yapmadan önce dudaklarınızı nemlendirin. Böylece dudağınızı hava şartlarına ve kozmetik ürünlerin kimyasallarına karşı korumuş olursunuz. Unutmayın, pürüzsüz ve güzel dudaklar için ilk adım mutlaka ama mutlaka bol bol nemlendirici kullanmaktır.

Ayrıca okuyun: Ev Yapımı Doğal Dudak Balsamı- Kendi Dudak Balsamınızı Yapmak İster misiniz?

2- Pürüzsüz dudaklar için doğal peeling uygulayın

Cildimiz gibi dudaklarımızın da ölü derilerden arınmaya ihtiyacı vardır. Peeling, içindeki parçacıklarla ölü derinin atılmasına yardım ederek pürüzsüz dudaklara sahip olmanıza yardım edecek. Tabii her zaman olduğu gibi yine en etkili çözüm evde hazırlayabileceğiniz doğal peelinglerde saklı. Birçok malzemeyle hazırlayabileceğiniz dudak peelingi tarifleri var.

Dudakların pürüzsüz olması için ne yapılmalı derseniz, özellikle şeker, bal ve zeytinyağı üçlüsü ile yapılan tariflerin mucizevi etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Dudaklarınıza her hafta doğal peeling uygulamaları yaptığınızda uzun süreli kalıcı pürüzsüzlüğe ulaşabilirsiniz. Kendinize bir görev edinin ve her hafta farklı doğal malzemelerin birleştiği dudak peelingleri yapın.

3. Pürüzsüz dudaklar için doğal yağlar kullanın

Pürüzsüz Dudaklar İçin Yapılması Gerekenler

Dudakların pürüzsüz olması için ne yapılmalı? Elbette doğal yağlar kullanılmalı! Dudaklarınızın pürüzsüzlüğünü muhafaza etmek, daha canlı ve parlak bir görünüme ulaşmasını sağlamak istiyorsanız doğal yağlara şans vermelisiniz.

Kuru ve mat dudaklar için en uygun yağları seçerek capcanlı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Özellikle içerisinde E vitamini bulunan yağlar dudağınıza hem bakım yapacak hem de canlandırarak renk verecek. Badem yağı, papatya yağı, jojoba yağı gibi farklı yağların yaptığı bakım hafife alınacak gibi değil.

Dudaklar için yağ kullanırken tabii ki bu yağın özelliklerini iyi araştırmalısınız. “Yağlar dudaklara faydalı” diyerek piyasadaki her yağı kullanmak doğru olmayacaktır. Dudaklara faydası kanıtlanmış yağları kullanın ve en güzel dudaklar sizin olsun!

Ayrıca okuyun: Dudak Bakımı İçin Gliserin Kullanmanın 5 Faydası

4- Sağlıklı beslenme yoksa pürüzsüz dudaklar da yok!

Unutmayın, dudaklarınızın da bol suya ve sağlıklı beslenmenize ihtiyacı var. Susuz kalan dudak kurur ve çatlağa dönüşür. Vitaminsiz kalındığında ise dudak canlılığını yitirir. Rengi mat ve soluk bir hal alır. Bu sebeple pürüzsüz mükemmel dudakların sırrı da sağlıklı beslenmeden geçiyor.

Bol su içmenin yanında C ve E vitamini içeren besinler tüketin. Dudaklarınızdaki değişimi zaten fark edeceksiniz.

5- Yanlış ruj seçimi dudaklarınızı hüsrana uğratmasın!

Kadınların vazgeçilmezleri arasında rujlar da yerini alıyor. Peki kullandığımız rujların içeriğine ne kadar dikkat ediyoruz? Çoğu zaman rujun rengine göre karar verip içinde hangi maddeler olduğunu incelemeden seçim yapıyoruz, ancak her şeyden önce kullandığımız ürünün içeriğine dikkat etmemiz gerekiyor.

Kimyasalların yoğun olduğu, besleyici maddeler içermeyen rujlardan biz de uzak durmalıyız. Ömrümüzde yaklaşık 3 kilo ruj yediğimizi de anımsarsak bunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Ruj seçerken doğal malzemelerin yoğun olduğu, besleyici yağlarla hazırlanmış ürünleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca dudağımızı kurutan ürünlerden de kaçınmalıyız. Kullandığımız ruj dudağımızı kurutuyor, pul pul dökülmelere sebep oluyorsa pürüzsüz dudaklar maalesef bir hayal olarak kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu