Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

Gözeneksiz, lekesiz, ışıl ışıl parlayan yumuşacık, pürüzsüz bir cilt şüphesiz her kadının hayalidir. Farklı cilt tiplerinde farklı sorunlar görülse de doğru bakım uygulanarak cilt sorunlarının üstesinden gelmek ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür.

Yüzümüz tüm imajımızın odak noktasını oluşturur ve kendimizi güzel hissetmek için en önemli etken cilt güzelliğidir. Yağlanmış, sivilceli, kuru ya da tıkanmış gözenekli bir ciltle kendimizi güzel hissetmemiz mümkün değildir. Bu nedenle önce cildin problemleri belirlenmeli ve  bu sorunları çözmeye yönelik bir bakım rutini oluşturulmalıdır.

Her cildin ihtiyacı farklı olsa da temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Bu yazıda hayalini kurduğunuz pürüzsüz bir cilt için ihtiyacınız olan temel tüyoları sizlerle paylaşacağız.

1- İlk Kural Sağlıklı Beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenmek tüm vücudumuz için olduğu gibi sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için de temel bir ihtiyaçtır. Cilt sağlığınız için B vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz. Yeşil sebzeler, ceviz, avokado, bal, salatalık, yumurta ve süt cilt dostu gıdalar olarak herkes tarafından bilinir zaten.

Haftada iki porsiyon balık tüketmeye de mümkün olduğunca özen göstermelisiniz. Yanı sıra günde 2 fincan yeşil çay ve 1,5-2 litre su tüketmek cilt sağlığınız için etkili yöntemler arasındadır.

2- Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Temizliğini İhmal Etmeyin

Cilt temizliğinden kastımız elbette sabah ve akşam sabunla temizlemek değil. Cilt tipinize uygun bir temizleme jeli ve nemlendiriciyi sabah akşam uygulamalısınız. Eğer gözenek ve siyah nokta sorunu yaşıyorsanız tonik kullanın. Doğal bir tonik olarak gül suyu ya da maden suyunu da tercih edebilirsiniz.

3- Derinlemesine Temizlik İçin detoks

Detoksla cildini arındır
Detoks

Vücut için uygulanan detokslar nasıl yağı ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı oluyorsa cilt detoksu da cildinizi fazla yağ ve kirden arındıracaktır.

Piyasada son zamanlarda oldukça popüler olan detoks maskeleri ve jellerini kolayca bulabilirsiniz.

Ayrıca haftada 1 peeling uygulayarak da cildinizi derinlemesine arındırabilirsiniz. Peeling jeli ve sabunlarını hazır olarak satın alacağınız gibi kahve telvesini de bu amaçla uygulayıp etkili sonuçlar almanız mümkün.

4- Cilt Tipinize Uygun Ürünler Kullanın

Cilt bakımı-Güzellik-Temizlik
Cilt bakımı

Burada öncelik cilt tipinizi tanımanızdır. Eğer yağlı ya da karma bir cilde sahipseniz gözenek ve yağlanma karşıtı temizleme  ürünleri kullanmalısınız. Aynı şekilde makyaj ürünleri tercihiniz de yağ bazlı değil su bazlı ürünlerden yana olmalıdır.

Kuru bir cilde sahipseniz cilt temizliğinde kesinlikle sabun kullanmamalısınız ve gün içinde nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz

5- Makyaj Cildinizin Düşmanı Olmasın

Cilt için kullanılacak kozmetiklere dikkat!
Kozmetik ve Cilt

Yüz için kullanacağınız makyaj ürünlerinde kesinlikle masraftan kaçınmak amacıyla alt sınıf markaları tercih etmeyin. Makyajdan önce mutlaka cildinizi temizleyin ve makyaja başlamadan yarım saat önce nemlendirici uygulayın. Makyajınızı hazır makyaj temizleme losyonları ya da mendillerini kullanarak temizleyin.

Temizledikten sonra bir tonik yardımıyla makyaj kalıntılarından cildinizi arındırabilirsiniz. Cildin en büyük düşmanlarından biri de üzerinde bakteri biriken temizlenmemiş makyaj fırçalarıdır. Cildinizin sağlığı ve güzelliği için makyaj fırçalarınızı haftada bir mutlaka temizleyin.

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı