Her Erkeğin Bilmesi Gereken Prostat Kanseri Belirtileri ve Erken Uyarı İşaretleri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, prostat kanseri erkeklerde en çok görülen kanser türüdür ve erkek ölümlerinin en önemli faktörlerindendir. Bunun nedeni hastalığın sinsice ilerlemesi ve  prostat kanseri belirtileri ağırlaşana kadar pek çok insanın semptomları fark edememesidir.

Semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak özellikle 50 yaş üstü erkeklerde risk yüksektir ve bu konuda güvende kalabilmek için düzenli doktor kontrollerinden geçmeleri gerekir.

Prostat Kanseri Belirtileri-Başlangıç ve İleri Evre Belirtiler

1. Sık sık ve özellikle  gece uykudan kalkarak idrara çıkma

2. İdrar yaparken zorlanma

3. Azalan idrar akışı ve idrar renginde değiştirme

4. İdrar yaparken yanma hissi

5. İdrarın kesik kesik gelmesi ya da fıskiye akışına benzer bir idrar akışı

6. Kalça, uyluk veya belde ağrı veya uyuşukluk

7. Bacaklarda veya pelvik bölgede şişlik ve rahatsızlık

8. Boşalma ile ilgili sorunlar-Cinsel ilişkide ağrılı boşalma

9. İdrar yaptıktan sonra bile hala tuvalet ihtiyacını karşılayamamışlık hissi

10. Erektil disfonksiyon

11. İdrarda veya meni de kan görülmesi

12. İdrar yapımından sonra idrarın damla damla akmaya devam etmesi

13. Tümörün büyümesiyle birlikte hiç İdrar yapamama

Prostat Kanseri Tanısı

Prostat muayenesinde kanserin teşhisi için birkaç yöntem kullanılır. Bunlar:

 • Parmakla muayene (makattan)
 • Transrektal Ultrasonografi
 • Biyopsi
 • Prostat Spesifik Antijen (PSA)
 • İdrar tahlili

Erken evrede olan prostat kanseri belirtileri için genellikle tedaviye gerek duyulmamakta, ancak hastanın durumu gözlem altına alınarak izlenmektedir. ileri evre kanser için ise, cerrahi müdahale, radyoterapi ve hormon tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Prostat kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür ve başarı oranı yüksektir. Ancak, bu kanser türü başlangıç evresinde belirtileri anlaşılmadığından veya belirti göstermediğinden,  özellikle 40 yaşından itibaren tüm erkeklerin yıllık prostat kontrollerini yaptırmaları hayati öneme sahiptir.

Tıptaki gelişmeler sayesinde prostat kanserinin tedavisinde de çok yol kat edilmiştir. Özellikle Prostat kanseri tedavisi için devrim niteliğinde bir uygulama olan “Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi” sayesinde hasta, kanserden kurtulmakla birlikte yaşam kalitesinde de olumlu iyileşmeler sağlanmaktadır. Bu cerrahi sistem uygulaması ile aynı zamanda hastanın cinsel yaşamının devamlılığını sağlayan sinirlerin korunması da mümkündür.

Sonuç olarak özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, prostat kanseri belirtileri henüz başlamadan hastalığa müdahalede bulunması ve kanser hücreleri prostatın dışına taşmadan, idrar yolunu sıkıştırmadan, akciğerler ve kemiklere ulaşmadan müdahalede bulunmak tedaviyi kolaylaştırır ve hayat kurtarıcı olur. Yapmanız gereken tek şey, yıllık muayenelerinizi ihmal etmemek ve bu sayede olası bir prostat kanseri riskini tehlikeli boyutlara ulaşmadan fark edebilmektir.

Ayrıca Okuyun:Erkekler İçin Kegel Egzersizleri | Pelvik PC Kasları

4 Yorum

  1. Her hastalık gibi prostat kanseri için de erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Ziyaret için teşekkürler.

    1. Toplumda öyle bir inanış olsa da, ayakta idrar yapmanın fayda ya da zarar sağladığına dair herhangi bir kesin delil yok. Tabii ayakta yapanların tuvaletleri temiz tutması ve hijyen kurallarına uyması genel sağlık için önemli. Araştırmalar, sağlıklı erkekler için oturarak ya da ayakta idrar yapma arasında belirgin bir fark olmadığını, ancak idrar yolu problemleri olan hastaların oturarak idrar yapmalarının daha uygun olabileceğini gösteriyor (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106761/) Araştırmalar hala kesinlik kazanmış değil, bu yüzden uzman görüşleri birbirinden farklı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu