Probiyotik Nedir-Hangi Besinlerde Bulunur? Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Probiyotik nedir? Fermente gıdalar veya takviyelerle alınabilen sağlıklı mikro-organizmalar veya bakterilerdir. Sindirim sistemi “bağırsak florası” olarak bilinen milyarlarca bakteriye sahiptir. Sindirim sistemin düzgün çalışması için bağırsak florasının dengede olması gerekir ve probiyotikler sindirim sistemindeki iyi ve kötü bakterilerin dengesini korumaya yardımcı olur. Sindirim sistemiyle birlikte genel sağlığımız için probiyotik faydaları oldukça fazladır ve bu bakteriler hayati öneme sahiptir.

Herhangi bir enfeksiyonla karşılaşıldığında, antibiyotikler çoğu zaman acil çözüm olarak kabul edilir, ancak antibiyotikler bağırsaklarda bulunan hem iyi hem de kötü bakterileri yok ederek bakterilerin yok olmasına neden olur.

Faydalı bakteriler ortadan kalktığında vücut çeşitli sindirim sorunlarına karşı savunmasız kalır. Bu yararlı bakterilerin hızlı bir şekilde yenilenmesi önemlidir ve bunun en hızlı yolu da probiyotik içeren gıdalar tüketmektir.

Peki probiyotik faydaları nelerdir ve hangi gıdalarda bulunur?

Probiyotik Faydaları

Yeterli miktarlarda alındığında, bağırsak bakterilerinin doğal dengesinin korunmasına yardımcı olan probiyotik, sağlığımız için bir çok faydaya sahiptir. İşte bunlardan bazıları.

1. Probiyotikler ishale iyi gelir: İshal bir sindirim sistemi problemidir ve probiyotikler ishali tedavi etmeye yardımcı olabilir. İshale neden olan en büyük etken antibiyotik kullanımıdır.

Antibiyotikler bağırsak fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Probiyotik içeren bir beslenme şekli, antibiyotikler tarafından yok edilen faydalı bakterileri yenileyerek, ishal problemini azaltabilir veya tamamen iyileştirebilir.

2. Kabızlığa iyi gelir: Probiyotik gıdalar tüketmek ishal için olduğu gibi kabızlık için de faydalıdır. Probiyotikler sindirim ve boşaltım sürecini hızlandırarak, kabızlığı tedavi eder.

 Kabızlık Nasıl Geçer – Kabızlığı Ne Giderir? Kabızlığı Hızla Gideren Doğal Tedaviler

3. Probiyotikler kalp sağlığını korur: Probiyotikler bağırsaklardaki lifleri emer ve bu şekilde propiyonik asit üretirler. Bu asit, karaciğer tarafından kötü kolesterol üretimini azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

4. Bağışıklığı güçlendirir: Probiyotik, bağırsaklardaki zararlı patojenlerin üremesini önleyebilir ve antikor üretimini arttırır. Bu da, hastalıklarla mücadele etmek için daha uygun ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına gelir.

5. Probiyotik zayıflamaya yardımcı olur: Yapılan araştırmalar, probiyotiklerin fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olabileceğini ve obezite sorunuyla etkili bir şekilde mücadele edebileceğini göstermiştir.

6. Maya enfeksiyonlarından korur: Probiyotikler, kadınlarda oluşan maya enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Çalışmalar, probiyotiklerin idrar yolu enfeksiyonları ve bakteriyel vajinozun yanı sıra, yaygın olarak görülen vajinitin de tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

7. Probiyotikler cilt sağlığını korur: Bağırsak florası dengede olduğunda, vücut besinleri kolay emebilir ve toksinleri ortadan kaldırabilir. Bu da, akne ve diğer cilt sorunlarına neden olan kronik enflamasyonun önlenmesine yardımcı olur.

8. Kronik yorgunlu azaltır: Diyetinize probiyotik gıdalar eklemek kronik yorgunluk semptomlarını azaltabilir hatta düzenli tüketildiğinde tamamen ortadan kaldırabilir.

9. Laktoz sindirimini kolaylaştırır: Vücudun laktozu işleyememesi ciddi sindirim problemlerine neden olabilir, ancak probiyotik kullanımı laktozun sindirilmesine yardımcı olarak laktoz intoleransı etkilerini hafifletebilir.

10. Kanseri önler: Probiyotiklerin faydalarından bir diğeri, kanserin önlenmesin önlenmesine yardımcı olmasıdır ve probiyotikler kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

Probiyotik hangi gıdalarda bulunur?

Çeşitli yiyecekler veya takviyelerden probiyotik almanız mümkün. Takviye olarak almayı düşünürseniz doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Probiyotik kaynakları genellikle fermente besinlerdir. Bunlar:

  • Ev yoğurdu , keçi peyniri, kefir ve ayran gibi süt ürünleri
  • Kobucha (kombu) çayı
  • Turşu- özellikle salatalık ve lahana turşusu
  • Bazı yapraklı yeşillikler
  • Tarhana
  • Bitter çikolata
  • Fermente soya ürünleri
  • Elma sirkesi
  • Şalgam
  • Kimchi

* Bu besinleri tüketemiyorsanız, probiyotik ihtiyacınızı karşılamak için probiyotik takviyesi de kullanabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Prebiyotik ve Probiyotik Farkı/Prebiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu