Vücudunuzda Potasyum Eksikliği Olduğunu Gösteren Belirtiler

Potasyum, kaslarınız, sinirleriniz ve kalp damar sağlığınız için önemlidir. Neyse ki, bu besin pek çok gıdada (kavun, avokado, muz fasulye…) bulunabilir. Ancak günde önerilen 4.700 mg’ı alsanız bile, yine de potasyum eksikliği veya doktorların “hipokalemi” dediği şey yaşayabilirsiniz.

Potasyum eksikliği belirtilerini fark etmek zordur çünkü bunlar diğer hastalıkların ortak semptomlarıdır, ancak bu, eksikliğin çok önemli olmadığı anlamına gelmez. Uzmanlar Potasyum eksikliğinin tehlikeli boyutlarda kardiyovasküler hastalıklara neden olabileceğini ve dolayısıyla ölümcül olabileceğini belirtiyor.

Aşağıdaki semptomları yaşıyorsanız özellikle dikkatli olun ve potasyum seviyenizi kontrol ettirmek için mutlaka doktorunuza görünün.

Potasyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Potasyum eksikliği belirtileri ve uyarı işaretleri genel olarak şunları içerir:

Sürekli yorgunluk

Yorgunluk genellikle potasyum eksikliğinin ilk belirtileridir. Yeterince uyuduğunuz ve dinlendiğiniz halde gün içinde sürekli bitkin ve halsiz hissediyorsanız, potasyum eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Kas krampları ve spazmları

Kas krampları, potasyum seviyeleri düşük olduğunda ortaya çıkabilir. Potasyum kas kasılmalarını başlatmaya ve durdurmaya yardımcı olduğundan, bu mineralin yetersiz seviyeleri, halk arasında kramp olarak bilinen kontrolsüz ve uzun süreli kasılmalara neden olabilir.

Sindirim problemleri

Potasyum, beyinden sindirim sisteminde bulunan kaslara sinyal iletilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, potasyum eksikliği kabızlığa, şişkinliğe ve karın ağrılarına neden olabilir .

Düzensiz kalp atışı

Potasyum eksikliğinin bir diğer belirtisi de çarpıntıdır. Semptom ayrıca aritmi veya düzensiz kalp atışını da gösterebilir, bu da bu mineral eksikliğiyle ilişkilidir ve daha ciddi bir kalp rahatsızlığının işareti olabilir.

Kas ağrısı ve kas sertliği

Potasyum seviyeleri çok düşük olduğunda, kan damarları kaslarınıza giden kan (ve dolayısıyla oksijen) akışını daraltabilir ve kısıtlayabilir, bu da hücrelerin yırtılmasına neden olabilir. Sonuç, rabdomiyoliz adı verilen bir durumdur, kas sertliği ve ağrı gibi semptomların eşlik ettiği hızlı kas yıkımı.

Karıncalanma ve uyuşma

Potasyum sinirlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur ve eksikliği durumunda karıncalanma ve uyuşma gibi bir his yaşayabilirsiniz. Bu his genellikle kollarda, bacaklarda ve ayaklarda hissedilir.

Solunum  problemleri

Potasyum, akciğerlerin genişlemesine ve kasılmasına yardımcı olur, bu nedenle mineralin eksikliği nefes darlığına neden olabilir. Daha kötüsü, ciddi bir eksiklik akciğer fonksiyonunu tamamen durdurabilir ve bu ölümcül olabilir.

Yüksek tansiyon

Kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan yeterli potasyum olmadan kan damarları daralabilir ve kan basıncının keskin bir şekilde yükselmesine neden olabilirler.

Baş dönmesi ve bayılma

Potasyum seviyelerinde büyük bir  düşüş kalp atış hızınızı o kadar yavaşlatabilir ki bayılacakmışsınız gibi hissedebilir ve hatta sürekli baygınlık yaşayabilirsiniz.

Yeterli potasyum almanın en iyi yolu bol miktarda meyve ve sebze yemektir. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her 10 yetişkinden sadece 1’i önerilen miktarda meyve ve sebze yiyor. Muz potasyum konusunda en popüler meyve olsa da, yeşil yapraklı sebzeler, domates, salatalık, kabak, patlıcan, avokado, balkabağı, patates, havuç, kuru üzüm, havuç, fasulye, süt ürünleri, et, kümes hayvanları, balık ve kuruyemişler gibi potasyum içeriği yüksek birçok gıda vardır. 

Bazı durumlarda, diyet değişiklikleri yeterli olmadığında mineral takviyeleri kullanmanız gerekebilir. Potasyum eksikliği yaşıyorsanız, doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda gerekli takviyelerden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu