Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Portakal dünyada en çok yetiştirilen ve en çok tüketilen meyvelerden biridir. Bir çok kişi bunu bilmese de portakal kabuğu , genel sağlık için pek çok fayda sağlayan besin öğeleriyle doludur. Portakal kabuğu; kalsiyum, bakır, magnezyum, A vitamini, B vitamini, C vitamini, demir, çinko, folat, lif, tangeritin, nobiletin, d-limonen gibi fitokimyasal maddeler açısından oldukça zengindir.

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Portakal Kabuğu Nasıl Tüketilir? Portakal Kabuğu İle Neler Yapılabilir?

Portakal kabuğunun tadı meyvesi kadar lezzetli değildir ancak içerisindeki aktif bileşenlerin sağladığı faydalar, bu kabukları tüketmeniz için yeterli bir sebeptir.

Portakal Kabuğu Faydaları

1. Kolesterolü Önler: Portakal kabuğunda bulunan hesperidin kötü kolestrolü (LDL) düşürme özelliğine sahiptir. Ayrıca antioksidan özelliğiyle atardamarları temizler, tıkanıklık ve pıhtılara neden olan plak oluşumunu  engeller.

2. Mide ekşimesini ve diğer sindirim problemlerini önler: Portakal kabuğundaki aktif bileşenler alkali etkiye sahiptir ve bu mide asidini azaltır. Aynı zamanda sindirim sorunlarını giderir ve vücudunuzun pH seviyesini dengeler. Düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak hareketlerini hızlandırarak kolonda biriken atıklardan kolayca kurtulmayı sağlar.

Ayrıca, bağırsak sendromu, mide ekşimesi, kusma, diyare, iltihap ve gaz problemleriyle etkin bir şekilde mücadele eder.

3. Anti-bakteriyel özelliklere sahiptir: Portakal kabuğu yüksek miktarda fenol ve antioksidan içerir ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. E-coli de dahil olmak üzere bir dizi zararlı patojenle savaşabilir.

4. Doğal ağrı kesicidir: Aroma terapisi olarak kullanılan portakal kabuğu baş ağrısı, kaygı ve depresyonu iyileştirici özelliğe sahiptir.

5. Solunum hastalıklarını önler:

Soğuk algınlığı için portakal kabuğu tüketebilirsiniz
Soğuk algınlığı için portakal kabuğu tüketebilirsiniz

Portakal kabuğunun faydalarından bir diğeri, bağışıklığınızı geliştirerek virüslerin ve bakterilerin çoğalmasını yavaşlatmaktır.
Solunum problemlerine karşı mükemmel destek sağlar ve aynı zamanda astım tedavisinde de etkili olduğu düşünülüyor.

Konjesyonu (balgam) parçalayıp vücuttan atarak akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bronşit, grip ve akciğer kanseri gibi çeşitli solunum yolları komplikasyonlarının hafiflemesini sağlayan antioksidanlar içerir.

6. Ağız ve diş sağlığı için portakal kabuğu: Portakal kabuğunu çiğnemek sağlıklı ve temiz bir nefese sahip olmanızı sağlamanın yanı sıra dişlerinizde leke oluşumunu engeller. Ayrıca içerisindeki uçucu yağlar, bakteri plağı ve buna bağlı oluşan enfeksiyonların zararlı etkilerine karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

7. Portakal Kabuğuyla Kilo Vermek Mümkün: Portakal kabuğu ile kilo verilir mi? Düşük bir kaloriye sahip olan portakal, lif açısından da oldukça zengindir. Bu sebeple düzenli tüketildiğinde hem detoks işlevi görür hem de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur.

8. Portakal kabuğunun cilde faydaları: Portakal kabuğunun yararlarından bir diğeri ise cilt bakımında olağanüstü etkiler yaratmasıdır; siyah noktaları, ölü hücreleri, sivilceleri, lekeleri ve koyu halkaları gidermesi ve yüzü aydınlatmasıyla cilt bakımı konusunda bir nimet olarak kabul edilir. Ekstra etki için süt ile karıştırılarak cilde uygulanabilir. Gözenekleri derinden temizler ve siyah nokta, sivilce ve akne oluşumunu engeller.

Gördüğünüz gibi, genellikle attığınız portakalın bu kısmı sağlığınız için gerçekten harika bir yardımcıdır. Portakal kabuğunu çiğ olarak tüketebilirsiniz. Bununla birlikte hem taze hem de kurutulmuş halini çay yaparak tüketebilir; yemeklerinize, salatalarınıza katarak bu egzotik lezzetin tadını çıkarabilirsiniz!

[Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir? | Doğal Mucize Muz Kabuğu!]

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

7 Yorum

  1. Portakal kabuğunun faydalarını bilmiyordum çok güzel bir paylaşım olmuş. Çiğ olarak tüketebileceğimi sanmıyorum ama çay harika bir fikir .

  2. Doğanın sesine kulak vermek gerek her zaman.. İnsanoğlu için ne gerekiyorsa en iyisi doğada var. Bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler..

    1. Haklısınız. Hep söylerim, doğa ana çocukları için her zaman her şeyin en iyisini sunar. Bilmek, görmek önemli… Yorum için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı