Faydaları Nelerdir

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Türk mutfağının şüphesiz en gözde sebzesi olan patlıcan, sadece lezzetiyle değil aynı zamanda bir çok sağlık faydasıyla da sofraların vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Peki patlıcanın faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Patlıcanda hangi vitaminler vardır?

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Uzun yıllar boyunca bilim adamları bile patlıcanın sağlığa pek bir faydası olmadığını düşünmüşlerdir. Ancak, son yıllarda yapılan araştırmalar, patlıcanın pişirme şeklinin sağlık üzerinde çeşitli fayda ve zararları olabileceğini göstermiştir. Yani patlıcan faydalı mı, zararlı mı sorusunun yanıtı, nasıl hazırlayıp pişirdiğinize göre değişebilir.

Patlıcan kızartıldığında, kabuğu soyularak pişirildiğinde besin değerlerinin çoğunu ya da tamamını kaybeder. Ayrıca patlıcanı çiğ yemek zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden mutlaka pişirerek tüketin. Sadece pişirme şeklini değiştirerek, sağlığınız için pek çok fayda sağlayabilirsiniz.

Patlıcanın en doğru pişirilme şekli ise, közleme, fırınlama, buharda ya da ızgarada olanıdır.

Patlıcanın pek fazla bilinmeyen yararları

1. Demir ve Kalsiyum Deposudur

2. Beyni besler ve kan dolaşımını arttırır: Patlıcan özellikle beyne giden kan akışını düzenleyen pek çok besin maddesi içerir. Fakat aklınızda bulunsun, bu maddeler özellikle kabuğunda bulunur.

3. Kolon Kanserini Önler: Patlıcanın faydalarından bir diğeri, sindirim ve bağışıklığı düzenleyen mükemmel bir lif kaynağı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde sindirim sisteminiz düzgün bir şekilde çalışır, sizi kabızlıktan korur. Düzgün çalışan sindirim sistemi ise kolon kanseri riskini azaltır.

4. Diyabet hastalarına tavsiye edilir: Yüz yıllar boyunca, bir çok toplu diyabet semptomlarını kontrol altında tutmak için patlıcanı bir şifa kaynağı olarak kullanmıştır. Yapılan son çalışmalar, patlıcanın bu faydasını doğrular niteliktedir. Yüksek lif, düşük karbonhidrat içeriği ve besleyiciliğiyle diyabetliler için iyi bir gıda kaynağıdır.

5. Kolestrolü düşürür: Patlıcan kan ve kalp sistemi sağlığında önemli bir rol oynar. Son 10 yıl içerisinde yapılan çalışmalar, patlıcanın vücuttaki kötü kolestrolü azalttığı yönünde. Ancak bu etki 200 dereceyi aşmayan sıcaklıkta pişirilen patlıcan için söz konusudur.

6. Kilo vermeye yardımcı olabilir: Patlıcanın çok az kalorili ve yağ içermeyen  aynı zamanda bol lifli olması tokluk hissini arttırır. Bu da sağlıklı bir şekilde pişirilip tüketildiğinde, diyet yapanlar için harika bir besin olabilir.

7. Patlıcanın faydaları – Kan basıncını düzenler.

8. Kan damarlarını güçlendirir.

9. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden, hastalıklara karşı koruma sağlar.

10. Patlıcanın faydaları – Sinirleri yatıştırır.

11. İyi bir idrar sökücüdür.

12. Kasları güçlendirir.

13. Patlıcanda bol miktarda A vitamini ve Fosfor bulunur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı