Patatesin Faydaları Nelerdir? Patates Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Patates Dünya’nın bir çok ülkesinde tüketilen temel gıdalardandır ve Dünya çapında en popüler sebzelerden biridir. Birçok sağlık faydası ve cilt üzerindeki olumlu özellikleri bu sebzeyi  daha da özel kılıyor. Peki patatesin faydaları nelerdir? Sizin için derledik…

Çocuklar genellikle sebze yemeklerinden hoşlanmazlar ama ilginçtir neredeyse tüm çocuklar patatese bayılır. Patates çok çeşitli şekillerde hazırlanıp tüketilebilir; haşlama, kızartma, püre, salata ve çok daha fazlası…

Bugün, patatessiz bir diyet düşünmek çok zordur. Bir şekilde yeryüzünün en popüler gıdası haline gelmiş olan patates, karbonhidrat ve kalorinin çok ötesinde besin bileşenlerine sahiptir ve bu bileşenler sayesinde patatesin faydaları oldukça fazladır.

Not: Mümkünse organik ve yerli patates tüketmeye çalışın. Küçük bir öneri; pazarların kıyısında köşesinde kendi ürettiği mahsulü satmaya çalışan köylülere, çiftçilere şans tanıyabilirsiniz! Şimdi, patatesin faydaları nelerdir? sorusunu cevaplayabiliriz.

Patatesin Faydaları

Patatesin Faydaları Nelerdir?
Patatesin Faydaları Nelerdir?

1. Patates, besleyici özelliğiyle gün içinde sizi tok tutar ve enerji verir. Hatta bazı diyetlerde ilk tercih edilen besin maddesidir.

2. Patates sinirleri yatıştırmaya yardımcı doğal sedatif özelliklere sahip bir amino asit olan triptofan açısından zengindir. Patateste doğal olarak bulunan triptofan, iyi bir uyku sağlayan doğal bir yatıştırıcıdır. Ayrıca, patateste bulunan yoğun potasyum, daha rahat bir uykunun yanı sıra rahatlama sağlayan bir kas gevşetici işlevi görür.

3. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan patates kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

4. İçeriğinde demir bulunması sebebiyle kansızlığa iyi gelir.

5. Patateste bulunan çinko, saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar, tırnakların kırılmasını önler ve güçlendirir.

6. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan patates vücudun sağlıklı ve genç kalmasını sağlar.

7. Patatesin faydalarından bir diğeri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

8. Patates kabuğu ve kabuğunun hemen altındaki kısmı yüksek oranda Potasyum içerir. Potasyum, kalp damar sağlığında, kas sisteminin sağlığında oldukça etkili olup vücudun ihtiyacı olan hayati minerallerden biridir.

9. Potasyum oranı yüksek sodyum oranı düşük olan patates tansiyon problemlerine de iyi gelir.

10. Patates yüksek oranda C vitamini kaynağıdır. Bundan dolayı C vitamini eksikliğinde görülen denizci hastalığı olarak da bilenen skorbüt hastalığı riskini azaltır.

11. Patatesin sindirimi kolay olduğu için birçok mide ve bağırsak problemlerini önler. Hatta ishal gibi rahatsızlıklarda kararında yendiği takdirde oldukça etkilidir.

12. Erkeklerde cinsel gücü arttırmak da patatesin faydaları içerisindedir.

13. Patates aşırı tüketilmediği sürece içeriğindeki maddeler sayesinde romatizmal ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir.

14. Patates anti inflamatuar bir besin maddesi olup ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Patates vücutta iltihap oluşumunu önlemekte etkilidir. Beslenmenize mutlaka patates ekleyin, ama aşırı tüketiminin zararlı olduğunu unutmayın.

15. Patates lifli bir gıdadır. İçerdiği lif sayesinde bağırsaklar daha sağlıklı çalışarak, hazımsızlık ve şişkinlikten korur.

16. Patatesin faydaları bu kadar mı? Elbette hayır! Patates beyin sağlığını da geliştirir. İçerisindeki alfa lipoik asit, genel bilişsel zekanın gelişmesine katkı sağlar. Hatta genellikle Alzheimer hastaları için de Alfa Lipoik Asit kullanılır. Patateste bulunan vitamin ve mineraller, beyin işlevini olumlu yönde etkiler. Bu vitamin ve minerallerin başında çinko, fosfor, B kompleksi ve özellikle de nörolojik sağlığı koruyan B6 citamini gelir.

17. Patates folat içerir. Folat DNA sentezinde ve onarımında rol oynar ve bu nedenle DNA’daki mutasyonlara bağlı olarak birçok kanser hücresinin oluşmasını önler.

17. İçeriğinde patates suyu bulunan güzellik kremleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu kremler cildin genç ve gergin kalmasında etkilidir. Patates mükemmel bir kolajen takviyesi kabiliyetine sahiptir. Basit bir patates maskesi akne ve cilt lekeleri gibi cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Hatta evde rahatlıkla patates veya patates suyunu kullanarak cildi sıkılaştıran, kırışıklıkları önleyen, leke ve ödemleri azaltan cilt maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Patatesin diğer faydaları:

Patates suyu yanıklar, burkulmalar, çürükler, cilt problemleri, ülser, prostat kanseri, tümör ve rahim kanseri gibi bazı problemler için de faydalıdır.

Patates Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patates tüketiminde dikkat etmeniz gerekenlerden biri, yeşilleşmiş, filizlenmiş patatesleri tüketmemenizdir. Çünkü filizlenmiş patates solan ve arsenik gibi alkaloidler içerir. Bu kimyasallar baş ağrısına, kramplara neden olabilir hatta aşırı tüketildiğinde ölümcül dahi olabilir.

Ayrıca patatesin şeker oranı çok yüksek olduğundan kilo problemi olanların ve şeker hastalarının tüketmemesi gerekir. Patates, önerilen miktar aralığında tüketildikçe içeriğindeki vitaminler, mineraller sayesinde vücut için en temel besin maddelerinden biridir. Her yiyecek için olduğu gibi patates de fazla tüketildiğinde tehlikeli olabilmektedir.

Patates kiler gibi karanlık ve kuru ortamlarda muhafaza edilmelidir. Güneş ışığına maruz kalan patatesler yeşerir ve zararlı hale gelir. Ayrıca patatesi buzdolabında tutmak nişasta içeriğinin şekere dönüşmesine sebep olur, bundan da kaçının. Patates ve soğanları bir arada tutmayın. Çünkü her iki sebze de birbirinin bozulmasına sebep olabilecek gazlar yayar.

Patates hazırlarken besin kaybını azaltmak için öneriler:

— Patatesleri pişirmeden önce kabuklarını soymaktan kaçının. Kabukta protein ve mineral oranı çok yüksektir, soyarak tüketirseniz bu protein ve minerallerin çoğunu kaybedersiniz.

— Patatesleri kaynar suya atarak haşlayın, bu şekilde hem pişme süresi kısalır hem de C vitamini içeriği korunmuş olur.

— Kızarmış patates tüketimini en aza indirin. Çünkü kızartma esnasında C vitamininin %75 kadarı kaybolur. Haşlama, buharda pişirme, fırında pişirme gibi yöntemleri kullanmanız en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu