Papatyanın ve Papatya Çayının Mucizevi Faydaları

Çok eski zamanlardan beri soğuk algınlığı, uyku bozukluklukları tedavisinde ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan papatyanın ve papatya çayının faydaları bilimsel çalışmalarla da desteklemektedir.

Papatya bitkisinin kökeni Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Kutsal törenlerde ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ve mumyalama sırasında papatya kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Romalıların da sıklıkla kullandığı papatya, özellikle hoş kokusu sebebiyle tütsülere eklenirdi.

Antik Yunan topluluklarında ise kolik ve ateşli hastalıkların tedavisi ve güneş çarpması için kullanıldığı söylenmektedir. 1600’lü yıllardan sonra sinir sistemi üzerinde olumlu özellikleri keşfedilen bitki, bu dönemde sinir hastalığı ve uykusuzluk gibi tedavilerde kullanılmaya başlanmıştır. Yine bu dönemde papatyanın sırt ve bel ağrının yanı sıra romatizmal ağrıları da hafifletmek için kullanıldığı bilinmektedir.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı tüm dünyada kullanılan en popüler şifalı bitkiler arasındadır. Papatya bitkisi günümüzde modern tıpta bir çok ilacın içinde etken madde olarak kullanılır. Yanı sıra, kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Bununla birlikte en etkili doğal şifa kaynağı olarak alternatif tıp alanında da kullanılmaktadır.

Papatyanın faydaları genel olarak şunlardır:

 • Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde etkilidir
 • Alerji semptomlarını hafifletir
 • Sindirime yardımcı olur
 • Romatizmal rahatsızlıklara iyi gelir
 • Uyku problemlerini gidermede oldukça etkilidir
 • Mide bağırsak şikayetlerini azaltır
 • Kasları gevşetir
 • Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir
 • Stresi azaltır
 • Adet sancısı ve kasılmalarını hafifletir
 • Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar
 • Ağız içinde oluşan yara ve iltihaplanmalara iyi gelir
 • Bağırsak hareketini arttırır
 • Sabah bulantılarını hafifletir
 • Diş eti hastalıklarını önler
 • Boğaz ağrısı şikayetlerini hafifletir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Apse tedavisinde gargara olarak kullanılabilir
 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletir.

Papatya bitkisinden elde edilen papatya yağı, mantar ve egzama gibi cilt problemlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Doğal bir sakinleştirici olan papatya çayı kasılmaları hafifletici ve iltihap önleyici özelliği sayesinde adet kasılmalarını, mide bulantısı ve mide ekşimesini, baş ağrısını ve reflü şikayetlerini azaltmaktadır.

Papatyanın ve Papatya Çayının Mucizevi Faydaları 1

Cilt problemleri için kurutulmuş papatya da kullanılabilir. Bir miktar suyla birlikte kaynatıp, soğuduktan sonra bu suyla yüzünüzü yıkayabilir ya da pamukla cildinize uygulayabilirsiniz. Papatyanın ortasında bulunun ve aktif bileşenlerinin çoğunu barındıran sarı bölge cildin yumuşamasını sağlar ve sivilce, akne gibi sorunların azalmasını sağlar.

Cilt bakımında çok sık kullanılan papatya çayı saç bakımında da son derece etkilidir. Sarı saçlara sahip olanlar için doğal renk koruyucu olan papatya çayını, duştan sonra durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda saçlarınıza parlaklık ve canlılık da katacaktır.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?
Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çayını hazırlamak gayet kolaydır. 3 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya çiçeğini bir bir kaba alın ve üzerine yarım litre kaynar su ekleyin. 5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzün ve isteğe bağlı olarak limon ve balla tatlandırıp için. Papatya çayının faydaları özellikle öğünler arasında tüketildiğinde çok daha etkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle siz de öğünler arasında papatya çayı tüketebilirsiniz.

Papatya Çayının Zararları/Yan Etkileri

Saman nezlesine neden olunduğu bilinen yaygın bir ot olan Ambrosia ailesinden gelen papatya, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce alerji testi yaptırmanızda fayda var.

Kan inceltici ilaç kullanan hastalara papatya çayı, suyu veya yağı tavsiye edilmemektedir. Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde olan anneler kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalıdır.

Bebek ve çocuklar üzerindeki yan etkileri üzerine yapılan çalışmalar henüz yeterli olmadığından risk almamak için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Papatya çayının uyku getirme özelliği olduğundan dikkat gerektiren aktivitelerden önce (trafikte araba kullanmak gibi) kullanımı tavsiye edilmez. Kullanımı yaşa, sağlık durumuna ve kiloya bağlı olarak değişebileceğinden kullanım dozajı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Papatya çayı sinir sistemi üzerinde etkili olan bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu yüzden çok fazla ve uzun süreli kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Östrojen hormonunun etkilerine benzer etkilere sebep olduğu için geçmişte veya şu anda hormon dengesizliği sorunu bulunan kadınların kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Papatya çayının şeker hastalığı tedavisi gören hastaların kullandıkları ilaçlarla birlikte kullanması aşırı düşük kan şekeri değerlerine sebep olabilir. Bu konuya da dikkat etmenizi öneririz.

Ayrıca okuyun: Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanımı/Evde Kantaron Yağı Yapımı

4 Yorum

 1. Papatya çayını ben çok severim. Zaman zaman içerim. Gerçekten rahatlık ve sakinlik veriyor insanın üzerine. Bu kadar faydasının olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler bilgi için.

  1. Özellikle uyumadan önce içince mis gibi bir uyku uyumaya yardımcı oluyor değil mi? Yorum için teşekkür bizden 🙂

 2. bu günlerde Papatya çayını tüketmeyi düşünüyorum. umarım yazınızda okuduğum değerli bilgilerin etkisiyle en kısa sürede tüketmeye başlarım. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu