Onkoloji Nedir? Onkoloji Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Onkoloji Nedir, hangi hastalıkları kapsar, tedavi yöntemleri nelerdir?

Onkoloji , kanseri araştıran, tanımlayan, tedavi eden ve kalıtımla olan ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu alanla uğraşan bilim insanına da onkolog denir.

Onkoloji Alanındaki Hastalıklar:

Bu bölüm çeşitli kanser tiplerinin tanı ve tedavisini ele alır. Bunlar:

  • Akciger kanseri, meme kanseri, mesane kanseri, jinekolojik kanserler, beyin tümörleri, cilt kanseri, lösemi, kemik kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri ve lenfoma kanserleri başta olamak üzere bir çok kanser çeşidi onkoloji alanına girer.

Onkolojide, kanserin türüne göre tedavi yöntemleri ayrı ayrı ele alınır. Bu süreçte cerrahi, tıbbi ve radyasyon onkolojisi tedavi ve takip için ortak bir çalışma yürütür.

Cerrahi onkoloji bölümünde biyopsi ile teşhis edilen kanserli doku çıkarılır, tıbbi onkoloji bölümünde ilaçlı tedavi uygulanır. Ameliyatın riskli olabileceği kadar yayılmış olan ya da cerrahi tedavinin ardından hastaların tedavisi ilaçlarla sürdürülür.

Radyasyon onkolojisi bölümünde ise radyoterapi tedavisi uygulanır. Gelişmiş radyoterapi cihazlarıyla sürdürülen bu tedavinin amacı tümörü sağlıklı dokulara zarar vermeden yok etmektir.

Ayrıca, jinekolojik onkoloji kadın üreme organlarında oluşan kanserin tanı ve tedavisi ile ilgilenirken; pediatrik onkoloji de çocuklarda bulunan kanserin tanı ve tedavisiyle ilgilenir.

Kanser Belirtileri | Kanser Sinyali Olabilecek 10 Belirti

Kanserin Sebepleri Nelerdir?

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi, tıbbi onkolog tarafından kanserli hastanın ilaçla tedavi edilmesidir. Bu tedavi yöntemi ile kanserli hücreler hasara uğratılarak büyüyüp yayılması engellenir.

Bazı kanser türlerinin tedavisinde tek seçenek kemoterapi iken, farklı kanser türlerinin tedavisinde kemoterapi diğer tedavilere ( cerrahi ve radyoterapi) eşlik eder.

Kemoterapide kullanılan ilaçları bazı yan etkileri olabilir, ancak bu yan etkiler her hastada farklılık gösterebilir. Kemoterapi sürecinde görülebilecek yan etkiler genellikle şunlardır:

Yorumlar

  1. Bu konulara hiç girmek istemem ancak hayatın bir gerçeği. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu