Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur? En İyi Omega 3 Kaynakları

Omega-3 yağ asitleri , çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) olarak da bilinen esansiyel yağlardır. Kalp sağlığında, beyin sağlığında, büyüme ve gelişmede çok önemli bir rol oynarlar. Bu yağlar vücut tarafından üretilmez, bu nedenle gıdalardan ve gıda takviyelerinden alınmaları gerekir. Bu makalede, bedensel süreçte hayati rolleri olan “omega 3  hangi besinlerde bulunur, en iyi omega 3 kaynakları hangileridir” sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

İşte omega 3 yönünden en zengin besinler:

1. Balık ve Balık Yağı

Balık yağı, omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağıdır. Yoğun miktarda Omega-3 içeren balık ve kabuklu deniz canlıları şunlardır ve bu deniz mahsullerinden haftada en az iki kez tüketilmesi önerilir:

♦ Somon: Somon sağlıklı yağların ve omega 3 türlerinin en önemlilerinden olan EPA ve DHA bakımından en zengin kaynaktır, aynı zamanda D vitamini deposudur.

♦ Hamsi, Ton balığı, Alabalık, Sardalya, Uskumru, Mavi yüzgeçli orkinos, Ringa balığı, Yengeç, Istakoz, Karides, İstiridye, Havyar.

2. Chia Tohumu

Chia tohumu yalnızca omega-3 yönünden değil aynı zamanda vitamin, mineral ve lifler açısından da oldukça zengindir. Kalsiyum, magnezyum ve protein yüklü chia tohumu, tip 2 diyabet riskini düşürür ve beynin gelişimine katkı sağlar.

3. Keten Tohumu ve Yağı

Omega 3 yağının en zengin kaynaklarından olan keten tohumu “süper gıda” olarak kabul edilir. Bu küçük tohumlar, kanser riskini azaltmada, şeker isteğini azaltmada ve fazla kilolarla savaşmada son derece etkilidir.

4. Kenevir Tohumu ve Yağı

Kenevir tohumu, önemli yağ asitlerini içerir. Proteinler, mineraller, gama-linolenik asit (GLA) ve stearidonik asit (SDA) gibi çoklu doymamış yağ asidi açısından zengindir.

5. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, omega-3 yağ asitleri içeren iyi bir besin deposudur. Sağlıklı bir cilt için sıkça tüketilmesi önerilir. Brüksel lahanasını tüketmeden önce yaklaşık beş dakika boyunca buharda pişirin. ( Her porsiyonda ortalama 430 miligram alfa-linolenik asit-ALA bulunur.)

6. Karnıbahar

Bu yapraklı sebze iyi miktarda omega 3 yağ asitleri içerir. Ayrıca potasyum ve magnezyum açısından da zengin bir sebzedir.

7. Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin inanılmaz derecede iyi bir kaynağıdır. Yanı sıra lif ve protein dolu olduğu için de mükemmel bir besindir.

8. Ceviz

Ceviz son derece besleyici, lif oranı yüksek, bol miktarda bakır, manganez ve E vitamini içeren harika bir bitkisel omega 3 kaynağıdır.

Daha bir çok kaynak olsa da bu yazıda içeriği en zengin omega 3 kaynaklarını sunarak “Omega 3 hangi besinlerde bulunur” sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Ayrıca okuyun:

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı