İnsan Ömrünü Uzatmak ve Ölümsüzlük Mümkün mü? İşte 9 Teori ve Teknoloji

İnsan ömrünü uzatmak veya ölümsüzlük mümkün mü? Tıbbi ve teknolojik gelişmeler ortalama insan yaşamında dramatik artışlara yol açmıştır.

Bu ilerlemeler, insanlığın ölümsüzlüğe ulaşıp ulaşamayacağına dair pek çok sorgulama ve tartışmayı doğursa da, öncelikle üstesinden gelinmesi gereken bazı büyük engeller var.

Yaşlanmaya neden olan çeşitli faktörler vardır: telomer kısalması, kronolojik yaşlanma, oksidatif stres ve glikasyon. Sonsuza kadar yaşayacaksak, bu faktörlerin azaltılması, durdurulması veya tamamen ortadan kaldırılması gerekir.

İşte ölümsüzlüğe ulaşmayı sağlayacak 9 potansiyel teknoloji:

1. Rejeneratif kan transfüzyonu

Bilim adamları genç farelerde GDF11 olarak adlandırılan bir protein tespit ettiler. Her ne kadar kanlarında çok yaygın olsa da, yaşlı farelerde bu protein çok daha azdır. GDF11 proteininin kas ve kalp gücünü arttırdığı tespit edilmiştir.

Sonuç olarak, bilim adamları yaşam süresini 10 ila 20 yıl arasında uzatabilecek rejeneratif kan transfüzyonlarında kullanılmak üzere proteinin çoğaltılabilir ve sentezlenmiş kan ile birleştirilip birleştirilemeyeceğini anlamaya çalışıyorlar.

2. İnsan ömrünü uzatmak için uzun ömür hapları

İnsan vücudunda anti-aging enzimini tetikleyen Sirtuin 1 adlı bir hap üzerinde çalışmalar yapılmaktadır, bu hapın insan ömrünü % 15’e kadar uzatabileceği düşünülüyor.

Elysium adlı bir şirket zaten yaşlanma sürecini yavaşlattığı düşünülen böyle bir ilaç geliştirdi. 25 yıllık araştırmanın sonucunda artık insan denemeleri aşamasına geçilmiştir. Bu haplar düşündüğümüzden daha erken bir zamanda eczane raflarında yerini alabilir.

3. Kanserle savaşmak ve hasarlı hücreleri onarmak için nanoteknoloji

Nanoteknoloji, medikal endüstrisinde devrim yapma potansiyeline sahip inanılmaz bir araştırma alanıdır. Kendiliğinden çoğalan nano robotların (veya nanobotlar), kanserli hücreleri tamamen yok etme ya da hücreleri onarma yönündeki çalışmaları hızla devam ediyor.

4. Gen terapisi ile insan ömrünü uzatmak mümkün

Telomeraz temel olarak DNA’nın yaşlanma sürecine rağmen insan vücudunda kendini ifade etmeye devam etmesini sağlayan bir ribonükleo-proteindir.

Gen terapisi çalışmaları, insan hücrelerini telomerazı eksprese ederek biyolojik saati yavaşlatmanın mümkün olduğunu göstermiştir.

Gen terapisi çalışmalarında, denek farelerinin yaşam süresinin % 25’e kadar uzatılabileceğinin mümkün olduğu görülmüştür.

5. Meta-materyal biyonikler

Meta materyal, genellikle doğada görülmeyen özelliklere sahip yapay olarak yapılandırılmış bir malzemedir. Bu tür materyaller, insanları daha güçlü kılmak ve daha önce hiç olmadığı kadar uzun yaşatmak için yapay organlar oluşturmak ve var olanları güçlendirmek için kullanılabilir.

Hatalı insan kokleasının yerini alması için bu materyalleri kullanmaya yönelik araştırmalar hala devam etmektedir.

6. Sibernetik ölümsüzlük için robotik avatarlar

Bilim topluluklarında, yakın gelecekte çevrimiçi olarak saklanmak üzere kendimizin kopyalarını kaydedip yükleyebilmenin mümkün olduğuna dair bir fikir birliği var. Bu sanal kopyalar daha sonra robotik bedenlere ya da avatarlara aktarılabilir, böylece sonsuz yaşam mümkün olabilir.

7. Moleküler manipülasyon

Araştırmacılar, insülin ve diğer besin sinyallerini etkileyen molekülleri manipüle ederek bazı solucanların ömrünü uzatmayı başardılar. Bunun insanlar üzerinde de etkili olabileceği ve insan ömrünün 500 yıla kadar uzamasının mümkün olabileceği düşünülüyor

8. Organ klonlama

Klonlama yeni bir teknoloji olmasa da, tekniği kullanarak vücut kısımlarını yaratmak kolay şey değildir, ancak bilim adamları kulak, kemik ve cildi klonlamayı başarmışlardır.

Şu an insan kalbi gibi daha karmaşık organlar üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Bu tıbbi teknolojiler ile insan ömrünü uzatmak ve bir nevi ölümsüzlük de mümkün olabilir.

9. Organların 3D baskısı

3D baskının inanılmaz derecede hızlı bir şekilde geliştiği ve kısa zamanda iç organlar ve diğer vücut parçalarının basılması için uygun hale geleceği düşünülüyor. Birleşik Krallıktaki bir ekip, yedek korneaları başarıyla basmıştır.

Çin’deki bir bio-teknoloji firması 3D yazıcılarla sadece 2 dakikada kan damarları üretmeyi başarmıştır. Bu teknoloji ile hasarlı organlar değiştirilebiliyor ve bu durum insan ömrünün uzaması hatta belki de ölümsüzlüğün kapılarını aralayan bir teknoloji olma yolunda ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu