Mutlaka Okunması Gereken Otobiyografiler

Otobiyografi diğer adıyla öz yaşam öyküsü, yazarın kendi yaşamını detaylı bir şekilde yazması olarak tanımlanır. Yani deneyimlerin ilk elden aktarılması da diyebiliriz. Her şeyde olduğu gibi otobiyografilerin de bazıları diğerlerinden daha iyi, daha duru yazılmıştır. İşte size dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü 10 insanına ait en iyi otobiyografiler listesi.

Mutlaka okumanız gereken en iyi otobiyografiler

1- Benjamin Franklin’in Otobiyografisi

benjamin-franklin otobiyografi
benjamin-franklin otobiyografi

Amerikanın kurucu babalarından olan Benjamin Franklin, yaşam hikayesinin yanı sıra Amerikan Rüyası’na olan inançsızlığını ve Yeni Dünya’da insanları bekleyen muhtemel olayları da otobiyografisinde tüm incelikleriyle aktarmıştır. Onun idealizmi, entellektüelliği ve iyimserliği oldukça açıktır. 4 bölümden oluşan bu otobiyografi kesinlikle okunmaya değer bir eserdir.

2- Nelson Mandela – Özgürlüğe Giden Uzun Yol

Nelson Mandela
Nelson Mandela

Bu efsane lider, 27 yıllık bir hapis cezasının ardındanseçimle Güney Afrika’nın ilk siyah başkanı oldu. Nelson Mandela’nın otobiyografisi çocukluk yıllarından, özgürlük savaşçılığına kadar her yönüyle detaylandırılmış bir şekilde aktarılıyor.

3. Mahatma Gandhi – Gerçek Deneyimlerimin Hikayesi

Mahatma Gandhi – Otobiyografi
Mahatma Gandhi – Otobiyografi

Bu adamı tanımlayan en doğru kelime “alçakgönüllü” olabilir. Başyapıt niteliğinde olan tarihin en olağanüstü liderlerinden Gandhi’nin otobiyografisi mutlaka okunması gereken otobiyografiler arasındadır.

Bu otobiyografi ile Mahatma Gandi’nin ahlaki ve manevi yönüyle birlikte hayatının her detayını bulabilirsiniz. Bir parçası olduğu tarihi ve politik olaylar da bu otobiyografide bulunmaktadır.

4. Anne Frank ‘ın Hatıra Defteri

Anne Frank
Anne Frank

2. Dünya Savaşı sırasında Nazi zulmünden kaçmak için Anne Frank, ailesi ve diğer 4 kişiyle birlikte gizli bir ek binada saklanırlar. Ne yazık ki, savaş bitmeden 1 yıl önce Naziler tarafından bulunup toplama kamplarına gönderilirler. Anne Frank, Holokost sırasında yaşamını yitiren sayıları 1 milyonu aşkın Yahudi çocuklardan biridir.

Anne Frank’ın ölümünden sonra günlüğü  aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank tarafından yayınladı. O zamandan beri dünyada en çok okunan kitap “Anne Frank’ın Günlüğü” oldu.

5. Bob Dylan – Kayıtlar

Bob Dylan
Bob Dylan

 Bob Dylan otobiyografisinde çoğunlukla müzik kariyerinden, ilk albümünü yaparken edindiği deneyimlerden ve sonrasından bahsetmiştir.

Elbette bu kadarla sınırlı değil;  Minnesota yılları, New Orleans’ta geçen dönem, New York’a taşınması, ilham kaynakları olan Woody Guthrie, Bertolt Brecht ve Kurt Weill, aşkları, Folk müziğin kraliçesi olarak tanımladığı Joan Baez, ilk aşkı Suze Rotolo ve beş çocuğunun annesi Sara Dylan da bu otobiyografide yer almaktadır.

Ayrıca Türk kökenli olduğundan bahsettiği bölüm de oldukça ilgi çekici. Bir Bob Dylan ve müzik aşığıysanız, bu 3 ciltlik otobiyografiden olağanüstü keyif alacağınız garanti.

6. Maya Angelou – Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim

Maya Angelou
Maya Angelou

Maya Angelou yaşamı boyunca 7 otobiyografi yazmış olmasına rağmen onu meşhur eden otobiyografisi “Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim” olmuştur.

Bu ilk otobiyografisi, Amerika’da ırkçılığın hala hüküm sürdüğü dönemde bir Afro-Amerikalının mücadelesini anlatıyor. Dahası, bu olağanüstü eser hayatın zorluklarını ve Angelou’nun annesinin erkek arkadaşı ile yaşadığı korkunç travmanın üstesinden nasıl geldiğini anlatıyor. Bu eseri, ilk fırsatta mutlaka okumanız gereken otobiyografiler listenize eklemeyi unutmayın.

7. Agatha Christie – Hayatım

Agatha Christie
Agatha Christie

Romanları dünyaca ünlü olmasına rağmen hayatı pek bilinmeyen yazar Agatha Christie. Aslına bakarsanız, Agatha Christie’nin en ilginç gizemlerinden biri kendi hayatıdır. Otobiyografisi, çocukluğunu, annesiyle olan ilişkisini ve onu oldukça kötü etkileyen trajik olayları kapsar.

Kitaplığınızda okunması gereken otobiyografiler için bu esere de yer açmalısınız.

8. Stephen King – Yazma Üzerine

Stephen King – Otobiyografi – On Writing
Stephen King – Otobiyografi – On Writing

Korku Kralı Stephen King, hayatı boyunca yaptığı çalışmaların 350 milyondan fazla kopyasını sattı. Ancak otobiyografisi, yazdığı korku hikayeleri kadar dehşet verici değil.

Stephen King otobiyografisinde kişisel yaşam tecrübelerini, ünlü olmadan önce ve sonrasındaki mücadelelerini anlatıyor. Dahası, onu büyük korku romanı yazarı yapan sırlarını da ifşa ediyor. Bu büyük yazarın otobiyografisini okumamak gerçekten büyük bir eksiklik olur.

9. Ernest Hemingway

Ernest Hemingway
Ernest Hemingway

Ernest Hemingway, Amerika’nın en ünlü gazeteci ve yazarlarındandır. Her ne kadar otobiyografisindeki olaylar bir miktar dağınık olsa da, yine de okurken merak uyandıracak cinsten.

Bu otobiyografi ile Hemingway’ı hem bir yazar olarak şekillendiren olayları hem de bir çok konuya hangi  farklı bakış açısıyla yaklaştığını öğreneceksiniz.

10. Mark Twain’in Otobiyografisi

Mark Twain’in Otobiyografisi
Mark Twain’in Otobiyografisi

Mark Twain’in otobiyografisini tanımlarken, “uzun yaşamının renkli bir temsilidir” demek en doğru tanım olacaktır.

Bu otobiyografi kitabı Twain’in hayatı boyunca sahip olduğu farklı rolleri ortaya koymasıyla, kendi başına bir klasik olma niteliği taşımaktadır. Bu kitap bol miktarda stil, hayal gücü, kahkaha ve trajedi içerir!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı