Çocuklara Kitap Sevgisi ve Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Birçok ebeveynin belki de en çok istediği şeydir çocuğunun okumayı sevmesi ve  bunu alışkanlık haline getirmesi. Çünkü kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı, bir çocuğun hayatı boyunca kazanabileceği en değerli alışkanlıklardan biridir.

Peki çocuklara kitap okuma  alışkanlığı nasıl kazandırılır, bunun için neler yapılabilir?

Çocuklar her şeyden önce ebeveynlerini örnek alırlar. Bu yüzden öncelikle anne-baba olarak iyi birer okur olmalısınız. Çocuklar, öğrenmeye taklit ederek başlarlar. Bunun bilincinde olarak tavırlarınızı ve alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, erken çocukluk döneminden itibaren başlamalıdır. Bol resimli kitaplar çocukların ilgisini çeker ve onları kitap sevmeye yaklaştırır.

Bilindiği gibi görsel hafıza, işitsel hafızadan daha etkilidir. Çocuklar,  görsellerle, bilgiyi zihinlerine daha rahat depolarlar (bu çoğu zaman yetişkinler için de geçerlidir).  Aynı zamanda okuma eylemi de bu sayede çok daha eğlenceli hale gelir.

Çocuğunuzla birlikte rutin okuma saatleri belirleyin ve bu programa sadık kalın. Mesela, uyumadan önce, çocuğunuza okuyacağınız kitap sizi birbirinize daha çok yaklaştıracak, duygularınızı karşılıklı olarak paylaşmanızı sağlayacaktır. (Bu arada okunacak kitabı kendi seçsin hatta buna siz teşvik edin).

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Yapılabilecekler
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Yapılabilecekler

Çocuğunuzun, duygu ve ihtiyaçlarını diyalog kurarak ifade etmesini sağlayın. Bunu yaparken, kelime haznesinde biriktirdiği yeni kavramları, sözcükleri  kullanmayı da deneyecektir. Bu sayede kendini ifade etme konusunda güç kazanacak ve  sağlam bir özgüven geliştirecektir.

Birlikte sık sık kütüphaneleri, kitapçıları ziyaret edin ve mutlaka istediği kitapları özgürce seçmesine izin verin. Kitap okumanın faydalarından bahsedin ona, soru sormaya teşvik edin.

Kitap okumanın bir yaşam tarzı, ”olmazsa olmazınız” fikrini aşılayın çocuğunuza. Mesela, evinizin hemen her bölümünde kitap  dolu raflar olsun, eviniz kitap koksun. O zaman  kitaplarla yaşamayı kanıksayacak, vazgeçilmez ve yaşam boyu sürecek kitap sevgisini kazanmış olacaktır.

Yapılabilecekler elbette bu anlatılanlarla  sınırlı değil.  Ebeveynler olarak  sizler de, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istediğiniz  çocuklarınızın yaşlarını, ilgi alanlarını, bireysel özelliklerini göz önünde bulundurup alternatifler üretebilirsiniz.

Bu uzun soluklu süreçte sabırlı olmalısınız  ve çabalarınız devamlılık göstermelidir. Asla başkalarının çocuklarını göz önünde bulundurarak  yargılara varmayın.

Zira her çocuğun gelişim süreci farklılıklar gösterebilir. Baskı yollu alışkanlık kazandırmaya çalışmaktan uzak durun, zorlamayın. Baskı, isyanı doğurur. Çocuğunuza güven verin, güvenli bir ortam sağlayın. Zaman tanıyın ona, bolca zaman. Sizler çocuklarınızın gelişimini en doğru biçimde desteklerseniz,  başarı kendiliğinden gelecektir.

Ayrıca okuyun: Güçlü Bir Ebeveyn Çocuk İlişkisi Geliştirmek İçin Bu 7 Etkili İfadeyi Kullanın

6 Yorum

  1. Çocuklar, öğrenmeye taklit ederek başlarlar. Ebeveynler kitap oku çocuğum demek yerine hep beraber kitap okurlarsa kitap okuma alışkanlığı daha kolay kazanılacaktır. faydalı bilgileriniz için teşekkürler

  2. Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmanın en iyi yolu anne ve babanın günün belirli saatlerinde kitap okuyarak ona örnek olmasıdır. Ama maalesef üzülerek görüyorum ki genel olarak biz yetişkinler okumayı sevmiyoruz ki çocuklara bu alışkanlığı kazandıralım 🙁

    1. Ne yazık ki öyle, okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuz gerçeği var değil mi? Umarım değişir… Teşekkür ederim katkınız için.

  3. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için öncelikle ailelerin de bu alışkanlığı edinmesi gerek. Zira çocuk ne görürse onu yapıyor. Önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz. Teşekkürler verdiğiniz tavsiyeler için.

    1. Taklit ederek öğreniyorlar. Bu yüzden dediğiniz gibi öncelikle ebeveynler iyi birer rol model olmalı. Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.
      Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu