Öksürüğe Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Çözümler

Öksürük için doğal çözüm yolları arıyorsanız, bu yazı sizin için! Aşağıda, en etkili ve en hızlı öksürük giderici doğal bitkisel çözümleri listelik. Öksürüğü ne geçirir, ne iyi gelir, hızla nasıl kurtulurum diyorsanız ve sürekli öksürük problemiyle uğraşmak istemiyorsanız, aşağıdaki listeyi inceleyin ve sizin için en uygun olanları deneyin…


Öksürük, hem çocuk hem de yetişkinleri sıklıkla etkileyen yaygın spontan bir reflekstir. Mukus, mikrop veya toz gibi şeyler boğazınızı ve solunum yollarınızı tahriş ettiğinde, vücudunuz otomatik olarak öksürerek tepki verir. Hapşırma veya göz kırpma gibi diğer reflekslere benzer şekilde öksürmek de vücudunuzu korumaya yardımcı olur.

Boğazınızda veya üst hava geçişlerinde bir tıkanma veya tahriş söz konusu olduğunda beyin vücudunuza yabancı maddeyi öksürerek çıkarması komutunu verir.

Temel olarak, iki tür öksürük tipi vardır: Üretken öksürük: Bu tip bir öksürük tipinde balgam veya mukus vardır. Öksürük yoluyla akciğerler bu maddelerden temizlenir. Kuru Öksürük: Kuru öksürükte balgam ya da mukus belirtisi yoktur.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal İlaçlar, Çözümler

Öksürüğü ne geçirir, ne iyi gelir diye araştırıyor ve doğal- bitkisel çözümler arıyorsanız aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır. Öksürük probleminiz çok ciddi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa ve tıbbi destek gerekmiyorsa, aşağıdaki doğal yöntemleri uygulayarak kısa sürede öksürükten kurtulabilirsiniz.

İşte evde uygulanabilecek en hızlı öksürük kesici doğal çözümler:

1. Öksürük İçin Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara yapmak, mukusun incelmesine yardımcı olur ve öksürükten kurtulmanızı kolaylaştırır. Tuzlu su bir balgam söktürücü olarak çalışır ve öksürükle birlikte görülen tahrişi hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca tuzlu su iltihaplı solunum yollarının iyileşmesini hızlandırır.

 • 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve tuz eriyene kadar iyice karıştırın. Bu su ile günde 2-3 kez gargara yapın.

2. Öksürüğe Bal ile Çözüm

Bal, öksürüğün hızlı bir şekilde rahatlamasını sağlayan bir diğer doğal çözümdür. Özellikle balgamlı öksürük için iyi bir balgam sökücü görevi görür. Öksürüğü ve bununla ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olan ve bağışıklığı güçlendiren yüksek oranda antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Bir çok çalışmaya göre, özellikle çocuklarda şiddetli öksürüğü kesmek veya hafifletmek için uyumadan önce ballı su verilmesi faydalı olur (1 yaşından küçük çocuklara asla bal vermeyin.)

 • Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve yavaşça içirin. Bu doğal ilacı günde birkaç kez tekrarlayın. Bu çözüm boğazda yatıştırıcı bir etkiye yaratacaktır.
 • 2 tatlı kaşığı çiğ bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Semptomları hafifletmek için bu karışımı tüketin.
 • Yatmadan önce, 1 tatlı kaşığı tarçın ile 1 tatlı kaşığı ham balı karıştırıp tüketin. Bu, öksürüğünüzü hafifletip daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

3. Zencefil

Zencefil, her evde bulunabilen bir başka popüler doğal balgam sökücü ve öksürükten kurtulmaya yardımcı olan anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiviral ve antitussif (öksürük-bastırıcı) özelliklere sahiptir. Ek olarak, iyileşmeyi hızlandırmak için bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Özellikle kuru öksürüğe çok iyi gelir. Ayrıca mide bulantısını ve ağrıyı hafifletebilir.

 • Biraz taze zencefili küçük parçalar halinde dilimleyin. Parçaları hafifçe ezin. Bir bardak suya koyup kaynatın. Hazırladığınız zencefil çayını günde 3-4 kez için.
 • 1 yemek kaşığı taze zencefil suyu ve 1 çorba kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı günde birkaç kez tüketin.
 • Diğer bir seçenek ise eşit miktarda zencefil suyu, limon suyu ve soğan suyunu karıştırıp, bu karışımdan günde 3 kez tüketmek.

4. Meyan kökü ile Öksürük Tedavisi

Meyan kökü balgam sökücü nitelikleri ile birlikte, aynı zamanda öksürüğü bastırma ve iltihaplı bir boğazı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Öksürük için meyan kökü kullanmanın en iyi yolu çay halinde tüketmektir. Meyankökü çayı yapmak için, 1 bardak sıcak suya bir miktar meyankökü ekleyip 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Günde 2-3 kez bu çaydan yapıp için.
 • Ayrıca yarım çay kaşığı meyan kökü tozunu biraz balla karıştırıp günde iki kez tüketebilirsiniz.

Not: Yüksek tansiyonunuz varsa meyankökü kullanmayınız.

5. Öksürükten Kurtulmak İçin Fesleğen

Fesleğen, öksürük şuruplarında da kullanılan etkili bileşenlere sahip bir bitkidir. Fesleğenin, mide ağrısı, baş ağrısı, iltihaplanma, sıtma, soğuk algınlığı, çeşitli zehirlenme türleri ve hatta kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan doğal bir şifalı bitki olarak bilinir.

 • 8-10 adet fesleğen yaprağını 1 bardak suda 10 dakika kaynatın ve günde 2 kez için.
 • Bir miktar su kaynatın ve içine birkaç damla fesleğen yağı ekleyin. Başınızın üzerine bir havlu koyup, bu suyun buharını 10 dakika boyunca soluyun. Bunu günde 1-2 kez yapabilirsiniz.

6. Sarımsak

Sarımsağın, doğal balgam sökücü özellikleri vardır ve etkili bir doğal öksürük ilacıdır. Solunum sorunlarının giderilmesine ve öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.

Sarımsağı, buhar solunumu veya göğüs ovucu olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dahili olarak da tüketebilirsiniz.

 • Günde 2-3 kez bal, ezilmiş sarımsak ve karanfil karışımı tüketebilirsiniz.
 • Bir bardak suda 3 diş sarımsağı kaynatın ve üzerine 1 çay kaşığı kekik ekleyip 5 dakika bekleyin. İçmeden önce biraz bal katıp günde 2 kez tüketin.
 • Alternatif olarak, bir tencereye kaynar suya 1 çorba kaşığı kıyılmış sarımsak ekleyin. Kafanızı bir havluyla örtüp sarımsaklı suyun buharını soluyun.
 • Sarımsak yağını bir miktar ılık zeytinyağıyla karıştırın ve karışımla göğsünüzü ovun.

7. Nane

Geçmeyen öksürüğe iyi gelen bir diğer bitki de nanedir. Nane, solunum yollarını tıkayıp öksürüğe neden olan mukusu yumuşatıp dışarı atmaya yardımcı olur.

 • Bir tencere sıcak suya 1-2 damla nane yağı ekleyin ve bu suyun buharını soluyun.
 • Hindistan cevizi yağı ile birkaç damla nane yağını karıştırın. Sinüslerinizi açmak ve rahat nefes almak için göğsünüze, boynunuza ve burnunuza sürün.
 • Ayrıca öksürük semptomlarından kurtulmak için günde birkaç fincan nane çayı içebilirsiniz.

8. Kekik

Kekik öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunlarına iyi gelen en etkili bitkilerden olduğu kanıtlanmıştır. Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek kekik çayı yapın. 10 dakika demlemeye bırakın ve süzüp için. Bal ve limon ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Öksürük için en hızlı çözümlerden biridir. Gıcık öksürüğü için de oldukça faydalıdır.

9. Hatmi Kökü

Hatmi kökü, kuru öksürüğü tedavi etmek için faydalı olan eski bir bitki türüdür. Bazı araştırmalar, boğazı yatıştırmada ve kuru öksürüğün neden olduğu tahrişi azaltmada etkili olduğunu öne sürüyor.

En hızlı öksürük kesici ve öksürük için bitkisel çözüm arıyorsanız hatmi kökünü çay olarak deneyip sonuçları görebilirsiniz.

10. Acı Biber

Acı biber, acı reseptörlerine bağlanan ve baharatlı yiyecekleri tükettiğimizde karakteristik yanma hissine neden olan Kapsaisin olarak bilinen bir bileşen içerir. Çalışmalar, kontrollü miktarda biber tozunun tüketilmesinin boğazın hassasiyetini önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve böylece kuru öksürüğü bir dereceye kadar kontrol altına alabileceğini göstermiştir.

11. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı esansiyel yağı, kuru öksürükten anında rahatlama sağladığını bilinen bir ilaçtır. Güçlü bir antimikrobiyal ve antiseptiktir.Tıbbi özellikleri bilimsel olarak desteklenir, bu nedenle sık soğuk algınlığı ve öksürüğe duyarlıysanız, evinizde bulunması çok yararlı bir uçucu yağdır. Kuru öksürük, boğaz ağrısı ve kronik öksürüğe iyi gelen bir doğal ilaçtır.

Bir kase sıcak suya 10 damla çay ağacı ekleyin ve hızlı bir rahatlama için buharları içinize çekin; Mendilinize veya peçetenize birkaç damla yağ damlatabilir ve tıbbi avantajlardan yararlanmak için sık sık burnunuzu çekebilirsiniz.

Öksürük İçin Bitkisel Kürler

Öksürük İçin Bitkisel Kürler

# İnatçı Öksürük için Bitkisel Kür

Bir türlü geçmek bilmeyen inatçı öksürük için 2 adet kara turp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur ve bu oyukların içine saf bal konulur. Oyukların üzeri turp ile kapatılır ve minimum 24 saat sonra günde 3 çorba kaşığı miktarında içilir. Kara turpların içinden alınan doğal şurup cam bir şişeye konulup saklanabilir.

# Balgamlı Öksürük için Bitkisel Kür

Balgam ile birlikte devam eden öksürük için doğal olarak uygulanabilecek en güzel tarif, keçi boynuzlu kürdür. Bunun için 7-8 adet keçi boynuzu yarım litre su ile kaynatılır. Süzgeçten geçirilir ve içilir. En geç 3 gün içinde balgamın söküldüğü görülür.

# Alerjik Öksürük için Bitkisel Kür

Alerjik olarak ortaya çıkan öksürüğün tedavisi için dut pekmezi ya da bal ile yapılan öksürük kürleri uygulanabilir. Dut pekmezli kür için; yarım bardak dut pekmezi içine 1 çay kaşığı karabiber karıştırıp içilir. Ballı kür için ise; 2 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 çorba kaşığı tereyağı karıştırılıp içilir.

# Gece öksürüğü için kür

Gece öksürüğünü bastırmak için bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı şeker koyun ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Biber dibe çökecektir. Ardından içebilirsiniz.

# Acı toz biberli kür

Toz biberi bol miktarda balla karıştırın ve kendi doğal öksürük ilacınızı hazırlayın; etkinliği defalarca kanıtlanmıştır.

Sürekli bir öksürük problemi yaşamamak için uygulayabileceğiniz diğer bazı tedbirler:

 • Vücudunuzun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olmak için sağlıklı bir beslenme tarzı oldukça önemlidir.
 • Öksürüğün en büyük tetikleyicilerinden biri sigara kullanmaktır. Bu nedenle sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamlarda bulunmamak faydalı olacaktır.
 • Astım / alerji tetikleyicilerinden uzak durun.
 • Hijyenik bir ortam sağlayın ve mikropların bulaşmasını önlemek için ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
 • Enfeksiyondan muzdarip insanlarla temasa geçerken gerekli önlemleri alın.
 • Evinizi ve çalışma alanınızı düzenli olarak havalandırın.
 • Bol su için.
 • Buhar terapisi yapın. Mukus veya balgam üreten ıslak öksürük, buharla iyileşebilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapın.
 • Zinde ve sağlıklı kalmak için yeterince uyuyun.
 • Probiyotik gıdalar tüketin.
 • Kronik öksürükle mücadele ediyorsanız, turşu, peynir, çikolata, kabuklu deniz ürünleri, füme et ve alkol gibi histamin içeriği yüksek gıdalardan kaçının.
 • Asit reflüden kaynaklı öksürüğünüz varsa, yağlı, baharatlı ve asitli yiyeceklerden – özellikle cips, gofret, domates, kafein gibi besinlerden kaçının.

Sıkça Sorulan Sorular

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Öksürüğün birçok nedeni olsa da, genellikle solunum yolu hastalıklarına dair bir işarettir. Öksürüğün en yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Viral enfeksiyonlar
 • Soğuk algınlığı
 • Alerjiler
 • grip
 • Sigara içmek
 • Tüberküloz
 • Astım
 • Akciğer kanseri
 • Çevresel faktörler
 • Reflü
 • Bronkoskopi sonrası öksürük de sıklıkla karşılaşılan durumlardandır.

Öksürük, vücudun balgam ve diğer rahatsız edici istenmeyen maddelerden kurtulmak için gösterdiği bir reaksiyondur. Bazen, alerji, astım ve gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) gibi bakteriyel veya viral enfeksiyonlar öksürük tetikleyicisi olabilir.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmek Gerekir

Öksürük sık sık ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak kendini gösteriyorsa, bu durum ciddi bir problemin işareti olabilir. 3 haftadan uzun süren kesintisiz bir öksürüğünüz varsa tıbbi yardım almanız gerekebilir.

Ek olarak, aşağıdaki belirtiler profesyonel tıbbi yardım almanızı gerektiren uyarılar olabilir:

 • Boyun bölgesinde topaklar veya şişlik
 • Şiddetli öksürük
 • Yutma veya yutkunmada zorlanma
 • Göğüs ağrısı
 • Kan tükürme
 • Solunum almada zorluk
 • Uzun süren ateş
 • Derin nefes alınca öksürme

Öksürüğünüz hafif ve komplike değilse, yani hırıltı, nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı gibi başka belirtiler yoksa yukarıdaki doğal çözümler faydalı olabilir.

Derin nefes alınca öksürme neden olur?

Derin nefes alırken öksürme birçok hastalıktan kaynaklanabilir; astım, bronşit, KOAH, zatürre, nefes darlığı, mevsimsel alerjiler (alerjik rinit) veya diğer alerjiler, ciğerlerde mukus birikimi vb. Öksürük birkaç hafta sürerse veya kötüleşirse, öksürmeden konuşamıyorsanız, nefes alırken ağrınız oluyorsa vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuzla görüşün.

Öksürük nedir, neden olur?

 • Öksürük, solunum yolunuzu ve akciğerlerinizi tahriş edici maddelere karşı korumaya yardımcı olan önemli bir doğal reflekstir.
 • Öksürmek, havayı ve partikülleri ciğerlerinizden ve boğazınızdan saatte 80 kilometreye yakın hızlarda itebilir.
 • Boğazınızı ve solunum yolunuzu mikrop, mukus ve tozdan temizlemeye yardımcı olduğu için ara sıra öksürük normaldir.
 • Nefes darlığı, mukus üretimi veya kanlı balgam gibi başka semptomlarla birlikte gelen bir öksürük, daha ciddi bir tıbbi sorunun işareti olabilir.

Öksürük türleri nelerdir?

Farklı özelliklere sahip farklı öksürük türleri vardır. Öksürük balgam veya mukus getirirse, buna üretken öksürük denir ve zatürree, bronşit veya gribe işaret edebilir. Mukusun rengi daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Öksürüğünüzde sarımsı yeşil balgam veya kan gelmesi durumunda doktora görünmelisiniz. Mukus üretmeyen öksürüğe kuru veya verimsiz öksürük denir.

Akut öksürük, en az ciddi öksürük türüdür. Sadece üç hafta veya daha kısa sürer ve büyük olasılıkla kendi kendine düzelir. Bu tür öksürük tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymaz. Ancak öksürüğe ateş, baş ağrısı, uyuşukluk veya nefes darlığı gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa, doktorun dikkatine sunulmalıdır. Boğmaca, hırıltı veya havlama gibi belirli sesler çıkaran öksürükler de daha büyük bir soruna işaret edebilir.

Kronik öksürük sekiz haftadan uzun sürer ve daha ciddi bir hastalığın (kronik akciğer hastalıkları gibi) belirtisi olabilir.

Öksürüğe süt iyi gelir mi?

Bazı insanlar süt içtikleri zaman boğazlarının mukusla kaplandığını ve yutkunmakta zorluk çektiklerini belirtir. Araştırmalar, bu duyguların artan mukus üretiminden kaynaklanmadığını göstermiştir. Genellikle süt ürünlerine karşı alerjisi olanlarda bu duygu yoğun yaşanır.

Çalışmalar sütün akciğer kapasitesi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ve astımlı hastalarda semptomları tetiklemediğini göstermiştir. İnsanlar soğuk süt içtikten sonra öksürdüklerini bildirdiğinde, bunun nedeni genellikle içerken soğuk havayı solumaktır. Bu belirti genellikle süt ısıtıldığında kaybolur.

Ayrıca zerdeçallı süt içmenin öksürüğe iyi geldiği de düşünülüyor. Yine de, süt ve süt ürünlerine karşı alerjik durumunuz söz konusuysa bundan kaçınmanızda fayda var.

Gece öksürük krizine ne iyi gelir?

Yukarıdaki doğal öksürük giderici çözümlerini içeren listeye bakın. Buradaki öneriler genellikle hızlı çözüm elde etmenizi sağlar. Ancak öksürüğünüz sürekli tekrarlıyor ve artarak devam ediyorsa, bu durum ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Bu nedenle, böyle bir durumunuz varsa mutlaka bir uzmanla görüşün ve altta yatan nedeni öğrenip en doğru tedaviyi uygulayın.

Çocuklar ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürükle birlikte zor nefes alma, 38 derece ve üstü ateş, yutkunma güçlüğü, öksürürken kan gelmesi, bademcik şişmesi, 8 haftadan uzun süren öksürük, kilo kaybı, hırıltılı ve hızlı nefes alma, yeni doğanlarda ilk birkaç hafta içinde herhangi bir tür öksürük gibi herhangi bir durum söz konusuysa (hatta çok ciddi olmayan durumlarda da) bir çocuk doktoruyla görüşmek ilk yapacağınız şey olmalı.

Bebeklerde ve çocuklarda öksürüğü hafifletecek bazı doğal çözümler de deneyebilirsiniz. Birkaç basit doğal ev tedavisi bilmek, kendinizi çaresiz hissetmemeniz için faydalı olabilir.

 • Bol bol emzirin (ek gıdaya başlamışsa bol su içirmeyi ihmal etmeyin)
 • Tuzlu su damlaları kullanın
 • Ortamı nemlendirin
 • inatçı mukusu gevşetmek için bebeğinizin göğsüne ve sırtına masaj yapın
 • 12 aylık veya daha büyük bebeklere yatmadan önce az miktarda bal vermeyi deneyin
 • Astım veya alerjileri tetikleyebilecek tahriş edici maddeleri evinizden uzaklaştırın
 • Evcil hayvanları uyku alanlarından uzak tutun
 • Alerjen geçirmez yatak örtüleri ve yastık kılıfları kullanın

Kaynak
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17063641/https://www.karger.com/Article/Abstract/88934https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3560336/https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/571638https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3604064/https://thorax.bmj.com/content/61/suppl_1/i1

2 Yorum

 1. Tam da mevsiminde bir yazı. Ben en fazla zencefille yapılan ilaçtan fayda buluyorum. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu