Neden Kaşınırız? Kaşınmanın Bilmeniz Gereken En Önemli Nedenleri

Tıp dilindeki ismi pruritus olan kaşıntı, vücudun bazı bölgelerinde görülebileceği gibi tüm vücutta da görülebilir. Uzun süreli ve geçmeyen kaşıntılar kişinin yaşamını olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Kaşıntıyla birlikte deride kızarıklık, yanma, ciltte tahriş, kabarma ve bazı durumlarda ağrı görülebilir. Kısa süreli olan kaşıntılara akut kaşıntı, 6 hafta ve daha uzun süren kaşıntıya ise kronik kaşıntı denir.

Kaşıntı tek başına bir hastalık değildir ancak, bir hastalığın belirtisi veya sonucu olabilir; egzama, alerjik reaksiyonlar, mantar, bağırsak parazitleri, hormonal dengesizlikler ve böcek ısırmaları bunlardan bazılarıdır. Karaciğerde ya da börekte görülen sorunlar da ciltte kaşıntı gibi reaksiyonlara yol açabilir. Soğuk suyla yıkanmak, cildi nemlendirmek, kaşıntı geçirici kremler kullanmak, losyonlar sürmek kaşıntıyı hafifletebilir. Bazı hastalıklardan kaynaklı olan kaşıntılar ise, hastalık tedavi edilmediği sürece devam eder.

Kaşıntı Neden Olur? En Yaygın Faktörler

 • Kuru Cilt

Bazen ciltte yalnızca kaşıntı olur. Kaşıntı dışında döküntü gibi başka anormallikler yoktur. Başka hiçbir belirti olmayınca, o halde kuru cilt sorunundan bahsedilebilir. İnsanlar yaşları ilerledikçe ciltleri kurur. Bu normal bir durumdur. Kuru cildin ve buna eşlik eden kaşıntının geçmesi için nemlendirici kullanılması faydalı olacaktır (Kuru Ciltler İçin 10 Doğal Nemlendirici-Cilt Kuruluğuna Kesin Çözüm!)

 • Alerjiler

En yaygın rahatsızlıklardandır ve en çok görülen belirtisi kaşıntılardır. Cilde temas eden bazı maddeler; nikel, bakır, kozmetik ürünler alerjiye neden olabilir. Ayrıca vücut bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu tip alerjilerin ve dolayısıyla kaşıntının tedavisi için öncelikle cildin nelere tepki verdiği tespit edilmelidir.

 • Menopoz ve Hamilelikte Kaşıntı

Hormonların cilt üzerinde etkileri olduğunu söylemiştik. Vücudun normal seyri dışında oluşan hormonal değişimler nedeniyle kaşıntı görülebilir. Çünkü hormonlar cilde yakın seviyelerde bulunan sinir uçlarını uyarırlar. Bu da ciltte karıncalanmalara ve kaşıntılara yol açar.

Menopoz ve hamilelik dönemindeki hormonal dalgalanmalar birçok kadında kaşıntılara sebep olur. Ayrıca hamilelikte karın büyüdükçe cildin gerilmesi kaşıntıya yol açar. Bu durum göğüslerde de görülebilir. Cildin nem oranını dengelemek için bol bol su içilmeli, doğal yağlarla cilt nemlendirilmeli ve omega 3 yönünden zengin gıdalar tüketilmelidir.

 • Güneş Işınları

Cilt için belli miktarda güneş ışını almak yararlı olsa da, uzun süreli güneşe maruz kalınca ciltte kızarıklık, leke ve kaşıntı görülebilir. Ayrıca uzun süre güneşlenme cilt yanıklarına sebep olur. Yanıklara kabarıklıklar ve kaşıntı eşlik edebilir.

 • Cilt Hastalıkları

Ciltte meydana gelen çoğu hastalık kaşıntıya neden olur. Uyuz, sedef hastalığı, mantar, egzama gibi cilt hastalıklarının semptomlarından biri kaşıntıdır. Bu tür hastalıklarda kaşıntılar bölgesel ya da daha fazla alana yayılabilir. Kaşıntıyla birlikte kırmızı lekeler, kabarıklıklar ve ciltte tahriş görülür. Kaşıntıya neden olan hastalığın tedavi edilmesi sorunu ortadan kaldırır. Bu nedenle mutlaka bir doktora görünmek ve doğru ilacı kullanmak gereklidir.

 • Kurdeşen

Vücut, histamin adlı bir kimyasalla alerjenlere karşı bir savunma mekanizması gösterir. Normal seviyelerde histamin salgılanmasından bir problem yoktur. Ama bazen hücreler gereğinden fazla histamin salgılayabilirler. Böyle bir durumda ciltte kabarıklıklar meydana gelir ve rahatsız edici bir kaşıntı başlar.

Kurdeşenin iki tipi vardır. Akut kurdeşen kısa sürelidir. Grip, böcek ısırması ya da domates, ton balığı, muz gibi yiyeceklerin cilde temasıyla görülür. Kronik kurdeşen ise 6 haftadan daha uzun süren kaşıntılı süreçtir. Kısa süreli tedaviyle geçmeyebilir. Kaşıntının geçmesi için bir uzman doktor gözetiminde, belli bir program içerisinde tedavi sürdürülmelidir.

Kaşıntının diğer nedenleri arasında ise şunlar bulunur:

 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Diyabet
 • Tiroid
 • Karaciğer hastalıkları
 • Lösemi, lenfoma, kolon, prostat gibi kanserler
 • Depresyon, anksiyete, multipl skleroz ve inme gibi psikiyatrik ve nörolojik hastalıklar
 • Bazı ilaçlar kaşıntı gibi yan etkiler gösterebilir
 • Sıkı ve yünlü kıyafetler kaşıntıya neden olabilir
 • Alkol ve baharatlı yiyecekler
 • Bazı deterjanlar ve kişisel bakım ürünleri
 • Ev akarları
 • Evcil hayvan tüyleri

Her kaşıntı doktora görünmeyi gerektirmez, ancak kaşıntı çok şiddetliyse, uzun süredir devam ediyor veya sürekli tekrarlıyorsa, kaşıntıyla birlikte nefes almada zorluk yaşanıyorsa, ciltte kızarıklık ve iltihaplanmalar varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

6 Yorum

 1. Günlük hayatta kaşıntıyı fazla önemsemeyiz ancak Kaşıntı çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Bu anlamda yazınız çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

 2. Bende de oluşmuştu kaşıntı ama anlatamam nasıl kaşıntı o nerde ne zaman tutacagı belli olmuyordu çok şükür geçti çalıştığım. Ortamdan dolayı oluyormuş

 3. Kaşıntının ızdırabını oğlumdaki çocukluk egzemasından dolayı çok iyi biliyorum. Sürekli olarak nemlendirici kremler ve losyonlar kullanıyoruz.. Buna rağmen kaşıntının rahatsız edici etkilerinden özellikle mevsim geçişlerinde çok etkileniyor oğlum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu