Nasır Nedir? Nasıra Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Nasır Tedavisi

Nasır nedir, nasıl oluşur, nasır nasıl geçer, nasıra ne iyi gelir, elde ve ayakta nasır, doğal nasır tedavileri, nasır kökü nasıl çıkarılır, nasır aldırma, nasır ameliyatı ve nasır tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi xhayat.com sizin için derledi.

Nasır Nedir ve Neden Olur?

Nasır, aşırı basınç ve sürtünme nedeniyle özellikle ayağın belirli bir noktasında oluşan sertleşmedir. Genellikle ayağı sıkan ve topuklu ayakkabılar, çorapsız ayakkabı giymek, ayak deformiteleri ve belirli yürüyüş bozuklukları nasıra zemin hazırlar.

Öte yandan, bahçe işleriyle uğraşmak, sürekli kalem tutmak (yazı yazmak), tenis oynamak, odun kesmek ya da enstrüman çalmak el ve parmaklarda nasır oluşumuna sebep olabilir. Yani, sürtünme ve aşırı basıncın olduğu vücudun herhangi bir noktasında nasır gelişmesine sıkça rastlanır. Ayrıca, diyabetiklerde ya da ayaklarında zayıf kan akışına sebep olan bir sağlık sorunu olan kişilerde nasır oluşumu riski daha yüksektir.

Nasir genellikle çok ciddi bir problem olmamakla birlikte, tedavi edilmezse enfeksiyon veya cilt ülserasyonu gibi bazı sorunlara yol açabilir. Bunun sonucunda da ağrı, hassasiyet ve şişmeye sebep olabilir. Ancak çoğu zaman, sadece basınç ve sürtünme kaynağını ortadan kaldırmak sorunun çözülmesi için yeterlidir.

Nasır nasıl geçer? Nasır tedavisi için doğal çözümler

Daha iyi ayakkabılar ayakta oluşan nasırlar için ilk etapta tahrişleri azaltabilir ve eldiven gibi koruyucular da el nasırlarının daha fazla tahrişini engelleyebilir. Bunların dışında doğal nasır tedavileri de uygulayarak nasırlardan tamamen kurtulabilirsiniz. Ancak bir gecede sonuç beklemeyin; Bu süreç çoğu zaman haftalar ve hatta aylar sürebilir.

Evde nasır tedavisi için uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemler var. Ancak, diyabetik olanlar herhangi bir ev tedavisi denemeden önce bir doktora başvurması gerekir.

İşte evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz nasır tedavisi yöntemleri:

1. Epsom Tuzu ile nasır tedavisi

Nasır tedavisi için en kolay yollardan biri, etkilenen bölgeyi Epsom tuzu karıştırılmış ılık suda bekletmektir. Bu işlem nasırın yumuşamasını ve rahatça temizlenmesini sağlar, aynı zamanda enfeksiyondan da uzak tutar.

  • Küvete ya da geniş bir kovaya sıcak su doldurun ve bir avuç epsom tuzu ekleyerek iyice karıştırın.
  • Ayaklarınızı ya da ellerinizi (nasırdan etkilenen bölge) bu suda 10-15 dakika bekletin.
  • Yumuşayan nasırı bir ponza ile dairesel hareketlerle birkaç dakika ovun.
  • Ölü derileri akıtmak için ayaklarınızı temiz su ile durulayın.
  • Kuruladıktan sonra ayaklarınıza bolca nemlendirici losyon sürün.
  • Nasır tamamen iyileşene kadar bu nasır tedavisini tekrarlayın.

2. Karbonat ile Nasır Tedavisi

Yukarıdaki işlemi bu kez Epsom tuzu yerine karbonat ile uygulayabilirsiniz. Ilık suya 2-3 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve bu suda ayaklarınızı en az 10 dakika bekletip, yumuşayan deriyi ponza taşı ile ovun. Durulayıp kuruttuktan sonra losyon sürün.

Karbonatla nasır tedavisi için diğer bir yöntem ise, bir miktar su ve karbonatı karıştırarak bir macun elde edin ve bu macunu nasırlı bölgeye uygulayın, kuruması için bekleyin. Kuruyan macunu bir ponza ile ovarak çıkarın. Macunla birlikte ölü deri de cildinizden temizlenecektir.

Ayaklarınız tekrar sağlıklı bir görünüme kavuşana dek bu işlemlerden birini günde bir kez tekrarlayın.

3. Elma sirkesi

Nasır tedavisi için elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin asidik yapısı ser cildi yumuşatarak iyileşme sürecini hızlandırır.

  • Yatmadan önce bir pamuk topunu elma sirkesi ile ıslatın ve nasırınızın üzerine bantlayın. Bu şekilde bir gece bırakın.
  • Sabah pamuğu alın ve ponza ile nasırlı bölgeyi ovun.
  • Ovma işleminden sonra zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı sürün.
  • Nasır geçene kadar günde her gün bu işlemi tekrarlayın

4. Nasır tedavisi için Aspirin

Aspirin sertleşmiş nasırın yumuşamasını sağlarken aynı zamanda nasırın verdiği rahatsızlık hissini de hafifletir. Yapmanız gereken ise, 5-6 adet aspirini ezerek toz haline getirmek ve bir yemek kaşığı limon suyuna birkaç damla su katarak aspirinle karıştırıp bir macun elde etmek.

Elde ettiğiniz bu macunu nasır üzerine koyun ve bir yara bandı takıp sıcak bir havlu ile sarın. 15 dakika bekledikten sonra bandı çıkarıp nasırlı bölgeyi yıkayın ve ponza ile ovun.

Bu şekilde cilt ölü deriden arınacaktır. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

5. Papatya Yağı

Yaklaşık 1 litre ılık su içerisine 4-5 damla kadar papatya yağı karıştırın. Nasırlı bölgeyi bu suya sokun ve 15 dakika bekleyin.Daha sonra ponzalayıp vazelin sürün. Bu işlemi ayağınıza uyguladıktan sonra pamuklu çorap giyin. Nasır iyileşene kadar bu işlemi uygulayın.

6. Limon ile nasır tedavisi

Hem limon hem de limon kabuğu nasır tedavisinde kullanılabilir. Limonun asidik yapısı nasırdan kurtulmanıza yardımcı olurken içerisinde bulunan vitaminler de cildinize iyi bir bakım sağlar.

İlgili: Limon Zannettiğinizden Çok Daha Fazlasına Sahip: Limonun Bilmediğiniz Faydaları

• Bir parça limon kabuğunu nasır üzerine yerleştirin, sabit tutmak için kenarlarından bantlayın ve bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün kabuğu yenisiyle değiştirin. Bu işlemi birkaç gün tekrarlarsanız nasırın söküldüğünü göreceksiniz.

• Diğer bir yöntem ise, taze sıkılmış limon suyuna bir parça pamuk batırıp bu pamuğu nasır üzerine koyun ve bu şekilde bir gece bekleyin. Bu işlemi nasır tamamen geçene kadar her gün tekrarlayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu