Nasıl Fit Olunur? Fit Olmak ve Fit Kalmak İçin 9 İpucu

Çağımızın baş belası fazla kilolar… Ducan diyeti, kalori sayma, Goji berry üzümü derken ve durumu abartarak haftada 10 kilo, günde 3 kilo gibi uçuk ve hayal ürünü diyet önerileri yerine akla ve mantığa uygun adımları uygulayarak kendinize ne kadar sürede ve nasıl fit olunur gibi sorular sorup belli hedefler belirlerseniz, kısa sürede kilo vermek ve bunun da ötesinde fit olmak hiç hayal değil inanın… Zira unutmayın, bu konuda güç sizde!!!…

Kilo vermek yada kilonuzu korumak, istediğiniz her ne ise, bu kısa süreli diyetlerle ya da sadece antrenman programlarıyla ne yazık ki mümkün değil. Eğer istediğiniz sadece kilo vermekse amacınıza ulaşabilirsiniz belki. Fakat kilonuzu korumak ve fit bir görünüm için çaba harcamak çok farklı bir olay. Diyetler ve antrenmanlarla bir şekilde amacınıza ulaştınız, haziran ayı geldi ve gayet fitsiniz, bu harika! Peki ya eylül ayında neden eski kilolarınızı hatta daha fazlasını geri alırsınız?

Çok basit ! Çünkü siz kilo vermeye çalıştınız ve başardınız ama asıl olan bunu korumaktı. Bunun için de bu işi bir hedef olarak görmektense, yaşam biçimi haline getirmektir önemli olan.

Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız? İşte Fit Olmanın Yolları

Fit olmak, fit kalmak ve fit bir vücut için aşağıdaki önerileri uygulamaya başlayın ve kısa sürede değişimi görün!

1. Ne kadar yediğinizi unutup, Ne yediğinize odaklanın !

Fİt olmak ve fit kalmak için beslenme şekli-Fit Nasıl Olunur?
Fİt olmak ve fit kalmak için beslenmeye dikkat! Fit Nasıl Olunur?

“Diyet yapmak aç kalmak değil, aksine vücudu doyurmaktır.”  Vücudumuzun günlük rutinlerini yerine getirebilmesi için çeşitli besinlere ihtiyacı vardır ve ne yazık ki günümüzde birçok insan bedenini beslemek yerine yalnızca midesini doldurmaktadır! Biraz daha açacak olursak sadece doymak için yemek yemektedir.

Bu oldukça yanlış bir metot olup bunun aksine vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda beslenmeliyiz ve bunun karışılığında vücudumuz bize fit olmanın yanı sıra sağlıklı, dinç, dinamik  olarak da teşekkürlerini sunacaktır. Midenize gereken önemi verin ve ona çöp kutusu muamelesi yapmayı bırakın! Nasıl mı? Şöyle;

 • Yediğiniz miktarları değil, kalorileri sayın
 • Günü boş kalorilerle değil, doğru besin ve yeteri kadar protein, mineral ve vitaminler alarak sonlandırın.
 • Belki klişe olacak ama şeker ve basit karbonhidratlardan yani her türlü hamur işi, şekerli kahvaltılık gevrekler, meşrubatlar vs. basit karbonhidratlar olup vücutta gereksiz yer işgal etmekte ve fayda sağlamadığı gibi yüksek kalori içermektedir.
 • Yağlar! Yeteri kadar sağlıklı yağ alın, zira yağ almadan yağ yakamazsınız! Yağ dediysek bu tabi ki trans yağlar, işlem görmüş yağlar değil, yalnızca doğal yağlar ve sadece ihtiyacınız olduğu kadar. Her şeyin olduğu gibi yağlarında fazlası zararlıdır.
 • Bol miktarda sebze tüketin! Sebzelerin kalorileri yok denecek kadar az olduğu gibi içeriğindeki çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde vücudu zinde tutar.

2. Stresi, doğru beslenerek azaltın!

Doğru beslenen ve düzenli spor yapan bireylerin, yapmayanlara kıyasla daha stressiz bir yaşam sürdükleri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak tüm bireylerin zaman zaman da olsa stresli dönemleri olmaktadır. Bu dönemlerde vücutta abur cubur ya da tatlı yeme ihtiyacı uyanır, yada biz öyle yorumlarız.

Bu oldukça yanlış bir davranış olur ve yediğimiz o  tatlı, pasta, börek gibi yiyecekler bizimle savaşır… Tüm bu basit karbonhidratlar, içerisindeki etken maddelerden dolayı yedikçe yememize neden olur. Yediğimiz halde kan şekerimizi yükselterek tekrar yeme isteği uyandırır ve kesinlikle mümkün olduğunca uzak durulması gerekenler arasındaki en önemli maddelerdendir.

3. Kararlı Olun ve Nasıl Fit Olunur Görün!

Nasıl Fit Olunur? fit olmak için beslenmeye dikkat
Nasıl Fit Olunur? fit olmak için beslenmeye dikkat

Amacınız kilo vermek ya da kas yapmakmış fark etmez, bu uzun soluklu bir çalışmadır. Yani vücudunuz iki gün sağlıklı beslendiğinizde nasıl yağ yakmıyorsa, arada kaçamak yaptığınızda da yağ depolamayacaktır. İşin sırrı da bu zaten.

Haftada bir gün veya bir öğün, abartmamak kaydıyla, kendinizi ödüllendirin. Çünkü çok sıkı bir diyeti uzun süre yapamazsınız. Ne kadar severek ve istekli yaparsanız, sonuç da o kadar tatmin edici ve ömürlük olacaktır. Hatta bu yalnızca diyet için değil hayatın her evresinde böyledir.

Mesela her gün brokoli ya da tavuk yemeyin. Her şeyden önce besinleri tanıyın, besin değerlerine odaklanın. “Bugün 50 gram protein eksiğim var 250 gram biftek yemek zorundayım” diye düşünmeyin. programınıza sadık kalarak kararında yemeyi de öğreneceksiniz.

Ayrıca biftekten bıktıysanız! balık yiyin, ciğer yiyin, tavuk vs. yiyin. Besinleri tanıdıkça, böyle farklılıklar oluşturma konusunda da ilerlemiş olacaksınız. Unutmayın Fit olmak Yaşam biçimidir. Önemli olan yaptığınız diyet yada sporu bir görev gibi düşünmeyip birlikte yaşamayı öğrenmenizdir. Fit olabilmek için bu kuralı asla aklınızdan çıkarmayın.

4. Ne yediğinizi ve ne kadar ilerlediğinizi takip edin !

Her şeyden önce besinleri tanıyın. Bunun yanı sıra bir mutfak terazisi alarak yediğiniz besinlerin gramajını kontrol altında tutarak ne kadar kalori aldığınızın takibini de daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Günlük haftalık ya da aylık olarak aldığınız proteinleri, karbonhidratları, yağları not almanızda yarar var.

Yine aynı şekilde haftalık veya aylık olarak vücut ölçülerinizi ve kilonuzu da not almalısınız. Bunun birçok açıdan faydası var. Düşünsenize, olumlu yönde gidişatınızı görerek azalmış olan motivasyonunuzu arttırabilir, hedefinize daha kararlı ve sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz, değil mi? Aksi olduğu durumlarda ise daha önceden not aldığınız besin değerleri üzerinde oynama yaparak, daha yararlı bir yol çizebilirsiniz.

5. Fit nasıl olunur? Yürüyüş olmadan zor!

Nasıl Fit Olunur? Fit olmak için neler yapmalı?
Nasıl Fit Olunur? Fit Nasıl Olunur?

Millet olarak egzersiz yapmayı pek fazla sevmeyiz. Tam aksine fit olmak, egzersiz yapmak ve kondisyon tutmak kültürü son senelerde yeni yeni yerleşmeye başladı ülkemizde.

Bu yüzden yürümek size çok iyi gelecek. 1 saat sürecek olan orta dereceli  bir hızda yürüyüşle 250 kalori yakabileceğiniz gibi, hızlı adımlarla tam 300 kalori yakabilirsiniz. Yanı sıra her gün yapacağınız bu yürüyüşler size sıkı kalçalar ve güzel bir karın bölgesi olarak geri dönecektir.

Elbette, nefesinizin yettiği periyotlarla koşarsanız daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bunun yanı sıra ip atlamak da oldukça kalori harcatan egzersizlerdendir. Unutmayın, siz enerji harcadıkça içinizde dönen oksijen miktarı çoğalacak ve bu harcadığınız enerjiyle vücudunuzun yağ yakması kolaylaşacaktır.

Buraya da bakın: Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürümenin 15 Kanıtlanmış Faydası

6. Yağ Eritmek İçin Pilatesten Güzeli Yok!

Nasıl Fit Olunur? Pilates ile fit olmak
Nasıl Fit Olunur? Pilates

‘Amaan ben öyle yorucu, nefes nefese egzersizlerle uğraşamam, bana kolay yoldan fit olma taktiklerinden bahsedin’ diyorsanız pilates tam size göre. Uzanın yere ve kendinizi yerin rahatlığına bırakın.

Yere dümdüz uzanarak bitiştirdiğiniz bacaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve indirin. Bu hareketi dilediğiniz kadar tekrarlayın, karnınızın yandığını hissettiğinizde karın kaslarınız çalışıyor ve sıkılaşıyor demektir. Yine tam tersi yüz üstü yere yatın (bu sırada kolları çene altına koyarak destek alabilirsiniz) ve aynı hareketi yüz üstü yaparak yine bacaklarınızı kaldırıp indirin. Bu hareketse popo kısmını sıkılaştıracaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu hareketleri farklı olarak şu şekilde de yapabilirsiniz. Yere dümdüz uzanın, bitişik bacaklarınızı yukarı kaldırın ve indirmeden havada tutabildiğiniz kadar tutun. Az sonra karın bölgenizde yanmalar başlayacaktır. İşte hangi kısım yanıyorsa orada yağ yakımı başlamış demektir.

7. Belinizin Kalınlığından Şikayetçiyseniz Bunları Yapın!

Nasıl Fit Olunur? Sopayla egzersiz
Nasıl Fit Olunur? Sopayla egzersiz

Elinize bir oklava alın ensenize koyun ve iki ucundan tutarak bakışlarınızı tam karşıya sabitleyerek oklava ile (ayaklarınız yerde ayrık ve sabit) bir sağa – bir sola dönün. Bu hareketi belirli setler halinde günde 100 ya da daha fazla tekrarlayabilirsiniz. Böylelikle karnınızın yanlarının eridiğine ve belinizin inceldiğine kendi gözlerinizle tanık olun.

 

8. Moralinizi Bozan Kalın Bacaklarınız mı Var?

Nasıl Fit Olunur? Bisiklete binerek fit olun
Nasıl Fit Olunur? Bisiklete binerek fit olun

Bacakları eriten bir numaralı ilaç bisiklet çevirmektir. Bisikletiniz varsa atlayın bisikletinize ve kendinizi yollara bırakın. Ne kadar bisiklet pedalı çevirmek, o kadar incelen bacaklar demektir.

Bisikletiniz yoksa üzülmeyin. Yere uzanın ve ayaklarınızı havaya kaldırarak sanki yukarıda tekerlek pedalları varmışcasına düşünün ve bu hayali pedalları çevirmeye başlayın. Yorulduğunuzda biraz soluklanın ve yeniden çevirmeye başlatın.

Bacak eritmek için bir pilates hareketi önerisi daha;

Yere dümdüz uzanın, ayaklarınızı sırayla kaldırabildiğiniz noktaya kaldırıp tek tek sırayla indirin ve yeniden kaldırın.. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.

Yine yere yatın ama bu kez yan yatmalısınız. Üstte kalan bacağınızı bir öne, bir arkaya atarak bu hareketi tekrarlayın. Tamamlayınca ters tarafa dönün ve diğer bacağı çalıştırın. Bu hareketi mümkün olduğunca büyük ivmelerle yapın ve karın kaslarınızın hareketliliğini de hissedin. Bu hareket hem yan karın kasları, hem kalçalar, hem de bacakların fit bir görünüme kavuşması konusunda bire birdir.

9. Kilo vermek için  çok fazla kalori düşürmeyin ve kas kütlenizi koruyun !

Az kalorili dönemsel ve ağır diyetler sizi belli bir noktaya kadar götürmüş olsa da, kendinizi aç ve bitkin hissetmenize neden olur. Bunun yanı sıra kas kütlenizde de büyük düşüşler yaşanır.
Ben kilo vermek istiyorum, amacım kas yapmak değil‘ mi diyorsunuz? Amacınız kas yapmak olmasa bile, kaslarınız kilo verme konusunda da büyük önem taşıyor. “Ne kadar kas o kadar günlük  yakılan kalori.”

Evet kilolar verildi gayet fitsiniz ve ‘amacıma ulaştım’ diyerek antrenmanları bırakıyorsunuz. Diyeti bırakmadığınızı yalnızca antrenmanları bıraktığınızı düşünelim; Vücudunuza eskisi kadar kalori alıyorsunuz fakat hiç antrenman yapmadığınızdan dolayı bu size kilo olarak geri dönüyor ve hatta daha kötüsü, tamamı  yağ olarak dönüyor. Yalnızca vermiş olduğunuz kiloları almakla kalmayıp bir de yağ oranınız arttığından aynadaki görüntünüz de bozulmuş oluyor.

Bu yüzden günlük yaktığınız kaloriyi arttırmak ve kas kaybetmemek için kaslarınıza gereken önemi vermelisiniz. Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz;

 • Ağırlık çalışın: Ağırlık çalışarak yalnızca kaslarınızı korumakla kalmaz, kas kütlenizde artış da sağlayabilirsiniz. Bu çalışmalar esnasında yakacağınız kaloriler hiç de azımsanmayacak derecede. Bunun yanı sıra farklı spor ve egzersizler de deneyebilirsiniz. En azından her gün yapacağınız tempolu yürüyüşlerin bile çok faydası olacaktır.
 • Protein alın: Fit olmak için ne yemeliyiz, ne tüketmeliyiz sorusu çok merak ediliyor. Her şeyden önce proteinler acıkmayı geciktirerek fazla yemeden uzak tutar. Bunun yanı sıra diyet dönemlerinde vücudun her zamankinden daha fazla proteine ihtiyacı vardır.
 • Karbonhitrat tüketiminizi kontrol altında tutun: Mümkünse akşam beşten sonra karbonhidrat tüketmeyin. Vücudunuz enerjisini önce karbonhidratlardan, karbonhidrat bulamadığında ise yağları yakarak enerji sağlar. Bu yüzden nasıl fit olunur sorusuna bir diğer yanıt olarak; ne kadar az karbonhidrat, o kadar fazla yağ yakımı diyebiliriz…

Tüm bu saydıklarımızdan dolayı tekrar tekrar söylemekte fayda var; “Fit olmak bir  hedef değil, yaşam biçimidir.” Başarıya ulaşmak sizi yanıltmasın, asıl önemli olan onu korumaktır. Göreceksiniz ki hem uyguladığınız diyet, hem de aksatmadığınız egzersizler birleştiğinde merak ettiğiniz, “kısa sürede nasıl fit olunur? Sporla kaç ayda fit olunur” gibi sorularınızın cevabını tecrübe ederek öğrenmiş olacaksınız. Hedefinize ulaşmak için istikrarlı olmalı ve sabretmeyi bilmelisiniz.

Ayrıca okuyun: Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken Egzersizler: Kolay ve Eğlenceli  

22 Yorum

 1. fit olmak için yapılması gerekenleri çok güzel anlatmışsınız. bu faydalı paylaşım için teşekkürler. 🙂

 2. Fit olmak ve tabii bunu korumak için çok dikkatli olmak gerekiyor. Kilo vermek önemli fakat bunu korumak daha da önemli. Diyetlerden sonra birkaç kilo verilince insan seviniyor. Ve yeniden eski yanlış beslenme alışkanlıklarına dönüyor. Yapılan en büyük yanlış da bu galiba. Teşekkürle verdiğiniz bilgiler için.

 3. Zor beden hareketleri yapamıyorum ama düzenli yürüyüş yapmak benim vazgeçilmezim. Bir de tabi ki sağlıklı ve dengeli beslenmeyi atlamamak gerekiyor. Verdikten sonra kiloları korumak da önemli. Bunun için sanırım düzenli bir yaşam biçimine sahip olmak gerek. Bilgilendirici bu yazınız için çok teşekkürler.

  1. Evet, düzenli-dengeli bir yaşam biçimi (ki buna sağlıklı beslenme de dahil) çok önemli. Yürüyüş de öyle hafife alınacak bir egzersiz değil aslında. Hatta çok çok etkili ve herkesin düzenli olarak yapması gereken bir egzersiz türü. Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

 4. Fit olmanın yolları her ne kadar karışık gibi gözükse de, aslında belli bir rutine oturttuğumuzda ve hayatımızın bir parçası hâline geldiğinde hiç de karışık gelmeyecek. Ayrıca hiçbiri zor şeyler değil. Zor olsa bile, “bazı” şeyler için “bazı” şeylerden fedakarlık etmek gerekir. Nasıl fit olunur konusuna değindiğiniz için teşekkür ederim. Biliyorum ki, bir çok kişiye yardımı dokunacaktır. İyi çalışmalar. 🙂

  1. Dediğiniz gibi aslında bu anlatılanları yapmak hiç de zor değil ve hatta hepimizin yapması gereken şeyler.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür bizden 🙂

 5. 1 ila 3 ay çok iyi bir zaman ve kararlı olup burada yazılanları hayatımıza aldığımızda fit olmamak için bir neden yok. Genelde hedeflerimizin önündeki en büyük engel kendimiz oluyoruz. Yediklerimizde ve uyguladıklarımızda sebat gösteremiyoruz ve yakaladığımız düzeni bozarak vazgeçiyoruz. Burada yazdığın her bilgi çok değerli, teşekkür ediyorum bu kapsamlı yazı için.

  1. Sağıklı bir yaşam tarzı işin sırrı. Gerisi kendiliğinden geliyor. Güzel yorumun için ben teşekkür ederim Duo 🙂 Sevgiler.

 6. Nasıl fit olunur konusu üstüne cilt cilt kitap yazılacak bir konu. Çok kapsamlı işlemişsiniz. Kilo vermek başlıbaşına zor ama mühim olan fit olmak gerçekten. Çok zayıf ama formsuz, çelimsiz bir görüntü de çok hoş olmuyor. Fit olmak için yürüyüş gerçekten her yerde her zaman yapılabilecek bir spor ve düzenli yaptığım zamanlarda epeyce sıkılaşmıştım. Fit olmak için bir minik tüyo da ben paylaşayım. Zumba yapmak dengeli bir beslenme planıyla uygulandığında inanılmaz kilo verdiriyor ve sımsıkı yapıyor insanı. Tüm bedeni çalıştıran ve dakika başına müthiş yağ yaktıran, fark etmeden 2 ayda 7-8 kilo verdirebilen ve çok eğlenerek yapılabilen şahane bir şey zumba. Henüz denemediyseniz kesinlikle öneririm. Değerli bilgiler için çok teşekkürler.

  1. Katkınız için ben teşekkür ederim 🙂 Evet, zumba gerçekten de vücudu forma sokma konusunda harikalar yaratıyor. İnanılmaz da keyifli. Herkes denemeli mutlaka bunu 🙂

 7. Nasıl Fit Olunur? başlıklı yazınıza riayet edebilirsek eminim çok faydasını görürüz. Çok teşekkürler bu güzel paylaşım için.

 8. FİT olmak adına oldukça kapsamlı bir içerik, tebrik ederim. Sitenize abone oldum. Çok faydalı, dolu dolu içerikler var. Teşekkür ederim.

 9. Merhabalar,

  Öncelikle emeğinize sağlık. Birçoğumuz virüse karşı tedbir amaçlı evlerde olduğumuz şu günlerde yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek kilo alabiliriz. Bu nedenle hem beslenmemize dikkat ederek hem de düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolü yapabiliriz..
  sağlıkla kalın.

 10. Oturduğun yerden kilo verme yollarını çok aradım zamanında ama yok.zaten olsa bile bence insanın anatomisine ters.önce sağlık beslenme ve egzersiz,inanın çok çabuk kilo vermeye başlıyor insan ve hemen diyer aşamaya geçiyorsunuz,nasıl fit bir vücuda sahip olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu