Aloe Vera Faydaları, Kullanım Alanları ve Zararları

Bu yazımızda aloe vera faydaları ve zararları, cilde, saçlara ve genel sağlığa etkilerinin neler olduğu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz…

300’den fazla türü olan ve mucize bitki olarak kabul edilen Aloe Vera bitkisi çeşitli faydalara sahiptir. Yüzyıllar önce, insanlar aloe vera jeli ve suyunun, cilt sorunlarından sindirim problemlerine kadar bir çok konuda tedavi edici özelliklerini keşfettiler ve bu bitkiyi bitkisel bir ilaç olarak kullanmaya başladılar. Bugün  aloe vera, kozmetik, gıda, gıda takviyeleri ve bitkisel ilaçlar gibi bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera Faydaları

Aloe vera bitkisinin tıbbi olarak yararlı iki kısmı vardır. İlki bitkinin yapraklarının içinde bulunan aloe vera jeli, ikincisi ise lateks olarak adlandırılan sarı sudur. Aloe vera jeli genellikle yanıkları ve çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için direkt olarak cilde uygulanabildiği gibi, bir çok kozmetik üründe de kullanılır. Ayrıca oral kullanım için sıvı ve kapsül formlarında bulmanız da mümkün. Aloe lateksi müshil özelliğine sahiptir ve genellikle kabızlığın tedavisi için tavsiye edilir. Ancak aşırı tüketimi ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Aloe vera faydaları
Aloe vera faydaları
 • Aloe vera bitkisi vitamin ve mineral yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.  A, C, E, B1, B2, B3, B6, folik asit ve kolin gibi önemli vitaminler ve kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, demir, potasyum, bakır ve manganez gibi mineraller içerir. Ayrıca B12 vitamini içeren sayılı bitkilerden biridir.
 • Sindirime yardımcı olur. Yemekten önce Aloe Vera suyu içmek, sindirim sisteminin işlevini arttırır, aynı zamanda gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları da önler. Bağırsak sendromu ve reflü gibi sorunları olanlar için etkili bir doğal çözüm olabilir.
 • İyileşme sürecini hızlandırır. Aloe vera faydaları arasında en çok bilineni özellikle yaralar üzerinde iyileştirici etkiye sahip olmasıdır. Aloe vera jeli yanıklar, kesikler ve yara izlerini hızla tedavi eden en popüler bitkilerdendir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.  En sağlıklı doğal ürünlerden biri olarak kabul edilen aloe vera, anti-bakteriyel ve anti-fungal faydalar sağlar. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır, bu nedenle serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Detoksifiye görevi görür. Aloe vera faydaları içerisinde son dönemlerde popüler olan aloe vera detoks suyu dikkat çekmektedir. Bu suyun en büyük faydası bağırsak boyunca ilerleyip, yol boyunca tüm toksinleri emmesi ve kolondan dışarı atmasıdır. Bu sayede vücut zararlı maddelerden arınmış olur.
 • Saç sağlığını geliştirir.  Aloe vera jeli ile saç ve saç diplerine masaj yaparak daha sağlıklı saçlara kavuşabilir, saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca aloe vera içeren doğal saç bakım ürünleri de artık neredeyse tüm aktarlarda veya kozmetik ürün mağazalarında kolaylıkla bulunabilmektedir.
 • Cilt sağlığını korur. Cildi korumaya yardımcı olabilecek zengin bir antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Cildi nemlendirir, akne ve sivilce lekelerine iyi gelir, sedef ve dermatit gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Düzenli kullanıldığı takdirde ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve sağlıklı,  pürüzsüz bir cilt sağlar. Yanı sıra, aloe vera jeli cildi UV ışınlarına karşı korur ve güneş yanıklarını tedavi eder. Dahası, aloe vera suyunu veya jelini makyaj temizleyici ve makyaj astarı (fondotenden önce) olarak da kullanabilirsiniz.

Aloe vera faydaları her ne kadar çok yönlü olsa da bazı durumlarda ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle aloe vera ürünleri satın alırken mutlaka etiketleri okuyun ve %100 saf, renksiz, organik, güvenli gibi ibarelerin etiketlerde bulunduğundan emin olun. Bununla birlikte herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, oral tüketimden önce mutlaka doktorunuza danışın.

4 Yorum

 1. Aloe Vera’yı en faydalı bitkiler arasına koymalıyız gerçekten. Hem cildimiz için gerçekten doğal bir bakım ürünüyken, bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde de kanserle mücadelede de ileride etkin bir rol oynayacağını düşünüyorum. Ki şuanda da yapılan çalışmalarda kanser hücrelerinin yayılmasını önlediğini okumuştum. Bence herkesin evinde mutlaka olmalı. Bir sukulent türü olduğu için hem bakımı çok kolay hem de çok hızlı gelişiyor.

 2. Mucize bitki aloe veranın faydaları ne kadar da fazlaymış gerçi ben faydalı bir bitki olduğunu biliyordum ama bu kadar olduğunu yeni öğrendim. Özellikle çevrende çok rastlıyorum insanlar evlerinde yetiştirmeye başladı. sanırım en yaygın kullanım alanı da yaralar ve yanıklar tabi emin değilim benim bildiğim duyduğum kadarını aktarıyorum. Bu bilgi dolu paylaşım için teşekkür ederim.

  1. Evet, aloe vera yara ve yanıklar için çok faydalı. Bununla birlikte, yazıda da belirtildiği gibi birçok sağlık faydası mevcut. Aloe vera uysal bir bitki oduğundan, dediğiniz gibi evlerde de sıklıkla yetiştirilebiliyor. Eve pozitif enerji saçtığına da inanıldığından, bence her evde mutlaka bulunmalı 🙂 Vakit ayırıp yorumladığınız için çok teşekkürler. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu