Motivasyon Nedir? Motivasyonu Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Motivasyon yakıt olarak amaç depolar, vizyonla yola çıkar ve eylemle kendini gerçekleştirir.  Pat Mesiti

Motivasyon nedir

Motivasyon; geçmişten bu yana, pyhsicoteknik ile ilgilenen bir çok araştırmacı ve düşünürün ayrıntılı olarak incelediği bir konudur. Kelimenin dilimizde tam karşılığı bulunmamakla birlikte, ‘’güdüleme’’ ‘’isteklendirme’’ ”harekete geçirme” şeklinde tanımlanabilir.

Motivasyon, İnsan yaşamında başarı, sağlık, mutluluk, iş performansı ve yüksek potansiyel elde etme gibi eylemler için oldukça önemlidir.

Peki, motivasyonu arttırmak için neler yapılabilir, motivasyon nasıl arttırılır, motive olmak için ve motivasyon kaybı yaşamamak için nasıl bir yol izlenmelidir?

Motivasyon Arttırma Yolları

1- Küçük Hedefler Belirleyin: Evet, büyük hayaller ve büyük hedefleri gerçekleştirmek harika bir motivasyon kaynağı olabilir. Ancak, küçük hedeflerle işe başlamanız başarı ihtimalinizi arttırır ve başarılar sizi bir sonraki adım için cesaretlendirir.

2. Kendi Rutinleriniz ve Ritüelleriniz Olsun: Size ilham verecek ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için zihninizi tazeleyecek günlük ritüeller çok önemlidir. Ritüeller kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple sizi neyin motive edeceğini çeşitli yöntemler deneyerek öğrenmelisiniz.

Örneğin, sabahları yapacağınız tempolu yürüyüşlerin ya da yatmadan önce kişisel gelişim içerikli bir kitap okumanın zihninizi nasıl temizlediğini ve bakış açınızı nasıl geliştirdiğini görebilirsiniz.

3. Olumlu Olun: Pozitif olmanın, işinizin başarısında hayal edebileceğinizden daha büyük bir rol oynadığını bilmenizde fayda var. Olumlu bir bakış açısı motivasyon ve başarı için son derece önemli bir faktördür. Rahat bir zihin, hedeflerinize daha iyi odaklanmanızı ve doğru çözümler üretmenizi sağlar.

Ayrıca, Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, iyimserlerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduklarını, daha ısrarcı ve mücadeleci olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

4. Meditasyon Yapın: Meditasyonun genel sağlığa faydaları zaten herkes tarafından bilinir. Bununla birlikte meditasyon, dopanin (motivasyon molekülü olarak da adlandırılır) seviyesini arttırarak konsantrasyonu kolaylaştırır.

5. Not Alın: Hedefleriniz konusunda neler yaptığınızı, neler yapacağınızı ve ne kadar yol aldığınızı görmek ve takip etmek için bir günlük tutun. Bu sizi daha çok motive ederek daha verimli çalışmaya teşvik eder.

6. Hedeflerinizi Paylaşın: Biz insanlar kolayca demotive olabiliyoruz. Bu durumun üstesinden gelmenin etkili bir yolu da ailenize, dostlarınıza hedeflerinizden bahsetmek olabilir. Bu, sadece iyi bir destek ortamı yaratmakla kalmayacak aynı zamanda hedefinize ulaşmak için daha fazla sorumluluk sahibi olmanızı sağlayarak mücadeleci yönünüzü besleyecektir.

7. Olumsuz İnsanlardan Uzaklaşın: Negatif insanlar, diğer insanları kendi dünyalarına çekmekte şaşırtıcı derecede başarılılar; tüm enerjinizi emmeye programlanmış gibidirler. Bunlar arkadaşlar hatta aile üyeleri bile olabilir. Ancak motivasyonunuzu çökerten, hayat enerjinizi düşüren her kim olursa olsun birlikte geçirdiğiniz zamana sınırlama getirmeniz en doğru karar olacaktır.

8. Büyük Resme Bakın: Bazen bir rutine sıkışıp kaldığınızda belki de ihtiyacınız olan tek şek farklı bir bakış açısıdır. Yani, bir süreliğine geri çekilip durumu tüm farklı yönleriyle değerlendirin. Kendinize aşağıdaki soruları sorun ve bu soruları cevaplamaya çalışın

 • Uzun vadede hedefim nedir?
 • Şu an bu hedefin hangi noktasındayım?
 • Hedefim için harekete geçtiğimde hangi noktadaydım?
 • Bu hedefin amacı nedir ve sonuçta bana kazandıracakları nelerdir?
 • Bu hedefin benim için önemi nedir?

Bunlara benzer soruları arttırabilirsiniz. Bu sorular ve vereceğiniz cevaplar iyi bir zihinsel egzersiz olmakla beraber aynı zamanda stresinizi hafifleterek, motivasyonunuzu yeniden inşa etmenize yardımcı olur. Motive olmak daha sağlam ve kararlı adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Motivasyon , her eylemin ardındaki itici güçtür.

Ayrıca okuyun- Beyin Yorgunluğundan Kurtulmak İçin 11 Basit Yol

2 Yorum

 1. Motivasyon , her eylemin ardındaki itici güçtür. Aynen öyle bir şeyleri yapmadan önce istemek motivasyonu yüksek tutmak çok önemli teşekkürler

 2. Motivasyon arttırma yolları özellikle şu günlerde tüm toplumun ihtiyacı olan yollar.
  Çevresel faktörler, coğrafi ve sosyolojik koşullar hedeflerimize yönelik motivasyon koruma konusunda hepimizi zorluyor.
  Motive olmak için bu içerikteki kontrol sorularını özellikle önemli görüyorum.
  Her gün hedefe doğru minik de olsa adımlar atarken şu an bulunduğumuz noktayı, bu hedefin bizim için önemini kendimize hep anımsatmak motivasyon arttırma konusunda gerçekten çok işe yarıyor.
  Bu yazıya her sabah gelip bir kez de olsa yeniden okumak lazım:)
  Blogunun içeriklerini çok seviyorum.
  Kendimizi hem bedenen hem zihnen yenileme, kendimizin daha iyi bir versiyonuna dönüşme konusunda altın bilgiler var.
  Emeklerin için çok teşekkürler.
  Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu