Gezi-Seyahat

Moğolistan – Ulan Batur

Moğolistan – Ulan Batur

Çölleri, ormanları, uçsuz bucaksız platoları, kristal berraklığında nehirleri ve göçebelerin geleneksel şifa yöntemleriyle mistik bir ülkedir Moğolistan. Yerleşim yeri çok az sayıdadır ve birbirlerinden çok uzaktadır. Halk genellikle göçebedir.  

3 milyon nüfusa sahip Moğolistan’ın yüz ölçümü 1.566.000 km2’dir.  

Rusya ve Çin’e komşudur.  

Kuzeydoğusunda Gobi Çölü yer alır.  

Moğolistan’da, Moğolca, Kazakça, Rusça ve Çince konuşulur.Dinleri Şamanizm’dir.  

Tibet Budizmi, Müslümanlık ve Hıristiyanlık diğer yaygın dinlerdendir.  

Moğolistan’da yazın en yüksek sıcaklık 20 derece, kışın -26 derecedir.  

Moğolistan ’ın Başkenti: Ulan Batur 

Moğolistan – Ulan Batur
Moğolistan – Ulan Batur

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur ’da 1 milyon insan yaşamaktadır. Şehir Tuul nehrinin kıyısında, çam ormanlarıyla kaplı, kutsal sayılan dört dağın arasında kurulmuştur. Ulan Batur modern şehir yaşamının geleneksel Moğol yaşamıyla iç içe geçtiği bir kenttir. Geniş caddelerinde modern arabaların yanından ata binmiş insanlar geçer.  

Gandan Manastırı 

Gandan Manastırı
Gandan Manastırı

Ulan Batur’da bulunan Moğolistan’ın en büyük ve en önemli manastırı Gandan, 19. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Komünizm hüküm sürerken bile çalışmalarına devam etmiş tek Budist manastırıdır. Yılın her döneminde turist akınına uğrayan manastır sabah saat 10’dan öğlen 12’ye kadar ziyaretçilere açıktır. ”Her şeyi gören Tanrı” anlamına gelen Migjid Janraisig tapınağı Gandan Manastırının en önemli parçasıdır.  

Doğal Tarih Müzesi 

Moğolistan – Doğal Tarih Müzesi
Moğolistan – Doğal Tarih Müzesi

1924 yılında kurulmuş olan müzenin o zamanki adı Ulusal Merkez Müzesi idi. 1956 yılında ismi Merkezi Yerleşim Müzesi olarak değiştirildi. 1997 yılında adı, Doğal Tarih Müzesi oldu. Bugün müzede coğrafya, jeoloji ve fosilleri inceleyen paleontoloji bölümü vardır.

Nadir bulunan bir hayvan olan Gobi ayısı da dâhil, müzede doldurulmuş ve mumyalanmış yabani deve, kuş ve balıklar sergilenmektedir. Dünyanın en eski müzelerinden biri olan Doğal Tarih Müzesi’nde Moğolistan’ın kendine has zengin hayvan ve bitki yaşamını görmek mümkündür. Müzede bölgede bulunan minerallerin örnekleri de sergilenmektedir.  
Müzenin kuşkusuz en etkileyici bölümü paleontoloji bölümüdür. Bu bölümde Gobi çölünde 60-70 milyon yıl önce yaşamış dinozorların kemikleri ve taşlaşmış dinozor yumurtaları sergilenmektedir. Ayrıca bu bölümde iki adet tamamlanmış, dev bir dinozor türü olan etobur Tarbosaurus ve Saurolophus iskeleti bulunur. 2014 yılında müze bakıma girerek kapatılmıştır. Ziyaretçilerin mağdur olmaması için restorasyon tamamlanana kadar, müzenin bir sokak aşağısında yer alan eski Lenin Müzesinde Moğol Dinozorları Merkez Müzesi hizmete açılmıştır.  

Chohin Lama Manastırı 

Geleneksel Budist mimarisinin klasik bir örneği olan Choijin Lama Manastırı 1904 ile 1908 yılları arasında inşa edilmiştir.

Bu manastır Bogd Han’ın kardeşi olan en önemli Lamalardan biri Luvsan Haidav Choijin’in evidir. Choijin, bazı Budist rahiplere verilen onursal bir lakaptır. Manastır, 1938 yılında kapatılmış, Moğolistan’a 1990 yılında inanç özgürlüğünün gelmesiyle yeniden açılmıştır. Budist sanat eserleri, ipekten yapılmış Budist resimler ve danslarda kullanılan maskelerin sergilendiği manastır, klasik bir Budizm sanatı koleksiyonuna sahip ünlü bir manastırdır. 

Zaisan Tepesi (Zaisan Anıtı) 

Ulan Batur’un kent simgesi olan Zaisan anıtı 2. Dünya Savaşında ölen Moğol askerlerinin anısına inşa edilmiştir.  Şehrin tepesinde yer alan anıttan tüm şehri izleyebilirsiniz.  

Sukhbaatar Meydanı 

Ulan Batur’un merkezinde yer alan Sukhbaatar Meydanı, adını tarihi bir figür olan ünlü yurtsever Sukhbaatar ’dan alır.  Millet meclisi, kültür sarayı, devlet tiyatrosu gibi önemli binalar, meydanın çevresinde yer alır.  

Ulan Batur’da Alışveriş 

Ulan Batur’da turistler tarafından en çok rağbet gören ürün kaşmirdir. Yüksek kalitede kaşmir ürünlerini Ulan Batur’daki fabrika mağazalarından, büyük mağazalardan ve müzelerde satış yapan dükkânlardan satın alabilirsiniz.

Aynı zamanda bu mağazalarda kaşmirden daha sıcak tutan deve tüyünden yapılmış ürünler bulabilirsiniz. Deve tüyünden üretilmiş bu ürünler kaşmirden çok daha ucuzdur.  Turistler tarafından en çok satın alınan ürünler arasında geleneksel Moğol sanatını yansıtan resimler, ipek kumaş üzerine yapılmış Budist resimleri ile Moğol kültürünün kendine has dokusunu yansıtan ürünler yer alır. Özellikle Gandan Manastırındaki dükkânlardan süs eşyaları ve kişisel eşyalar satın alabilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close