Migrenle Başa Çıkma Yolunda Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 İpucu

Migrenin neden olduğu baş ağrılarını sıkça yaşıyorsunuz, Çok istediğiniz ve içinizden geldiği halde pek çok sosyal aktiviteye katılamıyorsunuz, hiç hoşunuza gitmediği halde sürekli baş ağrısı atakları nedeniyle ailenizi ve sevdiklerinizi ihmal ediyorsunuz, işinizde çok arzu ettiğiniz ivmeyi baş ağrısı ataklarınız nedeniyle hala yakalayamadınız… ve tüm bunlar daha fazla strese, dolayısıyla migren ataklarının daha çok artmasına neden oluyor. Peki bu durumun üstesinden gelmek için neler yapılabilir? Migrenle başa çıkma yolları nelerdir?

Migren tüm dünyada en sık görülen, etkilediği bireylerin yaşam kalitesini düşürdüğü için Dünya Sağlık Örgütü’nün acil müdahale listesindeki ilk on hastalık arasına girmiş önemli bir baş ağrısı türüdür.

Aslında, migren sadece baş ağrısından ibaret bir durum değildir. Nasıl mı?

 Erken çocukluk çağında gözlenen sebepsiz kusma, kolik tarzı karın ağrısı ve mide bulantısı ataklarının bir tür migren olduğunu biliyor musunuz?

♦♦ Peki çocuk ve ergenlik döneminde gözlenen tik bozukluklarının özellikle ebeveynlerde şiddetli baş ağrılarının olması durumunda migreni teşvik ettiğini biliyor musunuz?

♦♦ Çocuklarda gözlenen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen Obsesif Kompulsif Bozukluğun çoğu zaman çocuk veya ailede migren ile birlikte görüldüğü vakalar mevcut.

Çocuk ve ergenlerde gözlenen bazı epilepsi (sara) nöbetleri migrenle birlikte veya migren öncesinde görülebiliyor.

♦♦ Çocuklarda bilinen uyurgezerlik, huzursuz bacaklar sendromu gibi bazı uyku bozuklukları migren habercisi veya migren eşlikçisi olarak ortaya çıkabiliyor.

♦♦ Her yaşta migrenlilerde alerjiye yatkınlık olarak bilinen durum nedeniyle alerjik göz yaşarması, alerjik burun akıntısı, alerjik astım, alerjik cilt döküntüleri ve alerjik gıda rahatsızlıkları migrenlilerde, migrenli olmayanlardan neredeyse %70 daha sık görüldüğünü biliyor musunuz? Bu nedenledir ki sıkça sinüzit atağı geçirdiğini sanan kişilerin %70’i aslında migren hastasıdır ancak bunun farkında değildir.

♦♦ Erken yaşlardan itibaren araç tutması, hareketli oyuncaklara binildiğinde yaşanan bulantı-kusma gibi rahatsızlıklar yaşayan, market raflarına dahi uzun süre baktıklarında anlamsız iç geçme hissi veya baş dönmesi yaşayan kişilerin önemli oranda migren hastası olduğunu biliyor musunuz?

 Özellikle psikolojik olarak hassas oldukları dönemlerde sıkça kabızlık ve ishal gibi bağırsak bozukluğu yaşayan kişiler çoğunlukla migren hastasıdır.

 Kadınlarda adet dönemlerinde yaşanan tek taraflı şiddetli, bulantı-kusma, ışık-ses hassasiyeti gibi ilave sıkıntıların eşlik ettiği uzun süren baş ağrısı atakları çoğunlukla migrendir.

 Migren baş ağrısı olan bireylerde dikkat dağınıklığı, unutkanlık ve uyku problemleri sıklıkla görülür.

O halde migren çoğu zaman yalnızca bir baş ağrısı değildir. Migren aynı genetik kökenden kaynaklanan pek çok tıbbi durumla birlikte bir paket programdır aslında. Ancak bu kaçınılmaz bir kader değildir. Bu durumun bilincinde olan bir kişi yaşam şeklini doğru düzenleyerek ve ilave risklerden uzak kalarak paketin yol açtığı sorunları küçültebilir veya uzun dönem yansımalarından uzak kalabilir. İşte migrenle başa çıkma yolları hakkında bazı etkili ipuçları:

Migrenle Başa Çıkma Yolları

Migren sizin genlerinizde var; içeceğiniz hiçbir ilaç, uygulanacak hiçbir iğne veya yapılacak hiçbir ameliyat onu sizden söküp almayacak. Öncelikle bunu kabullenin! Akıl ve bilim doğrultusunda kendi çözümünüzü bulmak daha risksiz bir kurtuluş olacaktır.

1. Migren bir düzen hastalığıdır. Son dakika sürprizlerini ve zorlamaları sevmez. Hayatınızın akışını son dakika koşuşturmalarına veya sürprizlere çok fazla yer bırakmayacak ölçüde düzenleyin. Merak etmeyin düzen geni migrenle birlikte size geçti ve içinizde bir yerlerde uyuyor. Bulun onu ve birlikte neleri başaracağınıza tanık olun!

2. Su içmek ve doğru beslenmek herkes için önemlidir, ancak migrenle başa çıkmak söz konusu olduğunda tam bir hayat kurtarıcıdır. Markete bile giderken çantanızda mutlaka su olsun. Aksini gerektiren bir sağlık sorununuz yoksa günde en az iki litre su tüketin.

Suni tatlandırıcı gibi katkılar içeren yapay içeceklerden uzak durun. Aksini gerektirecek bir sağlık sorununuz yoksa her gün en az 1 şişe maden suyu içtiğinizden emin olun. Çay ve kahveyi sınırlı ölçüde tüketin.

Sık sık ve küçük porsiyonlar halinde az işlem görmüş gıdalarla dengeli beslenin. Yeteri kadar kuruyemiş, kuru meyve ve taze meyveyi diyetinize aldığınızdan emin olun. Lifli gıdalar konusunda elinizden geleni yapın.

3. İzometrik egzersizler ve doğru nefes teknikleri sizin için hayati öneme sahiptir. Bunları öğreneceğiniz eğitimlere katılın. Pilates, yoga, yüzme başta olmak üzere egzersiz yapmayı hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline getirin.

4. Baş ağrılarınızı kaydettiğiniz bir günlüğünüz olsun. Adet zamanları, seyahatleriniz ve yaşadığınız sıra dışı durumları kaydedin bu günlüğe. Hangilerinin ataklarınızı arttırdığını ya da size iyi gediğini gözlemleyin. Bu sayede migrenle başa çıkmak için yeni yöntemler keşfedebilirsiniz.

5. Ağrılı günleriniz ayda 3 günden fazla ise mutlaka bir bir uzmanına giderek sizin için en uygun atak önleyici tedavinin ne olduğunu öğrenin. Hiçbir ilaç sıkça yaşadığınız baş ağrıları kadar beyninize ve ruhunuza zarar vermez.

6. Ağrı kesiciler tıpta sınırlı durumlarda kullanılan etkisi ve yan etkisi doktor kontrolünde gözetilecek ilaçlardır. Onları aklınıza estikçe çokça tüketmek hiçbir şeyi çözmez. Tam tersi artık bir madde bağımlısı gibi kodlanacak ikinci bir baş ağrısı türünüz daha olur ki bu doktorların en zor tedavi ettiği baş ağrısı türlerinden biridir.

7. Eğitim ve sabır her şeyin başıdır; ikisini de yanınıza alın. Migren atakları hakkında bilgilendirici akademik yazıları ve videoları takip edin. Doktorunuza gitmeden soracaklarınızı not edin ve bilginizi artırın. Süreç konusunda gerçekçi beklentilere girin ve kontrole giderken ağrı günlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın.

8. Migren ataklarının erken ve doğru çözümü o gününüzü erkenden kurtarmanızı sağlar. Size en uygun atak ilacı sıralamasını öğrenin ve onları her zaman yanınızda taşıyın.

9. Migren Ataklarını önleyen ilaç dışı yaklaşımları hayatınıza mutlaka entegre edin. Yaşam biçiminizi migrenle dost olacak şekilde düzenleyin. Gevşeme yöntemlerini öğrenin. Uygun egzersizleri yapın. Diyet hatalarınızı düzeltin. Vücudunuzdaki yararlı kimyasalları artıracak her şeyi yaptığınıza emin olun.

10. Doktorlardan başka bir sağlık sorunu nedeniyle ilaç alırken migreninizin olduğunu söylemeyi unutmayın. Bazı mide, kalp, akciğer veya hormon düzenleme ilaçları migren ataklarını tetikleyebilir.

Migrenle başa çıkma ve semptomları hafifletme yöntemleri yaşamınızı çok daha kolay hale getirecektir. Unutmayın, sadece düzenli bir yaşam tarzı ve rutine sadık kalarak ataklarınızı azaltabilir ve hatta ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun⇓

Bu konudaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca, yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bilginin yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Migren, Dünya Sağlık Örgütü’nün acil müdahale listesine girecek kadar zorluyor gerçekten de herkesi. Öneriler kısmını çok faydalı buldum, bazı notlar aldım, çok teşekkürler.

  1. Yaşamı ciddi anlamda zorlaştıran ağır bir hastalık. Yazıda da belittiğimiz gibi düzenli ve dengeli bir yaşam biçimiyle kontrolü ele almak mümkün. İlginiz için teşekkürler.

 2. Migrenim var diyenlerin mutlaka okuması gereken bir makale ….
  Kalemine sağlık editör teşekkürler

 3. çevremde migren ağrıları çekenler var ve gerçekten zor bir durum. bildiklerimi düşünce yazınızı okuduktan sonra bu konuda ne kadar az şey bildiğimi anladım çok teşekkürler

 4. Yine çok faydalı bilgilendirici bir yazı olmuş yüreğinize sağlık, migren ile başa çıkma yöntemlerine çok dikkat etmek gerek, kendimizi tanimaliyiz, migren ataklarımıza neyin sebep olduğunu tesbit edip ona göre dikkat etmeliyiz.kaleminize sağlık

  1. Yazıyı beğendiğiniz ve vakit ayırıp yorumladığınız için çok memnun oldum.
   Evet, migreni iyi tanıyıp buna göre önlem alınırsa, atakları yönetmek çok daha kolay olur.

 5. Migren olmasa da en az bu illet kadar hayatımı alt üst eden gün aşırı tekrar eden baş ağrıları ile yaşamaya gayret ediyoum. Tüm hayat kalitemi düşürüyor bu dert. Majezik olmadan yaşayamaz hale geldim. Bugüne kadar yüzlerce kutu içtim desem eksik kalmaz.

  Hayatın herkese attığı türlü türlü çalımlar var sanırım. Bana da bu denk geldi. Buna da şükür.Ne çaresiz insanlar var oysa ki. Güzel ve keyifli bir aile ile her derdin üstesinden gelebiliyorsunuz. Efervesan tablet sanki.

  Keyifle kalın. Çook faydalı bir bilgesel olmuş. Ellerinize sağlık..

  1. Çok teşekkür ederim Taner Bey, eksik olmayın 🙂
   Kronik baş ağrıları gerçekten zor ve sinir bozucu. Yaşamı iyice çekilmez hale getirebiliyor. Yalnız, biliyorsunuz, majezik hızlı rahatlama sağlayan bir ilaç olsa da uzun vadede ciddi yan etkileri var. Çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Aslında, hassas ve aşırı duyarlı olanlar için meditasyon tam bir kurtarıcı. Size iyi gelecek en iyi ilaç (ailenizden sonra elbette). İnanın, tecrübeyle sabit 😊
   Saygı ve sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu