Migren Ağrıları İçin Bitkisel Çözümler/ Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migrenin kesin nedeni ve henüz kanıtlanmış bir tedavisi olmasa da, migrene iyi gelen bitkiler sayesinde, bu durumdan müzdarip olanlar bir nebze rahatlayabiliyor, hatta bu bitkiler çoğu zaman ağrılarını tamamen de dindirebiliyor.

Migren dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın yaşadığı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir nörolojik problemdir. Migrenden muzdarip olanlar genellikle, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, yüksek ses ve ışığa karşı hassasiyet, duyusal bozukluklar, çarpık görme ve baş dönmesi gibi belirtiler gösterirler.

Migren Ağrıları İçin Şifalı Bitkiler

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmada, migren, dünyanın en yaygın üçüncü hastalığı olarak tanımlamıştır. Kronik ve tekrarlayan migrenler kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde azaltabilir. Migren ağrılarının tetikleyicileri olarak genetik ve çevresel faktörler genellikle ön plana çıkmaktadır.

Tarihsel olarak, ilk baş ağrısı tedavileri, Çin’deki en eski bitki uzmanları tarafından yürütülmüştür, örneğin, nane yağı yüzyıllar boyunca tapınaklarda kullanılan etkili bir ağrı kesici olmuştur.

İşte migrene iyi gelen en etkili bitkiler:

1. Fesleğen: Kolay yetişen bir bitki olan fesleğen, iyileştirici etkilere sahiptir. Kas gevşetici ile ağrı kesici özellikleri sayesinde migren semptomlarını hafifletebilir.

2. Defne Yaprağı: Genel olarak mutfaklarda kullanılan ve yemeklere lezzet katan defne yaprağı aynı zamanda anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve etkili bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Yapraklardan çay yapabilir ya da banyoda kullanabilirsiniz. Ayrıca, defne yağı ile başınıza, boynunuza masaj yaparak migren ağrısını hafifletebilirsiniz.

3. Butterbur: Bu anti-enflamatuar bitki, beyindeki kan damarlarını rahatlatır ve kan akışını düzenler. İşlenmemiş butterbur zararlı özellikler içerdiğinden kesinlikle kullanılmamalıdır. Sadece toksisiteyi gidermek için işlenen kök ekstresini kullanın. Bu bitkiden faydalanmanın en kolay yolu kapsül halinde olan takviyeler kullanmaktır.

4. Kedi Otu: İsmi kedi otu olsa da bu bitki sadece kediler için değil. Nane ailesinin bir üyesi olan kedi otunun çiçekleri migrene iyi gelen bir diğer bitkidir. Genellikle çay formunda kullanılan bu bitkinin iyi bir yatıştırıcı etkisi vardır ve baş ağrılarının neden olduğu stresi azaltmaya yardımcı olur. Uçucu yağ formunda topikal olarak da kullanılabilir.

5. Papatya: Bir fincan papatya çayı, kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bileşenleri sayesinde hafif bir yatıştırıcı işlevi görür.

6. Zencefil: Zencefil kökü migreni rahatlatmak için kullanılabilecek mükemmel bir doğal ilaçtır. Sabahları taze zencefil kökü ile hazırlanmış bir fincan çay içebilir, zencefili banyo suyunuza katabilir veya zencefil yağı ile masaj yaparak ağrılarınızı dindirebilirsiniz. (Ayrıca okuyun: Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Her Gün Zencefil Çayı Tüketmeniz İçin 8 Neden)

7. Lavanta: Sadece lavantanın harika aromatik kokusunu soluyarak bile baş ağrını hafifletmeniz mümkün. Ayrıca, alın, şakak ve boyun bölgelerine birkaç damla seyreltilmiş lavanta yağının sürülmesi baş ağrısının azalmasına yardımcı olur.

8.Nane: Bitkisel ilaç olarak  yaygın kullanılan bitkilerden biri de nanedir. Mentol, timol ve diğer faydalı yağları içerir. Nane çayı migren ağrısını giderir aynı zamanda öksürük ve soğuk algınlığı gibi diğer rahatsızlıklar için de oldukça etkilidir. Ayrıca birkaç damla seyreltilmiş nane yağı ile başa uygulanan soğuk kompres baş ağrısını giderebilir.

9. Biberiye: İlk Çinli bitki uzmanları, baş ağrılarını tedavi etmek için biberiye çayı kullanırlardı. Bu gün hala migren hastalarının gerginlik ve stresleriniz azaltmak için en uygun seçimler arasındadır. Biberiye esansiyel yağı da migren için faydalıdır ve bu yağla baş ve boyun kısmına masaj yapabilirsiniz.

Doğru şekilde kullanıldığında, bitkisel ilaçların herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Bununla birlikte, migren için bitkisel bir tedaviye başlarken, migrenin şiddetini ve semptomları takip ederek size iyi gelen en etkili bitkiyi kullanmaya devam ederek, migren krizlerinin önüne geçebilirsiniz.

Üstesinden gelemeyeceğiniz şiddette bir migreniniz varsa, herhangi bir alternatif tedaviden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Ayrıca okuyun: Migrenle Başa Çıkma Yolunda Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu