Migren Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer? Migren İçin Doğal Tedaviler

Başınızda sık sık zonklama ve giderek şiddetlenen ağrılar hissediyorsanız bu durumu hafife almayın, zira kronik migren hastası olabilirsiniz. Peki migren nedir, migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Migren Nedir?

Tıp bilimi çok fazla ilerlemiş olsa da, migren için bütünsel bir tedavi hala bulunmamakta ve migren nedir, insanlar neden migren olur sorularına hala cevap aranmaktadır. Ancak, multipl semptomlar içeren karmaşık bir problem olan migrenin, beynin kimyasal dengesini geçici olarak etkileyen anormal beyin aktivitesinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Migren, tüm dünyada çok sayıda insanı etkileyen bir baş ağrısı türüdür ve bu durum sosyal yaşamı engellemekle birlikte tüm yaşamı olumsuz etkileyen ciddi bir problemdir.

Migren atakları kişiyi oldukça zayıf düşürür. Baş ağrılarının tekrarlanmasını tetikleyen faktörlerin başında, genetik koşullar, stres ve bazı gıdalar sayılabilir. Düzensiz beslenme, kadınlarda adet dönemi, alerjik reaksiyonlar, parlak ışıklar ve kötü hava koşulları migren ağrılarını şiddetlendiren diğer tetikleyicilerdir.

Migren kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın bir şekilde görülür ve belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Migrenin en yaygın belirtileri arasında genellikle şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık , boyun ağrıları ve görme duyusunda bozulmalar bulunur.

Migren Tedavisi

Migren için henüz tam bir tedavi şekli olmasa da, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı tedavi yöntemleri vardır. Özellikle uygulanan yöntemlerin başında, migreni rahatlatmak için kullanılan bazı ağrı kesiciler ve botoks gelir.

Botoks yöntemi estetik cerrahlar tarafından kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılırken, 2010 yılında kronik migren tedavisi olarak botoks lisansı alınmış ve şu anda gerilimli baş ağrıları, kronik migren ve küme baş ağrıları için doktorlar tarafından yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Migren İlaçları

Migren tedavisi için kullanılan ilaçlar iki geniş kategoriye ayrılır:

Ağrı kesici ilaçlar (akut veya abortif tedavi) – Bu ilaçlar, migren atakları sırasında semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bunlar genelde non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, Triptan, Ergot, bulantı önleyici ilaçlar, Butalbital kombinasyonları ve Opiat türünde ilaçlardır.

Bu ilaçları, migren belirtilerini hissettiğinizde almanız çok daha faydalı olur. İlaçtan sonra istirahat ve uyku, ilacın etkinliğini artırabilir.

Koruyucu ilaçlar – Migreni kontrol etmek için düzenli olarak (genellikle günlük olarak) alınır. Bu ilaçlar, Beta-blokerler (propranolol gibi), kalsiyum kanal blokerleri (verapamil), antidepresanlar, nöbet ilaçları, cyproheptadine ve botulinum toksini tip A (Botox) gibi kardiyovasküler ilaçları içerir.

Koruyucu ilaçlar baş ağrılarının tamamen ortadan kaldırılmasında etkili değildir ve bazı ciddi yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle, bu tarz ilaçları mutlaka doktor kontrolünde almanız gerekir.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Belli yiyeceklerin tüketimi ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile migrenin yol açtığı baş ağrısını tedavi etmek mümkün. İşte, migren ağrılarını azaltacak ve hatta tamamen önleyebilecek bazı gıdalar, bitkiler ve etkili diğer yöntemler.

Bol Su İçeren Gıdalar: Baş ağrılarının başlıca nedenlerinden biri vücudun susuz kalmasıdır. Meyvelerde bulunan doğal su, baş ağrısını önlemeye yardımcı olan magnezyum gibi önemli mineraller içerir. Karpuz, çilek ve domates gibi su açısından zengin besinler migreni önlemeye yardımcı olabilir.

Muz: Muz, inatçı baş ağrılarından kurtulmanız için diğer bir seçenektir. Magnezyum oranı yüksek olan muz, kan damarlarını rahatlatarak baş ağrısını hafifletebilir. Dahası, muz vücudun elektrolit dengesini korumaya yardımcı olabilir.

Elma: Flavonoidler bakımından zengin olan elma, kan basıncını düşürür ve baş ağrısı gibi stres semptomlarını hafifletir.

Balık Yağı: Sardalya ve alabalık gibi yağlı balıklar, migrenden kaynaklı baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu balıklar, inflamasyon ve ağrıya neden olan hormonları dengelemede etkili yüksek oranda esansiyel yağ asitleri içerirler. Ayrıca, balık yağı takviyeleri de, migreni hafifletmede oldukça etkili olabilir.

Badem: Magnezyum oranı yüksek olan badem, kan damarlarını rahatlatarak baş ağrılarından korunmanıza yardımcı olabilir. Migren atakları yaşayanlar magnezyum açısından zengin gıdalarla beslenmeldirler. Diğer magnezyum içeren gıdalar arasında kuru kayısı, avokado, kaju ve baklagiller bulunur.

B2 Vitamini: Vitamin B2 alımını arttırmak, migren semptomlarını azaltacaktır. En iyi B2 vitamini kaynakları brokoli, ıspanak, yumurta, süt, brüksel lahanası, kepekli tahıllar ve soyadır.

Şifalı Otlar-Bitkiler: Fesleğen, defne, papatya, zencefil, lavanta ve biberiye gibi bitkilerden ayrı ayrı hazırlayacağınız çayları düzenli olarak tüketerek migren ağrısından kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerden elde edilen esansiyel yağların kokuları da migren ve diğer baş ağrısı türleri üzerinde etkili bir iyileştirme özelliğine sahiptir.

Bazı gıdalar migren ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olurken bazıları da migreni şiddetlendirebilir. Bunlar, işlenmiş etler ve diğer işlenmiş gıdalar, çikolata, peynir, alkol ve yapay tatlandırıcılar migren ağrılarını tetikleyebilir. Migren ağrılarınızı nelerin tetiklediğini öğrenerek bunları tüketmekten kaçınmalısınız.

Ayrıca okuyun: Migren Ağrıları İçin Bitkisel Çözümler/ Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migren ağrısına iyi gelen diğer yöntemler:

Dinlenme:  Bulantı ve kusmaya eşlik eden baş ağrısı gibi migren semptomlarını hissettiğiniz anda, sessiz ve karanlık bir yerde dinlenin.

Soğuk Kompres: Baş ağrınızın olduğu tarafa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için bir kaç tane buz küpünü bir havluyla sarın ve ağrıyan alanın üzerine koyun. Soğuk kompres kısa sürede rahatlamanızı sağlayacaktır.

Masaj Yapın: Başınıza yapacağınız masajla büyük oranda rahatlayabilir ve ağrıdan kurtulabilirsiniz. Masajı lavanta veya nane yağı kullanarak yapmanız daha etkili olacaktır.

Düzenli Egzersiz: Hareketsiz bir yaşam migreni tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle, bir an önce günlük egzersiz rutinleri oluşturmaya başlayın.

Stresi uzaklaştırın: Stressiz hayat pek mümkün görünmese de bazı tekniklerle stresinizi en aza indirebilirsiniz. Yoga, meditasyon, derin nefes egzersizleri vs. öğrenmekle işe başlayabilirsiniz.

Akupunktur: Baş ağrıları da dahil olmak üzere bir çok ağrı ve problem için akupunktur tedavisi deneyebilirsiniz. Bu yöntemin oldukça etkili sonuçları olduğu düşünülüyor hatta migrenden tamamen kurtulmanız bile akupunktur sayesinde mümkün olabilir.

Migrenle İlgili Merak Edilenler

1. Baş ağrısının migrenden kaynaklandığı nasıl anlaşılır?
Baş ağrıları ataklar halinde geliyorsa, ağrılar kişinin günlük yaşamını aksatacak kadar şiddetli ise, ağrıyla birlikte mide bulantısı, kusma, ışık, koku veya ses hassasiyeti gibi belirtiler varsa, ağrılar kimi zaman başın bir yarısından başlayarak yayılıyorsa bu belirtiler migreni işaret ediyor olabilir.

2. Migren nasıl bir hastalıktır?
Migren çoğu zaman genetik yatkınlığı olan bireylerde, çevresel uyaranlar söz konusu olduğunda yaşanan özgün bir baş ağrısı türüdür. Beyinde yaşanan bir dizi kimyasal değişim bu hastalığa sebep olabilir. Ağrı dışında baş dönmesi, cilt hassasiyeti, yaygın vücut ağrıları, alerjilere yatkınlık gibi pek çok fiziksel belirti de bu hastalığına eşlik edebilir.

3. Hangi durumlar migren ataklarını tetikler?
Stres, adet dönemleri gibi hormonal aktif dönemler, açlık, susuzluk, fermente besinler, atmosferik değişimler, parlak ışıklı ve gürültülü ortamlar, uykusuzluk, alkol ve sigara genellikle migren ataklarını tetikleyen faktörlerdendir.

4. Migrenin türleri nelerdir?
Migren ataklar halinde gelebilir (epizodik migren). Bu ataklara bazen baş ağrısı dışında kendiliğinden bir saat içinde düzelen bir belirti (aura) eşlik eder. Bu tür durumlarda hastalar önce görme, hareket veya duyu sistemine ait sorun yaşarlar akabinde migren baş ağrısı gözlenir.

5. Hangi gıdalar migreni tetikleyebilir?
Fermente besinler, küflü peynir, kurutulmuş besinler, narenciye, balık, çikolata, kuruyemişler, nitrat içeren besinler, işlenmiş gıdalar, kafein/teinli içecekler, enerji içecekleri ve yetersiz sıvı alımı ilk akla gelenlerdir. Ancak bunlar migren hastaları için yasaklı besinler listesi olarak düşünülmemelidir. Her hasta kendi ataklarıyla beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi doğru gözlemlemeli ve buna göre önlemler almalıdır.

Ayrıca okuyun: Migrenle Başa Çıkma Yolunda Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 İpucu

Bu yazı 23.11.2018 tarihinde yazılmış ve 24.07.2019 tarihinde güncellenmiştir.

14 Yorum

 1. Yıllardır yaşadığım migren atakları 😔😔
  Cok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ediyorum

 2. Migren değilim ama çoksık başım ağrır. Hava değişimleri, çok kitap okumamdan ve bilgisayar kullanımından kaynaklanan göz yorgunluğu gercekten eziyet edici ağrılara yol açıyor. Verdigin doğal yöntemleri ben de dikkate alacağım 😊

  1. Evet, baş ağrılarına neden olan bir çok faktör var ve bu saydıkların da tetikleyicilerden bazıları. Biraz daha dikkat etmek lazım sanırım. Sağlıklı günler dilerim 🙂

 3. Neredeyse tüm insanların şikayetçi olduğu migren rahatsızlığı hakkında çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Çok teşekkürler.

  1. Evet ne yazık ki son yıllarda migren sorunu iyice arttı. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Saygılar.

 4. Migren çok sık görülen bir rahatsızlık, herkesten duyuyoruz. Benim de baş ağrılarım oluyor ama migren şeklinde değil. Buradaki doğal yöntemler hoşuma gitti. İlaçla tedavi hızlı olsa da, ilaç başka organlara da zarar verdiğinden doğal yönetenlerle ağrıyı savmaya çalışmak lazım. Çok teşekkürler.

  1. Normal baş ağrıları çok sorun olmuyor da migren başlı başına ciddi bir hastalık. İlaçlı tedavi de sadece semptomları hafifletiyor, şimdilik kesin bir tedavisi yok. Bu yüzden yaşam tarzı, beslenme şekli ve diğer doğal yöntemlerle en azından atakların daha az olması sağlanabilir. Yorumun için ben teşekkür ederim sevgili DUO 🙂

 5. Şu aralar sıcakların da etkisi ile başım çok ağrıyor. Bol su içerek rahatlamaya çalışıyorum. Migrenim olmasa da zaman zaman böyle süreçler atlatıyorum.

  1. Baş ağrısı tek başına bile yeterince rahatsız edici, bir de migren olunca gerçekten çok zor olur. Dediğiniz gibi, bol su içmek bu süreçte çok fayda sağlar.

 6. Migren ağrılarının çok kötü olduğunu biliyorum. Bir tanıdığım çekerdi. Ve ağrı gelmeden önce bazı belirtileri olurdu. Bunları hissettiği anda ilacını alır eve gider dinlenirdi. Sayenizde daha geniş bilgi sahibi olduk bu hastalık hakkında. Sağlıklı beslenmek her şeyin başı. Bu tavsiye ettiğiniz besinler zaten herkesin beslenmesinde olması gereken besinler. Çok teşekkürler tavsiyeler için.

  1. Aslında migren ataklarını en iyi frenleyen şey düzenli ve sakin bir yaşam tarzı. Diğer öneriler de ekstra destek ve rahatlama sağlar. Değerli yorumunuz için teşekkür bizden sevgili Dert Anası 🙂

 7. Bir arkadaşım sürekli bu problemi yaşıyor, bir çok şey denedi faydalı gelmediğini söylüyordu. Bir de bu yazıya göz atsın teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu