Migren Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer? Migren İçin Doğal Tedavi

Başınızda sık sık zonklama ve giderek şiddetlenen ağrılar hissediyorsanız bu durumu hafife almayın, zira kronik migren hastası olabilirsiniz. Peki migren nedir, migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Migren Nedir?

Tıp bilimi çok fazla ilerlemiş olsa da, migren için bütünsel bir tedavi hala bulunmamakta ve migren nedir, insanlar neden migren olur sorularına hala cevap aranmaktadır. Ancak, multipl semptomlar içeren karmaşık bir problem olan migrenin, beynin kimyasal dengesini geçici olarak etkileyen anormal beyin aktivitesinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Migren, tüm dünyada çok sayıda insanı etkileyen bir baş ağrısı türüdür ve bu durum sosyal yaşamı engellemekle birlikte tüm yaşamı olumsuz etkileyen ciddi bir problemdir.

Migren atakları kişiyi oldukça zayıf düşürür. Baş ağrılarının tekrarlanmasını tetikleyen faktörlerin başında, genetik koşullar, stres ve bazı gıdalar sayılabilir. Düzensiz beslenme, kadınlarda adet dönemi, alerjik reaksiyonlar, parlak ışıklar ve kötü hava koşulları migren ağrılarını şiddetlendiren diğer tetikleyicilerdir.

Migren kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın bir şekilde görülür ve belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Migrenin en yaygın belirtileri arasında genellikle şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık , boyun ağrıları ve görme duyusunda bozulmalar bulunur.

Migren Tedavisi

Migren için henüz tam bir tedavi şekli olmasa da, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı tedavi yöntemleri vardır. Özellikle uygulanan yöntemlerin başında, migreni rahatlatmak için kullanılan bazı ağrı kesiciler ve botoks gelir.

Botoks yöntemi estetik cerrahlar tarafından kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılırken, 2010 yılında kronik migren tedavisi olarak botoks lisansı alınmış ve şu anda gerilimli baş ağrıları, kronik migren ve küme baş ağrıları için doktorlar tarafından yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Migren İlaçları

Migren tedavisi için kullanılan ilaçlar iki geniş kategoriye ayrılır:

Ağrı kesici ilaçlar (akut veya abortif tedavi) – Bu ilaçlar, migren atakları sırasında semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bunlar genelde non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, Triptan, Ergot, bulantı önleyici ilaçlar, Butalbital kombinasyonları ve Opiat türünde ilaçlardır.

Bu ilaçları, migren belirtilerini hissettiğinizde almanız çok daha faydalı olur. İlaçtan sonra istirahat ve uyku, ilacın etkinliğini artırabilir.

Koruyucu ilaçlar – Migreni kontrol etmek için düzenli olarak (genellikle günlük olarak) alınır. Bu ilaçlar, Beta-blokerler (propranolol gibi), kalsiyum kanal blokerleri (verapamil), antidepresanlar, nöbet ilaçları, cyproheptadine ve botulinum toksini tip A (Botox) gibi kardiyovasküler ilaçları içerir.

Koruyucu ilaçlar baş ağrılarının tamamen ortadan kaldırılmasında etkili değildir ve bazı ciddi yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle, bu tarz ilaçları mutlaka doktor kontrolünde almanız gerekir.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Belli yiyeceklerin tüketimi ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile migrenin yol açtığı baş ağrısını tedavi etmek mümkün. İşte, migren ağrılarını azaltacak ve hatta tamamen önleyebilecek bazı gıdalar, bitkiler ve etkili diğer yöntemler.

Bol Su İçeren Gıdalar: Baş ağrılarının başlıca nedenlerinden biri vücudun susuz kalmasıdır. Meyvelerde bulunan doğal su, baş ağrısını önlemeye yardımcı olan magnezyum gibi önemli mineraller içerir. Karpuz, çilek ve domates gibi su açısından zengin besinler migreni önlemeye yardımcı olabilir.

Muz: Muz, inatçı baş ağrılarından kurtulmanız için diğer bir seçenektir. Magnezyum oranı yüksek olan muz, kan damarlarını rahatlatarak baş ağrısını hafifletebilir. Dahası, muz vücudun elektrolit dengesini korumaya yardımcı olabilir.

Elma: Flavonoidler bakımından zengin olan elma, kan basıncını düşürür ve baş ağrısı gibi stres semptomlarını hafifletir.

Balık Yağı: Sardalya ve alabalık gibi yağlı balıklar, migrenden kaynaklı baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu balıklar, inflamasyon ve ağrıya neden olan hormonları dengelemede etkili yüksek oranda esansiyel yağ asitleri içerirler. Ayrıca, balık yağı takviyeleri de, migreni hafifletmede oldukça etkili olabilir.

Badem: Magnezyum oranı yüksek olan badem, kan damarlarını rahatlatarak baş ağrılarından korunmanıza yardımcı olabilir. Migren atakları yaşayanlar magnezyum açısından zengin gıdalarla beslenmeldirler. Diğer magnezyum içeren gıdalar arasında kuru kayısı, avokado, kaju ve baklagiller bulunur.

B2 Vitamini: Vitamin B2 alımını arttırmak, migren semptomlarını azaltacaktır. En iyi B2 vitamini kaynakları brokoli, ıspanak, yumurta, süt, brüksel lahanası, kepekli tahıllar ve soyadır.

Şifalı Otlar-Bitkiler: Fesleğen, defne, papatya, zencefil, lavanta ve biberiye gibi bitkilerden ayrı ayrı hazırlayacağınız çayları düzenli olarak tüketerek migren ağrısından kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerden elde edilen esansiyel yağların kokuları da migren ve diğer baş ağrısı türleri üzerinde etkili bir iyileştirme özelliğine sahiptir.

Bazı gıdalar migren ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olurken bazıları da migreni şiddetlendirebilir. Bunlar, işlenmiş etler ve diğer işlenmiş gıdalar, çikolata, peynir, alkol ve yapay tatlandırıcılar migren ağrılarını tetikleyebilir. Migren ağrılarınızı nelerin tetiklediğini öğrenerek bunları tüketmekten kaçınmalısınız.

Ayrıca okuyun: Migren Ağrıları İçin Bitkisel Çözümler/ Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migren ağrısına iyi gelen diğer yöntemler:

Dinlenme:  Bulantı ve kusmaya eşlik eden baş ağrısı gibi migren semptomlarını hissettiğiniz anda, sessiz ve karanlık bir yerde dinlenin.

Soğuk Kompres: Baş ağrınızın olduğu tarafa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için bir kaç tane buz küpünü bir havluyla sarın ve ağrıyan alanın üzerine koyun. Soğuk kompres kısa sürede rahatlamanızı sağlayacaktır.

Masaj Yapın: Başınıza yapacağınız masajla büyük oranda rahatlayabilir ve ağrıdan kurtulabilirsiniz. Masajı lavanta veya nane yağı kullanarak yapmanız daha etkili olacaktır.

Düzenli Egzersiz: Hareketsiz bir yaşam migreni tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle, bir an önce günlük egzersiz rutinleri oluşturmaya başlayın.

Stresi uzaklaştırın: Stressiz hayat pek mümkün görünmese de bazı tekniklerle stresinizi en aza indirebilirsiniz. Yoga, meditasyon, derin nefes egzersizleri vs. öğrenmekle işe başlayabilirsiniz.

Akupunktur: Baş ağrıları da dahil olmak üzere bir çok ağrı ve problem için akupunktur tedavisi deneyebilirsiniz. Bu yöntemin oldukça etkili sonuçları olduğu düşünülüyor hatta migrenden tamamen kurtulmanız bile akupunktur sayesinde mümkün olabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

  1. Yıllardır yaşadığım migren atakları 😔😔
    Cok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ediyorum

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı