Mide Şişkinliği ile Başa Çıkmanın Doğal Yolları

Şişkinlik, birçok insanın hayatın bir noktasında deneyimlediği yaygın bir sorundur. Basit bir ifadeyle, mide şişkinliği, midenizin çok dolu veya gergin hissettiği bir durumdur. Genellikle mide-bağırsak sisteminizde çok fazla gaz birikmesi veya bununla ilişkili diğer rahatsızlıklar nedeniyle mideniz de şişlik hissedebilirsiniz.

Şişkinlik bazen daha ciddi tıbbi durumlardan kaynaklansa da, çoğunlukla uygun olmayan diyet seçimleri veya belirli gıdalara karşı hoşgörüsüzlük ile ilgilidir. 

Peki Midede Şişkinlik Neden Olur?

“Az yesem bile şişkin hissediyorum”, “sabahları mide şişkinliğim oluyor” vs. gibi şikayetleriniz varsa, bu durumun nedenini anlamak ve çözüm bulmak için öncelikle doktorunuza görünmeniz önemli.

Bununla birlikte, karın şişkinliği/mide şişkinliği fazla gazdan, sindirim sisteminin yanlış veya normalden daha yavaş çalışmasından veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır. Şişkinlik çoğu zaman gıda intoleranslarının ve sindirim bozukluklarının bir sonucu olsa da, iltihaplı bağırsak hastalığı veya kolon kanseri gibi daha büyük, daha tehlikeli bir sindirim bozukluğunun belirtisi de olabilir.

Genel olarak mide şişkinliğine neden olan faktörler şunlardır:

 • Aşırı ve çok hızlı yemek yemek
 • Fazla kilolu olmak
 • Kadınlarda hormonal değişiklikler
 • İrritabl bağırsak sendromu veya Crohn hastalığı
 • Laktoz intoleransı veya çölyak hastalığı
 • Çeşitli kanser türleri
 • Bazı ilaçların kullanımı
 •  Enflamasyon
 • Bağırsakta veya mesanede tıkanıklık

Bununla birlikte, mide şişkinliğinin ilginç bir yönü daha vardır; Bu tür sorunları bildiren birçok insan, bağırsakta normal miktarda gaza aşırı tepki veren aşırı duyarlı bir sinir sistemi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşar. Hastalar karın bölgelerinde basınç oluşturan aşırı gaz varmış gibi hissederler. Uzmanlar bu duruma visseral aşırı duyarlılık diyor.

Şimdi temel bilgileri öğrendiğimize göre, karın şişkinliği, mide şişkinliği, gaz ve diğer ilgili sorunlara veda etmenize yardımcı olacak basit çözümlere geçebiliriz.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Karın ve mide şişkinliğine iyi gelen ve hatta ortadan kaldıran çeşitli çözüm yolları vardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Büyük Porsiyonlar Yemeyin– Aşırı yemeyerek ve daha küçük porsiyonlar yiyerek mide şişkinliği oluşmasını önleyebilirsiniz. Bununla birlikte, kendinizi aç bırakmak zorunda olmadığınızı unutmayın – sadece eskisinden daha az ve yavaş yavaş yiyin. Bu, sadece şişkinlikten kurtulmanızı sağlamaz, aynı zamanda daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.
 • Gazlı İçeceklerden Kaçının– Gazlı içeceklerde bulunan karbondioksit kabarcıkları ve midenizdeki fazla hava ciddi şişkinliğe neden olabilir.
 • Sodyum ve Potasyum Seviyelerinizi Dengeleyin– Sodyum alımındaki yüksek dalgalanmalar şişkinliğe ve su tutulmasına neden olabilir. Yetersiz potasyum alımı benzer sağlık sorunlarına yol açabilir(kynk). Bu sorunlardan kaçınmak için, hem sodyum hem de potasyumun uygun bir dengesini ve dengeli alımını sağlamalısınız. Fiziksel olarak aktifseniz, bu elementlerden daha fazlasına ihtiyacınız vardır, bu nedenle günde yaklaşık 3 ila 4 gram sodyum ve yaklaşık 5 ila 6 gram potasyum almayı düşünün. Kişisel sodyum ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun ve azaltmak için şu yolları uygulayın:
  • Paketlenmiş veya konserve yiyecekler yemeyin
  • Sosis, salam gibi işlenmiş etler tüketmeyin
  • Baharat ve sofra tuzu kullanımınızı sınırlayın
  • Herhangi bir sos ve salata sosunun etiketlerini kontrol edin.

Bu yiyecekleri kesmek can sıkıcı olabilir, ancak sorunlardan kaçınmak istiyorsanız bu adımları takip etmeniz gerekir.

 • Sebzelerinizi Pişirin- Sebzeler genel sağlığınız için pek çok farklı şekilde mükemmeldir, ancak çözünmeyen liflerle doludurlar. Bu bileşik, yiyeceklerin sindirim sisteminden daha kolay geçmesine yardımcı olur, ancak vücudunuz çözünmeyen lifleri parçalamakta zorlanır, bu da genellikle şişkinliğe ve gaza neden olur. Sorunu çözmek için sebzelerinizi daha sık pişirmelisiniz. Pişirme, sebzelerdeki lif içeriğini yumuşatır ve sindirimi kolaylaştırır.

Sebzeleri pişirmenin ısıya duyarlı veya suda çözünen besin maddelerini ortadan kaldırdığını muhtemelen biliyorsunuzdur, ancak besin değerini kaybetme sorununu önlemek için sebzelerinizi karıştırarak kızartabilir veya buharda pişirebilirsiniz. Sebzeleri suda kaynatmanız gerekiyorsa, bu besin maddelerini geri kazanmak için kalan suyu çorbalarda kullanarak en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 • Bol Lif Tüketin– Şişkinliği azaltan yiyecekler denince ilk olarak akla lifli gıdalar gelir. Çoğu durumda şişkinlik ve gaz, en yaygın sindirim sorunlarından biri olan kabızlığın sonucudur ve çoğu çözüm daha fazla lif yemeyi içerir. Lif, yiyeceklerin sindirim sisteminizden geçmesine yardımcı olur ve kabızlığı giderir. Çözünür lif, kolayca emilebilen lif türü olduğu için yapabileceğiniz en iyi seçimdir.
 • İrritabl Bağırsak Sendromunuz olup olmadığını öğrenin- İrritabl bağırsak sendromu (huzursuz bağırsak sendromu), dünyadaki en yaygın sindirim bozukluğu olarak kabul edilir. IBS semptomları kabızlık, şişkinlik, ishal, karın ağrısı ve krampları içerir. IBS’li kişilerin yüzde altmışı, semptomlarının en kötüsünün şişkinlik olduğunu bildirir.

IBS’nin nedenleri hala bilinmemektedir, ancak bazı araştırmalar, insanların sindiremediği belirli karbonhidrat türleri olabileceği sonucuna varmıştır.

Bu karbonhidratlar, şişkinlik de dahil olmak üzere bazı insanlarda IBS semptomlarına yol açabilen FODMAP’ler olarak bilinir. Bu nedenle, IBS’li kişiler, yüksek FODMAP gıdaları olarak adlandırılan “sindirilmeyen karbonhidratlar” içeren gıdalardan kaçınmalıdır. Neyse ki, tıbbi prosedürler veya ağır ilaçlar içermeyen IBS’yi tedavi etmenin doğal yolları vardır.

İlgili- Huzursuz Bağırsak Sendromu: Belirtileri, Nedenleri ve Doğal Çözümler

 • Daha az tuz ve potasyum açısından zengin yiyecekler yiyin– Aşırı sodyum tüketimi mide şişmesine neden olabilir. Potasyum vücuttaki sıvı dengesini düzenlediği için olgun muz gibi potasyum açısından zengin besinler, aşırı sodyum tüketiminin etkilerini önlemeye yardımcı olur.
 • Alkol alımını azaltın– Alkol, doğrudan sindirim sistemine zarar verebilir ve bağırsak florasını bozabilir. Alkol sindirimi engeller ve dehidrasyona neden olur, bu da sindirim sistemini yavaşlatarak kabızlığa neden olur. Alkol içtiğinizde, vücudunuz herhangi bir gıdayı sindirmeden önce, midenizde şişkinliğe neden olabilecek alkolü işlemeye geçer.
 • Ilık su için– Genel olarak su içmek ve susuz kalmamak önemlidir, ancak ılık su içmek sindirime yardımcı olabilir. Su içmek ayrıca vücutta su tutulmasını azaltır.
 • Bitki çayları için- Ilık su gibi, sıcak çay da mide şişkinliğini giderebilir. Nane çayı, sindirim sistemini etkili bir şekilde rahatlatan, şişkinliğe neden olan gazdan kurtulmayı sağlayan popüler bir çaydır. Zencefil, limon ve karahindiba çayları da mide şişkinliğine iyi gelen çaylar arasındadır. Daha fazla bilgi için Bitki Çayı Rehberi‘mize göz atabilirsiniz.
 • Alerjileri ve Hoşgörüsüzlükleri Göz Önünde Bulundurun- Vücudunuz belirli bir yiyeceğe karşı toleranssız veya alerjisi varsa, bu kolayca gaz veya şişkinlik olarak kendini gösterebilir. Bazı yaygın alerjiler ve gıda intoleransları arasında tahıllar (glüten ve diğer tahıl proteinleri), süt ürünleri (laktoz), fındık, yumurta ve deniz ürünleri bulunur.

Gaz veya şişkinlik yaşıyorsanız, bu yiyecek türlerinden bir veya daha fazlasını azaltmak isteyebilirsiniz. Belirtilerinizin azaldığını veya hatta kaybolduğunu fark ederseniz, büyük olasılıkla alerjiniz veya intoleransınız vardır, yani bu yiyecekleri diyetinizden çıkarmanız gerekir. Bu gıdalardan kaçınmak yardımcı olmazsa ve gıda intoleransınız veya alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktora görünün.

 • Probiyotik alın- Probiyotik takviyeleri, doğal bakterilerin sindirim sisteminizde düzgün çalışmasına yardımcı olur. Probiyotikleri diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmek, bağırsaklarınızdaki bakterileri mutlu etmenize yardımcı olabilir, bu da sindirim sisteminizi düzenler ve mide şişkinliğini azaltır (bkz- Probiyotik Nedir-Hangi Besinlerde Bulunur? Probiyotik Faydaları Nelerdir?)
 • Sakız çiğnemekten kaçının– Sakız çiğnemek, yemek yeme şeklinizi taklit eder ve sindirim sisteminizi gereksiz yere meşgul eder. Bu durum, sindirim sistemine çok fazla hava girmesine neden olur. Bu hava genellikle ağrıya ve şişkin bir karna neden olur. Ek olarak, çoğu sakızda bulunan sorbitol ve ksilitol gibi şeker ve diğer yapay tatlandırıcılar vücudunuz tarafından parçalanmaz ve rahatsız edici mide şişkinliğine neden olabilir.
 • Karnınıza masaj yapın– Karnınıza masaj yapmak, gastrointestinal sisteminizi, özellikle kolonunuzu, dışkıyı hareket ettirmeye, gaz ve şişkinliği etkili bir şekilde gidermeye teşvik edebilir.
 • Elma sirkesini yudumlayın– Elma sirkesi mide asidini artırarak ve vücudunuzun temel besin maddelerini emmesine yardımcı olarak sağlıklı bir bağırsak ve sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Yüksek asitliği nedeniyle elma sirkesi hazımsızlığa neden olabilir ve dişlere ve boğaza zarar verebilir. Bu nedenle mutlaka seyrelterek tüketin (bkz- Elma Sirkesinin Faydaları ve 24 Kullanım Alanı)
 • Yürüyüşe çıkın– Aktif olmak bağırsakları hareket ettirebilir. Şişkinlikten rahatsızlık duyuyorsanız, yürümek gibi düşük etkili bir egzersiz bile şişkinlikten kurtulmanızı sağlayabilir.
 • Yoga yapın– Yürümek gibi, yoga da egzersiz yapmanın en iyi yoludur. Bazı yoga pozlarının içerdiği esnemeler, sindirim sürecini harekete geçirebilir ve buna karşılık mide şişkinliğinin giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli yoga yapmak kilo vermenize de yardımcı olur.
 • Stresi azaltın– Kortizol, tüm vücut fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilen, bazen mide şişkinliği gaz ve ishale neden olabilen bir stres hormonudur. Stresi günlük hayatınızdan uzaklaştırmak için zihninizi netleştirmeye ve stresli durumlarda sakin kalmaya çalışın. Bunu yapmak size birçok açıdan yardımcı olacaktır.
 • Sorunlarınızı Takip Etmek İçin Bir Gıda Günlüğü Kullanın– Hepimiz farklıyız, bedenlerimiz de öyle. Bir kişi için sorun yaratan şey, başka biri için çok faydalı olabilir. Şişkinlik sorununun birçok potansiyel kaynağı vardır. Bir yemek günlüğü tutmak, günlük beslenme rejiminizi takip etmenin, şişkinliğe veya gaza neden olan yiyecekleri belirlemenin ve diyetinizi buna göre nasıl değiştireceğinizi anlamanın kolay ve hızlı bir yoludur. Sahip olduğunuz semptomları ve bunları yaşadığınız zamanları not etmeye çalışın.
 • Nane Yağı Kullanın– Şişkinliğin bir başka nedeni de sindirim sistemindeki kasların değişmiş bir işlevi olabilir. Antispazmodikler adı verilen ilaçların kas spazmını azaltmak için faydalı olduğu bilinir. Nane yağı, bu ilaçlara benzer bir işlevi olan doğal bir maddedir. Nane üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre, IBS hastalarında şişkinlik de dahil olmak üzere çeşitli semptomları azalttığı gösterilmiştir.

ilgili- Nane Yağının Faydaları, Kullanımı ve Evde Nane Yağı Yapımı


Mide ve karın şişkinliği son derece rahatsız edicidir – ve bazen ağrılıdır – ancak nihayetinde tedavi edilebilir ve önlenebilir. Kısa yürüyüşler, diyet değişiklikleri ve dikkatli beslenme, şişkinliği hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

Şişkinlik sorunlarınızın nedenlerini bulduktan sonra, onları ortadan kaldırmak için diyetinizde ve yaşam tarzınızda gerekli değişiklikleri yaparak önlemler alabilirsiniz. Bununla birlikte, diyet değişiklikleriniz beklenen işi yapmıyorsa ve semptomlarınız şiddetli hale geliyorsa, yaşam seçimlerinizin ötesine geçen kronik bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka bir uzmana görünmeniz önerilir. Sindirim problemlerini teşhis etmenin kesin bir bilim olmadığını ve çok karmaşık olabileceğini unutmayın!

Yorumlar

 1. Zaman zaman yaşadığım bir sorun mide şişkinliği, altta yatan sebep muhtemelen yaptığım bir hatadan kaynaklanıyor. Nane yağı tavsiyenizi deneyeceğim. Faydalı yazınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu