Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Mide Gribi İçin Doğal Çözümler

Mide gribine ne iyi gelir, nasıl geçer? Mide gribi neden olur ve belirtileri nelerdir? Mide gribi nedir? Viral gastroenterit olarak bilinen mide gribi ya da diğer adıyla mide üşütmesi, mide ve bağırsağı etkileyen bulaşıcı bir enfeksiyondur. Grip olarak anılsa da, gribe pek benzemez. Mide gribinin en yaygın nedeni bir virüstür, ancak bakteri ve parazitlerden de kaynaklanabilir. Mide gribi birçok insanı etkilese de genellikle tehlikeli olmaktan ziyade rahatsız edici bir problemdir. Genellikle sadece 1 ila 3 gün sürer, ancak daha uzun süre de hissedilebilir.

Virüs genellikle fiziksel temas veya yiyecek yoluyla yayılır. Bu nedenle gastroenteriti önlemenin en iyi yolu ellerinizi mutlaka düzenli ve iyice yıkamaktır. Bununla birlikte, herhangi bir ilaç kullanmadan mide gribinin semptomlarıyla savaşmanın bazı doğal yolları var. Virüsü ortadan kaldırmayabilirler, ancak vereceğimiz ipuçları ile kendinizi daha iyi hissedebilir ve çok daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Mide Gribi Nedenleri ve Risk Faktörleri

Mide gribinin/ mide üşütmesinin nedenleri nelerdir? Norovirüsler ve rotavirüsler dahil olmak üzere bir dizi farklı virüs mide gribine neden olabilir. Mide gribinize norovirüs neden oluyorsa, bulaşıcı olduğunuz dönem, kendinizi hasta hissetmeye başladığınız zamandan üç gün sonrasına kadardır ve bazı kişilerde iyileşmelerini izleyen iki hafta süresincedir. Norovirüs, virüse maruz kaldıktan sonraki bir veya iki gün içinde mide gribi semptomlarına neden olur. Norovirüs nedeniyle mide gribi geçiren çoğu insan 24 ila 48 saat içinde kendini daha iyi hissetmeye başlar.

Diğer bir virüs olan rotavirüs, çocuklarda ve bebeklerde mide gribinin başlıca nedenidir, ancak yetişkinleri de etkileyebilir. Belirtiler genellikle bir ila üç gün içinde başlar. Ayrıca, astrovirüs ve enterik adenovirüs de mide gribine neden olabilir.

Mide gribi / mide üşütmesi bulaşıcı mı? Evet, kesinlikle bulaşıcı. Mide gribi olan biri birkaç gün ve hatta birkaç hafta bulaşıcı virüs taşıyabilir.

Mide gribi vakasına neden olabilecek virüsler aşağıdaki yollarla kolayca yayılabilir:

  • Yiyecekleri, içecekleri veya yemek kaplarını paylaşmak
  • Mide gribi olan biriyle yakın temasta bulunmak (aile bireylerinden birinde bulunan virüs genellikle tüm aileye bulaşır).
  • Kirlenmiş nesnelere veya yüzeylere dokunmak ve ardından ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmak.
  • Bazı norovirüs salgınları, az pişmiş istiridye veya çiğ meyve ve sebze yemekten de kaynaklanmaktadır.

Şiddetli bir mide gribi enfeksiyonu için en büyük risk altında olanlar arasında küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve baskılanmış bir bağışıklık sistemi olanlar yer alır. Norovirüsün neden olduğu mide gribi salgınları genellikle yolcu gemileri, okullar, huzurevleri ve hastaneler gibi “yarı kapalı ortamlarda” ortaya çıkar.

Mide Gribi için Tedavi

Grip aşısının, genellikle mide gribi olarak adlandırılan duruma karşı kesinlikle koruma sağlamadığına dikkat etmek önemlidir. Çünkü grip aşısı influenza virüsü içindir ve influenza virüsü viral gastroenterite neden olmaz.

Norovirüsün neden olduğu mide gribini tedavi etmek için şu anda bir aşı veya antibiyotik tedavisi mevcut değildir. Mide virüsünden kurtulmak için antbiyotik kullanmak da mantıklı değil çünkü antibiyotikler virüslere karşı işe yaramaz.

Mide gribinden nasıl kurtulacağına gelince, bu, geleneksel tedavi ile doğal tedavinin örtüşme eğiliminde olduğu durumlardan biridir. Mide gribinden nasıl kurtulacağınızı bilmek, temelde sabretmeyi ve evinizin rahatlığında eski moda bazı doğal tedaviler denemeyi içerir.

İşte Mide Gribi İçin Doğal Çözümler

Kanıtlar, doğal ilaçların mide gribini tedavi etmenin ya da en azında semptomları gidermenin en iyi yolu olduğunu göstermektedir. Peki mide üşütmesine ne iyi gelir? İşte mide üşütmesi / mide gribi için doğal ev çözümleri, bitkisel ve doğal çözümler.

1. Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin– Mide grip olduğunuzda, büyük olasılıkla ishal ve / veya kusma ile uğraşıyorsunuzdur. Bu semptomların her ikisi de vücudunuz için çok fazla su kaybı anlamına gelir ve dehidrasyon sizi çok daha kötü hissettirir. Mide gribinden dolayı susuz kalmamak için su, hindistan cevizi suyu ve bitki çayı gibi sıvılar tüketmeniz son derece önemlidir .

2. Probiyotik kullanın– Probiyotikler, faydalı bağırsak bakterilerinin gelişimini destekler. Kefir, bu durumda yaygın olarak kullanılan, doğal olarak oluşan bir probiyotiktir. kimchi ve lahana turşusu da mide virüslerini yatıştıran mükemmel probiyotikler olarak kabul edilir. Araştırmalar, probiyotiklerin ishalin yaklaşık bir gün önce durmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir (kynk).

3. Muz tüketin– Muz, sindirim elektrolit seviyesini dengelemek için harikadır. Pek çok meyve ve sebzede bulunan suda çözünür bir lif türü olan pektin mide gribinin neden olduğu ishali tedavi edebilir. Bu lif hem yeşil hem de olgun muzlarda bulunur. Potasyum oranı yüksek muz ayrıca ishal ve dehidrasyondan kaynaklanan eksiklikleri gidermeye de yardımcı olur.

4. Papatya, rezene, zencefil, nane ve biberiye çayı- Bazı bitki çayları, mide krampları, mide bulantısı, ishal ve şişkinlik gibi mide gribi semptomlarını hafifletmek için etkilidir. Listelenen çayları iki ila üç gün düzenli içmeniz önerilir. Ayrıca mide üşütmesi için nane limon tüketmek de hızlı çözümlerden biridir.

İlginizi çekebilir– Bitki Çayı Rehberi

5. Elma sirkesi- Mide üşütmesine ne iyi gelir sorusu için bir diğer çözüm de elma sirkesidir. Elma sirkesindeki pektin kusma ve mide bulantısını azaltır ve ayrıca karın ağrısını giderebilir. Organik ve filtre edilmemiş ham elma sirkesi aldığınızdan emin olun. Bir bardak suya ekleyip yemeklerden önce içebilirsiniz. Mide gribi bitene kadar günlük olarak içmek bu virüsten kurtulmanın harika bir yoludur. (bkz- Elma Sirkesinin Faydaları ve 24 Kullanım Alanı)

6. Kudzu bitkisi- Mide gribine bitkisel çözümlerden biri de kudzu bitkisidir. Kudzu, mide bulantısını hafifletmeye ve potansiyel olarak dolaşımı artırmaya yardımcı olabilecek hızlı büyüyen bir asmadır. Elma pektini de mideye iyi geldiği için şekersiz elma suyuyla kudzu almanızı önerilir. Çay olarak veya kapsül formunda ekstrakt olarak da alınabilir.

7. Tarçın ve Zerdeçal- Tarçın ve zerdeçal karışımı, gastroenterit tedavisinde doğal bir çare olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu baharatlardaki bileşenler, bağışıklığı artıran ve iltihabı azaltan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

8. Daha fazla dinlenin– Mide gribinden doğal olarak nasıl kurtulunur diye merak ediyorsanız, dinlenme kısmını da mutlaka listenize eklemelisiniz. Hasta olduğunuzda, iyileşmesi için vücudunuzun mümkün olduğunca dinlenmeye ihtiyacı vardır. Enfeksiyonla savaşmak çok fazla enerji gerektirir. Bu yüzden hastalandığınızda çok yoruluyorsunuz. Dinlenmek enerji toplamanıza yardımcı olacaktır.

9. Kaçınılması gereken gıdalar- Mide bulantısı, kusma ve ishali şiddetlendirebileceğinden bazı gıdalardan kaçınılmalıdır. Kafeinli içecekler sindirim sürecini bozar ve ishali kötüleştirir. Kızarmış gıdaların sindirimi zordur ve ishal, mide bulantısı ve kusma sorununu şiddetlendirebilir. Mide gribi süresince, baharatlı yiyecekler mide bulantısı ve kusmayı daha fazla tetikleyebilir. Şekerli yiyecek ve içecekler ishali kötüleştirebilir.


Mide gribinden kurtulmak için yukarıdaki doğal çözümler faydalı olacaktır. Doğal bitkiler, meyveler ve benzeri çözümler vücudunuzun kendi kendini iyileştirmesine yardımcı olmada ve mide üşütmesi gibi sorunlarla başa çıkmda oldukça etkilidir. Tabii en başta mide gribine yakalanmamak için ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamak önemlidir, özellikle de mide gribi olan biriyle yakınsanız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu